Babylonia (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Babylonia (Reiner Knizia)

Post autor: Szewa »

Dane mi było zagrać w Babylinię w 3 osobowym składzie i z tłumaczeniem zamknęliśmy się w godzinie (nadmienię, że grałem w grupie, która lubi sobie pomyśleć nad ruchem).
Jest to solidny tytuł, który spodobał się wszystkim przy stole i był nie małym pozytywnym zaskoczeniem, gdyż jeden z graczy przed grą był do niej negatywnie nastawiony. Gra prosta, z wieloma możliwościami punktowania i przeszkadzania sobie wzajemnie, ja jestem na tak ;)

I tak, koledzy potwierdzili, że to lżejsza wersja Tygrys i Eufrat ;)
Szkoda tylko, że nie ma woreczków na żetony :/
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
feniks_ciapek
Posty: 2310
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1616 times
Been thanked: 941 times

Re: Babylonia (Reiner Knizia)

Post autor: feniks_ciapek »

Szewa pisze: 29 gru 2020, 07:25 Szkoda tylko, że nie ma woreczków na żetony :/
Ja dokupiłem w Meplu.

To bardzo dobra gra, warta tego, żeby ją trochę jeszcze upiększyć :)
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: Babylonia (Reiner Knizia)

Post autor: Arachion »

Krotka piłka-

Miałem tygryska i żółtego, głównie dla dwóch gramy więc odpadli. W domu leży laguna i samuraj:
W takiim razie warto kupić babylonie?
Nie chcemy się rozczarować
Sucharzysta
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2812
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Babylonia (Reiner Knizia)

Post autor: kaszkiet »

Moim zdaniem Babylonia mniej przypomina Tygrys i Eufrat, a bardziej połączenie niektórych mechanik z Samuraja i Przez Pustynię, ewentualnie Laguny.
To dobra gra, ale jeśli macie te 4 Knizie, a nie jesteście fanami, to raczej nie ma sensu dokładać do tego jeszcze Babylonii.
Grałem tylko na 3 i 4 osoby, ale wydaje mi się, że dwuosobowo będzie mniej ciekawie.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Babylonia (Reiner Knizia)

Post autor: Szewa »

feniks_ciapek pisze: 29 gru 2020, 14:22
Szewa pisze: 29 gru 2020, 07:25 Szkoda tylko, że nie ma woreczków na żetony :/
Ja dokupiłem w Meplu.

To bardzo dobra gra, warta tego, żeby ją trochę jeszcze upiększyć :)
Dzieki za cynk, juz szukam ;)

Jutro moze uda mi sie na 4 osoby zagrać, ciekawe jak ciasno bedzie :D
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Lord Stork
Posty: 20
Rejestracja: 15 paź 2020, 14:04
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Babylonia (Reiner Knizia)

Post autor: Lord Stork »

Arachion pisze: 29 gru 2020, 14:48 Krotka piłka-

Miałem tygryska i żółtego, głównie dla dwóch gramy więc odpadli. W domu leży laguna i samuraj:
W takiim razie warto kupić babylonie?
Nie chcemy się rozczarować
W naszym mniemaniu Babylonia, to jedna z lepszych gier Knizii do grania na 2 graczy (poza oczywiście tymi, które są zaprojektowane jako gry dwuosobowe). Wg BGG 8 osób uznało, że wariant 2-osobowy jest najlepszy, a 12 osób go rekomenduje.
Porównywać do Laguny i Samuraja nie będziemy, bo to byłoby niegrzeczne z naszej strony :)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Babylonia (Reiner Knizia)

Post autor: XLR8 »

Arachion pisze: 29 gru 2020, 14:48 Krotka piłka-

Miałem tygryska i żółtego, głównie dla dwóch gramy więc odpadli. W domu leży laguna i samuraj:
W takiim razie warto kupić babylonie?
Nie chcemy się rozczarować
Babylonię traktujemy jako filler (30min razem z tłumaczeniem na 3 graczy). W tym segmencie nie ma sobie równych. Na 2 robią z niego szachy. Ma to sporo plusów jeśli lubisz dużo większą głębię decyzyjną i więcej liczenia.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Babylonia (Reiner Knizia)

Post autor: Szewa »

Z każdą kolejna partia gra coraz bardziej mi sie podoba. Gralem na 3 osoby (25 minut) jak i na 4 (niecałe 40 minut) i uważam, że gra jest prosta, z mnóstwem negatywnej interakcji (im wiecej gram, tym częściej dochodzi do ruchów blokujących przeciwników, a nie dajacych graczowi "najwiecej punktów"). Jakże świetnym uczuciem jest zdobycie 2 punktów i odcięcie czyjegoś łańcucha arystokratów niż zdobycie 8 i ogladanie jak ktoś lapie 14 ;)
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
ODPOWIEDZ