Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: michalldz90 »

Ktoś wie gdzie można dokupić mate? Wygląda bardzo ładnie no i widać że utrzymuje wszytko w porządku
Marionator5000
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2014, 21:37
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Marionator5000 »

Wczoraj przyszedł mój egzemplarz. Dopiero dziś go otworzyłem i okazało się, że nie ma w nim kości. Czy mógłby ktoś napisać na szybko jak wyglądają kości, co na jakiej ściance jest? Bo za godzinę ekipa będzie do grania, to na szybko bym zorganizował jakieś inne kości i zrobił rozpiskę jaka ścianka to jaki wynik
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 423
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 168 times
Been thanked: 207 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Tachion »

Marionator5000 pisze: 22 sty 2021, 19:47 Wczoraj przyszedł mój egzemplarz. Dopiero dziś go otworzyłem i okazało się, że nie ma w nim kości. Czy mógłby ktoś napisać na szybko jak wyglądają kości, co na jakiej ściance jest? Bo za godzinę ekipa będzie do grania, to na szybko bym zorganizował jakieś inne kości i zrobił rozpiskę jaka ścianka to jaki wynik
Kości żółte. 8 sztuk
Kości pomarańczowe. 6 sztuk
Kości niebieskie. 6 sztuk
Kości czerwone. 4 sztuki

Wszystkie kości mają następujący rozkład ścianek:
1. Pusta
2. 2
3. 3
4. 4
5. 5
6. Trafienie -> Tutaj jedyna różnica. Zółte kości to 1 trafienie, pomarańczowe 2 trafienia, niebieski 3 trafienia, czerwone 4 trafienia
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 423
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 168 times
Been thanked: 207 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Tachion »

Marionator5000 pisze: 22 sty 2021, 19:47

Obrazek

Zdjęcie poglądowe
Marionator5000
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2014, 21:37
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Marionator5000 »

Wielkie dzięki. Myślałem, że jakoś bardziej skomplikowane będą.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Marionator5000 pisze: 22 sty 2021, 19:47 Wczoraj przyszedł mój egzemplarz. Dopiero dziś go otworzyłem i okazało się, że nie ma w nim kości. Czy mógłby ktoś napisać na szybko jak wyglądają kości, co na jakiej ściance jest? Bo za godzinę ekipa będzie do grania, to na szybko bym zorganizował jakieś inne kości i zrobił rozpiskę jaka ścianka to jaki wynik
Kości powinny być w dwóch organizerach, w żadnym nie ma?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Marionator5000
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2014, 21:37
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Marionator5000 »

Prawo Murphiego zawsze działa :( Kości niestety nie ma. Nawet w instrukcji jest pokazane, że w tych organizerach powinny być. Wszystko inne już przeliczone i się zgadza, poza kośćmi.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Marionator5000 pisze: 22 sty 2021, 20:34 Prawo Murphiego zawsze działa :( Kości niestety nie ma. Nawet w instrukcji jest pokazane, że w tych organizerach powinny być. Wszystko inne już przeliczone i się zgadza, poza kośćmi.
Udało się zagrać?
Ja na razie studiuje instrukcję...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Marionator5000
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2014, 21:37
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Marionator5000 »

Tak, udało się :) Wziąłem kości z Troyes i daliśmy z nimi jakoś radę. Gra jest super, graliśmy na 4 osoby, długo nam zeszło, bo jeszcze w międzyczasie była doczytywana polska instrukcja. Wszyscy oceniliśmy grę na mocne 8/10, choć pewnie po następnych rozgrywkach damy 9
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1022
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 185 times
Been thanked: 428 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: karmazynowy »

Marionator5000 pisze: 23 sty 2021, 15:46 Tak, udało się :) Wziąłem kości z Troyes i daliśmy z nimi jakoś radę. Gra jest super, graliśmy na 4 osoby, długo nam zeszło, bo jeszcze w międzyczasie była doczytywana polska instrukcja. Wszyscy oceniliśmy grę na mocne 8/10, choć pewnie po następnych rozgrywkach damy 9
Jak oceniacie interakcje?
Było trochę ścierania się czy raczej kazdy w swoim kącie?
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Brylantino »

karmazynowy pisze: 23 sty 2021, 15:53
Marionator5000 pisze: 23 sty 2021, 15:46 Tak, udało się :) Wziąłem kości z Troyes i daliśmy z nimi jakoś radę. Gra jest super, graliśmy na 4 osoby, długo nam zeszło, bo jeszcze w międzyczasie była doczytywana polska instrukcja. Wszyscy oceniliśmy grę na mocne 8/10, choć pewnie po następnych rozgrywkach damy 9
Jak oceniacie interakcje?
Było trochę ścierania się czy raczej kazdy w swoim kącie?
Tutaj grze trzeba trochę pomóc, bo początkujący zwykle mają tendencję do zamykania się w swoim kącie i nie czają, że tutaj mamy grę high-risk / high-reward. Zwlaszcza jak jeszcze będą mieli rasę która to wspiera jak zielona albo żółta.
Oczywiście jak inni przy stole nie zaczną ich kontrować, to całość skończy się grą na czekanie i będzie dość nudno.
Jeżeli jednak gracz będą agresywni od startu to wtedy mamy całkowicie inną dynamikę gry.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: XLR8 »

Graliśmy dwa razy i gra jest dokładnie tym czego chcieliśmy. TI4 dla dorosłych bez tego całego durnego nagadywania się na kogoś, bo gra lepiej i wygrywa. Oczywiście jak każde 4x ma swoje problemy czyli np ktoś się bunkruje i ma dobre kafelki to trzeba go dojechać tylko pozostaje pytanie kto poświęci swoje zasoby żeby to zrobić.

