Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: pan_satyros »

kdsz pisze: 30 sty 2021, 11:52
pan_satyros pisze: 29 sty 2021, 20:25 Nie obrażamy się, a wręcz czujemy nobilitację :D zostać pomylonym z Gradaniem, to nie byle jaka pomyłka :mrgreen:
Gradanie i Pełną parą to jedyne dwa podcasty, które słucham z dużą regularnościę (pewnie > 90% odcinków), więc coś w tym musi być.
Po danych yosza, że zarabia miliony (starych) złotych, zaczynam mieć wyrzuty sumienia, że obie audycje odsłuchuję na zdanplanszy, z pominięciem yt. Trzeba będzie coś z tym zrobić.
hehe słuchaj gdzie Ci wygodnie, serio - po to dajemy kilka opcji, by każdy mógł słuchać jak chce :)
A i my i tak mamy poniżej 1000 subów na YT, więc nawet jakbyśmy chcieli (a sensu nie widzimy), to nie możemy włączyć monetyzacji na kanale :lol:
... Ani robić ankiet i live z urządzeń mobilnych co już boli trochę bardziej :/
shami
Posty: 36
Rejestracja: 31 lip 2015, 21:13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: shami »

No to +1 sub poleciał :D :D
Chwila moment i 1000 pęknie.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: pan_satyros »

shami pisze: 30 sty 2021, 16:39 No to +1 sub poleciał :D :D
Chwila moment i 1000 pęknie.
Dzięki, powtarzam to sobie od roku :lol: :lol: :lol:
Artrem
Posty: 39
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Artrem »

Najbardziej lubię oglądać rozgrywki i tych jest zdecydowanie za mało. Wtedy jednak najlepiej widać co dana gra oferuje. Opowiadane czy pisane recenzje są w porządku ale to jednak są informacje z drugiej ręki i poza tym każdy ma inny gust.

GRADANIE - świetnie ich się słucha, duże poczucie humoru, spora różnorodność gier
WOOKIE - coraz mniej zawartości cukru w cukrze, upodabniają się do telewizji śniadaniowej
TROLL - generalnie wszystkiego po trochu, ale raczej coraz bardziej powierzchownie
GAMBIT - wysoka jakość, duża wiarygodność, za dużo chyba gier niszowych
GEEK FACTOR - dobry poziom, różnorodna tematyka, brakuje drugiej osoby
WOJENNIK - pełny profesjonalizm, tematyka siłą rzeczy dość jednostronna
HUMIGRAJ - konkretne recenzje, zbyt niska częstotliwość
GRALUTKA - duża różnorodność gier, recenzje bardzo powierzchowne
ONTABLE - świetne newsy, recenzje gier trochę mechaniczne
POGRAMY - coraz bardziej telewizyjnie to wygląda, coraz większy przerost formy nad treścią
GRANIE W CHMURACH - fajne przykładowe krótkie rozgrywki, ale coraz ich mniej
PORTAL - wiadomo głównie reklama, ale też sporo ciekawych rzeczy od strony producenckiej
PEŁNĄ PARĄ - można posłuchać, trochę za mało gier popularnych
PLANSZĄ PO KOSTKACH - dużo rozgrywek, fajny duet damsko-męski
BOARD GAMES TV - proste recenzje, w tonie zawsze optymistycznym
GRYFFINKA - naprawdę sporo rozgrywek, duża różnorodność gier
GRY PLANSZOWE ŁUKASZA I PAULINY - w porządku recenzje, bez lania wody
REGAŁY MARCIŃSKIE - króciutkie i rzadziutkie recenzje, brakuje chyba czasu i pomysłów
GRAM TADAM - poprawne recenzje, ale na razie nic poza tym
MŁODY GIERCOWNIK - bardzo dużo materiałów, siłą rzeczy bardzo powierzchownych

Parę linków dorzucam:
Kości Piony i Bastiony - recenzje, newsy
https://www.youtube.com/channel/UCfBmE9 ... SgA/videos
Planszowe Potyczki - rozgrywki
https://www.youtube.com/channel/UC1lzGW ... AYA/videos
Marianczello Dominoni - szachy
https://www.youtube.com/c/MarianczelloDominoni/videos
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

