Do grania SOLO

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Do grania SOLO

Post autor: Xardas123 »

Hey mam pytanie. Jako że przez nasialanie się Covidu przechodzimy na tryb online A chciałbym mieć "kontakt" z planszówkami na żywo oprócz grania z dzieciakami co byście polecali do grania solo. Miała by to być gra, która daje frajdę nie dużo mniejszą niż grając z innymi wspólgraczami. Rodzaj gry jest nieważny. Bardziej zależy mi na przyjemności z gry. Nie ukrywam, że gier na półce trochę mam w tym możliwe do grania solo, ale jestem ciekaw Waszych propozycji. Może się okaże, że nie będę musiał nic kupować, bo wśród tego co mam są zacne tytuły, stąd też ich nie wymieniam, żeby nic nie sugerować. Gttv i Gambita już obejrzałem też.
Tak więc co wg Was to taki SOLOWY MUST HAVE.
imssah
Posty: 182
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:49
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: imssah »

justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: justtadream3 »

Ja jadę swoim standardem - Spirit Island (w grudniu chyba ma być wersja PL) - dla mnie najlepsza do solo, w rankingu powyżej miała 7pkt. Ciężka (można modyfikować poziom trudności), regrywalna (duża ilość duchów którymi grasz), czasem ciężko znaleźć osoby do gry ale do solo dla mnie to number one :) Ale może trochę bardziej sprecyzuj, ameri, euro, war? Czy to nie ma znaczenia?
Cyel
Posty: 2587
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1449 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: Cyel »

Dla mnie nr 1 to Aeon's End, mnóstwo różnorodności, konieczność bardzo radykalnego zmieniania podejścia do różnych Nemesis, różnych Magów. Świetna i sprawnie się gra.

Spirit Island po ok 10 rozgrywkach sprzedałem i nie polecam. Dla mnie wiało nudą, bardzo jednostajna, przewidywalna i statyczna, mało urozmaicenia, przeciwnicy robią w kółko to samo.

Mage Knight byłby na miejscu drugim u mnie. Fajna zagadka i dobrze się gra, ale dużo mniej płynnie i sprawnie niż w inne tytuły przez mnogość nadmiernie szczegółowych, dość nieeleganckich zasad. Rozgrywka jest długa, warto o tym pamiętać rozstawiając.

Dopiero zaczynam zabawę z Machina Arcana (4 gry). Zapowiada się spoko, ale jeszcze nie mam wyrobionego zdania.

To by było na tyle jeśli chodzi o moje COVIDowe rozgrywki solo.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Golfang
Posty: 1987
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 230 times
Been thanked: 314 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: Golfang »

imssah pisze: 18 paź 2020, 20:11 viewtopic.php?f=64&t=62536
Dodam tylko, że ja ciągle aktualizuję ten ranking - więc niektóre tytuły tutaj rotują... Jednak masz na 100% aktualny ranking tego forum (oczywiście tylko osób które oddały głos :) )
----------------
10% flamberg.com.pl
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: mecenas »

Jak chcesz spróbować solo to polecę Ci coś co dopiero wejdzie na rynek Polski czyli Sprawlopolis (Urbanista). Rewelacyjna gra solo na 20 minut. W rankingu wspomnianym tej gry nie znajdziesz ale cena gry chyba będzie około 25 zł więc majątek to nie jest a tytuł serio jest warty swojej ceny.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: Pan_K »

Polecam bardzo (kolejność w blokach nie zhierarchizowana):

Robinson Crusoe
Mage Knight
Comancheria
Projekt Gaja
The Gallerist
Lewis & Clark
Anachrony

W dalszej kolejności:

On Mars
Lisboa
Navajo Wars
Tekhenu
Teotihuacan
Maracaibo

Można też usiąść do:

Sierra West
Tiny Epic Quest

Mają grywalny wariant solo:
Philosophia
AuZtralia
Eldritch Horror
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: Xardas123 »

Dzięki za odpowiedzi, osobiście poważnie rozważałem mage knight, ale właśnie ta nieeleganckość zasad pnie przeraża, this war of mine i aeons end (póki co grałem w coopie- kolega ma obie części).
Myślałem jeszcze o grze descent ale boje się że jak mi się spodoba to dodruk jest niepewny. Rozważałem też nemesisa zwykłego póki czekam na lockdown.

