Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: rdbeni0 »

cze,

szukam dobrych gier dla 2 osób - ALE nie chcę kolejnej "sałatki punktowej".

Poprzez termin "sałatka punktowa" rozumiem sytuację w której:
- każdy siedzi w rogu "coś tam sobie układa"
- mała interakcja albo brak
- na końcu liczymy punkty (część punktów można policzyć wcześniej)
- przeważnie gry euro, tzw. eurosuchary
- w skrócie: na koniec gry rysujemy tabelkę dla każdego z uczestników i liczymy punkty

przykłady: Agricola, Zamki Burgundii, Great Western Trial
gry Uwe Rosenberga
czasami Wśiąść do Pociągu - na koniec gry zliczamy punkty z połączeń i biletów
7 cudów świata pojedynek

Inaczej mówiąc szukam fajnej gry z wysokim miejscem BGG dla 2 osób, która NIE jest sałatką punktową - nie chcę na koniec gry zliczać punktów w tabelce. Jak najmniej liczenia punktów pod koniec gry (może być w trakcie). Fajna byłaby też mocna interakcja (negatywna lub pozytywna), a nie że "każdy siedzi w kącie i coś tam sobie dłubie". Mogą być jakaś gra karciana.

Jakieś propozycje?
Ostatnio zmieniony 22 paź 2020, 22:42 przez rdbeni0, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2707 times
Been thanked: 2394 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: Curiosity »

Ja tylko wtrącę, że termin "sałatka punktowa" oznacza grę, w której punkty można zdobywać na wiele różnych sposobów. Jak w sałatce jest wiele warzyw, tak w grze jest kilka dróg do punktowania.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 1002
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 1009 times
Been thanked: 451 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: KurikDeVolay »

Głębia. W oryginale Baloon Cup. Podbieranki, granie do 3 skarbów, zdecydowanie interakcyjny tytuł. Polecam.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: rdbeni0 »

KurikDeVolay pisze: 22 paź 2020, 22:34 Głębia. W oryginale Baloon Cup. Podbieranki, granie do 3 skarbów, zdecydowanie interakcyjny tytuł. Polecam.
dzięki za propozycje.

a coś trudniejszego i wysoko w BGG??
Top 300 BGG?
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: trance-atlantic »

W Zamkach Burgundii to się akurat punktuje w większości na bieżąco, podobnie jak w przypadku Wsiąść do Pociągu - jak dla mnie jest tam jeden z najlepszych systemów punktowania, chodzi o proporcje między tym co widać a czego nie widać.

Skoro jednak masz jakąś awersję do końcowego zliczania (poniekąd rozumiem - nie przepadam za grami, które nie punktują mnie - dosłownie i w przenośni - na bieżąco), to może zerknij na tytuły w których w ogóle go nie ma, np. Wielka Pętla albo Wyprawa do El Dorado. Interakcja? Jest. Da się grać na dwie osoby? Da. I nawet tematycznie się jakoś bronią. :)

Niestety większość gier euro ma zaimplementowany jakiś mechanizm "celów", które definiują Ci finałowe punktowanie, lub ewentualnie dostajesz je za to, co zbudowałeś/zebrałeś, więc całkowicie się chyba tego wyeliminować nie da.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: scarletmara »

Przy tak sprecyzowanych wymaganiach nie prościej Ci bedzie poprostu przejrzeć te TOP300 na BGG i poszukać tytułów, które maja jakis inny cel gry niż zbieranie punktów ? Zapewne coś spoza kręgu EURO czyli bardziej Ameri, przygodówki albo coś pokroju Aeons End tylko nie kooperacyjne bo rozumiem, że zależy ci na negatywnej interakcji między graczamia a nie zmaganiach z samą grą.
Nie wiem czy bardziej Ci chodzi o grę nastawioną na zrealizowanie jakiegoś zadania zamiast zdobywania punktów ? Jak np. STAR WARS REBELIA - tu wogóle nie liczy sie punktów
czy bardziej o jakąś gdzie zlicza sie punkty ale na bieżąco jak:
Root albo Blood Rage ? - tylko, ze i tak w takich grach najwięcej punktów kosi sie w ostatnich rundach, więc nie wiem czy to ma znaczenie, że nie zlicza sie ich tylko na sam koniec ?
Czy może o grę, w której tego zbierania punktów sie poprostu tak nie odczuwa podczas całej rozgrywki a zbiera się je też cały czas jawnie jak np. Kacper Ryx i król żebraków (daleko w rankingu BGG bo ta gra wyszła tylko po polsku, wiec siła rzeczy na BGG za mały zasięg) - niby na koniec chodzi o punkty ale podczas gry jakos sie tego nie czuje bo nastawiasz sie bardziej na cele i zadania do wykonania oraz rozprzestrzenianie się na mapie i ograniczanie przeciwnikowi mozliwosci rozprzestrzeniania się co ostatecznie przekłada się i tak na punkty.

