Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1739 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: pwoloszun »

warlock pisze: 05 gru 2020, 09:59 A tak w ramach bezużytecznych ciekawostek :D - zauważyłem ostatnio, że TEORETYCZNIE w rozgrywce dwuosobowej na samej podstawce możliwe są dwa kuriozalne układy planszy :D:

1. W tym przypadku dopóki ktoś nie wytrenuje New Business Developera nie będzie możliwa jakakolwiek sprzedaż :D. A sama konkurencja o te kilka wybudowanych domów będzie kosmiczna :D.
Spoiler:
2. A tutaj wszyscy kolesie od napojów poza Errand Boyem kompletnie nie grają i nic tego nie zmieni :D.
Spoiler:
Hahaha - ladnie!
Ale imho oba uklady niczego nie psuja i sa bardzo ciekawymi scenariuszami. Pamietajmy, ze to jest gra gdzie mozna grac na rusha, ale jak najbardziej mozna grac tez long game strategy
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 139
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 255 times
Been thanked: 76 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: obo_bb »

Jakby ktoś polował, to Rebel ma aktualnie na stanie ponad 40 sztuk FCM'a: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/food ... 07433.html
Ja jednego wziąłem ;) Pisałem do nich, potwierdzili dostępność.

PS. Mają też dodatek: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/food ... 09843.html
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Brylantino »

Całkiem spoko cena za dodatek tbh.
tomg
Posty: 407
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 127 times
Been thanked: 160 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: tomg »

obo_bb pisze: 07 sty 2021, 12:25 Jakby ktoś polował, to Rebel ma aktualnie na stanie ponad 40 sztuk FCM'a: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/food ... 07433.html
Ja jednego wziąłem ;) Pisałem do nich, potwierdzili dostępność.

PS. Mają też dodatek: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/food ... 09843.html
Które to wydanie ?
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 54 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kruker »

No dobra, przekonaliście mnie. Wziąłem podstawkę z dodatkiem. Na fejsie Rebela są w którymś poście kody na 10% ważne do 15 stycznia. U mnie razem z 6% PDK wyszło 562 zł za całość, więc chyba spoko cena
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1739 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: pwoloszun »

To ja zaproponuje granie online LIVE np na boardgamecore.net

Pokaze, przyucze, samemu poprobuje nowych strategii:
viewtopic.php?f=9&t=69813#p1317101
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Brylantino »

kruker pisze: 07 sty 2021, 19:28 No dobra, przekonaliście mnie. Wziąłem podstawkę z dodatkiem. Na fejsie Rebela są w którymś poście kody na 10% ważne do 15 stycznia. U mnie razem z 6% PDK wyszło 562 zł za całość, więc chyba spoko cena
Dobrze, że wspomniałeś o tym kodzie :mrgreen: teraz człowiek lżejszy o 800 zł bo do dodatku dorzucił nowego Eclipsa ;)
okienko
Posty: 68
Rejestracja: 10 maja 2020, 18:24
Has thanked: 15 times
Been thanked: 7 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: okienko »

Brylantino pisze: 07 sty 2021, 22:20
kruker pisze: 07 sty 2021, 19:28 No dobra, przekonaliście mnie. Wziąłem podstawkę z dodatkiem. Na fejsie Rebela są w którymś poście kody na 10% ważne do 15 stycznia. U mnie razem z 6% PDK wyszło 562 zł za całość, więc chyba spoko cena
Dobrze, że wspomniałeś o tym kodzie :mrgreen: teraz człowiek lżejszy o 800 zł bo do dodatku dorzucił nowego Eclipsa ;)
skąd wzięliście ten kod bo chyba ślepy jestem i nie wiedzę go na facebooku rebela :(
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Brylantino »

okienko pisze: 07 sty 2021, 22:43
Brylantino pisze: 07 sty 2021, 22:20
kruker pisze: 07 sty 2021, 19:28 No dobra, przekonaliście mnie. Wziąłem podstawkę z dodatkiem. Na fejsie Rebela są w którymś poście kody na 10% ważne do 15 stycznia. U mnie razem z 6% PDK wyszło 562 zł za całość, więc chyba spoko cena
Dobrze, że wspomniałeś o tym kodzie :mrgreen: teraz człowiek lżejszy o 800 zł bo do dodatku dorzucił nowego Eclipsa ;)
skąd wzięliście ten kod bo chyba ślepy jestem i nie wiedzę go na facebooku rebela :(
Przejrzyj komentarze w tym poście:

Obrazek
Probe9
Posty: 2457
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Probe9 »

Jak to jest w końcu z tym dodatkiem - czy zakup samej podstawki bez zamiaru kupowania dodatku w najbliższym czasie ma sens ?
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: XLR8 »

