Gra z negatywną interkacją

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Wtotalwar
Posty: 34
Rejestracja: 12 sty 2020, 20:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Gra z negatywną interkacją

Post autor: Wtotalwar »

Cześć,

Poszukuję gry z negatywną interakcją. Najlepiej dla 3 osób wzwyż, oraz żeby była wydana po polsku. Z tego co patrzyłem to Root mógłby się nadać? Tylko nie do końca przekonuje mnie ten baśniowy klimat. Macie jakieś propozycje?
E: Gracze całkiem zaawansowani, więc mogą być zarówno lekkie jak i ciężkie pozycje.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: Mortinista »

Cześć,
Nie wiem na jakim poziomie negatywna interakcja by Cię interesowała, więc coś zaproponuję :

Lords of Waterdeep - euro oparte na zasadach worker placement z zagrywaniem kart intryg. Macie zadania do wykonania i podkładając sobie nogi na końcu punktujecie. Ładnie wykonana, przyjemna rozgrywka z masą zwrotów akcji.

Spartakus : Krew i zdrada - gra o wysokim poziomie interakcji. Karty intryg, licytację, zdrady. Do tego walki na arenie. Można się pokłócić nad planszą. Będzie w tym roku nowa wersja.

Nemesis - ganianie się po statku, realizacja własnych celów. Współpraca zamieniająca się w zdradę i chęć uśmiercenia innych, a do tego kosmici wyskakujący z każdego miejsca.

Plague Inc. - Odwrócona dra w pandemic. Jesteśmy wirusem/bakterią i musimy wykończyć świat i współgraczy zagrywając karty akcji, przenosząc w niechciane miejsca siedliska zakażeń oraz zajmując wolne miejsca.
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 166
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: SwistakCZC »

Pod Nemesisem się też podpisuje, z tym że to nie typowa negatywna interakcja, czasem jest to współpraca a czasem rzucanie sobie kłód pod nogi, zależy jakie cele i gracze.

Jakieś area controle to zazwyczaj walka między graczami: Kemet+Ta Seti, Blood Rage, Inis, Chaos w Starym Świecie, Zakazane Gwiazdy, Gra o Tron, Lords of Hellas itd.

Ewentualnie gry 1 vs. all - Kemet+Set, Descent, The Others.
Wtotalwar
Posty: 34
Rejestracja: 12 sty 2020, 20:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: Wtotalwar »

Mortinista pisze: 07 lut 2021, 12:12 Cześć,
Nie wiem na jakim poziomie negatywna interakcja by Cię interesowała, więc coś zaproponuję :

Lords of Waterdeep
Spartakus : Krew i zdrada
Nemesis
Plague Inc.
Hm, negatywna interakcja dla mnie znaczy to, że można a nawet trzeba szkodzić innym przeciwnikom, aby samemu osiągnąć zwycięstwo. Gra mi się jako wtedy ciekawiej.

Lords of Waterdeep i Plague Inc. - nie są po polsku, a niestety nie wszyscy z którymi gram posługują się swobodnie tym językiem.
Nemesis - mnie osobiście ta gra zachwyca i nawet cena tak nie odstrasza, ale czytałem opinie, że często rozgrywka się rozciąga w czasie, co może odstraszyć potencjalnych partnerów do grania. Prawda to?
Spartakus : Krew i zdrada - nie powiem, mocno zachęciłeś mnie tym opisem. Dasz jakiegoś linka do informacji o nowym wydaniu?
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: Mortinista »

Wtotalwar pisze: 07 lut 2021, 20:10 Spartakus : Krew i zdrada - nie powiem, mocno zachęciłeś mnie tym opisem. Dasz jakiegoś linka do informacji o nowym wydaniu?
Opis po angielsku, po polsku też pewnie wyjdzie w tym roku :) https://www.phdgames.com/2021/01/14/spa ... orce-nine/
Wtotalwar
Posty: 34
Rejestracja: 12 sty 2020, 20:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: Wtotalwar »

SwistakCZC pisze: 07 lut 2021, 12:26
Blood Rage, Inis,
Te pozycje mnie zaciekawiły. Którą byś bardziej polecił?
A w Root ktoś z Was grał? Może jednak warto dać szansę?
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 166
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: SwistakCZC »

Wtotalwar pisze: 07 lut 2021, 21:32
SwistakCZC pisze: 07 lut 2021, 12:26
Blood Rage, Inis,
Te pozycje mnie zaciekawiły. Którą byś bardziej polecił?
A w Root ktoś z Was grał? Może jednak warto dać szansę?
Root nie kojarzę. Blood Rage vs Inis, nie wiem co lepsze. Mi się bardziej wizualnie i mechanicznie podoba BR, ale to kwestia gustu, obie mają mocne i słabe strony i zarówno obie zbierają głównie bardzo dobre recenzje. Polecam obejrzeć gameplay i/lub jakąś recenzję, zobaczysz która Ci bardziej odpowiada.