Tak naprawdę z gier do solo mam horror w arkham 3ed + lcg, scythe, anachrony, root, everdell, l&c, dice settlers, anachrony, loh, auztralie, robinsona, hexogłówki i zastanawiam się czy coś lepszego jeszcze jest do solo albo coś co bardziej urozmaici tą "kolekcję"... chociaż póki co to do scytha i roota nie bede podchodził solo bo gramy online na steamie.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: Pan_K »

IMHO to, co masz, wystarczy do pogrania. Szczególnie, że Anachrony masz dwa razy ;) No chyba, że chcesz sobie coś dokupić.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Golfang
Posty: 1987
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 230 times
Been thanked: 314 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: Golfang »

Xardas123 pisze: 18 paź 2020, 23:57 Dzięki za odpowiedzi, osobiście poważnie rozważałem mage knight, ale właśnie ta nieeleganckość zasad pnie przeraża, this war of mine i aeons end (póki co grałem w coopie- kolega ma obie części).
Myślałem jeszcze o grze descent ale boje się że jak mi się spodoba to dodruk jest niepewny. Rozważałem też nemesisa zwykłego póki czekam na lockdown.

Tak naprawdę z gier do solo mam horror w arkham 3ed + lcg, scythe, anachrony, root, everdell, l&c, dice settlers, anachrony, loh, auztralie, robinsona, hexogłówki i zastanawiam się czy coś lepszego jeszcze jest do solo albo coś co bardziej urozmaici tą "kolekcję"... chociaż póki co to do scytha i roota nie bede podchodził solo bo gramy online na steamie.
W moim top3 nie zmieścił się Władcę Pierścieni - Podróże przez Śródziemie, ale właśnie kolejny raz go ogrywam. na razie znowu podstawową kampanię, później zagram Cieniste Ścieżki, a później planuję dokupić samą kampanię elektroniczną Hunt for the Ember Crown. Inna sprawa że na Steam kosztuje 25 zł a na IOS 33 - wkurzające to trochę.
----------------
10% flamberg.com.pl
uszczu
Posty: 51
Rejestracja: 05 lis 2014, 14:30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: uszczu »

A władca pierścieni lcg? Popykasz a i we dwóch siądziesz.. 😉
Top 5:
Cywlizacja: Poprzez Wieki, SW Rebelia, Runebound3ed, NetrunnerLCG, Legendary:Alien
SnoWho
Posty: 172
Rejestracja: 25 mar 2020, 10:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 29 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: SnoWho »

Ja sporo gram solo i mogę trochę opisać- gry w kolejności losowej:
1. Mage Knight - to myślę top 1 pod solo - w wersji Ultimate mamy naprawdę masę contentu, którego chyba nigdy nie ogramy do końca. Ogromna regrywalnosc i bardzo fajna grywalnosc, pali mozg.
2. Projekt Gaja - z Automa naprawdę fajnie sie gra- bardzo dobrze odwzorowuje grę prawdziwego gracza, a ze sama gra jest genialna...
3. Aeon's End- mega pod solo, jednak z biegiem czasu trochę wpadam w schemat- mysle że i tak warto sprawdzić :)
4. Scythe - z kilkoma automamigra wygląda fajnie, gra jest zdecydowanie bardziej agresywna niż z prawdziwymi graczami, wg. mnie bardzo dobry tytuł
5. Zamki Burgundii Big Box- calkiem ciekawie, jako że jest to klasyk to warto mieć go na polce tak czy inaczej.
6. This war of mine - super solo, ciekawa historia, cholernie trudna i losowa (to akurat dla mnie w tego typu grze cecha, nie wada) - wg, mnie jedno z lepszych solo
7. Viticulture - podobnie jak projekt gaja, fajne odwzorowanie prawdziwego gracza

Nie polecam Terraformacji Marsa i Agricoli - robi się pasjans, który z rywalizacją nie ma wiele wspólnego.