Każda z wymienionych wyżej ma i sporo interakcji, zadna nie polega na tym, że każdy siedzi w swoim kącie i cos tam sobie układa no i sa wysoko na BGG (poza Kacprem z przyczyn oczywistych). Co do ich grywalności na 2 graczy to STAR WARS oczywiscie jest skrojone pod 2 graczy tylko iw yłacznie, co do pozostałych opinie sa różne ale mi sie dobrze gra i w Blood Rage i w Kacpra na 2 osoby, chociaż z pewnością znacząco inaczej niż w większym gronie, w Roots na 2 osoby akurat nie grałam to nie wiem jak chodzi.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 399
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 62 times
Been thanked: 170 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: Fyei »

Wojna o Pierścień - gra skrojona na dwóch graczy, gdzie w ogóle nie liczysz punktów.. a jednak wróć, liczysz :D, bo jednym z możliwych wygranych jest zdobycie twierdz i miast przeciwnika o określonej łącznej sumie punktów, ale nie jest to sałatka punktowa.

Ogólnie jeżeli nie straszne Ci długie rozgrywki, to gorąco polecam. WoP jest złożoną grą asymetryczną z dużą ilością negatywnej interakcji. I w rankingu również jest wysoko.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"

Maziam figurki: https://www.instagram.com/against_the_greys/
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 280
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: yaro_ »

yyy Gloomhaven ? Wyżej nie znajdziesz :lol:
Spirit Island? Robinson?
Same coopy mi przychodzą na myśl + WoP i Rebelia.
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: autopaga »

lewis & clark, idealny na dwie osoby i jest wyścig nie ma punktów.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: tomb »

W poniższych grach także za dużo liczenia na koniec?

Cywilizacja poprzez wieki
Zimna wojna
Dominion
Res arcana


No to Neuroshima Hex
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: rdbeni0 »

Ok, dziękuję wszystkim za propozycje. Będe sprawdzał co podesłaliście, ale już widzę wstępnie kilka fajnych propozycji :)
poxi
Posty: 241
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 110 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: poxi »

Gejsze (Hanamikoji).
Dużo interakcji, proste zasady, skrojona pod 2. graczy, a na dodatek, ładna, tania i nie zajmuje dużo miejsca na półce.
uszczu
Posty: 51
Rejestracja: 05 lis 2014, 14:30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: uszczu »

Android Netrunner. Karty. Dla dwóch. Asymetrycznie. Jest ogień.
Top 5:
Cywlizacja: Poprzez Wieki, SW Rebelia, Runebound3ed, NetrunnerLCG, Legendary:Alien
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: shuji »

Zimna wojna
Neuroshima hex
Stronghold 2ed lub undead
Robinson Crusoe
This War of mine
Etherfields
Aeons End
Tainted Grail
Detektyw
Listy z whitechappel lub Narcos
zsuedama
Posty: 119
Rejestracja: 20 maja 2019, 20:59
Has thanked: 18 times
Been thanked: 44 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: zsuedama »

Neuroshima Hex, Unmatched
Top: Blood Rage & Neuroshima Hex :)
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: rdbeni0 »

Dzięki wszystkim za opinie.

Mam jeszcze pytanie o grę Brass Lancashire (tę nową wersję) - jest to rozbudowana gra euro (lubimy takie), ale czy na końcu też się rysuje tabelkę i podlicza punkty? Czy długo to się robi, czy uciążliwe jest liczenie punktów? Próbowałem doczytać w recenzjach, ale jakoś nie mogę tego znaleźć.