Czas Nemesis zależy od partii, zdarzają się krótsze, czasem poniżej 1h już przegracie :D zazwyczaj 2-3h (max) idzie ugrać, aczkolwiek przy nieogranej ekipie jak się trafia dużo zwrotów akcji to i 4h może braknąć, to prawda, ale po paru partiach nie powinno się to zdarzać imo.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 400
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 343 times
Been thanked: 309 times

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: Chudej »

Wtotalwar pisze: 07 lut 2021, 21:32
SwistakCZC pisze: 07 lut 2021, 12:26
Blood Rage, Inis,
Te pozycje mnie zaciekawiły. Którą byś bardziej polecił?
A w Root ktoś z Was grał? Może jednak warto dać szansę?
Root jest super, bardzo łatwo zapomnieć, że gra się tu jakimiś słodziakami z Biedry, mechanicznie to jest czysta gra wojenna, taki COIN-lite. Dodatki bardzo fajnie rozbudowują grę. Jedynie dosyć wysoki próg wejścia i 1 gra bez przygotowania ciężko pójdzie.

Inis jest dosyć intensywny, osobiście nie przepadam, bo w czerwonych kartach nigdy nie wiadomo czego się spodziewać, a jest ich na tyle dużo, że się nie zapamięta tego po kilku grach. Z plusów to mogę wymienić całkiem krótki czas gry i oczywiście wykonanie.
Wtotalwar
Posty: 34
Rejestracja: 12 sty 2020, 20:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: Wtotalwar »

Chudej pisze: 09 lut 2021, 00:37
Wtotalwar pisze: 07 lut 2021, 21:32
SwistakCZC pisze: 07 lut 2021, 12:26
Blood Rage, Inis,
Te pozycje mnie zaciekawiły. Którą byś bardziej polecił?
A w Root ktoś z Was grał? Może jednak warto dać szansę?
Root jest super, bardzo łatwo zapomnieć, że gra się tu jakimiś słodziakami z Biedry, mechanicznie to jest czysta gra wojenna, taki COIN-lite. Dodatki bardzo fajnie rozbudowują grę. Jedynie dosyć wysoki próg wejścia i 1 gra bez przygotowania ciężko pójdzie.

Inis jest dosyć intensywny, osobiście nie przepadam, bo w czerwonych kartach nigdy nie wiadomo czego się spodziewać, a jest ich na tyle dużo, że się nie zapamięta tego po kilku grach. Z plusów to mogę wymienić całkiem krótki czas gry i oczywiście wykonanie.

A prawda to z Root, że zawsze daną frakcją musisz robić to samo? Chodzi mi o to, że obejrzałem kilka recenzji i parę razy pojawił się zarzutu, że gra jest super jak się ją poznaje, ogrywa nowe frakcje. Jak je poznasz to gra już nie jest tak zachwycająca i rzutuje to na regrywalność.

Im więcej czytam i oglądam to trudnej mi zdecydować. Aktualnie mam na oku: Root, BR, Inis i Kemet.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 400
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 343 times
Been thanked: 309 times

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: Chudej »

Wtotalwar pisze: 09 lut 2021, 09:04 A prawda to z Root, że zawsze daną frakcją musisz robić to samo? Chodzi mi o to, że obejrzałem kilka recenzji i parę razy pojawił się zarzutu, że gra jest super jak się ją poznaje, ogrywa nowe frakcje. Jak je poznasz to gra już nie jest tak zachwycająca i rzutuje to na regrywalność.

Im więcej czytam i oglądam to trudnej mi zdecydować. Aktualnie mam na oku: Root, BR, Inis i Kemet.
Tutaj niestety nie mogę się do końca wypowiedzieć, bo grałem 3 albo 4 razy i możliwe, że sam jestem jeszcze wstępnie oczarowany tą grą. Wydaje mi się, że głównie różnorodność rozgrywek w tej grze w dużej mierze bierze się z dodatkowych frakcji i konieczności modyfikowania swoich strategii pod nie. To, że "zawsze robi się to samo" można teoretycznie podciągnąć pod każdą grę, chyba zależy jak się do niej podchodzi. Szczerze mówiąc, to wszystkie te gry mają dobre opinie i możesz śmiało się kierować "ładnymi obrazkami" w wyborze.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: E2MD »

W jednej z ekip gramy tylko negatywną interakcję i mogę bardzo mocno polecić grę Achaja. Ta gra się składa tylko z negatywnej interakcji.
Zgadzam się że większość area control posiada wszystkie cechy negatywnej interakcji - moje główne wyróżnienie wędruje do Kemeta a dodatkowo do Chaosu w Starym Świecie. Z kolei odradzam Blood Rage'a. Bitew wcale nie jest aż tak dużo, a w dodatku ktoś może mieć strategię na przegrywanie i zamienia się to w pasjans.
Z gier imprezowych to moim zdaniem całkiem fajny jest Colt Express - strzelasz w kogoś, walisz pięścią, kradniesz. Sporo przypadku, sporo psucia komuś planów ale i sporo zabawy.
Dziwię się że nikt nie wymienił Munchkina - ta gra w założeniach ma negatywną interakcję.