Artrem pisze: 31 sty 2021, 00:06

Parę linków dorzucam:
Kości Piony i Bastiony - recenzje, newsy
https://www.youtube.com/channel/UCfBmE9 ... SgA/videos
Planszowe Potyczki - rozgrywki
https://www.youtube.com/channel/UC1lzGW ... AYA/videos
Marianczello Dominoni - szachy
https://www.youtube.com/c/MarianczelloDominoni/videos
Dzieki za wspomnienie :wink:
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1537
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 306 times
Been thanked: 646 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: EsperanzaDMV »

pan_satyros pisze: 30 sty 2021, 17:29
shami pisze: 30 sty 2021, 16:39 No to +1 sub poleciał :D :D
Chwila moment i 1000 pęknie.
Dzięki, powtarzam to sobie od roku :lol: :lol: :lol:
I ode mnie też sub poleciał ;)

Jak już tak debatujemy na cenzurującym Trollem (tak, allagainstyou, jestem jednym z jak widać tu na forum dość licznej grupy osób, które złapały shadowbana nie za żaden hejt, tylko normalną krytykę/inne zdanie niż osoba prezentująca materiał lub zwrócenie uwagi na nieprawdę w tym co mówi - słynna historia Black Lotusa jest tego najlepszym przykładem), to moim zdaniem jego największe "grzechy" to:
- cenzurowanie - w taki sposób nie można zbudować lojalnej bazy fanów. Hejt - nie, krytyka - tak. Pisanie, że gada bzdury o Black Lotusie to nie jest hejt, nie przypominam sobie innego recenzenta banującego za zwrócenie uwagi na błąd w materiale. Odciął się w ten sposób od grupy osób, które mogłyby mu wskazać jak stać się jeszcze lepszym, co poprawić. Zamiast tego ma kółko wzajemnej adoracji, poklepujące po polecach.
- DEJ SUBA! - Już od dłuższego czasu (mniej więcej kiedy decydował się pójść w 100% w YT) widzę zmianę podejścia w kierunku "liczą się tylko suby i wyświetlenia". Patrząc na liczby u Trolla, to dla mnie wygląda to tak: zaczynasz przygodę z grami planszowymi, ktoś pokazał Catan, Wsiąść do pociągu, Splendor, parę pierwszych partii za Tobą, cośtam słyszałeś/aś. Wchodzisz na polski YT, widzisz kanał z największą liczbą subów, obejrzysz, dasz suba. Mija czas, orientujesz się że albo gry planszowe to nie dla Ciebie i nie wracasz, albo idziesz dalej, wsiąkasz i poznajesz tych wartościowych recenzentów. W obu przypadkach liczba subów w Trolla stale rośnie, ale mam wątpliwość jaka część z jego subskrybentów obejrzała chociaż kilka jego filmów w ostatnim roku. Dlatego te konkursy przy topkach, gdzie rozdają gry subskrybentom, to traktuję jak nieporozumienie i nagradzanie nieraz duchów, które pewnie nawet nie wiedzą, że coś wygrały...
- pójście w bylejakość materiałów - o wszystkim i o niczym. Cebula kornery o ofertach, z których wszyscy zdążyli już skorzystać czy Szoki tygodnia, o których wszyscy już słyszeli i przedyskutowali, tu czy na grupie "Gry planszowe" na FB. Materiały o grach takie, że nic się o samej grze wartościowego nie dowiesz, a nie daj Boże czegoś negatywnego - zamiast szczerej oceny dostaniesz jakże cenną i odkrywczą informację "Czy ta gra jest dla Was? Musisz przekonać się sam". Po takiej "recenzji" na pewno...
- podejście "ja jestem ponad wszystkich innych polskich youtuberów" - nie raz między wierszami w materiałach innych recenzentów można było się doszukać takich rzeczy. Z tego co ja pamiętam, wspominali o tym PoGraMy, wspominał Geek Factor. Piotrek nie robi już crossów z innymi, chyba najlepsze relacje ma z Wookiem, z jego zachowania można czasami wywnioskować, że najchętniej to by chciał mieć cały polski planszówkowy YT dla siebie. Jak wspomina, że robi swoje filmy "z pasji i chęci propagowania gier planszowych w Polsce", to czasem mój hipokryzjometr wybija poza skalę. Materiał o tym, dlaczego nie będzie robił już recenzji mógł trwać kilka sekund i zamknąć się "Bo z tego nie ma kasy i subów" - i tyle w temacie propagowania planszówek. Dużo lepiej wypada tutaj Carlos. Albo jak słyszę, że jego materiał o danej grze był pierwszym na polskim YT - człowieku, Ty zajmujesz się tym na cały etat, możesz nagrywać choćby i cały dzień, a inni robią to po godzinach, po pracy, w weekendy, montują po nocach, nieraz pewnie zmęczeni. Plus istnieje duże ryzyko, że pierwszy i tak był Gambit :D
- materiały stylowo dedykowane mentalnie dla nastolatków - teraz jest już tego mniej, ale kiedyś były te idiotyczne wstawki dźwiękowe (np. ryk krowy/osła jako przerywnik, wtf). Troll chyba za bardzo skupił się na mądrych głowach mówiących co trzeba zrobić by zwiększyć liczbę subów niż po prostu wsłuchać się w głosy swoich obecnych fanów co chcieliby oglądać, na czym im zależy i czym mógłby przyciągać innych. Jego kanał, niech publikuje jak chce i co chce, ale niech nie dziwi się później, że inne osoby w planszówkowym świecie (także inni youtuberzy) mają o nim takie a nie inne zdanie.

