Jaka gra euro dla mnie.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
fruityguy
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020, 21:54
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Jaka gra euro dla mnie.

Post autor: fruityguy »

Witam, chciałbym prosić o zasugerowanie co polecalibyście pod mój gust. Do tej pory z gier które przypadły mi do gustu na tyle, że nawet przegrana cieszy to Uczta dla Odyna. Przypadło mi tez Carcassone i RollPlayer. Zależy mi na mechanice budowania czegoś z masy różnych elementów kafelków, zbieraniu surowców, kolekcjonowaniu ekwipunku itp. Najlepiej w klimacie średniowiecze/starożytność/fantasy. Cena bez znaczenia, wysoki poziom złożoności i skomplikowania przekładający się na regrywalność i długi czas rozgrywki (gram zazwyczaj w 2kę) wskazany.
Cyel
Posty: 2580
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1226 times
Been thanked: 1437 times

Re: Jaka gra euro dla mnie.

Post autor: Cyel »

Caverna
Terra Mystica
Caylus
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Jaka gra euro dla mnie.

Post autor: bobule »

fruityguy pisze: 18 wrz 2020, 11:22 Przypadło mi tez Carcassone i RollPlayer. Zależy mi na mechanice budowania czegoś z masy różnych elementów kafelków, zbieraniu surowców, kolekcjonowaniu ekwipunku itp. Najlepiej w klimacie średniowiecze/starożytność/fantasy. Cena bez znaczenia, wysoki poziom złożoności i skomplikowania przekładający się na regrywalność i długi czas rozgrywki (gram zazwyczaj w 2kę) wskazany.
-kafelki
-zbieranie surowców
-wysoki poziom złożoności (trzeba pogłówkować, żeby wygrać)
-długi czas rozgrywki i dobre skalowanie na 2 osoby
Keyflower jak nic, niestety jest ciężko dostępny. W sensie jak się uprzesz to znajdziesz, ale ceny raczej nie należą do niskich.
grodzek
Posty: 7
Rejestracja: 13 lut 2011, 00:04

Re: Jaka gra euro dla mnie.

Post autor: grodzek »

Z mojej perspektywy jeśli chodzi o kości to widzę tutaj Troyes.
Jeżeli dużo kolorowych elementów i dodać do tego funkcję przesuwanego koła to polecam Tzolkin.
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 139
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 254 times
Been thanked: 76 times

Re: Jaka gra euro dla mnie.

Post autor: obo_bb »

Terra Mystica to dla mnie klasa sama w sobie, ale nie do końca chyba na dwie osoby - tu trochę podobne i dobrze działające we dwójkę są np. Klany Kaledonii.
Ja bym na 2 polecił jeszcze: Brass B. (budujesz wspólną sieć przemysłu), Alchemicy (najlepszy znany mi element dedukcji w grach planszowych zaszyty w mechanizmy gry), Great Western Trail (przyjemna, złożona, warto poznać wyjątkowy styl pana Pflister'a), Tzolkin (nie jest zbyt ciężka, ale trzeba wymyślić jak zrobić te punkty i wygrać. No i te koła).
Wspomniany wyżej Keyflower to dla mnie też top - czas rozgrywki na 2 tu nie jest za długi (ale potrzebny przemyślany insert).
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 218 times
Been thanked: 91 times

Re: Jaka gra euro dla mnie.

Post autor: Elo »

Patrząc na warunki jakie miała by spełniać ta gra, to NA PEWNO nie poleciłbym Troyes. Ani nie ma tam budowania, ani nie zbiera się surowców czy ekwipunku. Tylko średniowiecze się zgadza. Tzolk'in mógłby przypasować. Są surowce, które zbieramy i zamieniamy w inne. Trochę budowania, złożoność i regrywalność jest. Klimat też wydaje się pasować do założeń.
fruityguy
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020, 21:54
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Jaka gra euro dla mnie.