Lords of Waterdeep - gra znakomita, ale interakcji jest znikome ilości. Nemesis - dla mnie casus Blood Rage'a - może się tak złożyć, że interakcji nie będzie prawie wcale.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 778
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 692 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: anitroche »

Wtotalwar pisze: 09 lut 2021, 09:04
A prawda to z Root, że zawsze daną frakcją musisz robić to samo? Chodzi mi o to, że obejrzałem kilka recenzji i parę razy pojawił się zarzutu, że gra jest super jak się ją poznaje, ogrywa nowe frakcje. Jak je poznasz to gra już nie jest tak zachwycająca i rzutuje to na regrywalność.
Trochę robi się to samo, bo jednak każda frakcja ma tylko parę akcji swoich do wykonania, więc będziesz używał tych akcji, no i sposobów na zdobywanie punktów też masz tylko 3: jeden wynikający ze specjalnej zasady danej frakcji, przekuwanie kart przedmiotów, niszczenie żetonów wroga. Pod tym względem robisz to samo, ale my nawet jak już mamy ograne wszystkie frakcje, to się dobrze bawimy, bo gra polega w dużej mierze na stopowaniu innych graczy przed wygraną, żebyśmy my mieli szansę wysforować się na prowadzenie i dla nas to super zabawa (nie możesz grać tylko patrząc jak ty w danej turze masz zdobyć najwięcej punktów, ale raczej jak zaszkodzić innym, żeby oni nie zdobyli więcej od ciebie).
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Feargeat
Posty: 42
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: Feargeat »

Gdy siadamy z kumplami do planszowek to idealnie sprawdza nam sie La Cosa Nostra. Zawsze sa emocje, masa gry nad stołem, dodatkowo ta pozycja to jedna wielka negatywna interakcja. U mnie świetnie się sprawdziła, a po kilku partiach wielu znajomych którzy nie mieli okazji jeszcze pograć, a co nieco słyszeli, dopytuje "kiedy zagramy".

Wiele jednak zależy od tego czy karcianka Ci wystarczy. Jeżeli wolisz postawić na grę z plansza i epickimi figurkami, to niestety nie ten adres ;))
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: jakmis83 »

Spójrz na: Kemet, Rising Sun, Blood Rage.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Wtotalwar
Posty: 34
Rejestracja: 12 sty 2020, 20:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: Wtotalwar »

Obejrzałem parę materiałów i wygląda zachęcająco. Niestety nie widzę nigdzie dostępnej w sprzedaży.
Feargeat pisze: 11 lut 2021, 09:31 Gdy siadamy z kumplami do planszowek to idealnie sprawdza nam sie La Cosa Nostra. Zawsze sa emocje, masa gry nad stołem, dodatkowo ta pozycja to jedna wielka negatywna interakcja. U mnie świetnie się sprawdziła, a po kilku partiach wielu znajomych którzy nie mieli okazji jeszcze pograć, a co nieco słyszeli, dopytuje "kiedy zagramy".

Wiele jednak zależy od tego czy karcianka Ci wystarczy. Jeżeli wolisz postawić na grę z plansza i epickimi figurkami, to niestety nie ten adres ;))
piwko
Posty: 364
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 70 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: piwko »

Feargeat pisze: 11 lut 2021, 09:31 Gdy siadamy z kumplami do planszowek to idealnie sprawdza nam sie La Cosa Nostra. Zawsze sa emocje, masa gry nad stołem, dodatkowo ta pozycja to jedna wielka negatywna interakcja. U mnie świetnie się sprawdziła, a po kilku partiach wielu znajomych którzy nie mieli okazji jeszcze pograć, a co nieco słyszeli, dopytuje "kiedy zagramy".

Wiele jednak zależy od tego czy karcianka Ci wystarczy. Jeżeli wolisz postawić na grę z plansza i epickimi figurkami, to niestety nie ten adres ;))
A mnie z kolei bardzo, bardzo ta gra rozczarowała. Za długa, nudna niemiłosiernie. Sprzedałem z ulgą.

Może i jest fajna, ale nie naszym towarzystwie.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: Kurczu »

Z lżejszych to polecam Przechlapane, jakie to sprytne, a do tego małe i tanie :)
Z trochę poważniejszych, ale nadal wesołych to Palec Boży - kupa śmiechu i jeszcze trochę :)
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra z negatywną interkacją

Post autor: Rafalm »

U mnie +1 wędruje do:
Kemet
Chaos w Starym Świecie
Spartakus
Colt Express

Dodatkowo dorzucę:
Innowacje
Najemnicy
Battlestar Galactica lub Martwa Zima
Gra o Tron
Fief
Jeśli jakiś worker placement z negatywną interakcją to tylko Carson City - nie ma to jak odstrzelić meeple przeciwnikowi :-)

Co do Root - bardzo fajna według mnie, warto dać szansę. Jeśli chodzi o zarzut, że gra się podobnie - cóż, w każdej grze wojennej chodzi o jedno, trzeba przechytrzyć przeciwnika i mu wklepać. Tu nie ma finezji i jakiegoś głębszego myślenia, to klasyczna nawalanka i przeciąganie liny. Ważna uwaga - każdą frakcją gra się inaczej i masz inny cel, nie wszystkie są jednakowo 'wojownicze'.
ODPOWIEDZ