Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - TOP 7 gier 18xx; 1824, 1844, 1854, 1880

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - TOP 7 gier 18xx; 1824, 1844, 1854, 1880

Post autor: Galatolol »

Z Xenirem stworzyliśmy "Dwójki rdzewieją", podkast o grach 18xx. Podziemne przedsięwzięcie, czyli nieregularne odcinki i niekoniecznie najlepsza jakość dźwięku. Mam nadzieję, że moja dykcja nie przeszkadza za bardzo :lol:

https://anchor.fm/dwojkirdzewieja

Obrazek

Jeśli dobrze rozumiem działanie tego portalu, podkast powinien się automatycznie pojawić w aplikacjach typu iTunes w ciągu kilku dni. Póki co można słuchać na stronie albo użyć RSS: https://anchor.fm/s/35805f7c/podcast/rss.

Pierwszy odcinek jest o 1828. Zapomnieliśmy wspomnieć o czasie rozgrywki, więc powiem, że 5-osobowe partie zazwyczaj zajmują nam 5 godzin.

Nagraliśmy też materiał na drugi, który powinien się pojawić w przyszłym tygodniu. Później nie spodziewam się już częstych epizodów. Po obróbce pierwszego odcinka lepiej wiem, na co zwracać uwagę przy nagrywaniu, więc jakość od trzeciego wzwyż powinna być lepsza.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2023, 20:40 przez Galatolol, łącznie zmieniany 19 razy.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx

Post autor: kisiel365 »

Przyjemnie się tego słuchało. Zdradźcie proszę, o którym tytule drugi odcinek.
Nie wiem dlaczego przez cały czas wydawało mi się, że pod waszymi nickami kryją się starsze ode mnie osoby, a tymczasem po głosach tego nie słychać.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx

Post autor: Galatolol »

kisiel365 pisze: 29 paź 2020, 23:52 Przyjemnie się tego słuchało. Zdradźcie proszę, o którym tytule drugi odcinek.
Pierwsze wrażenia z dwóch mniej znanych gier.

kisiel365 pisze: 29 paź 2020, 23:52 Przyjemnie się tego słuchało. Zdradźcie proszę, o którym tytule drugi odcinek.
Nie wiem dlaczego przez cały czas wydawało mi się, że pod waszymi nickami kryją się starsze ode mnie osoby, a tymczasem po głosach tego nie słychać.
Bo się mądrzymy na forum :lol: Zapewne jesteśmy młodsi od większości osiemnastkowiczów :wink:
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx

Post autor: Galatolol »

Tak mnie naszło:

Kiedy mówię, że gra jest "autorstwa JC Lawrence'a, którego ja nazywam JCLem", chodzi mi jedynie o to, by było wiadomo do kogo się odnoszę, kiedy później używam określenia "JCL". Uświadomiłem sobie, że ta wypowiedź może być potencjalnie źle odebrana.

Podobnie na koniec: wspominam o tym, że jego posty czasem brzmią pretensjonalnie, nie podkreślając jednocześnie. jak ważną częścią on jest środowiska 18xx. Napisał mnóstwo cennych postów dotyczących strategii, stworzył xxpaper (program do generowania plików PnP, którego ciągle używam). Zazwyczaj zgadzam się z tym, co mówi na temat 18xx, jest też projektantem, którego nowych gier wypatruję najbardziej, słowem jestem fanbojem :lol:

Gry, przy których maczał palce i na które czekam:
1839 - jego autorstwa, powinno być dostępne do otwartych testów na Board18 pod koniec roku
1871 - autorstwa Lucasa Boyda i rozwijana przez JCLa, tak samo powinno być dostępne do otwartych testów na Board18 pod koniec roku
(no i kolejne, czyli odświeżenie 1843, 1820 i coś na Kubie)

