Grand Austria Hotel - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Marokin21
Posty: 95
Rejestracja: 11 lut 2018, 21:12
Has thanked: 61 times
Been thanked: 4 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Marokin21 »

polwac pisze: 10 kwie 2019, 12:15
Tomzaq pisze: 26 cze 2018, 23:21 Po co są te takie ekstra sufity pomiędzy niektórymi pokojami? Trzeba je omijać przy budowaniu pokoi? Czy moż je olać i tylko patrzeć na, to że nowy pokój sąsiaduje z już istniejącym?
Pokoje nimi oddzielone nie sąsiadują ze sobą, więc nie można tego "olać" i trzeba je omijać ;)
Dzięki za informację, do tej pory nie miałem o tym pojęcia. Do tego momentu w ogóle nie zwróciłem na to uwagi w trakcie gry.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: detrytusek »

Marokin21 pisze: 27 kwie 2019, 22:52
polwac pisze: 10 kwie 2019, 12:15
Tomzaq pisze: 26 cze 2018, 23:21 Po co są te takie ekstra sufity pomiędzy niektórymi pokojami? Trzeba je omijać przy budowaniu pokoi? Czy moż je olać i tylko patrzeć na, to że nowy pokój sąsiaduje z już istniejącym?
Pokoje nimi oddzielone nie sąsiadują ze sobą, więc nie można tego "olać" i trzeba je omijać ;)
Dzięki za informację, do tej pory nie miałem o tym pojęcia. Do tego momentu w ogóle nie zwróciłem na to uwagi w trakcie gry.
Gdzieś jest o tym w instrukcji?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: polwac »

detrytusek pisze: 27 kwie 2019, 23:09
Marokin21 pisze: 27 kwie 2019, 22:52
polwac pisze: 10 kwie 2019, 12:15

Pokoje nimi oddzielone nie sąsiadują ze sobą, więc nie można tego "olać" i trzeba je omijać ;)
Dzięki za informację, do tej pory nie miałem o tym pojęcia. Do tego momentu w ogóle nie zwróciłem na to uwagi w trakcie gry.
Gdzieś jest o tym w instrukcji?
Tyle lat w to gram i w życiu bym nie pomyślał, że te sufity są tam po prostu od tak narysowane a mechanicznie nic nie znaczą.
Faktycznie jedynym warunkiem przygotowania pokoju jest to, że musi być w sąsiedztwie już innego przygotowanego.
W instrukcji nie ma nic o sufitach....oj moja następna rozgrywka powinna być dużo prostsza haha :D

Już poprawiam swój wcześniejszy komentarz, żeby nie wprowadzać w błąd.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: eventide »

polwac pisze: 28 kwie 2019, 09:59 Tyle lat w to gram i w życiu bym nie pomyślał, że te sufity są tam po prostu od tak narysowane a mechanicznie nic nie znaczą.
Sufity nie są "ot tak sobie narysowane". Sufity oraz ściany oddzielają grupy kolorów pokoi.
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 242
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Arcziwald »

Wykonując akcje 1 i 2 można rozdzielać dania na więcej niż 1 kartę? W instrukcji jest mowa o "gościu".
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Koziełło »

Można dowolnie podzielić między gości, a nadwyżka do magazynu ;)
karola12
Posty: 32
Rejestracja: 27 gru 2014, 14:18
Has thanked: 5 times

Grand Austria Hotel

Post autor: karola12 »

Mam pytania odnosnie tej gry:
1. Na kazdej planszy hotelu w gornej jej czesci sa tabele okreslajace wielkosc premii zależną od wielkości grupy, ktora sie zamyka. I tu nie rozumie jak mozna otrzymac 15 (zgodnie z tabla) punktow zwyciestwa skoro nie ma grupy skladajacej sie z 4 pokoi niebieskiego koloru na planszach pokoi.
2. Na 8 stronie jest strwiedznie "Poza pierwszą, akcje dodatkowe możesz wykonać dowolną liczbę razy w swojej turze.". Co doklnie autor mial na mysli piszac "Poza pierwsza"?
3. Karty gosci (72, 58, 102, 82) to wedlug opisu akcja "Możesz odwrócić pokój we wskazanym kolorze, zaznaczając, że jest zajęty. Szary kolor oznacza, że możesz odwrócić dowolny pokój (ty wybierasz).". Dobrze rozumie ze odwracam standarodow pokoj dla goscia oraz ta premia dodatkowy jeszcze jeden?
4. Faraon (97). O co doklanie chodzi w tej karcie - szczegoleni nie rozumie czemu tam jest kosz?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: BartP »

