Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Fojtu »

osa1908 pisze: 26 paź 2020, 08:21 Mam pytanie do kart odkryc,na niektorych kartach pisze zysujesz np.jeden poziom walecznosci.Czy to chodzi o te zetony umiejetnosci jest ich 6?Czy jak badacz ma taka umiejetnosci na karcie postaci to podnosi sie o jeden poziom,jesli tak to dosc dziwne bo nie kazdy badacz ma walecznosc?
Dostajesz specjalny kafelek/żeton, na którym jest opisana ta umiejętność. Jak już masz, to podnosisz o jeden. Wszystkie te efekty trwają, dopóki masz tą kartę (jak odrzucisz kartę to odpowiednio odrzucasz żeton/cofasz umiejętność na torze)
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: osa1908 »

Fojtu pisze: 26 paź 2020, 08:24 Dostajesz specjalny kafelek/żeton, na którym jest opisana ta umiejętność. Jak już masz, to podnosisz o jeden. Wszystkie te efekty trwają, dopóki masz tą kartę (jak odrzucisz kartę to odpowiednio odrzucasz żeton/cofasz umiejętność na torze)
No ale co z przypadkiem gdy nie mam walecznosci w swoich umiejtnosciaach, a pisze podnies jeden poziom to nadal otrzymam kafelek?
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Fojtu »

osa1908 pisze: 26 paź 2020, 09:54
Fojtu pisze: 26 paź 2020, 08:24 Dostajesz specjalny kafelek/żeton, na którym jest opisana ta umiejętność. Jak już masz, to podnosisz o jeden. Wszystkie te efekty trwają, dopóki masz tą kartę (jak odrzucisz kartę to odpowiednio odrzucasz żeton/cofasz umiejętność na torze)
No ale co z przypadkiem gdy nie mam walecznosci w swoich umiejtnosciaach, a pisze podnies jeden poziom to nadal otrzymam kafelek?
Tylko wtedy otrzymujesz kafelek. Jak masz waleczność to kafelek nie jest Ci potrzebny i podbijasz umiejęcność na swojej planszetce postaci.
guzik80
Posty: 4
Rejestracja: 01 lis 2020, 01:05
Has thanked: 1 time

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: guzik80 »

Pytanie odnośnie kolejności akcji w turze- czy mogę np. zacząć od ataku, potem odpoczynek (bo jestem w pomieszczeniu bez wrogów) i na końcu bieg?
Czy też akcje muszą być w kolejności, czyli jeżeli zacznę od ataku to nie mogę już zrobić akcji ruchu?
gogovsky
Posty: 2180
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: gogovsky »

guzik80 pisze: 07 lis 2020, 15:19 Pytanie odnośnie kolejności akcji w turze- czy mogę np. zacząć od ataku, potem odpoczynek (bo jestem w pomieszczeniu bez wrogów) i na końcu bieg?
Czy też akcje muszą być w kolejności, czyli jeżeli zacznę od ataku to nie mogę już zrobić akcji ruchu?
Dowolna dowolność :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
minnen
Posty: 128
Rejestracja: 05 lut 2014, 07:00
Lokalizacja: Warka
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: minnen »

Pytanie do scenariusza nr 1:
Spoiler:
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2049
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: tomp »

minnen pisze: 14 lis 2020, 18:05 Pytanie do scenariusza nr 1:
Spoiler:
Na moje to laboratorium w momencie odwracania jest zniszczone. Inaczej nie mogłbyś odwrócić żetonu.
Powstaje kombo, niszczysz ostatnie laboratorium, spełniasz warunek, na koniec eksplozja zadaję obrażenia.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: EVOCATVS »

Mam pytanie o kartę Katatonia.
Spoiler:
Jak "budzić" taką przewróconą postać, jeśli jesteśmy wyłączeni z większości rzutów, które mogą być źródłem stresu?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: japanczyk »

minnen pisze: 14 lis 2020, 18:05 Pytanie do scenariusza nr 1:
Spoiler:
Instrukcja pisze: Jeżeli Badacze przerwą Rytuał, Przedwieczny zostanie przywołany na koniec bieżącej tury (patrz „Sprawdzenie Warunku Przywołania Przedwiecznego” na stronie 17).
Więc Cthulhu od razu nie znajdzie się na planszy
EVOCATVS pisze: 16 lis 2020, 12:30 Mam pytanie o kartę Katatonia.
Spoiler:
Jak "budzić" taką przewróconą postać, jeśli jesteśmy wyłączeni z większości rzutów, które mogą być źródłem stresu?
Co masz na myśli? Wykonujesz akcje "wybudzenia" figurki kosztem stresu, jeśli nie masz stresu jako jedną z akcji wykonujesz Odpoczynek i później akcje "wybudzenia" kosztem stresu
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2049
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: tomp »

