Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Wsiąść do Pociągu

Post autor: hipcio_stg »

sloma212 pisze: 06 lis 2020, 14:06 Jakie dodatki najbardziej polecacie do wersji Europa? Z opisu wytypowałem dwa: Francja i UK.
europa 1912.

Z nowych plansz to odradzam Holandię. Na 3 graczy polecam Szwajcarię.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Wsiąść do Pociągu

Post autor: Rigidigi »

Ja bardzo polecam Pensylwanię. Naprawdę fajna mapa i dobry twist z kartami przedsiębiorstw.

Oczywiście 1912 to również must have.
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Wsiąść do Pociągu

Post autor: bdm »

A co jest podstawką? Ticket To Ride USA?

Czy każda mapa jest odrębną grą i można grać nie mając bazy w postaci podstawki właśnie?

Jeśli chciałbym wejść w serię to co kupić na początek i dlaczego?
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Wsiąść do Pociągu

Post autor: Cezary1916 »

Najlepiej zacząć od Europy jeżeli chcesz grać w większym gronie a jeżeli 2-3 osoby to polecam kraje skandynawskie.
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Wsiąść do Pociągu

Post autor: bdm »

Wagoniki w każdym wydaniu są plastikowe czy są drewniane?
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Wsiąść do Pociągu

Post autor: bobule »

bdm pisze: 08 lis 2020, 20:31 A co jest podstawką? Ticket To Ride USA?

Czy każda mapa jest odrębną grą i można grać nie mając bazy w postaci podstawki właśnie?

Jeśli chciałbym wejść w serię to co kupić na początek i dlaczego?
Musisz mieć podstawkę. Ticket to ride: europe, albo usa, żeby mieć wagony pociągów dla każdego z graczy ;) Wszystkie pozostałe dodatki dodają jedynie mapy. Wyjątkiem jest Nordic countries, które działa na 2-3 osoby i które jest takim samodzielnym dodatkiem, bo ma wagoniki dla 3 graczy ;)

edit:
wagoniki są plastikowe ;)
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Wsiąść do Pociągu

Post autor: Cezary1916 »

bobule pisze: 08 lis 2020, 20:45
bdm pisze: 08 lis 2020, 20:31 A co jest podstawką? Ticket To Ride USA?

Czy każda mapa jest odrębną grą i można grać nie mając bazy w postaci podstawki właśnie?

Jeśli chciałbym wejść w serię to co kupić na początek i dlaczego?
Musisz mieć podstawkę. Ticket to ride: europe, albo usa, żeby mieć wagony pociągów dla każdego z graczy ;) Wszystkie pozostałe dodatki dodają jedynie mapy. Wyjątkiem jest Nordic countries, które działa na 2-3 osoby i które jest takim samodzielnym dodatkiem, bo ma wagoniki dla 3 graczy ;)

edit:
wagoniki są plastikowe ;)
Jeszcze mapa naszego zachodniego sąsiada posiada wagoniki.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Wsiąść do Pociągu

Post autor: kdsz »

"Dookoła świata" to również samodzielny dodatek. Specyficzny, bo obok wagoników, są też figurki statków.
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Wsiąść do Pociągu

Post autor: Marek.gdansk »

Dookoła świata jest osobna grą oparta o mechaniki z serii wsiaść do pociagu. Są tam po 33 wagoniki i 50 statków na gracza, natomiast w podstawkach takich jak wsiaść do pociagu Europa i usa jest bodajże po 48 wagoników.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Wsiąść do Pociągu

Post autor: predki »

Wsiąść do Pociągu: Niemcy nie do końca nadaje się jako podstawka do dodatkowych map z powodu nietypowego koloru wagoników.
Na przykład do mapy Azji w wersji drużynowej są dodatkowe wagoniki, których kolory nie będą pasować. Mapa Francji/Dzikiego Zachodu zawiera dodatkowe wagoniki w białym kolorze dla 6-tego gracza, które zdublują się z Niemieckimi i z 6-tego gracza nici. Z pozostałymi mapami powinno dać radę.
I żeby ktoś nie pomylił, bo edycja Marklin z mapą Niemiec nie nadaje się do dodatkowych map kompletnie, bo ma nietypową talię kart.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1469
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 254 times
Been thanked: 713 times

Re: Wsiąść do Pociągu

Post autor: arturmarek »

bdm pisze: 08 lis 2020, 20:31 A co jest podstawką? Ticket To Ride USA?