Nie mam gry przed sobą, więc odpowiem tyko na 2 pierwsze pytania.
Ad 1. Plansze graczy są dwustronne. O ile pamiętam, gdzieś tam znajdziesz niebieski obszar o wielkości 4.
Ad 2. Chodzi o to, że możesz co najwyżej raz dopłacić kasę, by podbić wartość akcji o 1. Jest to wprost napisane w instrukcji: że nie chcą, by bogaci mieli za łatwo.
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Fojtu »

karola12 pisze: 22 paź 2020, 10:44 Mam pytania odnosnie tej gry:
1. Na kazdej planszy hotelu w gornej jej czesci sa tabele okreslajace wielkosc premii zależną od wielkości grupy, ktora sie zamyka. I tu nie rozumie jak mozna otrzymac 15 (zgodnie z tabla) punktow zwyciestwa skoro nie ma grupy skladajacej sie z 4 pokoi niebieskiego koloru na planszach pokoi.
2. Na 8 stronie jest strwiedznie "Poza pierwszą, akcje dodatkowe możesz wykonać dowolną liczbę razy w swojej turze.". Co doklnie autor mial na mysli piszac "Poza pierwsza"?
3. Karty gosci (72, 58, 102, 82) to wedlug opisu akcja "Możesz odwrócić pokój we wskazanym kolorze, zaznaczając, że jest zajęty. Szary kolor oznacza, że możesz odwrócić dowolny pokój (ty wybierasz).". Dobrze rozumie ze odwracam standarodow pokoj dla goscia oraz ta premia dodatkowy jeszcze jeden?
4. Faraon (97). O co doklanie chodzi w tej karcie - szczegoleni nie rozumie czemu tam jest kosz?
1. Jest na niektórych planszach na drugiej stronie :)
2. Pierwsza z listy, czyli zapłacenie 1 Korony za dodanie 1 kostki do akcji. Możesz to zrobić tylko raz na turę, inne możesz wielokrotnie
3. Tak
4. Jeżeli chodzi o E.Gizia to jest wyjaśniony w instrukcji - chodzi o to, że wykonujesz akcję nie biorąc kości (w domyśle - nie dając jej do kosza)
Awatar użytkownika
minnen
Posty: 128
Rejestracja: 05 lut 2014, 07:00
Lokalizacja: Warka
Been thanked: 3 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: minnen »

Mam pytania odnosnie tej gry:
1. Na kazdej planszy hotelu w gornej jej czesci sa tabele okreslajace wielkosc premii zależną od wielkości grupy, ktora sie zamyka. I tu nie rozumie jak mozna otrzymac 15 (zgodnie z tabla) punktow zwyciestwa skoro nie ma grupy skladajacej sie z 4 pokoi niebieskiego koloru na planszach pokoi.
2. Na 8 stronie jest strwiedznie "Poza pierwszą, akcje dodatkowe możesz wykonać dowolną liczbę razy w swojej turze.". Co doklnie autor mial na mysli piszac "Poza pierwsza"?
3. Karty gosci (72, 58, 102, 82) to wedlug opisu akcja "Możesz odwrócić pokój we wskazanym kolorze, zaznaczając, że jest zajęty. Szary kolor oznacza, że możesz odwrócić dowolny pokój (ty wybierasz).". Dobrze rozumie ze odwracam standarodow pokoj dla goscia oraz ta premia dodatkowy jeszcze jeden?
4. Faraon (97). O co doklanie chodzi w tej karcie - szczegoleni nie rozumie czemu tam jest kosz?
Ad. 1. Jest - planszetka D, strona "dzień".
Ad. 2. "Poza pierwszą" oznacza "Poza pierwszą akcją dodatkową" czyli +1 kość do wybranej akcji (możesz to zrobić tylko raz, bo bierzesz tylko jedną kość w swojej turze i możesz podnieść jej wartość max o 1)
Ad. 3. Tak, dobrze rozumiesz ;)
Ad. 4. Ten kosz jest trochę mylący, chodzi o to że możesz po tej turze w której "zakwaterowałeś" Faraona, rozegrać kolejną bez brania kości (nie kładziesz jej ani na znacznik kolejności, ani do kosza - po prostu wykonujesz akcję zależnie od liczby obecnych na niej kości). Mocna karta, BTW ;)
karola12
Posty: 32
Rejestracja: 27 gru 2014, 14:18
Has thanked: 5 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: karola12 »

