Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 583
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 250 times
Been thanked: 308 times

Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: andrzejstrzelba »

Witajcie.
Potrzebuję pomocy przy zakupie gry dla małżeństwa, które jest wielkim fanem Wsiąść do Pociągu. Poza podstawką mają chyba z 5 dodatków i grają głównie w to. Wiem, że mają jeszcze Splendor'a, w którego też czasem zagrają i właściwie koniec.
Wspólnie z żoną spędziliśmy u niech wiele długich i przyjemnych wieczorów przy Wsiąść do Pociągu, ale teraz chciałbym kupić im coś innego.
Podpowiedzcie proszę jakieś tytuły, które pomogą przesiąść się z Wsiąść do Pociągu na coś innego. Nie musi to być jakiś poważny tytuł, a raczej coś prostego, z szybkim setup'em, bez negatywnej interakcji i zasadami, które da się szybko wytłumaczyć i zapamiętać.
Będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Z gier prostych, ładnie wykonanych i szybkich w rozgrywce, które podobają się większości graczy :

- Azul
- Sagraga
- Na Skrzydłach
- Everdell
- Takenoko
- Sushi Go Party!

Z mniejszych, przyjemnych tytułów :

- Patchwork
- Gejsze
- Schotten Totten
- Carcassonne
- List Miłosny

Z bardziej skomplikowanych, lecz też przystępnych :

- 7 cudów świata
- Szarlatani z Pasikurowic
- Gizmos
- Pandemia
- Epoka Kamienia
- Century : Korzenny Szlak

Pozdrawiam


-
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 583
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 250 times
Been thanked: 308 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: andrzejstrzelba »

Dziękuję za te propozycje.
Gry typu Azul, Patchwork itp. odrzucam. Wiem że to nie dla mnie, ale jednak nie czuję tego tematu. Everdell za długie, te mniejsze za małe, te skomplikowane raczej zbyt skomplikowane.
Od kilku dni ogrywam z moją 6 letnią córką Takenoko i wydaje mi się całkiem fajny. Na razie nie nudzę się przy nim, a to już coś w grach mojej córki.
Z tych propozycji najbardziej podoba mi się Na Skrzydłach. Czas gry około godziny, zasady nie wydają się zbyt skomplikowane, a instrukcja na 12 stron wydaje się to potwierdzać. Powiedzcie ile zajmuje setup, sprzątanie i tłumaczenie zasad nowym graczom.
Chętnie poznam jeszcze jakieś inne propozycje.
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: Marek.gdansk »

brzdęk wersja kosmos fantasy?
Res Arcana ?
Jakbyś mógł powiedzieć co dokładniej lubią, byłoby łatwiej...
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 583
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 250 times
Been thanked: 308 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: andrzejstrzelba »

W kółko grają w Wsiąść do Pociąg i tylko "od Święta" w Splendor. Nic więcej nie mają i żeby było śmiesznie od co najmniej 2 lat nie nudzi im się to. Myślałem nawet żeby kupić im kolejny dodatek, ale to jak pójść na łatwiznę :)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: Grzdyll »

andrzejstrzelba pisze: 14 lis 2020, 22:31 Nic więcej nie mają i żeby było śmiesznie od co najmniej 2 lat nie nudzi im się to.
No mnie to wcale aż tak nie śmieszy. Czytając to forum możesz mieć wrażenie, że każdy "prawdziwy planszówkowicz" po etapie takich gier, określanych jako "gatewaye" szybko powinien sięgnąć po dające "prawdziwą radość" ciężkie, wypalające mózg euro lub pełne plastiku kickstartery i rychło wypełnić nimi szafę po brzegi...

Sam poniekąd przeszedłem tę drogę (bo bardzo lubię poznawać nowe gry) i u nas akurat też mimo wielu gier na półce właśnie Pociągi są ciągle ogrywane. Oczywiście, warto szukać czegoś nowego (jeśli jesteś ciekawy co u mnie się sprawdza polecam mój spis gier na BGG) ale niekoniecznie na siłę - może ten kolejny dodatek to jednak najlepszy pomysł? :)
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: kurdzio »

A może Kartografowie? Spełnia wszystkie wymagania, a jak bardzo nie chcemy malutkiej negatywnej interakcji to można nie grać z potworami :) tylko że dodruk dopiero w grudniu.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: kdsz »

Moje propozycje:

- Wyprawa do El Dorado - znakomita gra pierwszego kroku. Reguły proste, ale nie jest to głupia karcianeczka. Świetny tytuł w swojej klasie.