Z innych tytułów które mam na liście i zapowiadają się ciekawie:
1. Urbanista
2. Nemesis Lockdown
3. Frostpunk
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: eveni »

Moje ulubione (ostatnio) euro do grania solo:
- Zamki Burgundii big box,
- Loyang,
- Agricola z Torfowiskiem (stara edycja),
- Podwodne Miasta,
- Architekci Zachodniego Królestwa,
- Najeźdźcy z północy.
Wszystkie pozycje charakteryzują się szybką rozgrywką. W czterech pierwsze masz podane kryteria wygranej (ilość punktów do zdobycia). W Architektach i Najeźdźcach jest super łatwa do obsługi automa.
Ostatnio zmieniony 19 paź 2020, 18:27 przez eveni, łącznie zmieniany 1 raz.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: scarletmara »

a co byście polecili do grania solo z naprawde prostymi zasadami ? Chcę żeby mama rozruszała szare komórki a że raczej nie będzie miała z kim grać to potrzebuję coś dobrego do gry solo. Ona lubi kryminały, kiedyś rozwiązywała sudoku i układała tetrisa, z bratem zagrywa się w abalona a solo grała w tantrixa, i raczej nic bardziej skomplikowanego jesli chodzi o ilosć zasad niż taki ablone czy tantrix nie wchodzi w grę na razie, dodatkowo gra musi być czytelna zeby nie męczyła oczu wczytujac sie w małe literki albo inne cieżkie do wypatrzenia znaczki. Z tego powodu Wodny Szlak odpadł właśnie bo pomimo duzych kafelków sa one bardzo mało czytelne. Na razie na radarze mam: sagradę, NMBR9 i tajemnicze podziemia. A już kupiony żyrafometr (lubi quizy, więc moze jej sie spodoba taka forma) ale szukam czegoś bardziej wystrzałowego niż te wymienione.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: mecenas »

scarletmara pisze: 19 paź 2020, 13:37 a co byście polecili do grania solo z naprawde prostymi zasadami ? Chcę żeby mama rozruszała szare komórki a że raczej nie będzie miała z kim grać to potrzebuję coś dobrego do gry solo. Ona lubi kryminały, kiedyś rozwiązywała sudoku i układała tetrisa, z bratem zagrywa się w abalona a solo grała w tantrixa, i raczej nic bardziej skomplikowanego jesli chodzi o ilosć zasad niż taki ablone czy tantrix nie wchodzi w grę na razie, dodatkowo gra musi być czytelna zeby nie męczyła oczu wczytujac sie w małe literki albo inne cieżkie do wypatrzenia znaczki. Z tego powodu Wodny Szlak odpadł właśnie bo pomimo duzych kafelków sa one bardzo mało czytelne. Na razie na radarze mam: sagradę, NMBR9 i tajemnicze podziemia. A już kupiony żyrafometr (lubi quizy, więc moze jej sie spodoba taka forma) ale szukam czegoś bardziej wystrzałowego niż te wymienione.
A powtórzę się jeszcze raz reklamując tę samą grę - a co tam. Urbanista (Sprawlopolis) czyli 18 kart, gdzie na każdą partię ma 3 konkretne cele punktujące, a z pozostałych 15 kart budujesz miasto. Gra zaraz wchodzi do sprzedaży i wydaje mi się być w tym wypadku idealnym tytułem.
NMBR9 - raczej nie polecam ze względu na to, że w sumie w każdej partii robi się to samo i niewiele różnorodności pomiędzy partiami.