---
kisiel365 pisze: 29 paź 2020, 23:52 Zdradźcie proszę, o którym tytule drugi odcinek.
Zacząłem mieć wyrzuty sumienia, że nie powiedziałem wprost. Budowanie napięcia do niczego nam niepotrzebne, zresztą ogólnie jestem przeciwnikiem hajpu. Drugi odcinek to
Spoiler:
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - #1 1828

Post autor: kisiel365 »

W moim odczuciu było wszystko bardzo ok. Skrótowiec JCL zrozumiały i bycie fanbojem jak najbardziej wyczuwalne. Ja się już napaliłem, żeby zagrać w 1828 i boję się, że po następnych podkastach z
Spoiler:
będzie podobnie.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 54 times
Been thanked: 65 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - #1 1828

Post autor: pasza_sadyka »

Graliście w
Spoiler:
? Dajcie podcast! :D
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - #1 1828

Post autor: Galatolol »

Wrzuciłem drugi odcinek. Jakość dźwięku była jeszcze gorsza, mikrofon musiał się przesunąć w moją stronę, no ale zrobiłem z tym, co umiałem. Kilkukrotnie mówię pewne słowa tak niewyraźnie, że sam ledwo je rozumiem, niestety nie wszystkie takie momenty dało się wyciąć.

Przy kolejnym nagrywaniu zrobimy porządną próbę mikrofonu, postaram się też o lepszą wymowę...


https://anchor.fm/dwojkirdzewieja

#2 - Pierwsze wrażenia (18West, 18Man)

Pierwsze wrażenia z rozgrywek w 18West i 18Man.

00:28 - 18West
12:58 - 18Man
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - 1828, 18West, 18Man

Post autor: Elemele »

Kurcze, podcast fajna sprawa, ale jako osoba backupująca internet brakuje mi opcji zapisania sobie pliku audio na dysk :(

EDIT: JDownloader dał radę :)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - 1828, 18West, 18Man

Post autor: Galatolol »

Mając RSS, można ściągać. Ja np. używam do tego programu Clementine.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1136 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - 1828, 18West, 18Man

Post autor: piton »

W końcu przesłuchałem (1 odcinek nawet 1,5 raza).
Bardzo fajna inicjatywa, szacun za nagranie! Dobrze się słucha, "cudze" spojrzenie i wrażenia z gier bezcenne. Oby tak dalej!

Co do spraw technicznych, to tak mi się nasunęło:
- wszystko zrozumiałe, bez obaw ;) dźwięk faktycznie czasami nierówny, ale dramatu wcale nie ma. Pierwsze koty za płoty.
- dżingiel bardzo fajny :)
- mi osobiście często wydawało się (szczególnie 1 odcinek), że bardzo dużo wyciąłeś przerw/pauz/eee-yyy(?) i w efekcie jest duży-ciągły potok słów. Brakowało mi większych pauz, oddzielenia pewnych sekcji rozmowy. Szybko mówi szczególnie zajarany Galatolol ;) i trochę się to dla mnie zlewa. Tak jakby tak nie robić akapitów /rozdziałów. Jak się da, to trochę wolniej mów Galatolol, większa zaduma ? :lol:
- macie notatki, plan odcinka to trzymajcie się tego. Czasami przeskakujecie z tematu na temat; fajnie jakby to było uporządkowane (wstęp, mapa, licytacja, itd... a Xenir się śmiał jak instrukcja do West jest dziwnie napisana :P). Nie przeszkadza to, ale spoko by było jakby każdą składową gry osobno zaakcentować.

To nie krytyka, żeby nie było. Tylko moje przemyślenia - jak podcast będzie bardziej smooth, będzie miło. Niemniej, jestem naprawdę po dużym wrażeniem, raz jeszcze przesyłam szacun ludzi kolei.