Natomiast przy całej tej krytyce warto jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że jego w/w działanie jest spowodowane tym, że dla niego to w pewnym sensie "być albo nie być". Rzucił pracę nauczyciela by stać się polskim Tomem Vasselem i utrzymywać się głównie z materiałów o grach planszowych. Napisałbym, że to było spore ryzyko, ale wiedząc ile zarabia nauczyciel w Polsce z pierwszej ręki (czyt. mając w rodzinie dwójkę nauczycieli), to nie mogę tego napisać. Problem jest jednak taki, że Tom Vassel jest rzetelnym recenzentem, który przyciągnął do siebie ludzi profesjonalnym i szczerym podejściem i zbudował dookoła tego markę, nad którą pracuje teraz wiele osób.

No ale cóż, uzytkownicy tego forum ewidentnie nie są targetem Trolla. Jeśli czyta sobie wszystkie te wpisy o nim, to pewnie myśli "psy szczekają, a karawana jedzie dalej... i czemu nie mogę banować na tym forum?"
Freshus
Posty: 297
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 51 times
Been thanked: 110 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Freshus »

Czy ktoś obeznany mógłby zapodać jakiś ciekawych zagranicznych youtuberów, którzy nagrywają gameplaye. Lubię sobie czasem zrobić taki przegląd zagrajmy, ale ciężko wyłapać jakieś ciekawe kanały. Z tego co sam znalazłem to: Quackalope, Rolling solo, Dale. Macie coś godnego jeszcze polecenia? Wolałbym takie czyste gameplaye, bez zbytniego pitu pitu dlatego odbiłem się np. od ManVsMeeple itp. Liczę na Was :D!
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: (KS) Primal: The Awakening

Post autor: shuji »

Asia - On Table pisze: 31 sty 2021, 12:52
japanczyk pisze: 31 sty 2021, 09:51 Dzieki za odpowiedź - mimo wszystko doceniam odpowiedź na krytykę
Oczywiście, że uprościłem do gronic możliwości, na tym polega ironizowanie, ale też ocena tego co mnie najbardziej ubodło w materiale - odniosłem się do konkretnych wypowiedzi i brakowało mi merytorycznych minusów, zamiast analizy kwestii oczekiwań

Smok na planszy rozbawił, ale ani w tej grze nie są największe figurki z gier planszowych jakie widziałem, ani nie jest to jakiś nowum - gra odnosi się i czerpie garściami z serii Monster Hunter, serii o walkach z OLBRZYMIMI potworami. Jakas skala miedzy potworem i boaterem musi być zachowana, a niezrozumienie samego konceptu i zamysłu na grę jest... dyskusyjne. Nie chodzi o samo obracanie figurki, ale odpowiedni table presence.

