Gloom (Keith Baker)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Gloom (Keith Baker)

Post autor: Maxxx76 »

Hello, grał ktoś? Podzieli się wrażeniami i opinią? :-)

https://boardgamegeek.com/boardgame/12692/gloom
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: Gambit »

Grałem. Bardzo mi się podobała. Ciekawy pomysł na grę, czyli uszczęśliwiać przeciwnika, a swojej rodzinie dawać minusy, a potem ich zabijać. Bardzo ciekawie rozwiązano zdolności kart. Jak karta ma dodatni modyfikator (zły dla gracza), to ma zdolność, która pomaga. Jak ma negatywny modyfikator szczęścia to ma złą zdolność.

Rewelacyjne wykonanie gry. Plastikowe przezroczyste karty dają czadu, choć czasem człowieka irytuje, jak musi oddać jakąś kartę przeciwnikowi. Wtedy ten mniej więcej wie, czego się spodziewać.

Nie radzę sugerować się filmikiem z Table Top, który pojawił się jakiś czas temu, bo pominięto na nim sporo rzeczy (zdolności kart, karty eventów - jest zagrany tylko jeden i to tak z boku).
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: Maxxx76 »

A już miałem nadzieję, że gra jest słaba i oszczędzę na inne gry :-)
Dzięki :-)
A jak z regrywalnością podstawki i ewentualnymi dodatkami?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: Gambit »

Maxxx76 pisze:A już miałem nadzieję, że gra jest słaba i oszczędzę na inne gry :-)
Gra nie jest słaba, ale jest specyficzna. Na szczęście jest dość tania i jak Ci nie podejdzie chętnie odkupię :P
Maxxx76 pisze:Dzięki :-)
My pleasure :P
Maxxx76 pisze:A jak z regrywalnością podstawki i ewentualnymi dodatkami?
Dodatków jest sporo. Jest nawet "sequel" czyli Cthulhu Gloom. Nieco bardziej krwawy i poważny niż zwykły Gloom, który ma pokłady czarnego humoru.
Sama podstawka jest regrywalna dzięki postawieniu w pewnym sensie na opowieść, jaka tworzy się w trakcie gry, ale spokojnie daje radę.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: Maxxx76 »

Hm, może wypróbuję, skoro mam potencjalnego od-kupca :-D
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 397
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 55 times
Been thanked: 10 times

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: hrachubi »

Recenzje podstawki, dodatków i "sequela" znajdziesz w Rebel Times nr 39, 43 i 49
http://www.rebel.pl/x.php/193/Rebel-Times.html
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: Maxxx76 »

Dzięki:) Czytałem, ale im więcej opinii tym lepiej :)
miszcz
Posty: 178
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 59 times

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: miszcz »

30 marca ma być polska edycja. A tutaj cisza. Wydawca Black Monk.
Ciekawi mnie cóż to za dodatkowa planszetka, która wydawca dodaje do zamówienia przedpremierowego?
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: Munchhausen »

Już dawno zamówione, pozostaje czekać. Polska edycja była miłą niespodzianką, bo już dawno przestałem na nią liczyć :)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: mauserem »

Takie pytanie mam - czy polskie wydanie to wydanie Second Edition?

Miał ktoś okazję porównać wydanie pierwsze i drugie w wersji EN - jakie różnice są między nimi?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: cezner »

Mnie się udało zagrać i nawet skończyć :lol: Ale szczerze się przyznam, że nie wiedziałem do czego siadam.
Strasznie cierpiałem :cry: ale ja nienawidzę Munchkina i pochodnych gier :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: Gambit »

Kilka słów o grze ode mnie
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 423
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 169 times

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: Asia - On Table »

Tym razem to ja zapraszam do zapoznania się z tą grą. Gra ciekawa ,a zarazem dziwna :) Nie raz miałam ochotę kogoś ukatrupić z rodziny i to nawet ostatnio :evil:

https://www.youtube.com/watch?v=shZ3Ud_Yi_E

Obrazek
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: pegzi »

Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 423
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 169 times

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: Asia - On Table »

Więcej naszych recenzji niż zainteresowania tą grą :)
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: kudlacz135 »

Jeżeli to pocieszy, to znajomy dostał Glooma w majówkowe urodziny :) Gdy uda mi się z nim zagrać postaram się pamiętać o napisaniu wrażeń :)
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: Argue »

