Carcassonne i dodatki - wielkość pudełek

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
sailehhh
Posty: 29
Rejestracja: 13 sie 2020, 22:18
Has thanked: 8 times

Carcassonne i dodatki - wielkość pudełek

Post autor: sailehhh »

Zastanawiam się nad przeniesieniem zawartości "Carcassonne Big Box" do insertu (rozważam e-Raptor lub Broken Token), żeby gra zajmowała mniej miejsca.

Ale do tego potrzebuję jeszcze pudełka. Trochę się nie opłaca kupować podstawki dla samego tylko pudełka. Już sensowniej dokupić jakiś dodatek.
Czy ktoś orientuje się, czy któryś z dodatków do Carcassonne ma tę samą wielkość pudełka co podstawa?
sabat24
Posty: 105
Rejestracja: 13 mar 2019, 23:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times

Re: Carcassonne i dodatki - wielkość pudełek

Post autor: sabat24 »

Na pewno "rzeka i opat" oraz nie dodatek, ale też w tym rozmiarze "łowcy i zbieracze". Katedra, budowniczowie i smok są mniejsi. Jak Cię interesuje jakiś konkretny dodatek, to daj znać, zobaczę czy mogę sprawdzić.
Mowa o pierwszej serii - tej nieodświeżonej ostatnio.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Carcassonne i dodatki - wielkość pudełek

Post autor: vincentblack »

sailehhh pisze: 05 paź 2020, 22:40 Czy ktoś orientuje się, czy któryś z dodatków do Carcassonne ma tę samą wielkość pudełka co podstawa?
Żadnen z dodatków do drugiej edycji nie ma takich wymiarów, Wieża jest tej samej wysokości ale pudełko jest węższe (tak na oko 2/3 szerokości podstawy), pozostałe są wielkości dokładnie 1/2 pudełka podstawy. Tej samej wielkości są inne gry podstawowe (np Gorączka Złota, Amazonia, Safari czy mający niedługo premierę Łowcy i Zbieracze w nowej edycji, ale to zupełnie niezależne gry). Wielkość pudełek nie zmieniła się między pierwszą i drugą edycją.

Uwaga, wspomniana wyżej "Rzeka i Opat" to nie żaden dodatek, po prostu 2 edycja ma te 2 minidodatki dodane do gry podstawowej (pierwszy druk drugiej edycji miał tylko Opata, bez Rzeki - masz oba już w Big Boxie).
Awatar użytkownika
Pacza
Posty: 38
Rejestracja: 19 lip 2016, 20:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Carcassonne i dodatki - wielkość pudełek

Post autor: Pacza »

Hej. Ja kiedyś dorwałem lniany worek z nadrukowanym torem punktacji - takim ja jest w podstawce. Co prawda to nie insert ale mam w nim podstawkę + 7 dużych dodatków + jakieś 2 małe. Każdy dodatek spakowany w osobny woreczek strunowy i wszystko w tym lnianym worku. Zajmuje tyle miejsca co pudełko z podstawki. Plusem jest to, że można to zabrać ze sobą do plecaka chociażby i grać gdziekolwiek.
sailehhh
Posty: 29
Rejestracja: 13 sie 2020, 22:18
Has thanked: 8 times

Re: Carcassonne i dodatki - wielkość pudełek

Post autor: sailehhh »

Pacza pisze: 06 paź 2020, 10:17 Hej. Ja kiedyś dorwałem lniany worek z nadrukowanym torem punktacji - takim ja jest w podstawce. Co prawda to nie insert ale mam w nim podstawkę + 7 dużych dodatków + jakieś 2 małe. Każdy dodatek spakowany w osobny woreczek strunowy i wszystko w tym lnianym worku. Zajmuje tyle miejsca co pudełko z podstawki. Plusem jest to, że można to zabrać ze sobą do plecaka chociażby i grać gdziekolwiek.
To ciekawe. Kojarzysz może, gdzie takie coś można dostać?

Jeśli by to się nie udało to zastanawiam się, czy bardziej mi się opłaca próbować kupić od kogoś puste pudełko od Carcassone czy za cenne £72 pełne pudełko od firmy Basically Wooden.
W Big Boxie przestrzeń jest masakrycznie marnowana. W zasadzie za jego sprawą skończyło mi się w szafie miejsce na planszówki.
Awatar użytkownika
Pacza
Posty: 38
Rejestracja: 19 lip 2016, 20:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Carcassonne i dodatki - wielkość pudełek