Mocne 10/10 i na pewno będzie dużo częściej grane niż TI4
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Błysk »

Brylantino pisze: 23 sty 2021, 16:25
Tutaj grze trzeba trochę pomóc, bo początkujący zwykle mają tendencję do zamykania się w swoim kącie i nie czają, że tutaj mamy grę high-risk / high-reward. Zwlaszcza jak jeszcze będą mieli rasę która to wspiera jak zielona albo żółta.
Oczywiście jak inni przy stole nie zaczną ich kontrować, to całość skończy się grą na czekanie i będzie dość nudno.
Jeżeli jednak gracz będą agresywni od startu to wtedy mamy całkowicie inną dynamikę gry.
Ja jutro będę grał pierwszą grę. Z praktyki jak wychodziła w Twoich partiach gra agresywna vs. bardzo pasywna i obronna? Obie strategie dają radę, czy jednak, w którąś stronę o wiele lepiej/ łatwiej się nabija punkty? Tutaj pewnie pytanie tak na prawdę o to jak to wyglądało w 1 edycji (bo więcej grane), ale podejrzewam, że druga jest jednak dosyć podobna.

PS muszę wam powiedzieć, że odkryłem opcję ukrywania postów. W kontekście używania tego forum jakość życia wzrosła przynajmniej dwukrotnie :lol:
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 340 times
Been thanked: 309 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Chudej »

Błysk pisze: 23 sty 2021, 22:06 Ja jutro będę grał pierwszą grę. Z praktyki jak wychodziła w Twoich partiach gra agresywna vs. bardzo pasywna i obronna? Obie strategie dają radę, czy jednak, w którąś stronę o wiele lepiej/ łatwiej się nabija punkty? Tutaj pewnie pytanie tak na prawdę o to jak to wyglądało w 1 edycji (bo więcej grane), ale podejrzewam, że druga jest jednak dosyć podobna.

PS muszę wam powiedzieć, że odkryłem opcję ukrywania postów. W kontekście używania tego forum jakość życia wzrosła przynajmniej dwukrotnie :lol:
Szczerze mówiąc, wszystko tu zależy od szczęścia w eksploracji, wtedy tak naprawdę decydujesz jak będziesz grać. Jak trafiasz sam syf, to jesteś zmuszony eksplorować 3 tier, bo inaczej otwierasz przeciwnikom drzwi na chatę, na którą ci z radością wparują, wcześniej czy później. Z drugiej strony, walka też jest cholernie losowa i tam możesz mieć szczęście nie mając nic, lub nie mieć szczęścia mając wszystko. Tak naprawdę więc strategię możesz opracować sobie na jedną rundę, bo za dużo rzeczy w tej grze jest zależne od szczęścia i sporo się zmienia - głównie trzeba zwracać uwagę na technologie i próbować podkradać je innym lub mieć counter na to co mają inni.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: addekk »

Wypsztykalem wszystko z wyprasek. Niby pięknie ładnie całe popołudnie straciłem ale gdzie mieścicie oba worki szczególnie biały który jest pełny bodajże technologii. Niby można wywalić styropian ale wtedy te żetony z zaokrąglonym bokiem zwiedza świat przy innej orientacji pudełka niż pozioma.
Druga sprawa, jest gdzieś miejsce w wyprasce na te okrągłe małe żetony ?
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

addekk pisze: 24 sty 2021, 08:16 Wypsztykalem wszystko z wyprasek. Niby pięknie ładnie całe popołudnie straciłem ale gdzie mieścicie oba worki szczególnie biały który jest pełny bodajże technologii. Niby można wywalić styropian ale wtedy te żetony z zaokrąglonym bokiem zwiedza świat przy innej orientacji pudełka niż pozioma.
Druga sprawa, jest gdzieś miejsce w wyprasce na te okrągłe małe żetony ?
Ja odciąłem ten styropian na tyle żeby zakrywał CGDS i żetony od strony żetonów. Okrągłe żetony monolitów/orbitali wchodzą pod środowa figurkę monolitu. Warp token nie ma swojego specjalnego miejsca więc może iść gdziekolwiek pasuje ;p
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nie no, styropian to poszedł na śmieci i jest miejsce na worki :D
Generalnie to nie widzę innej opcji niż trzymania pudła na plask.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5203
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 273 times
Been thanked: 888 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: raj »

Przecież pozbycie się styropianu to wyrok śmierci dla gwiazdy śmierci...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: XLR8 »

U nasz wszystkie się mieści łącznie ze styropianem. Woreczki z tokenami po prostu rozkładamy na płasko i rozsuwamy tokeny.
dannte
Posty: 731
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 425 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: dannte »

Przecież dolna tacka blokuje tacki graczy przed przesunięciem, można bez problemu wywalić styropian, a w jego miejsce wrzucić sakiewki z żetonami (większą przestrzeń zajmuje biały, mniejszą czarny). W dolnej wyprasce jest sporo miejsca na dodatkowe elementy (być może z dodatków), tam póki co trzymam nadmiarowe okrągłe żetony.
Nie próbowałem co prawda, ale chyba da się postawić pudło na boku (tym przeciwnym do GCDS).


