Folia czy papier samoprzylepny?

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 872 times

Folia czy papier samoprzylepny?

Post autor: XLR8 »

Cześć. Biorę się za pnp i chciałbym wydrukować na laserze kafelki, które następnie nakleję na spienone PCV.

1. Czy jest jakaś różnica między folią, a papierem samoprzylepnym jeśli chodzi o jakość wydruku na A4?
2. Brać matowy czy błyszczący?
3. Czy po naklejeniu na arkusz pcv trzeba taki kafelek jakoś zabezpieczyć? Np lakierem?
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: Folia czy papier samoprzylepny?

Post autor: Pawelw »

Ja nie mam dużego doświadczenia w pnp bo zrobiłem tylko 2 gry. Niemniej poniżej wskazówki jak ja to robię:

1. Nie wiem. Nie drukuję ani na laserze, ani na folii ;) Ja wszystko drukuję na papierze fotograficznym(zwykle samoprzylepnym) i drukarką atramentową.

2. Tutaj pewnie wchodzą indywidualne preferencje. Ja wszystko drukuję na błyszczącym papierze foto dlatego, że są żywsze kolory. Natomiast folię na to kleję matową. Folia błyszcząca ożywia kolory, no ale się bardzo błyszczy. Mi to nie pasuje. Dlatego używam matowej:)

3. Lakiery się podobno mogą kleić. Moim zdaniem jak nakleisz papier lub folię na pcv to będzie ok. Do rozważenia jest jeszcze naklejane jakiejś folii ochronnej w celu zabezpieczenia wydruku. Ja kleje folię ochronną na wszystko. Zawsze to bezpieczniej jak się coś wyleje, czy ktoś ma brudne łapy ;) natomiast nie wiem jak to wygląda w przypadku wydruków laserowych. Niech ktoś inny się wypowie:)

Generalnie ja bym Ci polecił zrobienie paru elementów w formie błyszczące i matowej. Na folii i papierze. Zobaczysz co Ci bardziej pasuje i później już będziesz wiedział :)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 872 times

Re: Folia czy papier samoprzylepny?

Post autor: XLR8 »

Pawelw pisze: 21 lis 2020, 14:44 Ja nie mam dużego doświadczenia w pnp bo zrobiłem tylko 2 gry. Niemniej poniżej wskazówki jak ja to robię:

1. Nie wiem. Nie drukuję ani na laserze, ani na folii ;) Ja wszystko drukuję na papierze fotograficznym(zwykle samoprzylepnym) i drukarką atramentową.

2. Tutaj pewnie wchodzą indywidualne preferencje. Ja wszystko drukuję na błyszczącym papierze foto dlatego, że są żywsze kolory. Natomiast folię na to kleję matową. Folia błyszcząca ożywia kolory, no ale się bardzo błyszczy. Mi to nie pasuje. Dlatego używam matowej:)

3. Lakiery się podobno mogą kleić. Moim zdaniem jak nakleisz papier lub folię na pcv to będzie ok. Do rozważenia jest jeszcze naklejane jakiejś folii ochronnej w celu zabezpieczenia wydruku. Ja kleje folię ochronną na wszystko. Zawsze to bezpieczniej jak się coś wyleje, czy ktoś ma brudne łapy ;) natomiast nie wiem jak to wygląda w przypadku wydruków laserowych. Niech ktoś inny się wypowie:)

Generalnie ja bym Ci polecił zrobienie paru elementów w formie błyszczące i matowej. Na folii i papierze. Zobaczysz co Ci bardziej pasuje i później już będziesz wiedział :)
Dzięki! Już się biorę za szukanie matowego i błyszczącego papieru foto na próbę :)
Jak nazywa się ta folia zabezpieczająca wydruk?
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: Folia czy papier samoprzylepny?

Post autor: Pawelw »

Przeczytaj sobie ten wątek: viewtopic.php?f=61&t=44462

Ja zamawiam papier z mabitechu. Matowy jest średni. Jest cieńszy i się nie zwija, ale jakość wydruku jest trochę gorsza. Folię oracal z lambda.pl. Natomiast mądrzejsi ode mnie mówią, że ona się kurczy po czasie. Ja jednak liczę na to, że nie będę miał z tym problemów ;)
KDZ
Posty: 59
Rejestracja: 31 sie 2020, 15:18
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1 time

Re: Folia czy papier samoprzylepny?

Post autor: KDZ »

Jeśli kleisz na pcv to folia się sprawdzi lepiej ze względu na klej, papier lepiej się klei do tektury. Druk laserówką na matowym będzie w lekkim połysku, natomiast na błyszczącym stanie trochę matowy.
Crystiano02
Posty: 13
Rejestracja: 29 wrz 2020, 21:48

Re: Folia czy papier samoprzylepny?

Post autor: Crystiano02 »

Cześć,

pozwolę się podczepić pod wątek żeby nie zakładać nowego :)

Chcemy zrobić z żoną włąsną grę karcianą. Karty wydrukujemy jako fotografie, podstawą będą stare karty Magic. No i teraz pojawia się kwestia naklejenia zdjęć na karty. Macie jakieś podpowiedzi? Są do tego odpowiednie kleje, może taśmy itp.? Nie wiem jak będzie wyglądała "przylepność" w przypadku kart Magic (inny, śliski papier). Robił już ktoś coś podobnego?

Pozdrawiam,

Crystiano02
KDZ
Posty: 59
Rejestracja: 31 sie 2020, 15:18
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1 time

Re: Folia czy papier samoprzylepny?

Post autor: KDZ »

Crystiano02 pisze: 12 sty 2021, 16:19 Cześć,

pozwolę się podczepić pod wątek żeby nie zakładać nowego :)

Chcemy zrobić z żoną włąsną grę karcianą. Karty wydrukujemy jako fotografie, podstawą będą stare karty Magic. No i teraz pojawia się kwestia naklejenia zdjęć na karty. Macie jakieś podpowiedzi? Są do tego odpowiednie kleje, może taśmy itp.? Nie wiem jak będzie wyglądała "przylepność" w przypadku kart Magic (inny, śliski papier). Robił już ktoś coś podobnego?

Pozdrawiam,

Crystiano02
Nie wiem czy karty Magic są pokryte folią, jeśli nie to powinien sprawdzić się klej pcv do papieru, taki zwykły w sztyfcie ze sklepu papierniczego. Tylko nie kupujcie tych najtańszych.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Folia czy papier samoprzylepny?

Post autor: pvdel »

Prosty i efektowny sposób - zmyć acetonem farbę z kart foil do Magica. Wydrukować na folii swoją kartę. Przykleić używając kleju w sprayu. W internecie można znaleźć mnóstwo tutoriali szczegółowo opisujących krok po kroku jak to się robi, np. https://www.google.pl/amp/s/www.instruc ... _page=true
ODPOWIEDZ