Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: DarkSide »

Ja również dołączam się do hymnów dziękczynno-pochwalnych detrytuska. :D
Do tej pory w swej kolekcji z gier stricte ekonomicznych miałem tylko Chinatown, które w kategorii gier negocjacyjnych jest absolutnym nr 1. Przy całej sympatii do takich tytułów jak Puerto Rico, Jaipur, Wysokie Napięcie, czy Concordia trudno je do tej kategorii zaliczyć, gdyż ekonomia występuje tam w ilościach szczątkowych.
"Stockpile" idealnie wstrzelił się w moje zapotrzebowanie na grę o tematyce ekonomicznej a przy tym niezbyt ciężkiej i nieskomplikowanej (nie szukałem symulatora giełdowego). Jak dla mnie ta gra idealnie równoważy ciężar gatunkowy, zastosowane uproszczenia w stosunku do faktycznych mechanizmów finansowych, zachowując przy tym poczucie gry na giełdzie oraz obrotu pieniądzem. Jednocześnie ta gra bawi i daje najzwyklejszy fun. Oczywiście trzeba pamiętać że nie nauczymy się z niej jak czerpać zyski w realnym świecie z prawdziwej giełdy papierów wartościowych, ale po zwycięstwie z pewnością odczujemy satysfakcję z tego, że okazaliśmy się największą rybą w tym akwarium, owym rekinem finansjery.
Mam co prawda tylko podstawkę, ale dzięki apce miałem okazję wypróbować również dodatki i również uważam, że tak naprawdę jedynym godnym uwagi jest moduł losujący przed każdą rundą pulę dostępnych zmian kursów. W sumie można by sobie samemu taki zestaw stworzyć, to tylko kwestia dobrego zakładu poligraficznego, który wydrukuje odpowiedni zestaw kart, bo kości można użyć zwykłych 6 różnokolorowych kości i stworzyć tabelkę, w której dana liczba oczek odpowiada danej karcie. :wink:
Liczba możliwych różnych wariantów jaką możemy rozegrać z samą podstawką sprawia, że brak dodatków na pewno nie będzie długo odczuwalny.
Dziękuję detrytuskowi za możliwość przetestowania gry z żywym przeciwnikiem, a nie tylko z komputerem. 8)
Jedyne moje zastrzeżenie jest takie iż powinno pojawić się ostrzeżenie na pudełku, by po odejściu od planszy odczekać kilka dni i przemyśleć sprawę, zanim spróbujemy sił na prawdziwej giełdzie. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 31 sie 2020, 11:09 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: detrytusek »

Oczywiście powyższą recenzję sowicie opłaciłem :P

A co do tworzenia dodatku (na cebulę) z kośćmi to można wydrukować karty z wszystkimi możliwościami i losować 6.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: DarkSide »

detrytusek pisze: 30 sie 2020, 12:41 Oczywiście powyższą recenzję sowicie opłaciłem :P

A co do tworzenia dodatku (na cebulę) z kośćmi to można wydrukować karty z wszystkimi możliwościami i losować 6.
Trzeba by sprawdzić jaki jest układ ścianek na wszystkich kościach. W czasie rozgrywki odniosłem wrażenie że nie wszystkie kości mają ścianki ze spadkami kursu. Zapobiega to chyba sytuacji aby wypadły sam spadki w danej rundzie. Nie jestem pewien na 100%, ale wydaje mi się że do tej pory występowały maksymalnie 2 (mooooże 3 ale nie postawiłbym na to żadnych pieniędzy) spadki w danej rundzie. Przy losowaniu kart mogłaby wyjść dosyć ekstremalna runda. Podejrzewam, ze ta kontrola sytuacji by liczba spadków w rundzie nie była zbyt duża wynika z tego, by zachęcić graczy do ryzyka i nie wysprzedawania się ze wszystkich swoich akcji tuż przed potencjalnym spadkiem.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: detrytusek »

DarkSide pisze: 30 sie 2020, 12:54
detrytusek pisze: 30 sie 2020, 12:41 Oczywiście powyższą recenzję sowicie opłaciłem :P

A co do tworzenia dodatku (na cebulę) z kośćmi to można wydrukować karty z wszystkimi możliwościami i losować 6.
Trzeba by sprawdzić jaki jest układ ścianek na wszystkich kościach. W czasie rozgrywki odniosłem wrażenie że nie wszystkie kości mają ścianki ze spadkami kursu. Zapobiega to chyba sytuacji aby wypadły sam spadki w danej rundzie. Nie jestem pewien na 100%, ale wydaje mi się że do tej pory występowały maksymalnie 2 (mooooże 3 ale nie postawiłbym na to żadnych pieniędzy) spadki w danej rundzie. Przy losowaniu kart mogłaby wyjść dosyć ekstremalna runda. Podejrzewam, ze ta kontrola sytuacji by liczba spadków w rundzie nie była zbyt duża wynika z tego, by zachęcić graczy do ryzyka i nie wysprzedawania się ze wszystkich swoich akcji tuż przed potencjalnym spadkiem.
Na pewno nie mogą być same spadki i wzrosty podczas jednej tury dlatego karty musiały by być podzielone na stosy ale też nie znam rozkładu ścianek.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: sydonia »

Pokusił się ktoś może o tłumaczenie instrukcji na polski?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: detrytusek »

sydonia pisze: 30 sie 2020, 14:08 Pokusił się ktoś może o tłumaczenie instrukcji na polski?
Wątpię ale gra jest banalna i reguł można się nauczyć z game playa. Instrukcja to 10 minut czytania.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3647
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1074 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: psia.kostka »

detrytusek pisze: 30 sie 2020, 13:02 też nie znam rozkładu ścianek.
Oto rozkład na kościach:

1: +3, +3, +4, +4, +4, +5
2: +1, +2, +2, +3, $$$, $$$
3: -1, +1, +2, +3, $$, $$
4: -2, +1, +2, +2, $, $
5: -1, -1, -2, -2, -2, -3
6: -2, -2, -2, -3, -3, -4

Happy rolling!
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
ODPOWIEDZ