Cyklady

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
grzesss
Posty: 47
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:50
Lokalizacja: Leżajsk
Been thanked: 8 times

Cyklady

Post autor: grzesss »

Witam
Od kilku miesięcy myślę o zakupie Cyklad. Pytanie się zrodziło, czy warto. Gram głównie z dziećmi (pandemia), przeważnie 2-3 osoby. Mam gry, które bym grał, a moje dzieci nie (np.Agrikola, Teraformacja, Epoka kamienia, Mage Knight, Cywilizacja)
Z synem możemy grać w pociągi(WdP),7CŚPojedynek, ptaki(NS). A gdy córa się dosiądzie to Brzdęk, Queendomino, Park niedźwiedzi
Gramy też w inne, ale nie będę tu listy robił
Czy Cyklady będą się kurzyły?
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 280
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Cyklady

Post autor: yaro_ »

Nie wspomniałeś jaki wiek tych dzieci, ale po grach wnioskuje że młodsze.
O ile zasady są proste i ogarną, to myślę że w Cykladach jest za dużo negatywnej interakcji. Raz zagracie i się poobrażają że je atakujesz :)
grzesss
Posty: 47
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:50
Lokalizacja: Leżajsk
Been thanked: 8 times

Re: Cyklady

Post autor: grzesss »

Negatywna interakcja jak najbardziej pożądana z synem (i tu drugie pytanie - czy we 2 osoby wypali, chociaż pewnie córa też by bratu chciała na złość zrobić). Czekam na dodruk do pandemica - na krawędzi, bo syn chce zarażać:). A tak to się kurzy i od czasu do czasu solo wchodzi
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady

Post autor: donmakaron »

Cyklady w nierównym składzie, z niezaangażowanymi graczami albo we dwójkę to nie najlepszy pomysł.
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Cyklady

Post autor: Uncle_Grga »

No to ja odpiszę nieco pod prąd: jak najbardziej sprawdzą się.

Dlaczego? Własne doświadczenie - mój syn kiedy miał 10 lat uważał Cyklady za swoją ulubioną grę, nawet przed Magią i Mieczem 😉. Na wakacjach banda 11-12 latkow tlukla w Cyklady z wypiekami na twarzy, przy czym dziewczynom gra zdecydowanie mniej przypadła do gustu.

Dla dorosłych też gra jest fajna - to prosty stosunkowo area control, ale nie prostacki. O ile dzieciaki mogą znajdować ją jako przepychankę na planszy, dorośli już mogą tam pomasterowac wykorzystując kombosy ze stworów..

No i jeszcze jedno - Cyklady w odróżnieniu od Kemeta Blood Rage czy Inis są zdecydowanie bardziej dwuwymiarowe. Do zwycięstwa prowadzi nie tylko bijatyka, możesz próbować budować ekonomię i po prostu się bronić. Czasem działa..

Po tym co napisałaś we wstępie.. w co gracie.. że od jakiegos czasu sie przygladasz (znaczy cos juz o cykladach wiesz) myślę, że bez problemu możesz się decydować.. szczególnie że nie macie tam area Control. Będzie jak znalazł.. a gra jest zacna.. nie będzie się kurzyc na półce..
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1458 times

Re: Cyklady

Post autor: Cyel »

Ja tam lubię Cyklady na 2 graczy. Podwójna licytacja jest bardzo ciekawa, jak się dobrze zaplanuje to pozwala wykręcić o wiele fajniejsze kombosy niż w bardziej stonowanej, systematycznej rozgrywce z większą liczbą graczy. No i nie ma poblemu Cyklad, który według mnie jest dość widoczny, niestety - kingmakingu (moim zdaniem największa wada gry).

Młodzież w szkolnym klubie planszówkowym Cyklady uwielbia.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Gildiril Blackcairn
Posty: 209
Rejestracja: 03 gru 2020, 20:04
Has thanked: 75 times
Been thanked: 15 times

Re: Cyklady

Post autor: Gildiril Blackcairn »

Również potwierdzam, u moich wówczas 7 i 9 lat gra siadła, nie było problemów ze zrozumieniem zasad, a w wersji 1:1 ze starszym lała się krew i nie musiałem zaniżać poprzeczki, bo by mnie młody zniszczył. Żona również polubiła Cyklady 1:1. U nas od dawna top.
bowie
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 225 times
Been thanked: 63 times

Re: Cyklady

Post autor: bowie »

Bierz w ciemno, u mnie dziewczyny zaczęły grać w wieku 7 i 12 lat i jest to nadal ich TOP, wolą Cyklady niż Blood Rage
grzesss
Posty: 47
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:50
Lokalizacja: Leżajsk
Been thanked: 8 times

Re: Cyklady

Post autor: grzesss »

A pchać się w jakiś dodatek?
Gildiril Blackcairn
Posty: 209
Rejestracja: 03 gru 2020, 20:04
Has thanked: 75 times
Been thanked: 15 times

Re: Cyklady

Post autor: Gildiril Blackcairn »

Moim zdaniem, jako fana Cyklad, wszystko bierz :lol:
Cyklady są modułowe, a to znaczy, że w dodatkach są nowe mechaniki, zwiększające możliwości graczy. Ja zacząłem od monumentów i jak przyszły, nie zastanawiałem się długo nad większymi pudłami.

Hades robi masakrę, więc licytacja o niego jest ostra. Tytani robią grę zupełnie inaczej bo mniej statków, łatwiej chodzić. Wchodzą inne typy kart do talii gdzie są tylko potwory. Metropolie mogą być szczególnego typu. Wszystko dodajesz według kaprysu.
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Cyklady

Post autor: shod »

Cyklady kupiliśmy jak syn miał 6-7 lat, teraz prawie 10, gramy regularnie i nie planujemy pozbywania się, bo zasady nie są trudne i nawet nowych graczy można wciągnąć od razu. Poza tym jest na 5 graczy, z Tytanami nawet na 6.
Tak jak wspomniano wcześniej każdy dodatek wnosi wiele nowego i "naprawia" ograniczenia podstawki, głównie w ruchu wojsk. My trafiliśmy na okres sprzed dodruku dodatków i cudem nabyliśmy Tytanów. Teraz nie wiem co bym wybrał, bo Hades też wydawał mi się rozwijający, natomiast Tytani dają zupełnie nowe możliwość i trochę wywracają taktyki podstawki, ale jest o wiele ciekawiej i dynamiczniej.
Gra się u nas nie kurzy i nawet w 3 osoby chętnie gramy. Teraz wzięliśmy się za malowanie, choć figurki są małe ;).
Awatar użytkownika
wildatheart
Posty: 76
Rejestracja: 03 lut 2021, 14:07
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Cyklady

Post autor: wildatheart »

To ja podeślę recenzję WWG, jeśli jeszcze nie widziałeś - https://youtu.be/cPf1PX0Njqs. Jest dość obszerna i wyczerpująca - no i jak zwykle na wwg dość lekko się to ogląda.

Mi osobiście Cyklady jakoś tak średnio podeszły, ale grałam raz, doceniam i widzę większość rzeczy o których mowa w recenzji. Ale mi też rzadko podchodzą ogólnie gry tego typu. Może dam kiedyś drugą szansę.
ODPOWIEDZ