Zastanawiam się nad tą grą, bo jest jeszcze świeża i da się w miarę "tanio" kupić. Dodam, że lubimy ciężkie gry.
Ale chcemy znaleźć coś bez liczenia punktów w tabelce na końcu rozgrywki.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: trance-atlantic »

W Brassie jest to jeszcze inaczej rozwiązane. Punkty liczy się w połowie gry i na koniec. Ale wszystko masz w sumie jak na dłoni, bo nie ma ukrytych informacji - o ile oczywiście chce Ci się sprawdzać jakie są wartości punktowe budynków rywali (bo rozumiem, że chcesz mieć nad tym jakąś kontrolę, chyba że po prostu nudzi Cię podliczanie wszystkiego na koniec).

Liczenie jest proste, bo punktujesz za dwie rzeczy, ewentualnie na koniec jeszcze możesz zamienić pieniądze na punkty w stosunku 10:1. I to tyle.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: rdbeni0 »

trance-atlantic pisze: 24 paź 2020, 13:52 W Brassie jest to jeszcze inaczej rozwiązane. Punkty liczy się w połowie gry i na koniec. Ale wszystko masz w sumie jak na dłoni, bo nie ma ukrytych informacji - o ile oczywiście chce Ci się sprawdzać jakie są wartości punktowe budynków rywali (bo rozumiem, że chcesz mieć nad tym jakąś kontrolę, chyba że po prostu nudzi Cię podliczanie wszystkiego na koniec).

Liczenie jest proste, bo punktujesz za dwie rzeczy, ewentualnie na koniec jeszcze możesz zamienić pieniądze na punkty w stosunku 10:1. I to tyle.
Co to znaczy, że "w połowie" - dużo jest tego liczenia w połowie? Trzeba mieć kartkę i długopis? A na koniec: też dużo jest liczenia?
Rysuje się jakieś tabelki dla graczy i sumuje się punkty?

Mam troche zgryz. Bo mimo wszystko ja uwielbiam gry ekonomiczne. A na tego całego Brassa jest teraz mega hype, a równocześnie gra wydaje się dobra. I jeszcze jest tania, a pewnie lada moment nakład zniknie.

Ale nie chce budować kolekcji gier opartej tylko i wyłącznie na ściganiu się o punkty i tabelki punktowe.
Chcę mieć gry zróżnicowane: ale nie tylko kolejne sałatki punktowe i gry euro.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: scarletmara »

W grach Euro zawsze w ten czy inny sposób będzie wszystko przeliczane na punkty, tego nie unikniesz. Możesz jedynie uniknąć monotonni przez wybór gier, w których cały proces prowadzacy do zbierania tych punktów będzie zróznicowany.

Inaczej sie zbiera punkty w Root - po pierwsze mało bo chyba 13 czy 14 trzeba uzbierać zeby zakończyc gre i wygrać, po drugie z racji ich małej ilości ciezko się je zbiera, więc skupiasz sie raczej na wykorzystywaniu zdolności swojej frakcji i jak najkorzystniejszym jej rozbudowaniu tak zeby wogóle jakieś punkty dostać niż na ciągłym podliczaniu punktów,

inaczej w Blood Rage - gdzie w pierwszej turze mozna ich uzbierać tyle co kot napłakał przecietnie od 5 do 20, a w ostatniej nawet i 100 albo i wiecej, no i do konca rundy nie wiesz ile ich koniec końców zdobędziesz bo przeciwnicy mogą nieźle namieszać, ale tez nie skupiasz sie cała grę na liczeniu punktów tylko na próbie przewidzenia jaki numer inni Ci zechcą wykręcić, tudziez jaki numer ty im możesz wykręcić zeby ich plany pokrzyżować.

A jeszcze inaczej w Porach Roku na przykład, gdzie punktujesz po trochu przez cała grę za rózne drobne rzeczy, budujesz komba z kart, które Ci to punktowanie podkręcają, więc z tury na turę ta punktacja sie rozkręca a na koniec doliczasz jeszcze do tego punkty ze wszystkich zagranych kart, które są jawnie wyłożone na stole. Generalnie dużo planowania co kiedy i jak zagrać i na tym skupiasz się cała grę a punkty sa tylko rezultatem tych rozkmin.