- Via Nebula - fajnie wydana gra z ciekawą mechaniką.

- Nowy Jork 1901 - jw.

- Tokaido - podstawka jest może trochę zbyt łatwa, ale z dodatkiem Rozdroża to już bardzo porządna gra.

K2 - ładnie wydana gra z dobrze oddanym tematem.

- Concordia - znaczenie cięższa od powyższych, ale reguły ma banalnie proste. Okładka nie jest zbyt piękna, ale sama gra prezentuje się estetycznie.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 583
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 250 times
Been thanked: 308 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: andrzejstrzelba »

Na razie z tych wszystkich propozycji Wyprawa do El Dorado wydaje się najwłaściwsza.
Rozgrywka trwająca do godziny, szybki setup, łatwe zasady, dużo kart (trochę jak w Wsiąść do Pociąg) chociaż inna mechanika. Poczekam jeszcze trochę i jak nic nie wpadnie w oko to chyba zdecyduję się na ten tytuł.
Widziałem dzisiaj, że Trolle zrobiły nowy ranking 50 najlepszych gier. Może coś od nich wyciągnę ?
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: Marek.gdansk »

Lepiej sprawdź inne miejsca gradanie np albo coś innego ... to rzeczywiście trole są
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 583
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 250 times
Been thanked: 308 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: andrzejstrzelba »

Chyba trochę przesadzasz. Fakt, że skupiają się na pozytywach gry i nie są zbyt obiektywni nie oznacza, że się nie znają.
A to, że warto zajrzeć na inne kanały to prawda. Tak samo jak tu na forum. Różni ludzie polecają różne gry, które akurat im się podobają. Nikt jednak nie będzie proponował gry, która jest bublem. Na końcu warto filtrować samemu te wyniki i znaleźć coś pod siebie.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: itsthisguyagain »

andrzejstrzelba pisze: 15 lis 2020, 16:49 Chyba trochę przesadzasz. Fakt, że skupiają się na pozytywach gry i nie są zbyt obiektywni nie oznacza, że się nie znają.
A to, że warto zajrzeć na inne kanały to prawda. Tak samo jak tu na forum. Różni ludzie polecają różne gry, które akurat im się podobają. Nikt jednak nie będzie proponował gry, która jest bublem. Na końcu warto filtrować samemu te wyniki i znaleźć coś pod siebie.
Nie przesadza. Kilkukrotnie w recenzjach widać było, że pewnie w recenzowaną grę w ogóle nie grali albo bardzo mało bo mylili podstawowe zasady. Poza tym słabe gry chwalą jak im pasuje klimat a dobrym grom zaniżają oceny bo klimat im się nie podoba. To jak "entry level" kanał dobry na początek, żeby zobaczyć konkretną recenzję ale nie kierowałbym się ich ocenami (np bardzo dobrze ocenili grę "Stworze" i "Mocarstwa")
Golfang
Posty: 1987
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 230 times
Been thanked: 314 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: Golfang »

Carcassonne - to jest jeden z pierwszych tytułów który mi się nasuwa jako gateway (obok wspomnianych pociągów oraz Splendora). Zalety - bardzo szybko się rozkłada (bo właściwie nie ma co - tylko kafelki wyjąć z pudełka i już) + szybka rozgrywka + proste zasady + składanie także jest banalnie proste (bo nie ma za bardzo co składać - tylko te same kafelki powkładać do pudełka - dobrze jest tylko znaleźć kafelek początkowy i go odłożyć - przyspieszy to rozpoczęcie gry następnym razem)
Dodatkowo polecę Osadnicy z Catanu - jednak ten tytuł nie działa na 2 osoby (handel kompletnie nie działa na 2 osoby - oczywiście biorąc to pod uwagę grać się da... ale trudniej jest osiągnąć cel). Gra ładnie wydana, dość prosta w zasadach, przeważnie krótka 1h maks 1,5h na 3 osoby (przynajmniej moje partie tak trwały). Trzeba pamiętać, że panuje tutaj spora losowość powodowana rzutami kostką.

