Area Control na dwie osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Aras
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2020, 21:40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Area Control na dwie osoby

Post autor: Aras »

Witam,

Poszukuję gry z mechaniką area control, która działa przynajmniej w miarę dobrze na dwie osoby. Wciągnąłem się ostatnio w gry z tą mechaniką i zdaję sobie sprawę z tego, że wiele ich nie ma które działają dobrze przy mniejszej ilości graczy. Obecnie posiadam: Kemet, Godfather, Blood Rage, Inis, Spirit Island, Rebelia, Scythe. Nie interesują mnie zbyt proste gry typu: Smallworld, Ethnos czy Samurai. Na pewno w najbliższym czasie kupie Wojne o Pierścień i Lord of Hellas (jeśli bedzie dodruk).

Zastanawiam się nad:
Mysthea - ale na ta gre poczekam aż Galakta wydrukuje karty z tekstem :D

Tortuga 2199

Mezo - czekam na jakieś recenzje, gdyż nie wiem czy ta gra jest na tyle dobra by się nią zainteresować

Nowy Eclipse - Dobry?

Cyklady - Warto na dwie osoby?

Czy znacie coś może jeszcze dobrego, bardziej rozbudowanego, na dwie osoby i najlepiej dostępnego jeszcze w sklepach? Dzięki za odp.
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Area Control na dwie osoby

Post autor: Fojtu »

A może tak trochę inna działka area control - gry typu Zimna Wojna, 1960 i pokrewne? Są często dedykowane na 2 osoby i w zasadzie można powiedzieć, że to area control.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Area Control na dwie osoby

Post autor: E2MD »

Nie przyszedłem tutaj wygrać
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Area Control na dwie osoby

Post autor: allagainstyou »

878: Wikingowie, Metallum (choć tutaj nie ma typowej planszy, walka o karty) i Tyrants of the underdark. Gry na moim radarze, choć zaznaczam, że w żadną z nich na razie nie zagrałem :( Zerknij swoim okiem, może coś z nich Cię zainteresuje.
Gildiril Blackcairn
Posty: 209
Rejestracja: 03 gru 2020, 20:04
Has thanked: 75 times
Been thanked: 15 times

Re: Area Control na dwie osoby

Post autor: Gildiril Blackcairn »

Aras pisze: 02 lut 2021, 10:13 Cyklady - Warto na dwie osoby?
Warto. Gra się dobrze skaluje na dwóch. Masz po dwie licytacje zamiast jednej, więc szansa na eskalację kwot większa (żeby dopiąć swego lub wymusić na przeciwniku uszczuplenie stosu monet). Plansza jest zmienna w zależności od liczby graczy a metropolii trzeba zdobyć 3.

Dodatkowo, są proste do wytłumaczenia i u mnie świetnie siadły jako gateway w rodzinie (dla rodzin grających w Nie śmiej się, 5 sekund i Cucaracha)
Mysthea - ale na ta gre poczekam aż Galakta wydrukuje karty z tekstem :D
A zanosi się na to?
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 424
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 169 times
Been thanked: 210 times

Re: Area Control na dwie osoby

Post autor: Tachion »

Gildiril Blackcairn pisze: 02 lut 2021, 12:01
Aras pisze: 02 lut 2021, 10:13 Cyklady - Warto na dwie osoby?
Warto. Gra się dobrze skaluje na dwóch. Masz po dwie licytacje zamiast jednej, więc szansa na eskalację kwot większa (żeby dopiąć swego lub wymusić na przeciwniku uszczuplenie stosu monet). Plansza jest zmienna w zależności od liczby graczy a metropolii trzeba zdobyć 3.