W Kingdom Death Monster też można sobie grac tokenami, tylko po co? W twoje ulubione Zombicide też bez figurek można grac, ale czy prosta turlanka jaka jest ta gra bedzie wtedy doswiadczała tyle frajdy jesli odpadnie fizyczny aspekt obcowania z grą i mielenie figurkami zombie na planszy? Śmiem w to wątpić.

Również miłej niedzieli życze ;-)
Przytoczenie tutaj Zombicide uważam za mało zasadne, a nawet nazwałabym za lekkomyślne. W Zombicide masz masę, ba nawet hordę, która Cię obłazi z każdej strony, rusza się w tę i tamta stronę, pojawia się i znika ( tak w wielkim skrócie ). Mamy właśnie tu trochę do czynienia z radosną turlanką :) gdzie ta cała masa plastiku jest ciągle "przerzucana"( o rozsądnych rozmiarach ). Ale cała mechanika tej gry właśnie jest na tym oparta.
W grze Primal jedyny związek figurki z mechaniką jest aż OBRÓCENIE figurki i to w dwie strony. WOW! Ot, cała "epickość" :D No dobra po wyciągnięciu figurki z pudełka utrzymuje się ona jeszcze przez 5-10 minut, a potem nie zwracasz już na to uwagi, tylko siedzisz i rozmyślasz jaką kartę zagrać, jak ułożyć sekwencję, a nie czy ta figurka jest wielka. Dla Twojej wiadomości w wypadku Zombicide, jednak jest wyjątek, "Nie zazna spokoju kto przeklęty". Mamy w nim do czynienia ze składanym smokiem, bo w całości nie mieści się w pudełku. W mojej ocenie zdecydowanie za duży, mało praktyczny, ale dla prawdziwego fana plastiku i Zombicide jest ona pewnie HOT :)
W grze komputerowej możesz mieć jakie chcesz wielkości tych potworów, jedynie co Cię ogranicza to wyobraźnia twórców i wielkość monitora :) W grze planszowej dochodzi już znacznie więcej ograniczeń.
I wiesz, nie każde uproszczenie i spłycenie czyjejś wypowiedzi można nazwać ironizowaniem.

Udanego niedzielnego popołudnia :)
Normalnie bym się nie odzywał, bo i w grę nie grałem i w takiej troche nerowowej dyskusji nie zamierzam brać udziału, a i recenzje co prawda obejrzałem ale jednym okiem (ta gra to nie moja bajka ale lubię oglądać on table). Chciałbym tylko powiedzieć, ze moim zdaniem on table robi świetne recenzje, punkt widzenia jest bardzo fajny a wszystkie plusy i minusy zawsze uargumentowane. Można się z nimi zgadzać lub nie, ale właśnie na tym polega dobra recenzja, ze dzięki tym argumentom mogę sobie odpowiedzieć czy jak zagram to będę podzielał zdanie. Czyli na odwrót - jeśli się z nimi nie zgadzam, to nie znaczy ze recenzja jest głupia tak samo jak prowadzący. Recenzent mówi tylko co jemu się podoba, jeśli dobrze argumentuje to wtedy mogę sobie odpowiedzieć czy mi również będzie się podobało jak zagram. I takie są właśnie recenzje on table. Za to jeśli nie podzielam tego zdania, to nie znaczy, ze ktoś się nie zna albo jest głupi - po prostu szukamy w grze czegoś innego.
Wpis mój proszę traktować jako wyraz wsparcia dla on table i proszę się nie przejmować uszczypliwościami niektórych internatów - to wyraz zwiększającej się popularności :) w następnym kroku pewnie dorobicie się nawet hejterow i oszustów wyłudzających pieniądze na Wasz wizerunek :)
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 778
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 692 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: anitroche »