A mógłby ktoś poświęcić trochę czasu i opisać jak gra spisuje się na dwie osoby?
Nie ukrywam, że strasznie podoba mi się czarny humor tej gry. Niemniej jednak gramy z żoną praktycznie tylko we dwoje, więc gra musi dobrze chodzić w wariancie na 2 os. pytanie czy tak jest :)
Xavris
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: Xavris »

Pytałem o to samo Gambita pod filmikiem na YT. Tak w skrócie- odpada trochę taktyki (bo są karty, które np robią coś graczowi po lewej) ale dalej pozostaje mroczny i nieco absurdalny klimat.
Ja tam kupuje na pyrkonie bez obawień :)
Bjorn
Posty: 34
Rejestracja: 10 wrz 2016, 13:38

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: Bjorn »

Potencjalnie głupie pytanie, ale proszę o poważną odpowiedź. Czy wśród "nieszczęść" spadających na postacie są nowotwory?
Mam znajomego, który bardzo lubi takie gloomowe klimaty, ale przeszedł walkę z rakiem i to akurat motyw, który nie jest dla niego do żartów i się nie sprawdzi...
sailehhh
Posty: 29
Rejestracja: 13 sie 2020, 22:18
Has thanked: 8 times

Re: Gloom - gra karciana

Post autor: sailehhh »

Bjorn pisze: 06 maja 2018, 12:33 Potencjalnie głupie pytanie, ale proszę o poważną odpowiedź. Czy wśród "nieszczęść" spadających na postacie są nowotwory?
Mam znajomego, który bardzo lubi takie gloomowe klimaty, ale przeszedł walkę z rakiem i to akurat motyw, który nie jest dla niego do żartów i się nie sprawdzi...
Nie kojarzę, ale w razie gry z takimi osobami można przejrzeć karty i odrzucić te kontrowersyjne.

Ostatnio wyszły dwa dodatki do Glooma oraz reprint podstawki.

Obecnie mamy więc:
* Podstawowy Gloom, z możliwością grania do 4/5 osób (przy grze w 5 osób dodatkową rodzinę tworzy się z kart odrzuconych przez innych graczy)
* Gloom 2 - Ponure domostwa, wprowadzający nową rodzinę, a także mechanikę domostw - na ile na ten moment rozumiem, modyfikatory rzucone na domostwo działają na wszystkich członków rodziny
* Gloom 3 - Nieproszeni Goście - wprowadzający mechanikę nieproszonych gości oraz nową rodzinę wraz z domostwem dla niej

Na wydanie czekają jeszcze:
* Gloom: Unfortunate Expeditions (Gloom 4)
* Gloom: Unquiet Dead (Gloom 5)

Dodatkowe rodziny od razu przełożyłem do pudełka z podstawowym Gloomem, dzięki czemu limit osób wynosi 6/7 osób dzięki temu, że kart członków rodziny jest łącznie 30, co przy 4 osobowych rodzinach (instrukcja zaleca 4-osobowe rodziny dla większej liczby graczy) pozwala stworzyć do 7 rodzin.
Wydaje mi się jednak, że limit wynosi 6 w wypadku gry z "Ponurymi domostwami", bo wtedy nie ma skąd wziąć dodatkowej karty domostwa. Ale póki co jedynie rozpakowałem grę i zakoszulkowałem karty [zdecydowałem się na zakoszulkowanie cienkimi koszulkami, bo zauważyłem, że po pewnym czasie karty się lekko rysują].

Jeśli zostaną wydane wszystkie dodatki, liczba kart członków rodziny powinna skoczyć do 40, liczba różnych rodzin do 8, a limit osób do 8 w wypadku rodzin 5-osobowych i do 10 w wypadku rodzin 4-osobowych (ale taki limit, jak wyżej wspominałem, być może jest niekompatybilny z niektórymi dodatkami).

Glooma testowałem około rok temu z kolegą (gra dwuosobowa). Fajna gra ze stosunkowo prostymi zasadami. Myślę o imprezie planszówkowej w mrocznych klimatach jak COVID się w końcu skończy.
Filmik przygotowany przez Black Monka czyni zapoznanie z zasadami bezbolesnym: https://www.youtube.com/watch?v=X15qFO5b820
ODPOWIEDZ