Park Niedźwiedzi - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Park Niedźwiedzi - pytania i wątpliwości

Post autor: traxek »

Pomimo, że gra ma jasne klarowne zasady to mam dwie wątpliwości:

1. kiedy zakrywam kafelkiem obrazek z ludzikami (co pozwala mi dobrać nowy kafelek planszy), to mogę wziąć kafelek planszy i od razu położyć na nim kafelek, którym zakrywam ludziki (zapoczątkowujący akcję).
Czy najpierw muszę zakryć kafelek ludzików, dobieram kafelek planszy i kładę, dopiero w następnym ruchu mogę kłaść kafelki parku na nowej planszy.
2. Druga sprawa to jest opisane w instrukcji, że jak ktoś skończy park, wtedy inni gracze mają jeszcze jeden ruch i tutaj, czy możemy to zrobić nawet jak to jest gracz rozpoczynający (drugi gracz już nie ma ruchu) bo zakończył grę.
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: michcic »

traxek pisze: 12 paź 2020, 10:06 Pomimo, że gra ma jasne klarowne zasady to mam dwie wątpliwości:

1. kiedy zakrywam kafelkiem obrazek z ludzikami (co pozwala mi dobrać nowy kafelek planszy), to mogę wziąć kafelek planszy i od razu położyć na nim kafelek, którym zakrywam ludziki (zapoczątkowujący akcję).
Nie do końca rozumiem pytanie, ale opiszę jak powinno to wyglądać, może rozwieje wątpliwości: W swojej turze zakrywasz pole z ludzikami, w następstwie tego dobierasz jeden z dostępnych elementów planszy i dokładasz do swojego parku zgodnie z zasadami. Żadnego kafelka nie wyłożysz już na planszę w tej turze. Analagicznie, jeśli zakryłbyś koparkę/betoniarkę/taczkę to bierzesz te elementy do swoich zasobów, ale będziesz mógł je wyłożyć dopiero w następnej turze.
traxek pisze: 12 paź 2020, 10:06 2. Druga sprawa to jest opisane w instrukcji, że jak ktoś skończy park, wtedy inni gracze mają jeszcze jeden ruch i tutaj, czy możemy to zrobić nawet jak to jest gracz rozpoczynający (drugi gracz już nie ma ruchu) bo zakończył grę.
Każdy z graczy, którzy jeszcze nie ukończyli gry ma po jednej turze. Zapewne chodzi Ci o to, że jeśli to nie gracz początkujący wywołał warunek końca gry, to będzie miał więcej tur od innych. Może się tak zdarzyć i nie powinno to być krzywdzące dla innych, mając na uwadze, że rozpoczynając grę miał do dyspozycji mniejszy element (toaletę zamiast np. aleiki fast food)
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: traxek »

Nie do końca rozumiem pytanie, ale opiszę jak powinno to wyglądać, może rozwieje wątpliwości: W swojej turze zakrywasz pole z ludzikami, w następstwie tego dobierasz jeden z dostępnych elementów planszy i dokładasz do swojego parku zgodnie z zasadami. Żadnego kafelka nie wyłożysz już na planszę w tej turze. Analagicznie, jeśli zakryłbyś koparkę/betoniarkę/taczkę to bierzesz te elementy do swoich zasobów, ale będziesz mógł je wyłożyć dopiero w następnej turze

Z tego twojego wniosku, wynika, że nie mogę tak zrobić :-). Chodziło mi o to, że mam np. tylko dwa pola wolne na swojej planszy parku. Na jednym z nich jest rysunek ludzików i teraz biorąc np. kafelek alejki fast-food (mający 3 pola) kładę na niego i mi wystaje jedno pole. I tutaj podczas kładzenia zakrywam pole z ludzikami i tym samym dokładam nową planszę parku, aby mi móc spełnić zasady kładzenia kafelków.

Na drugie pytanie, czyli np. ja rozpoczynałem grę, a druga osoba (gra dwuosobowa) pierwsza zakończyła budowę swojego parku.
I teraz ja mogę zrobić nową rundę (dzięki, której np. zrobię cel z kafelka bonusowego), czy już nie. Druga osoba już nie może nic zrobić - czyli jakby ma stracony ruch.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: bobule »

traxek pisze: 12 paź 2020, 15:09 Z tego twojego wniosku, wynika, że nie mogę tak zrobić :-). Chodziło mi o to, że mam np. tylko dwa pola wolne na swojej planszy parku. Na jednym z nich jest rysunek ludzików i teraz biorąc np. kafelek alejki fast-food (mający 3 pola) kładę na niego i mi wystaje jedno pole. I tutaj podczas kładzenia zakrywam pole z ludzikami i tym samym dokładam nową planszę parku, aby mi móc spełnić zasady kładzenia kafelków.
Nie, nie mozesz tak zrobic.
radarek
Posty: 157
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 17 times
Been thanked: 56 times

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: radarek »

Odpowiedź michcic wyjaśnia już wszystko ale ponieważ autor ma dalej wątpliwości to odpiszę i ja.
traxek pisze: 12 paź 2020, 10:06 1. kiedy zakrywam kafelkiem obrazek z ludzikami (co pozwala mi dobrać nowy kafelek planszy), to mogę wziąć kafelek planszy i od razu położyć na nim kafelek, którym zakrywam ludziki (zapoczątkowujący akcję).
Czy najpierw muszę zakryć kafelek ludzików, dobieram kafelek planszy i kładę, dopiero w następnym ruchu mogę kłaść kafelki parku na nowej planszy.
Za bardzo kombinujesz. Kafelek możesz dobrać dopiero jak zakryjesz ludzika. Żeby to zrobić musisz najpierw położyć jakiś element. Z tego wynika wprost, że nie ma możliwości by w jakikolwiek sposób, nawet częściowo, znalazł się na nowo dobranym kaflu.
traxek pisze: 12 paź 2020, 10:06 2. Druga sprawa to jest opisane w instrukcji, że jak ktoś skończy park, wtedy inni gracze mają jeszcze jeden ruch i tutaj, czy możemy to zrobić nawet jak to jest gracz rozpoczynający (drugi gracz już nie ma ruchu) bo zakończył grę.
Rozumiem Twój dylemat. Moja interpretacja tego typu zasad zawsze jest następująca. Jeśli instrukcja mówi o dokończeniu obecnej rundy to wtedy wszyscy gracze zagrają taką samą liczbę tur. Zatem gdy koniec wywoła ostatni gracz to już nikt inny nie wykona ruchu. Jeśli instrukcja mówi o tym, że każdy z pozostałych graczy wykonuje jeszcze jedną turę to wtedy nie ma znaczenia kto był graczem rozpoczynającym. W efekcie czego niektórzy gracze mogą rozegrać o 1 turę więcej od pozostałych.

Instrukcja Parku Niedźwiedzi mówi:
Kiedy pierwsza osoba całkowicie zabuduje swoje cztery plansze terenu parku, wszyscy pozostali gracze wykonują jeszcze jedną (ostatnią) turę.
Zatem bez względu na to kto zaczynał każdy ma jeszcze jedną turę.
ODPOWIEDZ