Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Sul555
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2020, 13:53

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Sul555 »

Witam, mam pytanie do jednej karty z dodatku fanowskiego. Chodzi o kartę synogarlica turecka. Jej fioletowa zdolność. Do końca gry. Możesz sam wywołać aktywację swoich kart z umiejętnością raz między turami. (Maksymalnie raz na turę). Jeżeli położona jest ta karta , a druga różowa , że pobieram kłosa z karmnika że jak jest dostępny. To jak to rozumieć. Bo przecież jak aktywuje w swojej turze akcje gdy inny gracz pobiera pokarm weź kłos z karmnika. To ten drugi gracz bierze pokarm potem ja? To bez sensu.. czy aktywuje się te zdolności zawsze? Czy jak aktywujesz główna zdolność w siedlisku gdzie zagrałeś te ptaki?
Może ktoś bardziej wytłumaczyć tą kartę ?
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Na Skrzydłach

Post autor: mistrz_yon »

Wczoraj grałem pierwszy raz w wersję solo i jednej rzeczy w Automie nie kumam - chodzi o przyznawanie jej punktów za cele w poszczególnych rundach.
Czy ja mam wykorzystywać te karty z podstawki czy z dodatku? Czy może razem i wybierać zawsze gorszą wersję? A może to się sumuje?
adeks9
Posty: 83
Rejestracja: 28 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 47 times
Been thanked: 11 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: adeks9 »

Karty definiujące jak punktować cele automy są potrzebne obie (tzn. i z podstawki i z dodatku). Te z podstawki definiują jak punktować cele z podstawki, a te z dodatku opisują punktowanie celów z dodatku. To już zależy jakie kafelki celów wylosowałeś do gry.
Frodokwiat
Posty: 14
Rejestracja: 15 paź 2020, 12:32
Has thanked: 5 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Frodokwiat »

Mając tylko podstawkę gry "Na skrzydłach" - tam mamy ptaki występujące w Ameryce. Jeden z kart bonusowych mówi, że: "Ptaki występujące poza Ameryką Północną i Środkową" - jest ona spełniona tylko dla ptaków z dodatku gry "Ptaki Europy"?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4432
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1343 times
Been thanked: 841 times
Kontakt:

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Hardkor »

Frodokwiat pisze: 14 lis 2020, 17:58 Mając tylko podstawkę gry "Na skrzydłach" - tam mamy ptaki występujące w Ameryce. Jeden z kart bonusowych mówi, że: "Ptaki występujące poza Ameryką Północną i Środkową" - jest ona spełniona tylko dla ptaków z dodatku gry "Ptaki Europy"?
Musisz patrzeć na te mapki pod każdym ptakiem. Z tego co pamiętam ta karta bonusowa jest dokladnie wytlumaczona w instrukcji. Ewentualnie patrzec na nazwe ptaka- wtedy te ktore sie licza sa w instrukcji opisane :) Nie pamietam juz dokladnie
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: dannte »

Frodokwiat pisze: 14 lis 2020, 17:58 Mając tylko podstawkę gry "Na skrzydłach" - tam mamy ptaki występujące w Ameryce. Jeden z kart bonusowych mówi, że: "Ptaki występujące poza Ameryką Północną i Środkową" - jest ona spełniona tylko dla ptaków z dodatku gry "Ptaki Europy"?
Jestem przekonany, że karta bonusowa z podstawki nie może odnosić się tylko do kart z dodatku - jeśli na karcie bonusowej jest wartość procentowa to na 100% takie ptaki znajdują się w podstawce. Być może niewłaściwie interpretujesz ten warunek? Nie chodzi w nim o to, by punktować karty, które "nie występują w A. Płn. i A. Ś.", ale takie które występują "nie tylko w A. Płn. i A. Ś.", czyli jeśli ptak występuje w obu wymienionych Amerykach, ale dodatkowo gdzieś indziej, to się kwalifikuje.

