Karcianka dla planszówkowicza

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Karcianka dla planszówkowicza

Post autor: wujek2114 »

Szukam jakiejś gry karcianej dla kolegi który gra głównie w pluszówki. Kiedyś w jakieś karcianki niby grał z tego co wiem ale nie wiem czy to się liczy bo to jakiś Yu-gi-oh był.
Gra może być dla dwóch, ale lepiej jakby była do 4 osób

Kolega lubi główkować / kombinować i jakieś silniczki tworzyć, ale gra powinna być raczej prosta w zasadach bo inaczej nie będzie mia z kim grac i to jet chyba największy problem.

Ostatnio kupił Keyforge i sie spodobała, ale to jeszcze niby 'nie to'.

Macie jakieś propozycje ?
SnoWho
Posty: 173
Rejestracja: 25 mar 2020, 10:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 29 times

Re: Karcianka dla planszówkowicza

Post autor: SnoWho »

Aeon's End - myślę że pozycja będzie idealna i całkiem tania :)
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1459 times

Re: Karcianka dla planszówkowicza

Post autor: Cyel »

Popieram Aeon's End, jest naprawdę super. Jedyny problem to jeśli kolega szuka gry stricte konfrontacyjnej a nie kooperacyjnej.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
arracan
Posty: 253
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Karcianka dla planszówkowicza

Post autor: arracan »

A co kolega lubi, jakie planszówki?

Jeśli ma być stricte karciana, to polecam rzucić okiem na jakieś deckbuildery. Z takich nowych np Terrors of London wygląda bardzo ciekawie, sympatyczne jest DC Pojedynek Super bohaterów (tudzież Wieczne Zło). Do tego jeszcze Aeon's End.

Bardzo udaną grą karciną jest Marvel Champions LCG - sama podstawka daje dużo frajdy, można pograć w 4 osoby kooperacyjnie. Gra w której każdy gracz wciela się w jednego z bohaterów uniwersum Marvela (Captain MArvel, Spider-man, Black Panther, Iron-Man, She-Hulk) i stara się pokonać jakiegoś złola, zanim ten zrealizuje swój niecny plan. Masa dodatkowych bohaterów i Villainów, dużo funu z budowania talii - talie komponuje się przed grą, dołączając do naszego herosa karty jednego z 4 aspektów (protection, justice, agression, leadership), co wpływa znacznie na sty gry. Im więcej dodatków, tym więcej możliwości, ale każdy bohater ma w instrukcji złożony deck, jeżeli ktoś nie chce się w to bawić :)

Budowanie silniczka z kart to Terraformacja Marsa, ale jest to gra, w której sporo też dzieje się na planszy. Bardzo sympatyczne jest też Na Skrzydłach - również budujemy silniczki, wykładając ptaki na naszej planszetce w odpowiednich siedliskach i tworząc w ten sposób rezerwat.

Z małych, szybkich gierek wymagających główkowania to oczywiście polecam Red7 - 49 kart, bardzo dużo fajnego kombinowania, zwłaszcza przy wariancie rozszerzony.
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Karcianka dla planszówkowicza

Post autor: kozz84 »

Karcianka dla planszówkowicza rozumiem, że nie ccg. Coś co można wyjąć z pudełka, szybko zagrać i nie męczyć się z budowaniem talii i ogarnianiem mety.

Race for the Galaxy proste zasady i szybka rozgrywka (trzeba tylko przebrnąć przez ikonki, jak ktoś się ich nauczy rozgrywka trwa max 20-30 minut)

Dominion (albo inne deckbuildingi takie jak Aeon's End, Star Realms). Dużo główkowania i kombinowania na początku gry.

7 Cudów świata proste zasady, ale jest pole do kombinowania. Niestety tylko dla +3 graczy.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1034
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 437 times

Re: Karcianka dla planszówkowicza

Post autor: karmazynowy »

wujek2114 pisze: 04 lut 2021, 08:47 Kolega lubi główkować / kombinować i jakieś silniczki tworzyć, ale gra powinna być raczej prosta w zasadach bo inaczej nie będzie mia z kim grac i to jet chyba największy problem.
Nowy Wspaniały Świat.
- prosta w zasadach
- na 2, na 4, na więcej graczy
- budowanie silniczka i kombosów
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Karcianka dla planszówkowicza

Post autor: wujek2114 »

W sumie Aeos End pewnie mu się spodoba, choć jakby to była jakaś konfrontacyjna gra to było by lepiej. Ogólnie klimat i cała reszta spoko, ale lubi to swoje główkowanie wykorzystywać przeciwko innym.

Domonion i Nowy Wspaniały Świat wybadam.
Race for the galaxy tez w sumie może się spodobać .
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Karcianka dla planszówkowicza

Post autor: allagainstyou »

Dominion zdecydowanie polecam, działa świetnie na 2, 3 i 4 graczy. Niestety jest niemalże niedostępny...
Dla dwóch graczy alternatywą dla Dominiona jest Hero Realms, Star Realms i/lub Terrors of London, też polecam (dwie pierwsze są niemalże takie same tylko z inną tematyką, grałem i polecam; w trzecią nie grałem)
Na 3+ osoby polecam 7 cudów świata. Alternatywą może być Sushi Go Party - nie grałem w nie, ale gra jest podobna, trochę lżejsza od 7 cudów (które same w sobie są dość lekkie).

[edit] Z jakiegoś konkretnego powodu zależy Ci na tym, żeby to była karcianka a nie planszówka?
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Karcianka dla planszówkowicza

Post autor: wujek2114 »

Powód jest w sumie taki że planszowych ma sporo i po zakupie tego Keygorge niby przypomniał sobie karcianki z młodości.

W sumie może jeszcze jedno kryterium, albo kolejna pozycja, to żeby była opcja gry solo, bo tak też zdarza się mu grać.
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Karcianka dla planszówkowicza

Post autor: allagainstyou »

Karciana gra do 4 graczy, bez kooperacji, ale z wariantem solo, zaspokajającą nostalgię do gier CCG... To trochę trudne warunki do spełnienia. Jak gra ma być do wszystkiego, to często jest do niczego. Może Hero realms zaspokoi potrzebę karcianki z rywalizacją, a dodatek Ruins of thandar (lub talia bossa Lisz/Smok) pozwoli na satysfakcjonującą grę solo. Ma różne tryby dla 3 i 4 graczy, choć gra moim zdaniem błyszczy jako 1v1.

Zerknij też na 51 stan: master set, Osadnicy: królestwa północy lub Osadnicy: narodziny imperium. To najlepsze sugestie jakie mi przychodzą do głowy, choć wszystkie te gry są jednak mocno oddalone od Keyforge czy Yu-Gi-Oh
B_A_R_T_S
Posty: 78
Rejestracja: 26 wrz 2020, 07:19
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Karcianka dla planszówkowicza

Post autor: B_A_R_T_S »

No nie polecajcie Dominiona, bo co chłop ma zrobic? Kupić używke za 4 stówy? Race for the Galaxy też nie ma (czeka na dodruk)
Z nawalanek to Terrors of London bym polecił. Klimat super. Mozna fajne combosy zarzucać, fajna mechanika hordy. Instrukcja jednak jest tak napisana, ze...lepiej obejrzeć jakiś filmik poglądowy ;) Acha, no i samemu w to, to nie bardzo.
ODPOWIEDZ