Następcy kultowego Ryzyka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Wisimito
Posty: 55
Rejestracja: 15 paź 2020, 10:07
Has thanked: 46 times
Been thanked: 22 times

Następcy kultowego Ryzyka

Post autor: Wisimito »

Hej,

Jakieś 20-25 lat temu moi znajomi grywali namiętnie w Ryzyko - teraz chcieliby wrócić do planszówek, ale nie są na czasie: jakie gry mogłyby zastąpić im w/w tytuł?

Pozdr,
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Następcy kultowego Ryzyka

Post autor: MichalStajszczak »

A dlaczego zastąpić? Polskie wydanie Ryzyka jest znowu w sprzedaży.
Wisimito
Posty: 55
Rejestracja: 15 paź 2020, 10:07
Has thanked: 46 times
Been thanked: 22 times

Re: Następcy kultowego Ryzyka

Post autor: Wisimito »

Bo na pewno są gry nowocześniejsze, lepiej zrobione, ale w podobnym klimacie :)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Następcy kultowego Ryzyka

Post autor: charlie »

Jedna z moich grup też lubiła Ryzyko (nawet raz na jakiś czas odpalaliśmy). Ryzyko skończyło się jak przedstawiłem im Kemet. Też jest sporo walki i to od początku, kontrolowanie terenów, a dodatkowo unikatowe zdolności i kilka sposobów na wygraną. Trochę więcej zasad, ale nie można powiedzieć, że gra jest skomplikowana, za to o wiele ciekawsza, bo gracze mają kilka akcji do wyboru (nie ma uczucia, że robi się cały czas to samo, tak jak w Ryzyko). Są figurki (choć standardem odbiegają od obecnie wydawanych, to gracze w Ryzyko docenią), jest spora plansza, są inne fajne komponenty za świetną cenę według mnie. Gra to już klasyk, sprawdzona, od lat na rynku, myślę, że będzie idealna. Pamiętam, że jak się zastanawiałem co zaproponować tej grupie, to jeszcze myślałem nad: Cyklady, Misja: Czerwona Planeta i Blood Rage.
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1455 times

Re: Następcy kultowego Ryzyka

Post autor: Cyel »

Oprócz wspomnianych Cyklad czy Blood Rage poleciłbym też Mare Nostrum:Empires, Imperiala 2030. Mi osobiście Rising Sun przypadło do gustu bardziej niż Blood Rage czy Kemet (które, razem z Inis, są dla mnie bardziej abstrakcyjnymi układankami niż grami wojennymi). Jest też znakomita Gra o Tron.

Jeśli koledzy są gotowi na spory wydatek i jest ich nie więcej niż 4, to najbardziej zachęciłbym ich do zapolowania na Forbidden Stars, które przebija wszystkie wspomniane tytuły (poza może Imperialem 2030, który ma na tyle gdzie indziej przesunięty środek ciężkości rozgrywki, że nie musi tracić w bezpośrednim porównaniu, bo jest po prostu inny).

Sam Risk ma wersję Legacy, w którą nie grałem, ale która mogłaby takich graczy jak Twoi koledzy ucieszyć.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
imssah
Posty: 182
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:49
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Następcy kultowego Ryzyka

Post autor: imssah »

Przeczytałem "....Rydzyka" i oniemiałem ;)
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1455 times

Re: Następcy kultowego Ryzyka

Post autor: Cyel »

imssah pisze: 11 lis 2020, 11:07 Przeczytałem "....Rydzyka" i oniemiałem ;)
Rydzyk też jest kultowy, więc niepotrzebnie się Dziwisz.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Następcy kultowego Ryzyka

Post autor: Andy »

Ja też w pierwszej chwili pomyślałem, że w Toruniu jakaś rewolucja. :wink:

Zaś wracając do tematu: w Ryzyko co prawda nie grałem, ale wydaje mi się, że warto przyjrzeć się grom z serii Quartermaster Genral. To zupełnie inna półka, ale chyba podobne odczucie walki o dominację nad światem lub sporym jego obszarem.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