Przykładowo, tutaj: Obrazek Pelikan i Sułtanka się kwalifikują (bo występują w Ameryce Południowej).
Frodokwiat
Posty: 14
Rejestracja: 15 paź 2020, 12:32
Has thanked: 5 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: Frodokwiat »

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie! Tak, inaczej to zinterpretowałam że mają nie występować w Am Pn i Śr. Teraz rozumiem że chodzi o występowanie również poza Am Pn i Śr.
aanula
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2018, 11:03

Re: Na Skrzydłach

Post autor: aanula »

rand pisze: 19 mar 2019, 22:08 Mam pytanie odnośnie przerzucania kości. Jeśli na tacce leży ryba i dwie myszy, a ja odpaliłem akcję zbierania zasobów, a dokładnie dwóch i w pierwszej kolejności biorę rybę to muszę brać jako druga rzecz mysz. Czy po wzieciu pierwszego zasobu mogę przerzucić i wybrać coś innego?
Moim zdaniem po wzięciu ryby nie możesz przerzucić karmnika, bo ciągle leżą w nim dwa zasoby. Karmnik można przerzucić, gdy leży tam jedna albo zero kostek.
giventofly
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2014, 08:21
Has thanked: 54 times
Been thanked: 28 times

Re: Na Skrzydłach

Post autor: giventofly »

aanula pisze: 02 sty 2021, 07:15
rand pisze: 19 mar 2019, 22:08 Mam pytanie odnośnie przerzucania kości. Jeśli na tacce leży ryba i dwie myszy, a ja odpaliłem akcję zbierania zasobów, a dokładnie dwóch i w pierwszej kolejności biorę rybę to muszę brać jako druga rzecz mysz. Czy po wzieciu pierwszego zasobu mogę przerzucić i wybrać coś innego?
Moim zdaniem po wzięciu ryby nie możesz przerzucić karmnika, bo ciągle leżą w nim dwa zasoby. Karmnik można przerzucić, gdy leży tam jedna albo zero kostek.

To co pisze rand jest poprawne. Może przerzucić kostki po dobraniu ryby.

https://boardgamegeek.com/thread/212594 ... ing-action
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 91
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: shahiye »

Czesc, takie pytanie:
Aktywuje karte: wez zboze albo winogrono z karmnika (jesli jest dostepne) - w karmniku jest tylko szczur. Moge przerzucic kosci?
giventofly
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2014, 08:21
Has thanked: 54 times
Been thanked: 28 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: giventofly »

shahiye pisze: 01 lut 2021, 22:02 Czesc, takie pytanie:
Aktywuje karte: wez zboze albo winogrono z karmnika (jesli jest dostepne) - w karmniku jest tylko szczur. Moge przerzucic kosci?
Możesz.

Link do postu na bgg gdzie na to pytanie odpowiada Jamey https://boardgamegeek.com/thread/217295 ... -there-one
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 91
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: shahiye »

To na fali pytanie nr 2 - na koncu (z prawej strony) mam ptaka, ktory umozliwia ponowna aktywacje brazowej umiejki z danego siedliska - moge uzyc ktorejs z lewej strony, mumo ze de facto nie bedzie to -ponowne- uzycie?
giventofly
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2014, 08:21
Has thanked: 54 times
Been thanked: 28 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: giventofly »

shahiye pisze: 01 lut 2021, 22:31 To na fali pytanie nr 2 - na koncu (z prawej strony) mam ptaka, ktory umozliwia ponowna aktywacje brazowej umiejki z danego siedliska - moge uzyc ktorejs z lewej strony, mumo ze de facto nie bedzie to -ponowne- uzycie?
Możesz

https://boardgamegeek.com/thread/217395 ... repeats-an
fififekwr
Posty: 19
Rejestracja: 04 lut 2021, 11:36
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: fififekwr »

Czy z tego wymienienia dwóch losowych pokarmów na jeden inny przy zagrywaniu kart można skorzystać więcej niż raz w jednej turze? Bo instrukcja nie jest tu precyzyjna chyba.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5205
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 1678 times
Kontakt:

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

fififekwr pisze: 12 lut 2021, 17:24 Czy z tego wymienienia dwóch losowych pokarmów na jeden inny przy zagrywaniu kart można skorzystać więcej niż raz w jednej turze? Bo instrukcja nie jest tu precyzyjna chyba.
Tak , ale należy przy tym pamiętać że:
Gdy zagrywasz karty ptaków, możesz odrzucić 2 dowolne żetony pożywienia i zastąpić nimi 1 inny dowolny żeton. Taka wymiana nie może być stosowana w żadnym innym momencie gry. Na przykład, jeśli potrzebujesz 1 ryby, możesz odrzucić 2 dowolne inne żetony.
mikulk@
Posty: 1
Rejestracja: 06 lip 2021, 23:46

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: mikulk@ »