Spoiler:
ja oglądam Before You Play (nie ma pitu pitu zbędnego ;)) oraz ostatnio Gaming Rules, ale tutaj sporo pitu pitu jest i często rozkminia zasady gry dopiero w czasie tego gameplaya, ale za to ma o wiele więcej rozegranych gier na kanale.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 906
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 320 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Koziełło »

Freshus pisze: 31 sty 2021, 13:59 Czy ktoś obeznany mógłby zapodać jakiś ciekawych zagranicznych youtuberów, którzy nagrywają gameplaye. Lubię sobie czasem zrobić taki przegląd zagrajmy, ale ciężko wyłapać jakieś ciekawe kanały. Z tego co sam znalazłem to: Quackalope, Rolling solo, Dale. Macie coś godnego jeszcze polecenia? Wolałbym takie czyste gameplaye, bez zbytniego pitu pitu dlatego odbiłem się np. od ManVsMeeple itp. Liczę na Was :D!
Jeśli pytasz o zagranicznych youtuberów, to najprzyjemniej ogląda mi się kanał beznal 72. Tyle, że ja jestem starsze pokolenie i język, którym posługują się grający jest dla mnie bezproblemowo zrozumiały.
koka2018
Posty: 21
Rejestracja: 12 lut 2018, 17:31
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: koka2018 »

Spoiler:
Heavy Cardboard.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11175
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3309 times

Re: (KS) Primal: The Awakening

Post autor: japanczyk »

shuji pisze: 31 sty 2021, 14:13 Wpis mój proszę traktować jako wyraz wsparcia dla on table i proszę się nie przejmować uszczypliwościami niektórych internatów - to wyraz zwiększającej się popularności :) w następnym kroku pewnie dorobicie się nawet hejterow i oszustów wyłudzających pieniądze na Wasz wizerunek :)
Czyli rozumiem, ze jak sie ktos nie zgadza z zaserwowana opinia to już jestesmy na skraju hejterstwa?
Dobra recenzja polega na tym ze starasz sie przeanalizować i opisac wszystko jak najbardziej obiektywnie dodając do tego swoje wrażenia
A nie na tym ze przedstawiasz punkt widzenia i zostawiasz widzowi pole do interpretacji, lol

I nikt tu nie mowi ze recenzja czy prowadzący jest glupi, ale argumentacja, akurat w tym konkretnym materiale byla bardzo, ale to bardzo slaba i niemerytoryczna

A takie fanbojowanie ontable sprawia ze jeszcze mniej mam ochote ogladac materialy Asi, bo wszelką krytyka obija sie o fanów, którzy mówią "nie przejmuj się, wszystko super" kiedy jednak jest spore miejsce do poprawy
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: (KS) Primal: The Awakening

Post autor: Szewa »

japanczyk pisze: 31 sty 2021, 23:50
shuji pisze: 31 sty 2021, 14:13 Wpis mój proszę traktować jako wyraz wsparcia dla on table i proszę się nie przejmować uszczypliwościami niektórych internatów - to wyraz zwiększającej się popularności :) w następnym kroku pewnie dorobicie się nawet hejterow i oszustów wyłudzających pieniądze na Wasz wizerunek :)
Czyli rozumiem, ze jak sie ktos nie zgadza z zaserwowana opinia to już jestesmy na skraju hejterstwa?
Albo dobrze albo wcale HEJTERZE.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 663
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 381 times