A co do JCL'a i tłumaczenia tutaj na forum... nagrywacie pierwszy odcinek o 1828 (!) a brzmi to jak 15 odcinek serii (wstawki o 1830, B&O itd. itp.) ;) więc nie musisz się tłumaczyć (IMHO). Podcast to przedłużenie Waszej "działalności"/obecności na Forum, wiec luz. Każdy kto tego posłuchał, raczej Was zna (wirtualnie/osobiście), do tego cośtam o 18xx wie.
A jak już coś, to zróbcie wstęp o autorze i co tam zrobił/robi - dłuższy niż 1 zdanie - nie będzie trzeba robić suplementu na forum :)

Dzięki Panowie!
(dawajta więcej, Yo :mrgreen: )
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - 1828, 18West, 18Man

Post autor: Galatolol »

Dzięki za uwagi. Rzeczywiście mogłem przesadzić w wycinaniu przerw. Zauważyłem jednak, że robimy je często w tak głupich miejscach, że masakra. Typu w środku zdania dwie pauzy wokół jednego słowa, wytrącające z rytmu, za to kolejne zdanie już bezpośrednio zlepione z poprzednim. No ale na pewno wielokrotnie wyciąłem także sensowne przerwy.

Muzyczka to KieLoBot - Seniorita. Skakałem po losowych piosenkach na tej stronie i ta mi się wydała sensowna.
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 148 times
Been thanked: 304 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - 1828, 18West, 18Man

Post autor: Xenir »

piton pisze: 03 lis 2020, 10:23 - macie notatki, plan odcinka to trzymajcie się tego. Czasami przeskakujecie z tematu na temat; fajnie jakby to było uporządkowane (wstęp, mapa, licytacja, itd... a Xenir się śmiał jak instrukcja do West jest dziwnie napisana :P). Nie przeszkadza to, ale spoko by było jakby każdą składową gry osobno zaakcentować.
Kto powiedział, że mamy plan odcinka? :lol: Chaos był, bo sobie przypominaliśmy w międzyczasie o pewnych rzeczach o których chcieliśmy powiedzieć
Powiem za siebię - nie lubię sztywnego podziału odcinka na poszczególne części (patrz na przykład podcast, którego nazwy nie wspolnę, ale zaczyna się na "Whee", a kończy na "apping"). Co w przypadku wspomnianym wyżej - zapomniałem o czymś powiedzieć, co dotyczy początku gry, a rozmawiamy teraz o końcu - olać całkiem czy "a tak przy okazji, to na początku..."? Wolę powiedzieć potem, niż całkiem pominąć.

Ogólnie całość miało mieć formę dyskusji o grze, a nie dokładnego przedstawienia zasad albo strategii, więc tym bardziej nie ma sensu strukturyzować ściśle tej kolejności. No i zakładamy, że jakieś podstawy są znane (1830 itp.) - nie będziemy sobie nawzajem tłumaczyć co oznacza dana rzecz, skoro obaj to wiemy :D

W każdym razie dzięki za uwagi, co będzie dalej, to się zobaczy - nie będę obiecywał gruszek na wierzbie, żebyście nas potem z widłami nie ścigali :lol:
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1136 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - 1828, 18West, 18Man

Post autor: piton »

Xenir pisze: 03 lis 2020, 17:21
Kto powiedział, że mamy plan odcinka? :lol:
....
( "Whee", a kończy na "apping"). C
aaa to przepraszam :P Galatolol wspominał coś o notatkach, dlatego tak się zasugerowałem. Spoko,na spontatnie tym bardziej szacun,
Co W-tappingu to mi tam odpowiada taka forma - najważniejsze, że ciekawie gadają i mnie nie zanudzają.
Gadacie ciekawie, więc bez obiecanek, gadać mi tu ciekawie ;)
Galatolol pisze: 03 lis 2020, 11:28 Muzyczka to KieLoBot - Seniorita. Skakałem po losowych piosenkach na tej stronie i ta mi się wydała sensowna.
Dzięki za link! muza faktycznie spoko, a strona genialna, to odkrycie roku :mrgreen:
(Są tam hiszpańskojęzyczne garażowe kapele grające SKA, grind i nawet coś jak Black Flag, yeah! Dzięki za podcast :lol: :lol: )
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - 1828, 18West, 18Man