Może jeszcze Samotna wyspa - gra karciana gdzie wszystkie karty trzymasz w swojej ręce, przez co zasady też są raczej proste. też za chwilę premiera na polskim rynku.
SnoWho
Posty: 172
Rejestracja: 25 mar 2020, 10:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 29 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: SnoWho »

Ewentualnie Onirim jak uda się znaleźć
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: scarletmara »

Sprawlopolis mechanicznie całkiem fajna się wydaje gdyby tylko była ciut łądniejsza wizualnie :roll:
Samotna Wyspa ma trochę za małe te ikonki na kartach :cry:
Onirim odpada - brzdki wizualnie jest :cry:
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: eveni »

scarletmara pisze: 19 paź 2020, 13:37 a co byście polecili do grania solo z naprawde prostymi zasadami ?
Boarding - super proste zasady, ostatnio widziałam na allegro za 45 zł w opcji smart.
Kupiłam chyba 2 tygodnie temu i gram codziennie po 2 razy. Partia solo zajmuje około 15 minut, prosta gra, ale bardzo mi się spodobała.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: scarletmara »

O właśnie w tym kierunku co Boarding, takich gierek poszukuję. Dzięki :D Boarding wygląda OKI - muszę sie tylko dobrze zastanowić nad ta ikonografiką w rogach kart czy wystarczajaco czytelna by była, ale chyba nie jest tego dużo, więc byłoby do przeżycia. A ktoś może gdzies natknął się na jakieś domowe zasady solo do Azula ? Ta gra aż sie prosi o tryb solo. Jest tak slicznie wydana, ze byłaby idealnym prezentem, zresztą sama chętnie bym sobie w niego popykała solo jakby był taki wariant.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 775
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 681 times
Been thanked: 788 times
Kontakt:

Re: Do grania SOLO

Post autor: anitroche »

scarletmara pisze: 19 paź 2020, 19:15 A ktoś może gdzies natknął się na jakieś domowe zasady solo do Azula ? Ta gra aż sie prosi o tryb solo. Jest tak slicznie wydana, ze byłaby idealnym prezentem, zresztą sama chętnie bym sobie w niego popykała solo jakby był taki wariant.
Na BGG jest propozycja z instrukcją po polsku:
https://boardgamegeek.com/filepage/1640 ... ja-solo-10

Jeszcze nie próbowałam, bo zanim zdążyłam zasiąść, zaczęłam grać w Calico i ta gra póki wchodzi najczęściej jako szybka gra solo :). No i Calico też polecam, tylko niestety kafelki celów mogą chyba być nieczytelne dla twojej mamy, ale i tak polecam zajrzeć, a nuż jednak będą ok :)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: mnw »

Tu wariant Ricky'ego Royala: https://youtube.com/watch?feature=emb_t ... uO5kU8BWF0

A tu jakiś inny z dobrymi opiniami: https://boardgamegeek.com/thread/199525 ... -available

Na razie mam te dwa zapisane, ale nie próbowałem jeszcze, bo Azul u teściów. :D
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Do grania SOLO

Post autor: scarletmara »

Calico mi się podoba :) kafelki chyba wystarczajaco czytelne by były troche bardziej się bym bała o instrukcję ale też bez przesady, mama ślepa nie jest i cyztać tez umie :lol: ale najpierw ją na sobie przetestuję chyba :D Dzięki tez za te Azulowe solo podpowiedzi. Ja to chyba nei umiem szukać bo na BGG próbowałam znaleźć niedawno i nie widziałam tych wariantów solo.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 775
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 681 times
Been thanked: 788 times
Kontakt:

Re: Do grania SOLO

Post autor: anitroche »

Instrukcja jest bardzo prosta (ale polecam zastosować opcję dla 2 graczy do gry solo, czyli wyjąć z woreczka 6 zestawów kafelków) i chyba 12 listopada gra ma polską premierę i będzie kosztowała koło 100 zł. Bardzo polecam zarówno do grania solo jak i w więcej osób, choć tak naprawę interakcja między graczami znikoma, więc każda rozgrywka to takie trochę solo kombinowanie ;)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
ODPOWIEDZ