Czasem sie ciesze ze jestem dociekliwa i ze sie zapytalam.
A jeszcze bardziej ze sa takie osoby ja Ty. Dzieki

Choc ja na planszetce D dzien nie mam 4 drzwi niebieskich w grupie :(
Awatar użytkownika
minnen
Posty: 128
Rejestracja: 05 lut 2014, 07:00
Lokalizacja: Warka
Been thanked: 3 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: minnen »

karola12 pisze: 22 paź 2020, 11:12 Czasem sie ciesze ze jestem dociekliwa i ze sie zapytalam.
A jeszcze bardziej ze sa takie osoby ja Ty. Dzieki

Choc ja na planszetce D dzien nie mam 4 drzwi niebieskich w grupie :(
Hmmm... dziwne, a jakie wydanie?
Ja mam wydanie Lacerty, a recenzenci z for2players mają wydanie Mayfair Games: http://www.for2players.pl/2016/02/grand ... ry-od.html, na dwóch ostatnich zdjęciach jest widoczna grupa 4 niebieskich pokoi.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: detrytusek »

Potwierdzam, na stronach zaawansowanych planszetek są grupy 4 niebieskich pokoi.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
karola12
Posty: 32
Rejestracja: 27 gru 2014, 14:18
Has thanked: 5 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: karola12 »

Widac mam azjatycka podrobke. Duzo trace majac takie 4 planszetki?

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 paź 2020, 14:17 przez karola12, łącznie zmieniany 2 razy.
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Fojtu »

Tracisz asymetryczność tych planszetek między graczami. Ja po iluśtam partiach i tak wolę te podstawowe, ale pewnie inni powiedzą że wolą asymetryczne :wink:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: detrytusek »

Czy ja dobrze widzę, że masz tylko 2 rodzaje układów pokoi? Tracisz dużo bo strategia "na niebieskie" zaczyna kuleć. Poszukaj na bgg zdjęć właściwych i sobie wydrukuj ew. może ktoś Ci zeskanuje. Skąd masz tę kopię?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Nidav »

Jeśli gra jest oryginalna, to zawsze też można spróbować zwrócić się do Lacerty albo Lookout Games (czyli do pierwotnego wydawnictwa) - może mają na stanie planszetki i mogliby wysłać Ci zestaw. Bo jednak szkoda, żeby tracić możliwość gry z asymetrycznymi ustawieniami planszetek.
karola12
Posty: 32
Rejestracja: 27 gru 2014, 14:18
Has thanked: 5 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: karola12 »

detrytusek pisze: 22 paź 2020, 12:22 Skąd masz tę kopię?
Znajomy mi dal w prezencie - chyba na Wish kupiona
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: BartP »

A owe planszetki nie mają innego nadruku po drugiej stronie?
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Fojtu »

BartP pisze: 22 paź 2020, 14:13 A owe planszetki nie mają innego nadruku po drugiej stronie?
Były 2 zdjęcia z obiema stronami, teraz widzę jedno z jakiegoś powodu.
karola12
Posty: 32
Rejestracja: 27 gru 2014, 14:18
Has thanked: 5 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: karola12 »

dodalam jeszcze raz obrazki
jordan20
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2020, 22:35
Lokalizacja: Nowa Sól
Has thanked: 3 times