Re: (KS) Primal: The Awakening

Post autor: Nilis »

japanczyk pisze: 31 sty 2021, 23:50 Czyli rozumiem, ze jak sie ktos nie zgadza z zaserwowana opinia to już jestesmy na skraju hejterstwa?
A propo tego co napisałeś w temacie planszówek wygląda to dosyć dziwnie. Spotykam się z kilkoma grupami graczy planszówkowych i czasami gadamy o recenzjach na kanałach YT. Najczęściej rozmawiamy o pozytywach recenzji ale jak czasami wyrażę się negatywnie o jakimś materiale recenzenta to spotyka się to z lekkim niesmakiem. Zauważyłem że moje grupy planszowkowe bardzo bardzo niechętnie słuchają krytycznych opinii o recenzentach albo samych grach w myśl że "nie powinno się mówić źle o planszówkach, nieważne od tematu i kontekstu".
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
tomekmani3k
Posty: 601
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: (KS) Primal: The Awakening

Post autor: tomekmani3k »

Nilis pisze: 01 lut 2021, 08:35
japanczyk pisze: 31 sty 2021, 23:50 Czyli rozumiem, ze jak sie ktos nie zgadza z zaserwowana opinia to już jestesmy na skraju hejterstwa?
A propo tego co napisałeś w temacie planszówek wygląda to dosyć dziwnie. Spotykam się z kilkoma grupami graczy planszówkowych i czasami gadamy o recenzjach na kanałach YT. Najczęściej rozmawiamy o pozytywach recenzji ale jak czasami wyrażę się negatywnie o jakimś materiale recenzenta to spotyka się to z lekkim niesmakiem. Zauważyłem że moje grupy planszowkowe bardzo bardzo niechętnie słuchają krytycznych opinii o recenzentach albo samych grach w myśl że "nie powinno się mówić źle o planszówkach, nieważne od tematu i kontekstu".
Podam swój przykład, obejrzałem wiele recenzji gier, gdzie podobno gra była prawie beznadziejna ale mi się spodobała. Dzięki temu wiem że recenzje są często tworzone na podstawie upodobań recenzenta. Czasami nie chodzi żeby zjechać grę w recenzji ale żeby powiedzieć komu może się ona spodobać. Każdy z nas jest inny i to co dla jednego jest wadą dla drugiego może być zaletą. Rzeczy ogólnie na minus jak jakość wykonania są wspólne, ale sama gra jest często subiektywnie oceniana.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: (KS) Primal: The Awakening

Post autor: rastula »

Szewa pisze: 01 lut 2021, 08:01
japanczyk pisze: 31 sty 2021, 23:50
shuji pisze: 31 sty 2021, 14:13 Wpis mój proszę traktować jako wyraz wsparcia dla on table i proszę się nie przejmować uszczypliwościami niektórych internatów - to wyraz zwiększającej się popularności :) w następnym kroku pewnie dorobicie się nawet hejterow i oszustów wyłudzających pieniądze na Wasz wizerunek :)
Czyli rozumiem, ze jak sie ktos nie zgadza z zaserwowana opinia to już jestesmy na skraju hejterstwa?
Albo dobrze albo wcale HEJTERZE.

Wypraszam sobie - ja hejtowałem ontable od pierwszej chwili - kiedy o żadnej popularności być mowy nie mogło być. Bym się już nie odzywał - ale skoro ktoś tu takie buraki sadzi to powtórzę. Nie mam absolutnie nic do pani Asi osobiście , bo jej nie znam - realizacyjnie ( zdjęcia montaż) to bardzo profesjonalne podejście - które np. jako wydawca chętnie bym wykorzystała. Niestety maniera prowadzącej sprawia , że nie mogę czerpać satysfakcji z oglądania tych materiałów. Mam wrażenie ( nie mówię , że tak jest ) że mógłby to być materiał o czymkolwiek gdzie prowadzący czyta przygotowane teksty z promptera - jest profesjonalnie ale jednocześnie bez emocji i poczucia , że ktoś kto mówi fatycznie czuje i jest zaangażowany w temat - nic nie poradzę :).
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: (KS) Primal: The Awakening