EVOCATVS pisze: 16 lis 2020, 12:30 Mam pytanie o kartę Katatonia.
Spoiler:
Jak "budzić" taką przewróconą postać, jeśli jesteśmy wyłączeni z większości rzutów, które mogą być źródłem stresu?
Zrób to zgodnie z opisem karty.
Jeśli nie masz już możliwości otrzymania stresu zrób odpoczynek, czyli zużycie 1 akcji. Przywracasz do 3 punktów stresu i/lub zdrowia - w dowolnej kombinacji.
Potem otrzymujesz 1 punkt stresu, wstajesz i możesz działać. Na karcie nie jest napisane, że wstawanie jest akcją. Ja interpretuję to jako czynność, która nie zużywa punktów akcji.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: EVOCATVS »

Nie ogarnąłem, że ten stres moge z karty dostać :) Myślałem, że muszę go zwiększyć przy innej okazji, a dopiero wtedy wstanę.
Awatar użytkownika
minnen
Posty: 128
Rejestracja: 05 lut 2014, 07:00
Lokalizacja: Warka
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: minnen »

Więc Cthulhu od razu nie znajdzie się na planszy
Napisałem na początku pytania, że Cthulhu jest już na planszy, przybył przed zakończeniem rytuału, przez postęp na torze przywołania :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: japanczyk »

minnen pisze: 16 lis 2020, 13:18 Napisałem na początku pytania, że Cthulhu jest już na planszy, przybył przed zakończeniem rytuału, przez postęp na torze przywołania :)
No tak, ale warunki przerwania rytualu sa rozpatrywane na końcu tury, wiec w momencie zniszczenia laboratorium Cthulhu jest wciaz nietykalny
Awatar użytkownika
minnen
Posty: 128
Rejestracja: 05 lut 2014, 07:00
Lokalizacja: Warka
Been thanked: 3 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: minnen »

japanczyk pisze: 16 lis 2020, 13:25
minnen pisze: 16 lis 2020, 13:18 Napisałem na początku pytania, że Cthulhu jest już na planszy, przybył przed zakończeniem rytuału, przez postęp na torze przywołania :)
No tak, ale warunki przerwania rytualu sa rozpatrywane na końcu tury, wiec w momencie zniszczenia laboratorium Cthulhu jest wciaz nietykalny
Na końcu tury rozpatrywane są warunki przywołania Przedwiecznego (nie przerwania rytuału). Wydaje mi się że przerwanie rytuału następuje od razu po spełnieniu jego warunków zapisanych na karcie scenariusza. Z tego co piszesz wynika to, że nawet jak w swojej pierwszej akcji przerwę rytuał, to w dwóch kolejnych akcjach nie mógłbym jeszcze atakować Przedwiecznego.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: japanczyk »

minnen pisze: 16 lis 2020, 13:44 Na końcu tury rozpatrywane są warunki przywołania Przedwiecznego (nie przerwania rytuału). Wydaje mi się że przerwanie rytuału następuje od razu po spełnieniu jego warunków zapisanych na karcie scenariusza. Z tego co piszesz wynika to, że nawet jak w swojej pierwszej akcji przerwę rytuał, to w dwóch kolejnych akcjach nie mógłbym jeszcze atakować Przedwiecznego.
Ok, zamotałem, masz racje - w momencie jak Przedwieczny jest juz na planszy, rytuał zostanie przerwany to powinieneś móc mu zadać obrażenia.
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: thorus197 »

Czołgiem!

Jestem po pierwszej rozgrywce i po przeczytaniu tego forum wydaje mi się że graliśmy z dużymi błędami. Czy może mi ktoś potwierdzić:

1) Życie (!!!!???) oraz kostku Cthulu z każdego stadium się KUMULUJĄ ? Wydaje mi się ze było mówione tylko o kościach i efektach
2) Progi niepoczytalności - jeśli w czasie mojej rundy, wypadnie mi niepoczytalność z mojego atakuu - dojdzie do czerwonego pola to rozumiem że wszystkie kolejne kości niepoczytalności z kolejnych rzutów są ignorowane w mojej rundzie ? Czy to z mitów czy to z kolejnych ataków.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Arius »

1. Życie się nie kumuluje. Tylko kostki i umiejętności.

2. Z każdego pojedynczego źródła.
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: thorus197 »

Arius pisze: 26 gru 2020, 15:37 1. Życie się nie kumuluje. Tylko kostki i umiejętności.