Mnie jedynie zastanawia po co jest 5 dodatkowych Płytek Statków Kolonizacyjnych?

A co do instrukcji to przeczytałem całą (poza opisami ras) i wszystko jest zrozumiałe, ważne reguły są często powtarzane (jeśli kontekst to sugeruje) i jest wiele odniesień do innych stron instrukcji (jeśli trzeba coś doczytać, to wiadomo gdzie). Nie znalazłem żadnej literówki (albo może jedną? ale może mi się wydawać), więc jak najbardziej NA PLUS!

Setup gry jest w miarę prosty, ale tacki pomagają tylko w przechowywaniu - nadal upierdliwe jest podczas przygotowania rozłożenie kosteczek na torach. A znaczniki zapasów (te, które przesuwamy po torze) są fajne, chyba, że trzeba je wyciągnąć i z powrotem wsadzić (np. przeskakując znacznik innego typu) - fakt, że tacka jest dość giętka czyni to troszkę niewygodnym - jeśli zrobimy to źle to tacka sprężynuje i kilka kosteczek wypada ze swoich slotów. Trzeba się nauczyć tego wygodnie używać...

Za to tacki ulepszeń i technologii są świetne!

PS: To pewnie nieistotne, ale zastanawia mnie dlaczego "tacki na stół" (te z monolitami i orbitalami) mają na pokrywce wyżłobienia w kształcie 2 płytek projektów i jednej płytki prostokątnej?
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: XLR8 »

Czy ktoś mógłby mi przesłać zdjęcia hexów startowych dla Magellana? #233 oraz #237
Ostatnio zmieniony 24 sty 2021, 12:28 przez XLR8, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

dannte pisze: 24 sty 2021, 10:18 PS: To pewnie nieistotne, ale zastanawia mnie dlaczego "tacki na stół" (te z monolitami i orbitalami) mają na pokrywce wyżłobienia w kształcie 2 płytek projektów i jednej płytki prostokątnej?
https://youtu.be/gBNsFkxzthw?t=2524
Właśnie sam się dowiedziałem :D
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Błysk »

Po pierwszej grze mam straszne wrażenie losowości wszystkiego. Technologie wychodzą losowo, kafle systemów dobieramy losowo, punkty zwycięstwa za bitwy również losowo. Natomiast w zasadzie strasznie mnie drażnią kafle odkryć. To co tam się wyprawia to jest niesamowity kocioł - wydaje mi się, że można trafić coś bardzo potężnego (np. głównie niektóre części statków) lub coś zupełnie bezużytecznego (np. orbital na pustym heksie).

Podejrzewam, że to głównie kwestia pierwszej gry i dlatego mam takie wrażenie, jednak nie jestem zachwycony. Jeśli poczucie losowości będzie uproczywie przy mnie trwać, to raczej gra mi nie podejdzie, zwłaszcza że jednak swoje trwa.

Na plus na pewno to, że świetnie rozbudowuje się stateczki, gra jest ładna i wypakowywanie oraz pakowanie jest sprawne. Dam jej jeszcze szansę, ale jest możliwe, że pójdzie pod młotek.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Błysk pisze: 24 sty 2021, 20:58 Po pierwszej grze mam straszne wrażenie losowości wszystkiego. Technologie wychodzą losowo, kafle systemów dobieramy losowo, punkty zwycięstwa za bitwy również losowo. Natomiast w zasadzie strasznie mnie drażnią kafle odkryć. To co tam się wyprawia to jest niesamowity kocioł - wydaje mi się, że można trafić coś bardzo potężnego (np. głównie niektóre części statków) lub coś zupełnie bezużytecznego (np. orbital na pustym heksie).
Ale to już raczej było wiadome przed zakupem gry, chyba że zakup w ciemno.
W dodatku to taki typ gry, jest losowa i regrywalna, w moim odczuciu tak samo jak SW Rebelia.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: shaggy92 »

grzeslaw90 pisze: 24 sty 2021, 12:07
dannte pisze: 24 sty 2021, 10:18 PS: To pewnie nieistotne, ale zastanawia mnie dlaczego "tacki na stół" (te z monolitami i orbitalami) mają na pokrywce wyżłobienia w kształcie 2 płytek projektów i jednej płytki prostokątnej?
https://youtu.be/gBNsFkxzthw?t=2524
Właśnie sam się dowiedziałem :D
Na tym filmiku wersja wydaje się być jakaś ekskluzywna?
Przeźroczyste kostki, inne barwy niektórych figurek - to jakaś wersja KS?
ODPOWIEDZ