Probe9 pisze: 08 sty 2021, 20:23 Jak to jest w końcu z tym dodatkiem - czy zakup samej podstawki bez zamiaru kupowania dodatku w najbliższym czasie ma sens ?
Gra jest bardzo specyficzna. Dla jednych to absolutny przejaw geniuszu, dla innych kompletna kicha. W czasie partii połowa graczy bawi się świetnie, a druga połowa fatalnie. Także jeśli akceptujesz jej minusy to bierz od razu zestaw :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11038
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3380 times
Been thanked: 3271 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: japanczyk »

Probe9 pisze: 08 sty 2021, 20:23 Jak to jest w końcu z tym dodatkiem - czy zakup samej podstawki bez zamiaru kupowania dodatku w najbliższym czasie ma sens ?
Oczywiście że ma, podstawka przez długi czas byla samodzielnym produktem, dodatek ma moduły, które urozmaicają rozgrywke
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: vinnichi »

Kup podstawkę i wydrukuj kamienie milowe z dodatku
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 310 times
Been thanked: 526 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kaszkiet »

Podstawka zapewnia ogromną regrywalność i jest świetną grą.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Coen »

Jakieś porady dla nowego gracza? :)
Gra do mnie już jedzie, instrukcję przeczytałem, zamierzam obejrzeć sobie jeszcze jakieś how to play. W piątek może uda się usiąść do rozgrywki 2-osobowej, z kolegą, który też nigdy w FCM nie grał.

Czy grać z wysoko zalecanymi w instrukcji zasadami pierwszej gry czy też rzucić się na głęboką wodę? Nowicjuszami growymi nie jesteśmy. Ciężkie tytułu nam nie obce :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1195
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 260 times
Been thanked: 296 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: siepu »

Coen pisze: 13 sty 2021, 20:53 Jakieś porady dla nowego gracza? :)
Gra do mnie już jedzie, instrukcję przeczytałem, zamierzam obejrzeć sobie jeszcze jakieś how to play. W piątek może uda się usiąść do rozgrywki 2-osobowej, z kolegą, który też nigdy w FCM nie grał.

Czy grać z wysoko zalecanymi w instrukcji zasadami pierwszej gry czy też rzucić się na głęboką wodę? Nowicjuszami growymi nie jesteśmy. Ciężkie tytułu nam nie obce :)
Zalecenia są słuszne, to jest typowa gra, której trzeba się nauczyć. I w przeciwieństwie do większości euro, gdzie słabiej grający gracz będzie miał po prostu ciut mniej punktów tutaj łatwo można zbankrutować w drugiej rundzie.
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1739 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: pwoloszun »

Coen pisze: 13 sty 2021, 20:53 Jakieś porady dla nowego gracza? :)
Gra do mnie już jedzie, instrukcję przeczytałem, zamierzam obejrzeć sobie jeszcze jakieś how to play. W piątek może uda się usiąść do rozgrywki 2-osobowej, z kolegą, który też nigdy w FCM nie grał.

Czy grać z wysoko zalecanymi w instrukcji zasadami pierwszej gry czy też rzucić się na głęboką wodę? Nowicjuszami growymi nie jesteśmy. Ciężkie tytułu nam nie obce :)
Dobra rada wujka samo zlo:
- grajcie na normalnych zasadach
- jedyne sensowne otwarcia, to zatrudnienie jako pierwszego pracownika albo Recruiting Girl albo Trainer. Na pierwsze partie zdecydowanie zalecam zatrudnic jako pierwsza Recruiting Girl
- jesli nie chcecie lez i zgrzytania zebami to zbudujcie sobie mapke tak, zebyscie mieli pierwsze restauracje wzglednie daleko od siebie(np odleglosc 2) i obaj mieli dostep do 1-2 domkow(tzw wariant na mieciutko ;) )
- jesli ktos odjedzie z wynikiem nie bojcie sie poddac partii i np zagrac szybki rewanz
- MEGA WAZNE: to NIE JEST typowe multiplayer solitare! MUSICIE obserwowac co przeciwnik robi(co kupuje, jakich ma pracownikow - to jest jawna informacja!). Jesli obaj bedziecie grac sobie, to coz... kogos to bardzo zaboli :)

Do zapamietania: to nie jest typowe euro. Tutaj norma jest, ze juz na etapie setupu(stawianie restauracji) mozna przegrac partie. Jeden falszywy ruch i jestescie martwi.
Ale nie bojcie sie popelniac bledow i grac nieoptymalnie - to jest gra, ktora wymaga co najmniej kilku(nastu) partii, zeby grac dobrze.
Rozgrywki baaardzo rzadko koncza sie wyrownanymi wynikami. Norma jest, ze jeden gracz ma 2x-4x wiecej $ na koniec. Nie ma to ZADNEGO znaczenia. Najwazniejsze to wygrac chocby o $1.

Jeszcze raz powtorze, jesli ktos odjedzie i nie macie pomyslu jak go dogonic, nie traccie cennego czasu, wykorzystajcie go na nauke i odpalcie restart.