A masz tez takie gry jak KAKAO (typowe euro) gdzie od poczatku do końca nie myslisz o niczym innym jak o punktach właśnie i każdą akcje przeliczasz na punkty i optymalizujesz każdy ruch pod tym kątem ile punktów Ci on da, bo tu nie ma żadnych silniczków do zbudowania, zadnych kombosów do złożenia liczy się ile konkretnie punktów maksymalnie mozesz wycisnąć w swoim ruchu tu i teraz raczej. Mało tu planowania na kilka kroków do przodu. I jeśli dobrze rozumiem to takich własnie gier obecnie unikasz ?
Ostatnio zmieniony 24 paź 2020, 16:11 przez scarletmara, łącznie zmieniany 1 raz.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: scarletmara »

P.S. Jeśli boisz sie gier z tabelkami punktowymi, które na koniec trzeba sporządzać to patrz na spis zawartości gry. Jak jest tam wymieniony jakis notes do zapisywania punktacji to na bank bedzie to własnie gra z tabelka do podsumowania wyników. Jak jest plansza z torem punktacji narysowanym to zapewne będziesz te punkty zdobywał sukcesywnie w trakcie rozgrywki i zaznaczał na tym właśnie torze jawnie, czym prostszy i krótszy tor punktacji tym mniej liczenia zapewne. Jak nie ma ani tego ani tego to warto sie wczytać w warunki zwyciestwa :D
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: rdbeni0 »

scarletmara pisze: 24 paź 2020, 15:11 W grach Euro zawsze w ten czy inny sposób będzie wszystko przeliczane na punkty, tego nie unikniesz. Możesz jedynie uniknąć monotonni przez wybór gier, w których cały proces prowadzacy do zbierania tych punktów będzie zróznicowany.

Inaczej sie zbiera punkty w Roots - po pierwsze mało bo chyba 13 czy 14 trzeba uzbierać zeby zakończyc gre i wygrać, po drugie z racji ich małej ilości ciezko się je zbiera, więc skupiasz sie raczej na wykorzystywaniu zdolności swojej frakcji i jak najkorzystniejszym jej rozbudowaniu tak zeby wogóle jakieś punkty dostać niż na ciągłym podliczaniu punktów,
Zaciekawił mnie ten ROOT - wysoko w BGG, trudność odpowiednia. Dobrze się gra w ROOT na 2 osoby?

Co do tego liczenia to może być właśnie jakiś tor punktacji. Wiadomo, że zawsze coś trzeba liczyć i kalkulować, ale chcę uniknąć rozbudowanych tabelek pod koniec gry.
Albo sytuacji w której niewiadomo kto wygra - i dopiero szczegółowe podliczenie tabelki pokazuje wynik (np. jak gra jest zacięta).

Chodzi też o to, żeby kolekcja była rozbudowana i różna. Zauważyłem, że mam tendencję do pchania się w gry euro. Zauważyłem, też że jak zacznę kupować tylko gry euro to będzie zbyt podobnie, a warto żeby kolekcja była jednak zróżnicowana.

Aktualnie zainteresowałem się (dzięki postom z tego tematu):
- Android Netrunner. : ta gra też jest ciekawa, ktoś tu ją napisał, wygląda że wysoko w BGG, całkiem trudna, a także dopasowana dla 2 osób
- ROOT
- Neuroshima Hex
- Cywilizacja poprzez wieki : liczy się tutaj dużo? czy raczej wykłada karty i tworzy pasjansowe komba?
- Brass Lancashire : mimo wszystko liczy się te punkty, ale jest straszny HYPE i boję się że wykupią, a za pól roku cena poszybuje w kosmos

W ogóle dzięki wszystkim jeszcze raz za wypowiedzi. Bardzo fajnie, że propozycje są sensowne, a wy zrozumieliście o co mi chodzi w "unikaniu sałatki punktowej".
Ostatnio zmieniony 24 paź 2020, 16:22 przez rdbeni0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: trance-atlantic »

rdbeni0 pisze: 24 paź 2020, 14:56
trance-atlantic pisze: 24 paź 2020, 13:52 W Brassie jest to jeszcze inaczej rozwiązane. Punkty liczy się w połowie gry i na koniec. Ale wszystko masz w sumie jak na dłoni, bo nie ma ukrytych informacji - o ile oczywiście chce Ci się sprawdzać jakie są wartości punktowe budynków rywali (bo rozumiem, że chcesz mieć nad tym jakąś kontrolę, chyba że po prostu nudzi Cię podliczanie wszystkiego na koniec).