Czy każda mapa jest odrębną grą i można grać nie mając bazy w postaci podstawki właśnie?

Jeśli chciałbym wejść w serię to co kupić na początek i dlaczego?
Trochę zależy w jakim gronie zamierzasz grać. Krótka charakterystyka trzech podstawek:

USA: pierwsza gra z serii. Ma najprostsze zasady. Pozwala na wiele negatywnej interakcji poprzez blokowanie przeciwników. Także próg wejścia napewno najniższy, jednak jeśli chcesz grać w gronie, w którym oczekuje się "przyjaznej" gry, to raczej nie polecam.
Europa: w porównaniu z USA, ma trzy dodatkowe zasady (stacje, tunele i promy). Promy i tunele to trasy ze specjalnymi zasadami, o których trzeba pamiętać i trzeba nauczyć nowych graczy, nie jest to nic wybitnie skomplikowanego, ale biorąc pod uwagę ciężar gry (bardzo mały), to jednak istotnie podnoszą poziom skomplikowania. Za to stacje praktykcznie wyłączają możliwość negatywnej interackji poprzez blokowanie przeciwników. Czy to jest plus czy minus, to zależy od grupy. Ja np. wolę grać ze stacjami z moim 6-letnim synem. Dodatkowym plusem Europy, dla mnie, są znajome miasta, ma też dzięki temu chyba większą wartość edukacyjną dla dzieci.
Kraje Skandynawskie: 2-3-osobowa wersja gry. Jeśli chodzi o zasady, to posiada promy oraz tunele, których jest stosunkowo więcej na mapie, w porównaniu z Europą. Jeżeli zamierzasz grać w więcej niż 3 osoby, to się nie da i też nie będzie mogła służyć jako podstawka do 4-osobowego grania w dodatki. Do grania 2-osobowego zdecydowanie najlepsza podstawka, w 3-osobowym gronie też przeważnie zaproponuję tę podstawkę.

Możesz też się zainteresować wersją cyfrową na próbę, ja mam na Steamie, ale chyba na Androida i iOS też są. Bardzo dobrze działa, posiada bardzo dużo dodatków (niestety płatnych) i często można kupić w promocji.
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 167 times
Been thanked: 191 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: MaciekK5454 »

Hej,

Pytanie odnośnie promów. W instrukcji jest napisane:

"Aby zajać trasę promowa gracz musi zagrać tyle lokomotyw, ile symboli znajduje się na polach i uzupełnić je zestawem kart w odpowiednim kolorze, by suma zgadzała sie z ilościa pol"

Czy to oznacza, ze w przypadku promów przestaje obowiazywac zasada ze lokomotywy moga zastepic inne karty i nie może być ich na trasie promowej wiecej niz wskazanych na niej symboli? Zastanawiam sie, czy pewna wskazowka nie moze byc tu fakt, ze zarowno przy opisie zajmowania tras jak i tunelach jest napisane, ze lokomotywy pelnia funkcje jokerow, natomiast nie ma takiego dopisku przy opisie promow.

Z gory dzieki za wskazowki jak i dlaczego to interpretowac :)
rrudy102
Posty: 35
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:13
Been thanked: 5 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: rrudy102 »

MaciekK5454 pisze: 29 gru 2020, 21:33 Hej,

Pytanie odnośnie promów. W instrukcji jest napisane:

"Aby zajać trasę promowa gracz musi zagrać tyle lokomotyw, ile symboli znajduje się na polach i uzupełnić je zestawem kart w odpowiednim kolorze, by suma zgadzała sie z ilościa pol"

Czy to oznacza, ze w przypadku promów przestaje obowiazywac zasada ze lokomotywy moga zastepic inne karty i nie może być ich na trasie promowej wiecej niz wskazanych na niej symboli? Zastanawiam sie, czy pewna wskazowka nie moze byc tu fakt, ze zarowno przy opisie zajmowania tras jak i tunelach jest napisane, ze lokomotywy pelnia funkcje jokerow, natomiast nie ma takiego dopisku przy opisie promow.