Obie te gry mam w swojej kolekcji i całkiem często lądują na stole - dodam że obie pozycje to żelazne numery na mojej wakacyjnej liście gier planszowych. Od kilku lat jeździmy w 3 rodziny na wakacje i zawsze zabieram kilka/kilkanaście gier (jeżdżę autem więc miejsce mam, nie muszę się ograniczać). Gramy w gronie zarówno dorosłych jak i z dziećmi (wiek 10-17 lat). Carcassonne często bierzemy na plażę - podczas przerwy w plażingu zabieramy Carca do knajpki i przy piwku rozgrywamy jedną a czasem dwie partyjki.
----------------
10% flamberg.com.pl
j_g
Posty: 2005
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 252 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: j_g »

Gambit jako alternatywę dla Wsiąść do pociągu ostatnio przedstawiał Yukon Airways. Na pierwszy rzut oka fajny pomysł. Jedna wada, chyba jeszcze nie ma w sklepach, ale zaraz będzie.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 583
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 250 times
Been thanked: 308 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: andrzejstrzelba »

Oglądałem i w jego odczuciu gra jest do dupy :)
Mi wydaje się całkiem ciekawa i nawet mógłbym zaryzykować zakup. Może cena trochę za wysoka ?
Czasem jak oglądam czy czytam różne recenzje to odnoszę wrażenie, że żeby gra była dobra, albo żeby można było na głos powiedzieć, że jest dobra to nie może być losowości w tej grze. Im więcej losowości tym niższa ocena, im mniej losowości tym wyższa ocena.
Może przesadzam, ale tak to czuję.
j_g
Posty: 2005
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 252 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: j_g »

andrzejstrzelba pisze: 16 lis 2020, 11:14 Czasem jak oglądam czy czytam różne recenzje to odnoszę wrażenie, że żeby gra była dobra, albo żeby można było na głos powiedzieć, że jest dobra to nie może być losowości w tej grze. Im więcej losowości tym niższa ocena, im mniej losowości tym wyższa ocena.
Może przesadzam, ale tak to czuję.
Oczywiście należy dodać, że nie jest to właściwe podejście.

A giera na pierwszy rzut oka wydaje się sympatyczna i familijna. Czy rzeczywiście dobrze działa i czy kazus opisywany przez Gambita występuje w stopniu nam przeszkadzającym to trzeba by się przekonać na własnej skórze grając kilka razy.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 701
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: Largo »

andrzejstrzelba pisze: 16 lis 2020, 11:14 Oglądałem i w jego odczuciu gra jest do dupy :)
Mi wydaje się całkiem ciekawa i nawet mógłbym zaryzykować zakup. Może cena trochę za wysoka ?
Czasem jak oglądam czy czytam różne recenzje to odnoszę wrażenie, że żeby gra była dobra, albo żeby można było na głos powiedzieć, że jest dobra to nie może być losowości w tej grze. Im więcej losowości tym niższa ocena, im mniej losowości tym wyższa ocena.
Może przesadzam, ale tak to czuję.
Najważniejsze to wyrobić sobie swój własny gust i wiedzieć czego oczekuje się od gry. Potem dopiero szukać recenzenta z podobnym gustem. Nie wolno się kierować tym, że kanał X ma tyle tysięcy subskrypcji to to co im się podoba na pewno i mi się spodoba. Vide Gambit którego bardzo szanuję ale wiem że mam całkiem odmienne gusta i zupełnie nie kieruje się jego ocenami :) Podobnie wg mnie warto unikać kanałów nie podejmujących się w ogóle oceny końcowej jako takiej i mówiących o grze, że jest fajna albo średnio fajna i cześć. Wskazuje to na niski stopień poznania tytułu albo chęć uniknięcia odpowiedzialności za niska ocenę za np dostanie darmowej kopii. To tyle ode mnie :)

Jeżeli szukasz gier pokroju Wsiąść do Pociągu to weź Na skrzydłach bez zastanowienia. Dużo kart, ciekawostki, ilość rozkminy do przełknięcia dla każdego, aplikacja która odgrywa głosy ptaków i duże zróżnicowanie w kartach w połączeniu z dodatkiem. Negatywnej interakcji niemal się nie odczuwa. Czas gry krótki. I najważniejsze gra jest obłędnie ładnie wydana.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 775
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 681 times
Been thanked: 788 times
Kontakt:

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: anitroche »

Mój mąż w przeciwieństwie do mnie nie przepada za wsiąść do pociągu, ale ostatnio znalazłam grę zamienną, która mu przypadła do gustu, a jest nią Iwari, ale w Polsce nie jest wydane i można dostać tylko z drugiej ręki od osób, które już dostały gry z kickstartera i odsprzedają. Ale naprawdę polecam jako zamiennik Wsiąść do Pociągu ;)

Poza tym na twoim miejscu przyjrzałabym się grom:
Takenoko
Paranormalni Detektywi
Sushi Go Party
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1122
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 874 times
Been thanked: 635 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: bajbaj »

Przy kawie pozastanawiałem się trochę o tytułowym zagadnieniu w tym wątku i polecam następujące gry:

1. Lekkie (familijne) euro - Teby - bardzo prosta gra, w której wcielamy się w archeologów, którzy podróżują pomiędzy miastami Europy by zdobywać wiedzę ogólną, specjalistyczną o danych obszarach, uczestniczyć w konferencjach etc. - to wszystko generuje nam punkty na koniec gry, a przede wszystkim wiedzę, która pozwala przeprowadzić wykopaliska w basenie Morza Śródziemnego i w Azji Mniejszej. Walutą w tej grzej jest czas - to czasem płacimy za przemieszczanie się, zdobywanie wiedzy, prowadzenie wykopalisk etc. Daje to spore możliwości taktyczne - raz, że trzeba optymalizować przemieszczenia, dwa, że czasem warto wziąć kartę, której zdobycie będzie krótsze, ponieważ będziemy mogli od razu wykonać kolejny ruch (rusza się ten, kto "zużył" najmniej czasu. U mnie do domu TOP3 najczęściej granych gier z dzieciakami.

2. Gra wyścigowa - Wielka Pętla - wręcz symulator wyścigu kolarskiego. Świetnie działa na dwie osoby. Jeśli się spodoba, to warto szybko zaopatrzyć się w dodatek Peleton. Dużo śmiechu, nerwów i radości.

3. Średnie/ciężkie euro - Marco Polo. To już zupełnie inny ciężar, ale mamy i realizację kontraktów (jak w TTR, ale w innej formie) i mapę, po której się przemieszczamy. Gra z bardzo krótką kołderką - szybko daje do zrozumienia, że zagraliśmy źle.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: trance-atlantic »

To może Zamki Burgundii? Ostatnio wznowione, na wypasie (przynajmniej w kwestii zawartości), prosta rozgrywka, jedynie trzeba wytłumaczyć działanie niektórych budynków, ale to można robić sukcesywnie, jak się pojawiają w grze. Dużo przyjemnego kombinowania, każdy gra co prawda swoje, ale podbieramy żetony ze wspólnej planszy, więc warto mieć na nie oko i się nie dać uprzedzić.

Aczkolwiek polecana już Wyprawa do El Dorado powinna być strzałem w dziesiątkę. :) Dobre wrażenie robi też zazwyczaj 7 Cudów Świata.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Cezary1916
Posty: 157
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: Cezary1916 »

Polecam grę Istambul teraz w dobrej cenie można zakupić wersję big box ( podstawka + dwa dodatki)
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Gra dla fanów Wsiąść do Pociągu

Post autor: patka3000 »

My mamy podobną sytuację tj. gramy z sąsiadami: lubimy pociągi, splendor.
Teraz mamy Azula super się sprawdził.
Gramy i polecamy Fasolki, 6 bierze, Catan z alternatywą Little Town.
Chyba Azul najfajniejszy bo ładny w 2 i 4 osoby jednakowo się gra, tak spokojnie i bez napinki nie znaczy nudno i można sobie 2 partyjki zagrać a do tego samemu (2 osoby) przy kolacji również.
Carcassone leży i się kurzy, choć też fajne.
Ambitniejsze gry a mamy ich sporo leżą i się kurzą bo czasu nie ma, siły mózgowej nie ma, setup długi itp.

Z opisu gier innych chyba Istanbuł byłby fajny, Sagrada, Brzdęk nie drażnij smoka, Szarlatani z Pasikurowic.
ODPOWIEDZ