Liczenie jest proste, bo punktujesz za dwie rzeczy, ewentualnie na koniec jeszcze możesz zamienić pieniądze na punkty w stosunku 10:1. I to tyle.
Co to znaczy, że "w połowie" - dużo jest tego liczenia w połowie? Trzeba mieć kartkę i długopis? A na koniec: też dużo jest liczenia?
Rysuje się jakieś tabelki dla graczy i sumuje się punkty?

Mam troche zgryz. Bo mimo wszystko ja uwielbiam gry ekonomiczne. A na tego całego Brassa jest teraz mega hype, a równocześnie gra wydaje się dobra. I jeszcze jest tania, a pewnie lada moment nakład zniknie.

Ale nie chce budować kolekcji gier opartej tylko i wyłącznie na ściganiu się o punkty i tabelki punktowe.
Chcę mieć gry zróżnicowane: ale nie tylko kolejne sałatki punktowe i gry euro.
Liczysz punkty za budynki, które masz na planszy i za Twoje połączenia. Ale nie musisz nic zapisywać, bo jest od tego tor punktacji. Żadne kartki, długopisy, kalkulatory. Brass jest o tyle fajny, że tam każdy punktuje za to samo a emocje w grze biorą się z tego, w jaki sposób i gdzie się "ustawisz" na planszy. Mało tego, w odróżnieniu od mnóstwa gier, gdzie każdy buduje na swoim poletku (i modli się o to, żeby nikt mu nic nie podebrał), tutaj wręcz życzysz sobie tego, aby inni zabrali to, co wyprodukuje Twoja kopalnia węgla. Nie masz ukrytych celów, nie wykonujesz jakichś dziwnych akcji, żeby tylko dorwać jeden czy dwa punkciki, nie zbierasz żadnych symboli na kartach, bo akurat zielone jest lepsze niż niebieskie... Euro w starym, dobrym stylu. Po prostu. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 399
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 62 times
Been thanked: 170 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: Fyei »

Mogę jeszcze dodatkowo polecić Runewars. Na dwie osoby gra działa naprawdę dobrze, nie ma tutaj również żadnego liczenia punktów. Wygrywasz, gdy w dowolnym momencie będziesz kontrolował tereny z określoną ilością run lub po upływie siedmiu rund. Ponownie jest to gra asymetryczna, (do wyboru z pośród czterech ras), strategiczna i głównie area control.

Niestety problemem może być jej dostępność. Możesz ją kupić jedynie z drugiej ręki, ale co jakiś czas na facebookowych bazarkach się pojawia.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"

Maziam figurki: https://www.instagram.com/against_the_greys/
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: scarletmara »

Zaciekawił mnie ten ROOT - wysoko w BGG, trudność odpowiednia. Dobrze się gra w ROOT na 2 osoby?
Jesli wierzyć ocenom na BGG to na 2 osoby nie jest polecany niestety :( Głosujacy zdecydowanie stawiają na opcję 3 lub 4 osobową ze zdecydowana przewagą 4 osobowej. Ja grałam w 3 i 4 osoby i jakoś tak aż tej róznicy nie odczułam między 3 osobową a 4 osobowa rozgrywką. Ale na 2 osoby chyba juz by mogło być czuć jednak tę pustkę na planszy.
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 486
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Gry dla 2 os. , wysoko w BGG - NIE sałatka punktowa

Post autor: Lolas »

NIe bierz ROOTa na dwie osoby. Nie warto. Ta gra jest mocno asymetryczna (każdy gracz gra wg innych zasad) i zdecydowanie dedykowana na 4 graczy, że nawet w instrukcji jest sugestia aby partie 2-osobowe rozgrywać podwójnie z zamianą frakcji i podsumować punkty z obu.
ODPOWIEDZ