Post autor: fruityguy »

Dzięki za odzew. Padnie chyba na Kawernę. Pytanko ktore wydanie jest lepsze bo widze, że są dwa pudełka, jedno brązowe drugie w 2 kolorach. No i dodatek też bym od razu ogarnął.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Jaka gra euro dla mnie.

Post autor: trixon »

Jeżeli myślisz o dodatku, to raczej lepiej drugi druk kupić. Pudełka są spójne graficznie. I właśnie tylko pudełkiem się różnią. Zawartość jest chyba taka sama, ale pewności nie mam.
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Jaka gra euro dla mnie.

Post autor: Uncle_Grga »

Żeby było kafelkowo, i żeby było euro to może Glen More II. Nie ma polskiej wersji językowej ale dostępne są gameplaye, do ogarnięcia. Fajny klimat, ładne estetycznie. Widziałem dostępne od ręki w dragoneye.pl

Z prostych euro to rzeczywiście ten nowy Caylus 1303 albo Architekci Królestwa? Jest średniowiecze, w miarę prosto, no i dobre cenowo z powszechną dostępnością..

Z innych euro, które polecam bez mrugnięcia powieką to Agricola, Klany Kaledonii i najlepsze euro w jakie do tej pory gralem Brass Birmingham. Tylko tu mogą być problemy z zakupami.. przynajmniej w przypadku BB i KK..
Torquemada666
Posty: 799
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 252 times
Been thanked: 128 times

Re: Jaka gra euro dla mnie.

Post autor: Torquemada666 »

Uncle_Grga pisze: 26 wrz 2020, 07:33 Żeby było kafelkowo, i żeby było euro to może Glen More II. Nie ma polskiej wersji językowej ale dostępne są gameplaye, do ogarnięcia. Fajny klimat, ładne estetycznie. Widziałem dostępne od ręki w dragoneye.pl

Z prostych euro to rzeczywiście ten nowy Caylus 1303 albo Architekci Królestwa? Jest średniowiecze, w miarę prosto, no i dobre cenowo z powszechną dostępnością..

Z innych euro, które polecam bez mrugnięcia powieką to Agricola, Klany Kaledonii i najlepsze euro w jakie do tej pory gralem Brass Birmingham. Tylko tu mogą być problemy z zakupami.. przynajmniej w przypadku BB i KK..
Przecież Brass'a dodruk się robi, z tego co patrzyłem ma być 10 października.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Jaka gra euro dla mnie.

Post autor: magnetfix »

Torquemada666 pisze: 26 wrz 2020, 11:54
Uncle_Grga pisze: 26 wrz 2020, 07:33 Żeby było kafelkowo, i żeby było euro to może Glen More II. Nie ma polskiej wersji językowej ale dostępne są gameplaye, do ogarnięcia. Fajny klimat, ładne estetycznie. Widziałem dostępne od ręki w dragoneye.pl

Z prostych euro to rzeczywiście ten nowy Caylus 1303 albo Architekci Królestwa? Jest średniowiecze, w miarę prosto, no i dobre cenowo z powszechną dostępnością..

Z innych euro, które polecam bez mrugnięcia powieką to Agricola, Klany Kaledonii i najlepsze euro w jakie do tej pory gralem Brass Birmingham. Tylko tu mogą być problemy z zakupami.. przynajmniej w przypadku BB i KK..
Przecież Brass'a dodruk się robi, z tego co patrzyłem ma być 10 października.
Podobno 15 października. Taka informację dostałem od Phalanx.
Atk
Posty: 1400
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 497 times
Been thanked: 286 times

Re: Jaka gra euro dla mnie.

Post autor: Atk »

Uncle_Grga pisze: 26 wrz 2020, 07:33 i najlepsze euro w jakie do tej pory gralem Brass Birmingham.
ktos tu chyba jeszcze nie gral w Barrage :D
ODPOWIEDZ