Post autor: Szewa »

rastula pisze: 01 lut 2021, 09:33 Mam wrażenie ( nie mówię , że tak jest ) że mógłby to być materiał o czymkolwiek gdzie prowadzący czyta przygotowane teksty z promptera - jest profesjonalnie ale jednocześnie bez emocji i poczucia , że ktoś kto mówi fatycznie czuje i jest zaangażowany w temat - nic nie poradzę :).
No nie wiem, nie wiem. Ostatnio Asia ma nagłe sekundowe przypływy energii podczas nagrywania i nawet dodaje efekty dzwiękowe (dzwięki "uderzeń" podczas recenzji - htysz-tysz-tysz)! :lol:
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11175
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3309 times

Re: (KS) Primal: The Awakening

Post autor: japanczyk »

tomekmani3k pisze: 01 lut 2021, 09:05 Czasami nie chodzi żeby zjechać grę w recenzji ale żeby powiedzieć komu może się ona spodobać. Każdy z nas jest inny i to co dla jednego jest wadą dla drugiego może być zaletą. Rzeczy ogólnie na minus jak jakość wykonania są wspólne, ale sama gra jest często subiektywnie oceniana.
Oczywiście, że tak, tylko wiesz - nazywanie opini recenzją nie powinno miec miejsca
W recenzji jest miejsce na opinie oczywiście i dzieki temu ogladajac gambita, SUSD czy Dice Tower znajac co sie podoba recenzentom mozna sopbie odniesc do swoich wrazen
Tyle, ze recenzja powinna zawierac ze ... recenzje produktu! analize i ocene, w przypadku planszówki, mechaniki jej dzialania, skalowalnosci, itp. itd. i oczywiscie do tego przyprawione opinia recenzentant. frjady, zaangazowania - to co pieknie ocenia gambit swoimi 3. pytaniami
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mikeyoski »

Recenzja = opinia. To jeden wielki subiektywizm. Inaczej się nie da. Nie absolutnie żadnych obiektywnych wyznaczników. Dla dwóch ludzi ten sam element gry może być rozpatrywany dokładnie odwrotnie. Doszukiwanie się jakichkolwiek obiektywności w recenzjach jest bezsensowne.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rastula »

mikeyoski pisze: 01 lut 2021, 10:16 Recenzja = opinia. To jeden wielki subiektywizm. Inaczej się nie da. Nie absolutnie żadnych obiektywnych wyznaczników. Dla dwóch ludzi ten sam element gry może być rozpatrywany dokładnie odwrotnie. Doszukiwanie się jakichkolwiek obiektywności w recenzjach jest bezsensowne.
Nie zgadzam się. Pełna recenzja to fakty plus opinie.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Dla mnie dobrzy Recenzenci to tacy którzy opiszą wszystko tak jak rzeczywiście jest i na końcu dodadzą swoje za/przeciw z którym i tak nikt się nie musi zgadzać.
Dlatego że jego za/przeciw to wlaśnie jego subiektywna opinia. Myślę że bardzo dobrze pokazuje to oto ten fragment. Serdecznie polecam:
https://www.youtube.com/watch?v=tvF2Csi8cEo
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: pan_satyros »

Ohooo, ledwie 1.02 a tu proszę już mamy klasyczną walkę obiektywistów z subiektywistami :D

Obrazek

Dla mnie recenzja to innymi słowy "analiza krytyczna", gdzie jako recenzent, posiadając odpowiednie doświadczenie, wiedzę i właściwy dla dziedziny słownik pojęć opowiadam, jakie coś moim zdaniem jest i dlaczego uważam, że takie jest. Nie zaś tylko opowiadam "co myślę o", bo jest to wtedy właśnie "tylko opinia" - często pozbawiona argumentów, z natury rzeczy subiektywna i trudna do dyskutowania.

Faktem będzie w recenzji np. to że planszetki się rozklejają, albo że tektura jest kijowa, a w instrukcji masa literówek, natomiast opinią to, czy mi to przeszkadza czy nie i dlaczego.