Post autor: Galatolol »

Odkąd W-tapping się przerzucili na wywiady, to lubię ich słuchać (bo można się dużo dowiedzieć od gości), ale wcześniej to było strasznie miałkie jak dla mnie.
Też nie jestem fanem takiego sztywnego podziału, bo myślę, że czasem psuje "flow", gdy ktoś (szczególnie gość) płynnie przechodzi od jednej myśli do drugiej i słyszy "ej czekaj, o tym to jeszcze nie teraz". Najgorzej jeśli ta osoba potem zapomni do tego wrócić (wszak tak często bywa w rozmowach). No i ogólnie mi się to wydaje mało organiczne, jak wypełnianie tabelki ("teraz wszystko o giełdzie, potem wszystko o planszy"). Wolę luźniejszą formę (choć nie można powiedzieć, że była ona założeniem naszego przedsięwzięcia, ponieważ nie było żadnych założeń :lol:).
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - 1828, 18West, 18Man

Post autor: kisiel365 »

O mało nie przeoczyłem drugiego odcinka.
Pomyślałby kto, że 18West to klasyka 18xx a jak słychać wieje nudą.
Chętnie bym zobaczył jakieś zdjęcia tego 18Man (na BGG tego jeszcze nie ma?)
Kiedy następny i co będzie tematem?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 148 times
Been thanked: 304 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - 1828, 18West, 18Man

Post autor: Xenir »

kisiel365 pisze: 16 lis 2020, 19:24 Pomyślałby kto, że 18West to klasyka 18xx a jak słychać wieje nudą.
To chyba jakaś zakurzona klasyka, bo ja pierwszy raz o tej grze usłyszałem jak AAG ogłosiło, że wydaje :lol:
kisiel365 pisze: 16 lis 2020, 19:24 Chętnie bym zobaczył jakieś zdjęcia tego 18Man (na BGG tego jeszcze nie ma?)
Strony gry na BGG jeszcze nie ma, a na weather forecast jakoś też nie mogę znaleźć. Odnalazłem tylko taki link w jakimś wątku: https://groups.io/g/18xx/message/48720. Jest tam np. link do instrukcji, a samą mapę i giełdę można obejrzeć na http://test1.board18.org/
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - 1828, 18West, 18Man

Post autor: Galatolol »

Też wcześniej nie znałem 18West, mimo że ogólnie kojarzę gry Hechta (także te, w które nie grałem).
Swoją drogą, autor 1822 w najnowszym wywiadzie z Wheel Tapping potwierdza, że mechanika wchłaniania małych firm jest zapożyczona z 18West. No i zapomniałem dodać, że stacje docelowe podwajające dochód też są podobne.
kisiel365 pisze: 16 lis 2020, 19:24 Kiedy następny i co będzie tematem?
Może jeszcze w listopadzie coś wyjdzie. Z tematami ciężko, bo teraz gramy mniej, niż byśmy chcieli, a trzeba zachować rzetelność. Nie chcemy gadać z pamięci o grach, których od paru miesięcy nie ruszaliśmy ani na siłę zagrać w coś raz, by opisywać pierwsze wrażenia.
Chciałbym poświęcić odcinek 1841, ale do tego musimy zagrać w ~krótkim czasie w 1841 v.2, 1841 Lite i 1841 v.1.
Dlatego wcześniej będzie raczej jakiś temat ogólny albo sprawozdanie z ostatniej rozgrywki czy coś takiego.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - 1828, 18West, 18Man

Post autor: Galatolol »

Podkast jeszcze nie umarł, ale przedłuża się nam ogrywanie gier do kolejnych odcinków. Mam nadzieję, że coś jeszcze w grudniu nagramy.