Krwistych burgerow zycze,

Magda Gessler
Ostatnio zmieniony 13 sty 2021, 22:23 przez pwoloszun, łącznie zmieniany 1 raz.
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kmd2000 »

Rada na pierwszą rozgrywkę? Znajdźcie trzeciego.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: bardopondo »

Zagrajcie na początku na luzie, nie liczcie wszystkiego bo jak się zbierze jeden analityk z drugim to straszny koszmar. Z czasem ogarniecie szybkie liczenie co kto gdzie sprzeda. Przekonajcie się na razie z jakimi bestialskimi zagrywkami będzie dane wam się zmierzyć.

Żetony! Ta papierowa kasa to kupującym na złóść chyba. Dużo mielenia kasą.

Podobnie te karty milestonów. Nawet nie wyciągaj z pudełka tylko zaopatrz się w laminowane planszetki i mazaki.

Grajcie full wariant.

Nie zrażajcie się jak w połowie gry zwolnisz wszystkich pracowników bo nie opłacisz wypłat. Coż, to jak blunder w szachach, zwijamy klocki i restart.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: pvdel »

Zamiast kart milestonow wydrukujcie sobie arkusze z milestonami z bgg i zaznaczajcie na nich długopisem. Nie trzeba nic laminowac. :)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Coen »

O kartach milestonów już doczytałem wcześniej :) Na razie pójdzie wydruk, a potem może faktycznie laminowanie.
Trzeciego gracza nie znajdziemy, spróbujemy we dwóch full wariant :)
Dzięki za rady.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 139
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 255 times
Been thanked: 76 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: obo_bb »

tomg pisze: 07 sty 2021, 18:54 Które to wydanie ?
w instrukcji stoi: 3rd printing
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 139
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 255 times
Been thanked: 76 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: obo_bb »

Coen pisze: 14 sty 2021, 00:51 O kartach milestonów już doczytałem wcześniej :) Na razie pójdzie wydruk, a potem może faktycznie laminowanie.
Trzeciego gracza nie znajdziemy, spróbujemy we dwóch full wariant :)
Dzięki za rady.
Ja jestem już po dwóch pierwszych rozgrywkach 3 osobowych (z żoną i 13-letnim synem).
Zasady są ogólnie proste i bez problemu do szybkiego ogarnięcia przez trochę bardziej zaawansowanych planszówkowiczów.
Dla rozpoczynającego przygodę z FCM największym problemem nie będą zasady, tylko właściwości i powiązania kart pracowników oraz kamieni milowych. Minie trochę czasu, zanim je zapamiętamy i w pełni świadomie będziemy używać.. ale w tym chyba największy urok tej gry!

Pierwszą grę graliśmy tylko do pierwszego rozbicia banku, ale za to z trochę większą sumą 3x75$.
Drugą już normalnie, z dwoma pełnymi rozbiciami banku.. miało być spokojnie, żeby nie zrażać żony (po tym co się naczytałem).. więc za moją namową żonka ułożyła sobie restaurację gdzieś w rogu z jednym domkiem z dala od innych. Później dobudowała jeszcze jeden domek i ogród do tego co już stał.. i robiła małe kampanie reklamowe sprzedając głównie po 2 rodzaje towarów w swojej małej firemce.
My z synem zajęliśmy się pozostałą (oczywiście bardziej intratną) częścią mapy, bardzo mocno rozwinęliśmy struktury i zasięgi naszych firm, no i.. szybko skończyło się na wojnie kampanii marketingowych i walce o sprostanie zmiennym zapotrzebowaniom mieszkańców.. Zaczął się wyścig i pierwsze obniżki.
Wygrała żona obsługująca głównie 2 domki - za późno weszliśmy z ostrą reklamą do jej rogu, bank był niewielki (+100, +100, +200) i szybko pękł.
Dla mnie ta gra jest genialna. Prościutkie zasady, nieskończoność zależności i interakcji.. ale trzeba ostrożnie jednak wprowadzać mniej nastawionych na ostrą interakcję graczy.
Trzeba dobrze zbudować przyjazną atmosferę biznesu i wytłumaczyć ewentualne nieuniknione konsekwencje krwiożerczości wolnego rynku. Idealnie tu pasuje opis z pierwszej strony instrukcji ;) hehe.

Będzie tu ciężko grać inaczej niż ostro, bardzo szybko pojawia się konflikt interesów.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: vinnichi »

FCM po polsku!!!!
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: bogas »

vinnichi pisze: 23 sty 2021, 10:42 Przepraszam ale inaczej tego nie można wyrazić
FCM po polsku!!!!
A jednak się Cierniowi (Grześkowi Polewce) udało! Gratulacje! Dobre pół roku temu mi mówił, że rozmawiają ze splotterami o tym, ale ciężko idzie, a tu proszę! Chyba to będzie mój pierwszy splotter w kolekcji 8)
ODPOWIEDZ