2. Z każdego pojedynczego źródła.
Ma to sens, nie wiem czemu nam się ubzdurało że raz na turę a nie raz na ruch/akcje/dmg.
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: Ikari »

Garść pytań :

1) KATATONIA czy akcja wybudzenia to jest jedna z GŁÓWNYCH akcji czy DODATKOWA. Czy trzeba poczekać do swojej głównej tury czy możemy "wstać" w dowolnym momencie
2) Czy jest limit na posiadanie towarzyszy / przedmioty / stany ( poza tymi które się wykluczają )
3) Czy pierwsze stadium zostaje również w grze (jego efekt, jak w przypadku pozostałych) czy po osiągnieciu II ono przestaje być aktywne
4) KATATONIA - jeżeli postać leży i w pokoju są przeciwnicy a postać nie ma wolnego pkt. stresu to defacto jest wyłączona gdyż nie może odpocząć?
5) Czy można strzelać na odległość przez tunel / klatkę schodową ?
6) Czy można używać dwóch przedmiotów jednocześnie w walce ( np strzelba i remington )
munek
Posty: 31
Rejestracja: 27 lut 2020, 13:33
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: munek »

Ikari pisze: 03 sty 2021, 18:48 Garść pytań :

1) KATATONIA czy akcja wybudzenia to jest jedna z GŁÓWNYCH akcji czy DODATKOWA. Czy trzeba poczekać do swojej głównej tury czy możemy "wstać" w dowolnym momencie
2) Czy jest limit na posiadanie towarzyszy / przedmioty / stany ( poza tymi które się wykluczają )
3) Czy pierwsze stadium zostaje również w grze (jego efekt, jak w przypadku pozostałych) czy po osiągnieciu II ono przestaje być aktywne
4) KATATONIA - jeżeli postać leży i w pokoju są przeciwnicy a postać nie ma wolnego pkt. stresu to defacto jest wyłączona gdyż nie może odpocząć?
5) Czy można strzelać na odległość przez tunel / klatkę schodową ?
6) Czy można używać dwóch przedmiotów jednocześnie w walce ( np strzelba i remington )

1. Jest to główna akcja
2. Nie ma limitu
3. Ciągle jest aktywne do końca gry
4. Tutaj miałem ostatnoi sytuacje podobną i niestety graliśmy tak że nie można było odpocząć bo były potwory na polu więc musieliśmy odpuścić turę - stres był na maxa.
5. można
6. Wydaje mi się że można tylko jeden przedmiot na jedną akcje ale nie jestem pewiem
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Cthulhu: Death May Die

Post autor: japanczyk »

Ikari pisze: 03 sty 2021, 18:48 4) KATATONIA - jeżeli postać leży i w pokoju są przeciwnicy a postać nie ma wolnego pkt. stresu to defacto jest wyłączona gdyż nie może odpocząć?
Na karcie jest napisane ze postac jest bezpieczna, co znaczy ze moze odpoczac i odzyskac stres
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Ikari »

Po przeczytaniu ang. Faq 2.0 sporo się wyjaśniło.

Więc odpowiem sam sobie :) ale do innych się przyda.

KATATONIA - to nie jest główną akcja ale dodatkowa i MOZNA odpoczywać jak są wrogowie bo jesteśmy niewrażliwi / poza ich zasięgiem. Wiec wstanie to nie akcja ale odpoczynek jak najbardziej. Chociaż logika nakazuje ze wstanie to też powinna być akcja ;)

MOZNA używać dwóch przedmiotów jednak my gramy że nie mozna gdyż to psuje logike / immersję .
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 533
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 383 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Gribbler »

Czy kiedy zdobywam np. trzecią umiejętność z jakiegoś toru rozwoju postaci, to mam wciąź tę drugą czy tylko tę, na której aktualnie stoi mackowy znacznik?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: japanczyk »

Zalezy od umiejętności, ale zazwyczaj masz zarówno pierwszą jak i kolejne, chyba za na umiejetnosci jest inaczej, lub jest to rozwinieta wersja poprzedniej (np. Rasputin nie ma 1+2 śmierci)
https://tesera.ru/images/items/1802228/ ... 20v2.0.pdf tutaj ejst FAQ jakby co
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Cthulhu: Death May Die - pytania i wątpliwości

Post autor: Ikari »

Gribbler pisze: 21 sty 2021, 01:52 Czy kiedy zdobywam np. trzecią umiejętność z jakiegoś toru rozwoju postaci, to mam wciąź tę drugą czy tylko tę, na której aktualnie stoi mackowy znacznik?
Polska instrukcja to chyba v1.0 i tutaj mamy niektóre umiejętności które się sumują a niektóre które są zastępowane przez wyższy poziom. Wersja Ang 2.0 która podał Japanczyk ( prawdopodobnie przez właśnie dużo pytań ) zmieniła ten element. Każdy poziom traktujemy osobno ale tekst tych poziomów zmienił się w porównaniu do 1.0. W sumie to ciągle to samo ale jest bardziej czytelnie. Ergo, jak korzystasz z wer. PL to jak NIE MA "w zamian" to sumujesz zdobyty lvl z poprzednim. Ale jak chcesz się upewnić , że dobrze grasz skorzystaj chociaż raz z wersji 2.0 ANG
ODPOWIEDZ