Nie będę już z góry ogłaszał, czy są jakieś inne odcinki nagrane w zapasie ani ich tematów, bo planszówkowicze najbardziej lubią gadać o tym, czego jeszcze nie ma, więc gdy powiem "o to odcinek A, a za parę dni będzie B", to cała uwaga się skupi na B :wink:

Jako ciekawostka liczba odtworzeń dotychczasowych epizodów (przynajmniej taka, jaką mi podaje Anchor):
#1 - 58
#2 - 29
Będę to postował co jakiś czas, bo publicznie nie widać, a pozwala mieć jakieś wyobrażenie o wielkości polskiej sceny czy też o tematach ja interesujących. Póki co nie czuć na plecach oddechu tysięcy fanów wygłodniałych nowego kontentu :lol:
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - 1828, 18West, 18Man

Post autor: Koziełło »

Galatolol pisze: 13 gru 2020, 18:01 Póki co nie czuć na plecach oddechu tysięcy fanów wygłodniałych nowego kontentu :lol:
To wszystko przez te obowiązkowe maseczki...
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - Gry dla początkujących

Post autor: Galatolol »

Nowy odcinek poświęcony grom dla początkujących. Zgodnie z sugestią oszczędniej ciąłem nagranie, co mi odpowiada, bo spędziłem na tym dwie godziny zamiast czterech :P

https://anchor.fm/dwojkirdzewieja

#3 - Gry dla początkujących

Nie jest to poradnik dla początkujących.

Mówimy o tym, jak my patrzymy na temat gier odpowiednich dla nowicjuszy i co sądzimy o tych najczęściej polecanych.

---

Dotychczasowe odtworzenia:

Kod: Zaznacz cały

#1 - Kopnij w mrowisko (1828) - 67
#2 - Pierwsze wrażenia (18West, 18Man) - 41
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 54 times
Been thanked: 65 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - Gry dla początkujących

Post autor: pasza_sadyka »

Ja się dziwię że w trzecim podkaście tak obyci gracze w świecie 18xx słowem się nie zająknęli o 1876 Trynidad jako wejście dla początkujących. Mała, szybka, zgrabna i wszystkie zasady z 1830 z jednym tylko wyjatkiem.. :D
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - Gry dla początkujących

Post autor: Galatolol »

pasza_sadyka pisze: 15 sty 2021, 17:35 1876 Trynidad jako wejście dla początkujących
Niejako wspomniałem o tej grze pod koniec :twisted:

A konkretniej to nie grałem, więc nie mogę się odnieść, ale chyba za mało tam się dzieje, by komukolwiek to polecać.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1136 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - Gry dla początkujących

Post autor: piton »

Dzięki Panowie za kolejny odcinek. Moim skromnym zdaniem najlepszy ze wszystkich (trzech) dotychczasowych.
Treściwie, bardzo płynnie, naprawdę wielce ciekawie. Szacun.
Zdolności aktorskie Galatolola w scence 1846, jako żywo "trudne sprawy" :mrgreen: (tak trolluje, nie wkurzaj się) ale prawda jest taka, że takie dialogi odchodzą przy planszy.

wrzucę ze 3 grosze: (nie wiem czy tu, czy w głównym wątku 18xx)
1846 daje ludziom na początek obraz rund SR i OR, ale jest jest płytsze od "standardowych" 18xx. Nie zabija bankructwem i gracze mogą sobie pojeździć pociągami. To też zależy od oczekiwań, bo jak ktoś nie ma obrazu 18xx pogra w coś i zobaczy czy mu siądzie (ot kolejna gra).
Pokazywałem ten tytuł wielu osobom i przyjęcie tego tytułu było naprawdę różne - od zachwytu, po chłodne "no, OK". Jednak na początek to faktycznie fatalny wybór przez rozbieżność z główną linią (1830). Więcej tam udziwnionych zasad i dopowiadania niż w standardowym czesapiku czy 89. Sam uległem złudzeniu czy komentarzom z BGG, że to doskonały tytuł na początek - teraz zgadzam się i wiem, że zdecydowanie nie.

