Stół do planszówek - projekt

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Pacza
Posty: 38
Rejestracja: 19 lip 2016, 20:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: Pacza »

A można jeszcze wiedzieć gdzie kupowałeś te klejonki?
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: dawid »

Szukam inspiracji.

W pokoju dziennym nie mam miejsca na stół. Najzwyczajniej na świecie przy kanapie stoją dwie skrzynki, które służą jako coś w stylu ławy.
Jeśli chcemy pograć w grę to na te skrzynki kładziemy sobie antyramę i rozkładamy grę. Problem pojawia się jeśli gra jest większa i się nie miejści.

Mam pomysł na zrobienie sobie większej nakładki. Chcę sobie obić jakąś większą płytę utwierdzoną do drewnianego szkieletu. Jako rozwiązanie tymczasowe mogłoby zadziałać, ale z racji że skrzynki są niezbyt wysokie (blat ma się poniżej kolan), korzystanie z takiej większej nakładki nie jest zbyt wygodne dla kręgosłupa.

Pomyślałem, że dorobię do tego nogi żeby to wszystko podwyższyć. No i tutaj problem, jak to ładnie zrealizować żeby taka konstrukcja była w miarę stabilna a jednocześnie dało się ją w miarę fajnie rozłożyć tak żeby nie zajmowała zbyt dużo miejsca i można było schować za szafą.

Widać ktoś może jakiś projekt takiego rozwiązania ?

EDIT:
Zainteresowało mnie też coś takiego:
https://www.jula.pl/catalog/ogrod/wypos ... 226/#tab04

Widział ktoś może coś podobnego, ale troszkę szersze niż 76 cm ?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1647
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 361 times
Kontakt:

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: Sir_Yaro »

dawid pisze: 27 sty 2021, 15:12 Szukam inspiracji.

W pokoju dziennym nie mam miejsca na stół. Najzwyczajniej na świecie przy kanapie stoją dwie skrzynki, które służą jako coś w stylu ławy.
Jeśli chcemy pograć w grę to na te skrzynki kładziemy sobie antyramę i rozkładamy grę. Problem pojawia się jeśli gra jest większa i się nie miejści.

Mam pomysł na zrobienie sobie większej nakładki. Chcę sobie obić jakąś większą płytę utwierdzoną do drewnianego szkieletu. Jako rozwiązanie tymczasowe mogłoby zadziałać, ale z racji że skrzynki są niezbyt wysokie (blat ma się poniżej kolan), korzystanie z takiej większej nakładki nie jest zbyt wygodne dla kręgosłupa.

Pomyślałem, że dorobię do tego nogi żeby to wszystko podwyższyć. No i tutaj problem, jak to ładnie zrealizować żeby taka konstrukcja była w miarę stabilna a jednocześnie dało się ją w miarę fajnie rozłożyć tak żeby nie zajmowała zbyt dużo miejsca i można było schować za szafą.

Widać ktoś może jakiś projekt takiego rozwiązania ?
Kup całą formatke sklejki 10mm, przetnij na 4 części, dodaj 6 zawiasów i masz olbrzymi składany blat. No chyba, że celujesz w estetykę wtedy to inna sprawa.
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: dawid »

Estetyka nie jest żadnym problem. Z tym, że przy takim rozwiązaniu nadal tą sklejkę muszę położyć na tych skrzynkach, które mam. Chciałbym mimo wszystko mieć to trochę wyżej i dorobić jakoś nogi.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1647
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 361 times
Kontakt:

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: Sir_Yaro »

dawid pisze: 27 sty 2021, 15:53 Estetyka nie jest żadnym problem. Z tym, że przy takim rozwiązaniu nadal tą sklejkę muszę położyć na tych skrzynkach, które mam. Chciałbym mimo wszystko mieć to trochę wyżej i dorobić jakoś nogi.
A przykręcenie do ściany wchodzi w grę? bo wtedy kotwisz na zawiasach do ściany dodajesz 2 ruchome nogi i masz opuszczany stół który zajmuje niemal zero miejsca po złożeniu.
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: dawid »

Niestety taka opcja nie wchodzi w grę.
Brak wolnej ściany.
Chyba muszę zmienić mieszkanie :-)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1647
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 361 times
Kontakt:

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: Sir_Yaro »

dawid pisze: 27 sty 2021, 16:00 Niestety taka opcja nie wchodzi w grę.
Brak wolnej ściany.
Chyba muszę zmienić mieszkanie :-)
Znacznie bardziej niepokojąco brzmią te skrzynki w salonie... :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: Lothrain »

Sir_Yaro pisze: 27 sty 2021, 16:41 Znacznie bardziej niepokojąco brzmią te skrzynki w salonie... :mrgreen: :mrgreen:
Dopóty pełne, to nie ma problemu :D
sferoida
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: sferoida »

Pacza pisze: 27 sty 2021, 14:43 A można jeszcze wiedzieć gdzie kupowałeś te klejonki?
Myślę, że są do kupienia w każdym większym markecie. Widziałem w Castoramie, ale dębowe. Ja wybrałem trochę tańsze jesionowe w lokalnym u nas Fimalu. Dostępne też w sieci, mozna szukać pod "blat" np. tu https://dlh.pl/blat-jesion-19x600x3000-klasa-bc.html. Zdolniejsi to sami sobie takie klejonki robią, ale to wymaga większego niż mój warsztatu i umiejętności.
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: kwiatosz »

IKEA wprowadza akcesoria gamingowe i wśród nich taki uchwyt na kubek - cen jeszcze nie widziałem, ale wydaje się sensowny, a na pewno tańszy niż robienie szyny na uchwyt na kubek:

Obrazek
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1151 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: Bruno »

Brzydkie, ale praktyczne... Jak to z Ikei! :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: kwiatosz »

Brzydka to jest gra zalana cydrem :( [']
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: rastula »

kwiatosz pisze: 31 sty 2021, 10:10 Brzydka to jest gra zalana cydrem :( [']
tyle że dobre tylko do blatu, na plaszowkowy stół,. ze skrzynią nie zamontujesz...
GRZECHJ
Posty: 17
Rejestracja: 27 mar 2020, 10:37
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 4 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: GRZECHJ »

Pewnie przy meblach na zamówienie konkurowanie cenowo z Ikeą będzie niemożliwe, ale myślę, że taki sensowny obracany uchwyt na kubek/szklankę/kieliszek można zrobić za max 50 zł brutto. A spodziewam się, że w Ikei to nie będzie tańsze niż 25 zł.
Gracz z dwójką dzieci szukający sposób na znalezienie czasu na granie :-)
McNab
Posty: 221
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 139 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: McNab »

Spoiler:
Spoiler:
To stół który popełniłem ze 2 lata temu. Oglądałem pięknie wykonane gotowce, ale ich cena przekraczała budżet który chciałem przeznaczyć około dziesięciokrotnie.
Nie kupiłbym stołu za 4K nawet jeśli byłby złoty z platynowymi wstawkami, z natury jestem pragmatykiem i dla mnie przedmiot to przedmiot, czy to młotek czy samochód, ma tylko spełniać rolę do której został stworzony i nic ponad to.
Tak, wiem, że nie jest za piękny ale działa i na tym mi zależało podczas budowy. Całkowity koszt (no może trzeba doliczyć 20zł na paliwo) wraz z konfirmatami i okleiną to 500zł, wymiary wewnętrzne mieszczą na styk talizmana z czterema dodatkami.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: playerator »

McNab pisze: 29 maja 2021, 15:39 (...) koszt (no może trzeba doliczyć 20zł na paliwo) wraz z konfirmatami i okleiną to 500zł, wymiary wewnętrzne mieszczą na styk talizmana z czterema dodatkami.
Talismana, ok, ale czy zmieści matę 91x91 cm? :wink:

Z czego zrobiłeś blat w tych pieniądzach? Zechciałbyś wrzucić fotkę?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
McNab
Posty: 221
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 139 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: McNab »

playerator pisze: 29 maja 2021, 22:27
McNab pisze: 29 maja 2021, 15:39 (...) koszt (no może trzeba doliczyć 20zł na paliwo) wraz z konfirmatami i okleiną to 500zł, wymiary wewnętrzne mieszczą na styk talizmana z czterema dodatkami.
Talismana, ok, ale czy zmieści matę 91x91 cm? :wink:

Z czego zrobiłeś blat w tych pieniądzach? Zechciałbyś wrzucić fotkę?
Wymiary blatu po nałożeniu to 110x145cm, środek to 95x130cm, gram często w x-wing-a, i kładę tylko ogranicznik po długości aby obszar gry był 95x95cm. Wiem, że na zawodach obowiązuje 3 stopy czyli 91,5cm, ale nie jestem zawodowcem.
Mówiąc po wojskowemu, blat jest zrobiony z analogicznego materiału czyli płyta laminowana 18mm kupiona w sklepie z ramą w nazwie i w tym samym sklepie odpowiednio pocięta. Blat jest dwu częściowy z haczykami od spodu aby się sam nie rozsuwał, głębokość wnętrza wymierzona tak aby mieściły się każda stojąca figurka do Zombicide, Gears of War czy średniej wielkości do Posiadłości Szaleństwa.
Ze względu na ilość części czekałem 3 dni na odbiór, w domu używając wiertła do konfirmatów w cenie ok 18 zł, wiertarką akumulatorową wywierciłem otwory, okleiłem taśmą z klejem termo za pomocą nieznanego mi wcześniej urządzenia zwanego żelazkiem i za pomocą zszywacza przybiłem do dolnego blatu materiał zakupiony na alledrogo, wymieniany w jakimś temacie o materiałach na maty na tym forum.
Ps. A jak już się tak pochwaliłem tym stołem, to w jego tle widać regał również wykonany przez mnie, sięga do sufitu i wykonany z analogicznego materiału.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Awatar użytkownika
StanKoko
Posty: 205
Rejestracja: 27 lis 2020, 23:33
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 4 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: StanKoko »

Widziałem, że ktoś robił stolik do salonu z dodatkowym dnem do grania, ale był on jednak za duży jak na moje mieszkanie.
Głównie zależy mi na zapisaniu stanu gry i ukryciu przed córką. Z racji że gramy głównie w dwie osoby to musiałby mieścić komponenty dla 2 graczy (no i plansze). Ma ktoś doświadczenie z mniejszymi stołami, albo ma jakieś wskazówki? Widział ktoś może sensowne projekty? Czy ma to w ogóle sens?
McNab
Posty: 221
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 139 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: McNab »

StanKoko pisze: 25 lip 2021, 12:57 Widziałem, że ktoś robił stolik do salonu z dodatkowym dnem do grania, ale był on jednak za duży jak na moje mieszkanie.
Głównie zależy mi na zapisaniu stanu gry i ukryciu przed córką. Z racji że gramy głównie w dwie osoby to musiałby mieścić komponenty dla 2 graczy (no i plansze). Ma ktoś doświadczenie z mniejszymi stołami, albo ma jakieś wskazówki? Widział ktoś może sensowne projekty? Czy ma to w ogóle sens?
Jeśli masz odrobinę zmysłu technicznego projekt możesz zrobić sam w ciągu kilkudziesięciu minut, no i problem wielkości stołu masz rozwiązany.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
GRZECHJ
Posty: 17
Rejestracja: 27 mar 2020, 10:37
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 4 times

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: GRZECHJ »

Dużo zależy od potrzeb albo nawet typu gry, ale generalnie jeżeli nie potrzebujesz dodatków typu tacki na karty itp. to robiąc stolik z metalową ramą wymiary stolika będą niewiele większe od drugiego dna (3cm).
Pytanie jakie gry chcesz zamieścić i jak dużo masz na taki stolik miejsca. Większość małych i średnich gier dałoby się zmieścić przy stoliku 90x60, ale to niekoniecznie licząc plansze graczy.
Jeśli chcesz przedyskutować konkrety, to zapraszam również na priv :-).
Gracz z dwójką dzieci szukający sposób na znalezienie czasu na granie :-)
Awatar użytkownika
Blackalicious
Posty: 3
Rejestracja: 29 kwie 2007, 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Stół do planszówek - projekt

Post autor: Blackalicious »

Witam,
czy macie namiary gdzie można kupić te aluminiowe szyny, które są stosowane przez producentów stołów dla graczy do montażu uchwytów do kubków, dodatkowych tacek itp.?
ODPOWIEDZ