Post autor: Pacza »

sailehhh pisze: 06 paź 2020, 10:26
Pacza pisze: 06 paź 2020, 10:17 Hej. Ja kiedyś dorwałem lniany worek z nadrukowanym torem punktacji - takim ja jest w podstawce. Co prawda to nie insert ale mam w nim podstawkę + 7 dużych dodatków + jakieś 2 małe. Każdy dodatek spakowany w osobny woreczek strunowy i wszystko w tym lnianym worku. Zajmuje tyle miejsca co pudełko z podstawki. Plusem jest to, że można to zabrać ze sobą do plecaka chociażby i grać gdziekolwiek.
To ciekawe. Kojarzysz może, gdzie takie coś można dostać?
W jakimś sklepie planszówkowym stacjonarnym przy okazji jakiś innych zakupów wypatrzyłem.
Niestety było to kilka/naście lat temu więc nie wiem czy są gdzieś nadal dostępne.
W tym opakowaniu Carcassonne towarzyszyło nam w przeróżnych wyjazdach.
No i na półce zajmuje miejsca tyle co pudełko od podstawki - nawet chyba trochę mniej.
A wygląda to tak z zawartością:
https://drive.google.com/file/d/1uyTq9q ... sp=sharing
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Carcassonne i dodatki - wielkość pudełek

Post autor: garg »

sailehhh pisze: 06 paź 2020, 10:26
Pacza pisze: 06 paź 2020, 10:17 Hej. Ja kiedyś dorwałem lniany worek z nadrukowanym torem punktacji - takim ja jest w podstawce. Co prawda to nie insert ale mam w nim podstawkę + 7 dużych dodatków + jakieś 2 małe. Każdy dodatek spakowany w osobny woreczek strunowy i wszystko w tym lnianym worku. Zajmuje tyle miejsca co pudełko z podstawki. Plusem jest to, że można to zabrać ze sobą do plecaka chociażby i grać gdziekolwiek.
To ciekawe. Kojarzysz może, gdzie takie coś można dostać?
To jest element wydania Carcassonne Travel.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Pacza
Posty: 38
Rejestracja: 19 lip 2016, 20:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Carcassonne i dodatki - wielkość pudełek

Post autor: Pacza »

garg pisze: 12 paź 2020, 20:45
sailehhh pisze: 06 paź 2020, 10:26
Pacza pisze: 06 paź 2020, 10:17 Hej. Ja kiedyś dorwałem lniany worek z nadrukowanym torem punktacji - takim ja jest w podstawce. Co prawda to nie insert ale mam w nim podstawkę + 7 dużych dodatków + jakieś 2 małe. Każdy dodatek spakowany w osobny woreczek strunowy i wszystko w tym lnianym worku. Zajmuje tyle miejsca co pudełko z podstawki. Plusem jest to, że można to zabrać ze sobą do plecaka chociażby i grać gdziekolwiek.
To ciekawe. Kojarzysz może, gdzie takie coś można dostać?
To jest element wydania Carcassonne Travel.
Może i tak ale ja kupowałem woreczek osobno na 100% i to nie była odosobniona sztuka w sklepie bo koleś miał ich chyba z 10 - wiem bo pierwszy, który mi dał miał jakiś defekt i potem przyniósł wszystkie żeby wybrać. Ale to było z 10 lat temu pewnie ;-)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Carcassonne i dodatki - wielkość pudełek

Post autor: litk »

Ja mam wszystkie dodatki i zrobiłem sobie zestaw płytek z którymi gram regularnie i mieszczę je w dodatku Wieża, a wszystkie drewniane komponenty trzymam w plastikowym pudełku z przegródkami. Jak dla mnie to idealne rozwiązanie. Myślę też nad zakupem dodatkowej wierzy co by pomieścić resztę, ale nie wiem czy jest sens bo wiele tych minidodatków jest mierna.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Carcassonne i dodatki - wielkość pudełek

Post autor: VincentVega »

Temat może stary, ale odświeżę. Podobnie jak kolega irytowało mnie pudełko big boxa, długo się zastanawiałem czy kupić insert, ale insert bez pudełka od podstawki bez sensu. Dostać gdzieś samo puste pudełko od carcassonne - ciężka sprawa. Więc zrobiłem jak LITK i nie żałuję. Zakupiłem sobie dodatek wieża za 50zł. Po pierwsze płytki uporządkowane jak w insercie, nawet lepiej bo gotowe od razu do gry. Zmieściłem wszystko z big boxa czego używam, wyrzuciłem tylko depesze, kurierów, bandytów oraz drewniane znaczniki wieży. Jedyny minus to niemieszcząca się płytka punktacji, ale zawsze zabieram kilka gier więc to nie jest duży problem, zawsze mogę ją wrzucić do innego pudełka :-)


Obrazek
ODPOWIEDZ