Nie wspomnieliście - bo nie lubicie ;) - 18AL. Prosta też spoko na początek. myśmy w to grali pierwszy raz jak wystrugałem z plików na BGG - czemu nikt o tym nie mówi, tylko zawsze 1889? taka zagwozdka.
Zasady 1830, mała plansza, coś się dzieje, można zaliczyć bankruta. Do dzisiaj pamiętam naszą pierwszą grę na konwencie w Opolu, która nam zajęła jakieś 6+ godzin, ale zabawa była suuuper :mrgreen:

i inna rzecz - nie wspomnieliście i słusznie (!) o czymś a'la 18xx. Jest taki słynny, wybitny, płodny projektant z Austrii, co spłodził z kolegą Helmutem kiedyś grę o antycznej Grecji. Eh łza się kręci, mój pierwszy zakup w sklepie Planszostrefa (reklama). Bo tam był na pudełku napis (w sumie nadal jest) 18XX, zostałem oszukany!
Poseidon to straszna lipa ;) nauczenie się tej gry zajęło nam 4 gry. Najlepsze, że nie skumałem zasad i na początku po otwarciu firmy nie braliśmy wszystkich stacji/znaczników (drewienek) tylko kupowaliśmy na ile było nas stać. Jakie to było bez sensu jak statek płynął na 5 pól i potem drewienek brakowało :lol: obiektywnie ta gra jest słaba i nie ma co reklamować spin-offów. Po zagraniu w końcu dobrze (4 godziny) na drugi dzień zagraliśmy w nasze pierwsze 18xx - 18Al i pozamiatało. Taka dygresja.

Raz jeszcze dzięki, naprawdę super się słuchało. Oby tak dalej!
Spoiler:
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - Gry dla początkujących

Post autor: Galatolol »

Nie wiem skąd (może jakieś stare teksty Adama Badury? *), ale odkąd gram w planszówki, wiem o istnieniu 18xx. Pamiętam, jak z 8-9 lat temu rozmawiałem z jednym współgraczem, że fajnie byłoby w coś takiego zagrać, ale pewnie nigdy się nie uda (bo za trudne i za długie). On planował zrobienie 18AL, bo wówczas dwoma sztandarowymi grami dla początkująych były właśnie 18AL i 1889 (zastanawiam się, czy 1846 już wtedy było w wydaniu GMT, pewnie nie). Z jakiegoś powodu, gdy w końcu planowałem zagrać, wydrukowałem 1889 (pewnie wyczytałem na BGG, że na dłuższą metę lepsze), ale parę wydruków do 18AL na kartkach z bloku technicznego wciąż gdzieś mam niewyciętych :P

Moda na 18AL jednak, jak widać, przeminęła i rzadko się to obecnie widzi polecane, dlatego nie wspominaliśmy (inna sprawa, że celem nie było wymienienie każdej możliwej gry na początek).

O Posejdonie/Lilipucie też zapomniałem (a może wyparłem z pamięci :P )

*Ciągle pamiętam, jakie wrażenie zrobił na mnie nowszy jego tekst o 1817. Gdy go czytałem, nie łudziłem się, że kiedykolwiek zagram w ten kosmos :lol:


---

piton pisze: 15 sty 2021, 21:26 (nie wiem czy tu, czy w głównym wątku 18xx)
W sumie możesz przekleić swój post i pierwszą część mojego do głównego wątku, bo tam się bardziej nada.


Spoiler:
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: Dwójki rdzewieją - podkast o grach 18xx - Gry dla początkujących

Post autor: Galatolol »

Możliwe, że jakość gorsza niż poprzednio, mimo że tego samego dnia nagrywane, no ale cóż. Można też zauważyć powrót do chaotycznej kolejności omawianych rzeczy.

https://anchor.fm/dwojkirdzewieja

#4 - Bankrutuj (1882, 1857)

Gadka o 1882 i 1857, czyli o grach, w których łatwo zbankrutować.
00:33 - 1882
22:37 - 1857
28:56 - 18Chesapeake: Off the Rails
ODPOWIEDZ