Dodatkowo, są proste do wytłumaczenia i u mnie świetnie siadły jako gateway w rodzinie (dla rodzin grających w Nie śmiej się, 5 sekund i Cucaracha)
Mysthea - ale na ta gre poczekam aż Galakta wydrukuje karty z tekstem :D
A zanosi się na to?
Raczej wątpliwe. To był dodatek do KS i zdecydowana mniejszość się na to zdecydowała. Ja naprawdę nie wiem czemu na forum ludzie mają taki problem z ikonografią. Przecież po jednej rozgrywce to wszystko siedzi w głowie. Usiadłem do swojej kopii po blisko pół roku od zagrania w kopię kolegi i bez problemu grałem z miejsca. Do tego dołączone są bardzo przejrzyste karty pomocy w razie czego. Na raz trzeba sprawdzic 3 karty na stole i ewentualnie to co się ma na ręce.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Area Control na dwie osoby

Post autor: Gromb »

Na dwie osoby to najlepsza będzie Sztuka Wojny
Zgrabna i niedoceniana gra. We dwójkę pali zwoje i daje satysfakcję.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Area Control na dwie osoby

Post autor: Mortinista »

Gromb pisze: 02 lut 2021, 12:54 Na dwie osoby to najlepsza będzie Sztuka Wojny
Zgrabna i niedoceniana gra. We dwójkę pali zwoje i daje satysfakcję.
Mam wrażenie ( patrząc po wymienionych przez autora postu grach), że znaczenie ma też dla niego oprawa i wykonanie. Sztuka wojny jest świetna, jednak "trąci myszką" i na tle nowszych produkcji nie wygląda już tak okazale.

Ja natomiast od siebie polecę :

Warchest - świetną grą 2osobowa, w którą można zagrać też we 3-4 graczy. Jakość wykonania, głębią taktyki i relatywnie proste zasady sprawiają, że każdy mój współgraczy na jej widok był zachwycony, a od stołu odchodził zadowolony.

Neuroshimy Hex 3.0 - kolejna świetną grą z kontrolą terenu. Najlepsza n 2 graczy, jednak na 3 i 4 równie emocjonującą. Jak ktoś nie lubi klimatu postąpi można wziąć Monolith Arenę - ta sama mechanika tylko w klimacie fantasy.

On Mars - moja ulubiona gra Lacerdy (mam nadzieję, że Canban EV jej nie zdetronizuje). To jak wygląda, to jak wszystko się zazębia robi wrażenie.
Równie dobra na 2 osoby co na 3-4. Pozostałe gry jak Vinhos/Lisboa/CO2 też dobre, lecz trochę im brakuje do On Mars (może imersji i klimatu mniej).

Warto mieć też podobnie jak ja na radarze :
- Pax Pamir 2 ed.
- Dominant Species
- Clash of Cultures
- Praga Caput Regni
Aras
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2020, 21:40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Area Control na dwie osoby

Post autor: Aras »

Fojtu pisze: 02 lut 2021, 10:36 A może tak trochę inna działka area control - gry typu Zimna Wojna, 1960 i pokrewne? Są często dedykowane na 2 osoby i w zasadzie można powiedzieć, że to area control.
Mojej żonie podoba się wygląd tej gry, ale też myślałem o niej. :D
allagainstyou pisze: 02 lut 2021, 11:18 878: Wikingowie, Metallum (choć tutaj nie ma typowej planszy, walka o karty) i Tyrants of the underdark. Gry na moim radarze, choć zaznaczam, że w żadną z nich na razie nie zagrałem :( Zerknij swoim okiem, może coś z nich Cię zainteresuje.
Nad Wikingami się zastanawiałem już, ale ludzie narzekają na dużą losowość. Tyrants chyba nie wyszedł po polsku więc poczekam na polską wersję :)

A co myslicie o Tytanach Łukasza Woźniaka?
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Area Control na dwie osoby

Post autor: allagainstyou »

Aras pisze: 02 lut 2021, 14:23 A co myslicie o Tytanach Łukasza Woźniaka?
Pewnie większość ludzi, która kupiła Tytanów myśli "ciekawe kiedy do mnie dotrą". Jak już dotrą to na sensowne opinie (nie na podstawie okładki / unboxingu / jednej źle rozegranej partii) pewnie trzeba będzie poczekać przynajmniej z miesiąc.
ODPOWIEDZ