Z gory dzieki za wskazowki jak i dlaczego to interpretowac :)
W przypadku promów określona jest MINIMALNA liczba lokomotyw (jokerów). Jeśli masz ochotę (i możliwości :D ), możesz użyć ich więcej.
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 167 times
Been thanked: 191 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: MaciekK5454 »

Dzięki za odpowiedz.

Czasem może być przecież tak, ze chce zajać prom np. 2 lokomotywy + 4 szare pola, a mam na ręku 3 lokomotywy i tylko 3 karty wagoników w jednym kolorze. Czyli rozumiem, ze można tak zagrac i zajac dany prom
rrudy102
Posty: 35
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:13
Been thanked: 5 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: rrudy102 »

MaciekK5454 pisze: 29 gru 2020, 21:55 Dzięki za odpowiedz.

Czasem może być przecież tak, ze chce zajać prom np. 2 lokomotywy + 4 szare pola, a mam na ręku 3 lokomotywy i tylko 3 karty wagoników w jednym kolorze. Czyli rozumiem, ze można tak zagrac i zajac dany prom
Właśnie tak. Mógłbyś nawet użyć 6 lokomotyw :D
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: AntBehindLeaf »

Chciałem podzielić się komentarzem, że grałem w Pociągi przez rok źle. Przez przypadek po czasie zajrzałem do instrukcji.

Do tej pory grałem tak, że gracz może pobrać dwie "zakryte" karty pociągów, albo dociągnąć jedną odkrytą (z 5 odkrytych). Super się to sprawdzało.

Po powrocie do "zasad z instrukcji" dziwnie się dociąga dwie odkryte karty pociągów. Tak trochę za prosto. Polecam czasami zagrać wg zasady albo 2 zakryte albo 1 odkryta.
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: Marek.gdansk »

AntBehindLeaf pisze: 26 sty 2021, 14:05 Chciałem podzielić się komentarzem, że grałem w Pociągi przez rok źle. Przez przypadek po czasie zajrzałem do instrukcji.

Do tej pory grałem tak, że gracz może pobrać dwie "zakryte" karty pociągów, albo dociągnąć jedną odkrytą (z 5 odkrytych). Super się to sprawdzało.

Po powrocie do "zasad z instrukcji" dziwnie się dociąga dwie odkryte karty pociągów. Tak trochę za prosto. Polecam czasami zagrać wg zasady albo 2 zakryte albo 1 odkryta.
2 odkryte kart wagonów? Nie 2 karty odkryte lokomotyw?
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: Grzdyll »

AntBehindLeaf pisze: 26 sty 2021, 14:05 Chciałem podzielić się komentarzem, że grałem w Pociągi przez rok źle. Przez przypadek po czasie zajrzałem do instrukcji.

Do tej pory grałem tak, że gracz może pobrać dwie "zakryte" karty pociągów, albo dociągnąć jedną odkrytą (z 5 odkrytych). Super się to sprawdzało.

Po powrocie do "zasad z instrukcji" dziwnie się dociąga dwie odkryte karty pociągów. Tak trochę za prosto. Polecam czasami zagrać wg zasady albo 2 zakryte albo 1 odkryta.
Trochę nie wiadomo o czym piszesz. Nie ma "kart pociągów", tylko wagonów i lokomotyw. W ruchu możesz dobrać dwie karty wagonów lub jedną kartę lokomotywy. W ciemno dobierasz oczywiście nie wiedząc co to będzie (albo biorąc w ciemno dwie karty albo dobierając jedną do zebranej karty wagonu).
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: AntBehindLeaf »

Marek.gdansk pisze: 26 sty 2021, 16:10
AntBehindLeaf pisze: 26 sty 2021, 14:05 Chciałem podzielić się komentarzem, że grałem w Pociągi przez rok źle. Przez przypadek po czasie zajrzałem do instrukcji.