Re: Grand Austria Hotel - pytania i wątpliwości

Post autor: jordan20 »

limit kart pomocnikow na rece - czy istnieje ?

na poczatku gry mamy po 6 pomocnikow,ktorzy sa ,,nieaktywni``.
co sie dzieje gdy wezme i zrealizuje wymagania karte goscia: margarabia (numer 67), fotograf (55), durgoing (103) itp, ktory to pozwala mi ,,dociagnac na reke`` kolejnych pomocnikow ?
musze odrzucic losowo tylu wlasnych, nieaktywnych pomocnikow by moc dobrac nowych, dzieki wlasciwosciom zrealizowanego goscia ?
czy mozna miec na rece wiecej niz 6 nieaktywnych pomocnikow ?

wiem,ze nie ma limutu dla posiadanych, aktywnych pomocnikow.

na yucacie wydaje mi sie,ze przez cala gre jest limit posiadania max 6, nieaktywnych pomocnikow
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Grand Austria Hotel - pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

Nie ma żadnych limitów. Możesz mieć i pół talii na ręce.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Grand Austria Hotel - pytania i wątpliwości

Post autor: arturmarek »

Kilka wątpliwości po pierwszej rozgrywce:

1. Czy jak produkuję żarcie/napoje przez personel lub gości to mogę od razu umieścić na gościu?
2. Mogę trzymać nakarmionego gościa w kawiarni jak długo mi się podoba? Nawet jeśli mam dla niego pokój, to mogę go przetrzymać?
3. Na koniec gry napoje, żarcie i hajs są warte 1 PZ każde? Tak jest w instrukcji, ale mam wrażenie, że gdzieś widziałem/czytałem, że są ujemne punkty (jak za gości) i nie daje mi to spokoju.
4. Czy nowego gościa mogę w swojej rundzie pobrać jedynie przed akcją główną?
5. Czy akcje dodatkowe mogę wykonywać w dowolnej kolejności? Np. przenoszę kostki z kuchni na gości za 1$ -> wsadzam gościa do pokoju -> dobieram gościa -> wykonuję akcję główną -> przenoszę kostki z kuchni na gości za 1$ -> wsadzam gościa do pokoju.
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Grand Austria Hotel - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

arturmarek pisze: 19 gru 2022, 09:48 Kilka wątpliwości po pierwszej rozgrywce:

1. Czy jak produkuję żarcie/napoje przez personel lub gości to mogę od razu umieścić na gościu?
2. Mogę trzymać nakarmionego gościa w kawiarni jak długo mi się podoba? Nawet jeśli mam dla niego pokój, to mogę go przetrzymać?
3. Na koniec gry napoje, żarcie i hajs są warte 1 PZ każde? Tak jest w instrukcji, ale mam wrażenie, że gdzieś widziałem/czytałem, że są ujemne punkty (jak za gości) i nie daje mi to spokoju.
4. Czy nowego gościa mogę w swojej rundzie pobrać jedynie przed akcją główną?
5. Czy akcje dodatkowe mogę wykonywać w dowolnej kolejności? Np. przenoszę kostki z kuchni na gości za 1$ -> wsadzam gościa do pokoju -> dobieram gościa -> wykonuję akcję główną -> przenoszę kostki z kuchni na gości za 1$ -> wsadzam gościa do pokoju.
1. Tak, z cesarza też.
2. Tak.
3. Tak.
4. Tak, ale możesz jeszcze przed tym ogarnąć istniejących gości. Np. podać dania z kuchni, zrobić gościa, który da Ci zagranie karty, które cośtam itd...
5. Tak, musisz tylko skończyć jedną, zanim zaczniesz drugą, więc nie możesz np. zapłacić $1 za kuchnię, przenieść 2 jedzonka -> wsadzić gościa do pokoju, co np. da Ci innego gościa z efektu zaproszenia -> przenieść 1 jedzonko z tej pierwszej akcji. To by były 2 osobne przeniesienia jedzonka, płatne $2 każde.
ODPOWIEDZ