Gdy wybieram akcje zagraj karte mogę wymienić dwa pożywienia na jedno, ale czy mogę to zrobić dopiero po zagraniu karty czy mogę zrobić przed i dzięki tej wymianie „oplacic ja tym pożywieniem które zyskałam dzięki wymianie” i wtedy zagrać karte ? :)
radarek
Posty: 139
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: radarek »

instrukcja pisze: Gdy zagrywasz karty ptaków, możesz odrzucić 2 dowolne żetony
pożywienia i zastąpić nimi 1 inny dowolny żeton. Taka wymiana nie
może być stosowana w żadnym innym momencie gry. Na przykład,
jeśli potrzebujesz 1 ryby, możesz odrzucić 2 dowolne inne żetony
Ten akapit masz zapisany w kontekście zagrania karty. Więc tę wymianę robisz tylko i wyłącznie po to żeby opłacić koszt zagranej karty, a nie po to by np. zostawić sobie taki żeton pokarmu na później.
Tomson19
Posty: 28
Rejestracja: 02 kwie 2017, 15:35
Been thanked: 2 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomson19 »

Ja mam takie pytanie - czy karta celu "Anatom" jest prawidłowa? Ponieważ w porównaniu do angielskiej wersji gry karta ta posiada co prawda dokładnie taki sam warunek konieczny do punktowania, aczkolwiek punkty zwycięstwa są określone "widełkowo" - to znaczy dostaje się mniejszą, bądź większą pulę w zależności od zrealizowania celu. W polskiej wersji otrzymuje się 1 punkt za każdego ptaka, który posiada w swojej nazwie część ciała. Wiem, że Rebel przy okazji tłumaczenia dokonał delikatnych zmian w kartach celów, balansując je względem pozostałych, dlatego to mnie tak uderzyło, czy faktycznie zmiana charakteru punktowania musiała być tak drastyczna?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

Spójrz, ile procentowo ptaków spełnia dany cel i porównaj z innymi celami.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Tomson19
Posty: 28
Rejestracja: 02 kwie 2017, 15:35
Been thanked: 2 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomson19 »

Widziałem.. ta karta spełniona jest dla 28% (z 22% w wersji angielskiej) ptaków, czyli faktycznie jest lepiej, ogólnie mnie to zaciekawiło, bo założenia tej karty co do punktowania są teraz dokładnie takie same, jak dla karty, która daję 1 punkta za każdego ptaka na którym można zmieścić więcej niż 4 jaja. Tam też ilość ptaków, które spełniają ten warunek wynosi 28%, więc tylko mnie to ciekawiło, czy to właśnie nie dlatego zdecydowano się na punktowanie "ilościowe" zamiast "widełek". Bo na ten przykład karta, która punktuje za każdą nazwę ptaka zawierającego kolor (Fotograf) pozostawiono "widełki" tylko je lekko przesunięto, bo w PL wydaniu jest takich ptaków więcej. To nie jest tak, że mi to przeszkadza, czy coś tylko nigdzie nie znalazłem w internecie informacji, dlaczego tak właściwie jest, a że zrobiłem ostatniej nocy taką małą analizę to przykuło to moją uwagę to wszystko. :D
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

Dawno nie grałem, ale z tego co pamiętam, punktacja zależała od procentowego udziału danych ptaków w talii, niektóre przedziały miały widełki, inne punktowały za sztuki i było tam wyraźnie widać jakąś prawidłowość :) Jeśli w tej kwestii nie ma dziwnych odchyleń, to wszystko powinno być OK.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Marbel
Posty: 218
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Marbel »

Hej a co to ma być ten Szybki Start? Jakieś karty dodatkowe czy np. dodatek ułatwiający naukę gry? Dostałem grę od żony jeszcze w sierpniu ale nie miałem jeszcze czasu usiąść. Dajcie foto tego, wydaje mi się że jakaś instrukcja do tego była...
poxi
Posty: 239
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 50 times
Been thanked: 106 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: poxi »

Właściwie to jedno i drugie, zerknij tu: https://www.wydawnictworebel.pl/games/n ... -5045.html
Marbel
Posty: 218
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Marbel »

Dzięki. Wrócę do domu to przejrzę i dam znać. Jak nie ma to do Rebela, z chęcią by się przydało coś na pierwsze partie, bo instrukcja mnie dobiła. I to jeszcze x3 :shock: A wypada w końcu zagrać.
Marbel
Posty: 218
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Na Skrzydłach - pytania i wątpliwości

Post autor: Marbel »

No i nie mam tego dodatku a na pudle oczywiście jest info, że ma być. Napisałem do Rebela i mnie olali... Jakoś się tego spodziewałem. No cóż swojego wizerunku w moich oczach nie ocieplili.
Chyba już się nauczyłem w to grać, tylko trzeba mieć chwilę usiąść i pograć.
ODPOWIEDZ