Do tej pory grałem tak, że gracz może pobrać dwie "zakryte" karty pociągów, albo dociągnąć jedną odkrytą (z 5 odkrytych). Super się to sprawdzało.

Po powrocie do "zasad z instrukcji" dziwnie się dociąga dwie odkryte karty pociągów. Tak trochę za prosto. Polecam czasami zagrać wg zasady albo 2 zakryte albo 1 odkryta.
2 odkryte kart wagonów? Nie 2 karty odkryte lokomotyw?
Miałem na myśli, że dobierasz albo dwie karty wagonów "w ciemno" albo bierzesz jedną kartę (wagonu/lokomotywy) z 5 odkrytych.

Czyli albo "dwie karty w ciemno" albo jedna z wiadomym kolorem wagonu/lokomotywę.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: krzyss »

Takie zbieranie musi być frustrujące.
Po co wydłużać grę :lol:
PeytonBirch
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:34

Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości?

Post autor: PeytonBirch »

Pytanie odnośnie budowania trasy w tunelu. Nie wiadomo, jak jest długi, więc trzeba wyłożyć tyle kart, ile narysowanych pól, a następnie odkrywa się 3 ze stosu kart zakrytych i jeśli jest tam karta w tym samym kolorze co nasze wyłożone lub lokomotywa, to musimy dołożyć z ręki kolejną w danym kolorze. Co się dzieje, jeżeli nie mamy kolejnej? Karty, którymi próbowaliśmy zając tunel wracają na rękę, czy je tracimy i wyrzucamy na stos zużytych?
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 210
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości?

Post autor: doczek »

PeytonBirch pisze: 15 mar 2021, 12:00 Pytanie odnośnie budowania trasy w tunelu. Nie wiadomo, jak jest długi, więc trzeba wyłożyć tyle kart, ile narysowanych pól, a następnie odkrywa się 3 ze stosu kart zakrytych i jeśli jest tam karta w tym samym kolorze co nasze wyłożone lub lokomotywa, to musimy dołożyć z ręki kolejną w danym kolorze. Co się dzieje, jeżeli nie mamy kolejnej? Karty, którymi próbowaliśmy zając tunel wracają na rękę, czy je tracimy i wyrzucamy na stos zużytych?
Instrukcja: "Jeżeli gracz nie ma w ręce dodatkowych Wagonów albo nie chce ich zagrywać, może wziąć do ręki karty, za pomocą których
próbował zająć trasę, i zakończyć swoją turę."
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Wsiąść do Pociągu Europa bez dworców dla 2 graczy?

Post autor: Marcin1974 »

Jak działa Wsiąść do Pociągu Europa w rozgrywce dla 2 graczy usuwając dworce i grając bez tego ułatwienia? Graliście tak może? Ma to sens?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1565
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 696 times
Been thanked: 1034 times

Re: Wsiąść do Pociągu Europa bez dworców dla 2 graczy?

Post autor: ave.crux »

Marcin1974 pisze: 06 paź 2021, 08:31 Jak działa Wsiąść do Pociągu Europa w rozgrywce dla 2 graczy usuwając dworce i grając bez tego ułatwienia? Graliście tak może? Ma to sens?
Tak samo jak Wsiąść do Pociągu Ameryka, bo tam w ogóle nie ma dworców.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
morthi
Posty: 295
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 42 times
Been thanked: 77 times

Re: Wsiąść do Pociągu Europa bez dworców dla 2 graczy?

Post autor: morthi »

A dlaczego chcesz usuwać dworce z gry?
Europa stoi dworcami bo wiele tras ma podobny przebieg i tylko dworcami można taką trasę zaliczyć.
ODPOWIEDZ