W przypadku wrażeń z samej gry wyłuskanie faktów i poddanie ich wspomnianej "krytycznej analizie" jest już trudniejsze i wymaga właśnie doświadczenia. Bo faktem w opisie regrywalności gry X (rozumianej teoretycznie - jako potencjalna różnorodność rozgrywek) będzie, że generuje ją talia kart, z czego na jedną partię do gry wchodzi połowa z nich, faktem będzie opis np. niewielkiego zróżnicowania ich efektów itd. Ale już opinią, którą należy poprzeć argumentami, będzie to w jaki sposób taką regrywalność jako gracz odbieram. I tu do głosu dojdzie doświadczenie, kwestia innych gier które rozegrałem, towarzystwo z jakim gram itd. nadal jednak finalnie podam swoją opinię i swoją ocenę.

Każdy "recenzent", który zasłania się wyłącznie frazami typu "wydaje mi się" albo "może się podbać" lub "spodoba się" to w najgorszym razie gadająca kukła z premedytacją unikająca sądów i ostrzejszych sformowań (dla zysku, poklasku wydawcy, by nie stracić subów itd.), a w najlepszym wróż z doświadczeniem ;)

Czasami, oglądając niektóre z internetowych recenzji, mam wrażenie że część z nich to niezbyt udane "ekstrapolowanie na podstawie zasad" - co naturalnie jest możliwe do zrobienia, ale wymaga sporej wprawy, by np. nie obnażyć się gadaniem głupot o regrywalności czy skalowaniu. Sam w taki sposób dobieram sobie często tytuły do sprawdzenia, ale wiem też, że jest to obarczone nieco węższym marginesem błędu, stąd zazwyczaj uzupełniam to też rzutem oka na rozgrywkę.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2021, 11:45 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

rastula pisze: 01 lut 2021, 10:21
mikeyoski pisze: 01 lut 2021, 10:16 Recenzja = opinia. To jeden wielki subiektywizm. Inaczej się nie da. Nie absolutnie żadnych obiektywnych wyznaczników. Dla dwóch ludzi ten sam element gry może być rozpatrywany dokładnie odwrotnie. Doszukiwanie się jakichkolwiek obiektywności w recenzjach jest bezsensowne.
Nie zgadzam się. Pełna recenzja to fakty plus opinie.
Przyznam, że czasem mam problem z tymi faktami. Znaczy jasne, można (a może nawet powinno się - czego nie robię) "wylistować" mechaniki użyte w grze, podać przedział graczy, może powiedzieć o tym czy plastik/drewno/płótnowane karty. Ale poza takim listingiem w mojej opinii fakty się kończą. Skalowalność to już opinia. Działanie mechanik też. Kurczę, nawet czas rozgrywki może nie być tu faktem :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Pan_K »

rastula pisze: 01 lut 2021, 10:21
mikeyoski pisze: 01 lut 2021, 10:16 Recenzja = opinia. To jeden wielki subiektywizm. Inaczej się nie da. Nie absolutnie żadnych obiektywnych wyznaczników. Dla dwóch ludzi ten sam element gry może być rozpatrywany dokładnie odwrotnie. Doszukiwanie się jakichkolwiek obiektywności w recenzjach jest bezsensowne.
Nie zgadzam się. Pełna recenzja to fakty plus opinie.
Dodam jeszcze, że opinia nie musi być z konieczności subiektywna. Może być dobrze umotywowana, poparta konkretnymi argumentami i nie odwoływać się własnych upodobań.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mikeyoski »

Panie Gambit (bardzo mi się spodobało to określenie, nie pamiętam już kiedy zostało użyte 😀), lepiej bym tego nie ujął. Obiektywnie to można przedstawić spis komponentów. Można wskazać błędy, które jak pokazują różne wątki na tym forum, odbierane są baaaardzo różnie (subiektywizm się kłania), można wskazać mechaniki. Cała reszta? No cóż, to indywidualny odbiór gry przez recenzenta. Każdy praktycznie element gry może być odbierany całkowicie odmienne. Nie ma tutaj czegoś takiego jak wzorzec, w stosunku do którego coś się będzie oceniać. Nie ma i nie będzie.

Dlatego tak ważne jest wyłapanie delikwentów, którzy mają zbliżony gust do naszego.
ODPOWIEDZ