Lords od Hellas, Mysthea czy Cyklady?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
grafi1984
Posty: 42
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:42
Has thanked: 21 times
Been thanked: 1 time

Lords od Hellas, Mysthea czy Cyklady?

Post autor: grafi1984 »

Witam,

proszę o radę jaką grę wybrać. Czy może jaką inną wziąć pod uwagę...

Jestem po rozgrywce w grę Blood Rage, która mi się bardzo spodobała.
Nie chcę jej kupować, bo kolega już ma a chcę wzbogacić swoją kolekcję o grę w tym stylu.
Chodzi o dobrą nawalankę z głębią oraz ładnymi figurkami do 2-2,5h.

Nadmienię, że posiadam już Kemeta.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Lords od Hellas, Mysthea czy Cyklady?

Post autor: E2MD »

Dla ilu osób?

Mysthea idealnie chodzi na 3. Dla 4 jest za długo. Podobno (nie sprawdziłem) działa dobrze na dwie osoby. Gra ma mało nawalanki w sobie.
Cyklady są zdecydowanie najlżejszą grą z towarzystwa. Koniecznie z Hadesem. Dobrze się skaluje. Nawalanka średnia.
LoH w bieda wersji sklepowej wygląda tak sobie, ale jest najlepszy pod względem nawalania się z tych trzech. W podstawce działa do czterech, zamkniecie się spokojnie do 2,5h. Jako, że są bardzo zmienne warunki zwycięstwa to czasem może udać się zagrać poniżej godziny i wzbudzić nienawiść przy stole.

W kategorii nawalanki - LoH bezapelacyjnie.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
grafi1984
Posty: 42
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:42
Has thanked: 21 times
Been thanked: 1 time

Re: Lords od Hellas, Mysthea czy Cyklady?

Post autor: grafi1984 »

E2MD pisze: 16 lut 2021, 15:31 Dla ilu osób?
Najlepiej jakby dobrze chodziła zarówno dla dwóch jak i dla pięciu.
Najczęściej do grania 4-5 osób.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Lords od Hellas, Mysthea czy Cyklady?

Post autor: E2MD »

grafi1984 pisze: 16 lut 2021, 15:40 Najlepiej jakby dobrze chodziła zarówno dla dwóch jak i dla pięciu.
Najczęściej do grania 4-5 osób.
Wg mnie Mysthea odpada - w pięciu to potrwa bardzo długo. Wątpię żebyście się w trzy godziny wyrobili (nawet jak już załapiecie ikony) a plansza (wyspy) będą na maxa nieczytelne (są za małe już na aktywnych trzech graczy a co dopiero na pięciu).

LoH chodzi na pięciu ale musisz mieć rozszerzenie Dark Ages. Polecam od razu Terrain expansion (plastikowe miasta i świątynie) bo bez tego ta gra wygląda biednie. Dla mnie najlepszy wybór ale chyba najdroższy / najtrudniejszy do dostania. Grałem kilkadziesiąt razy ale nigdy na dwóch - raz na trzech, głównie na czterech a ostatnio nawet na sześciu.

Cyklady spoko.

To jest co prawda inny rodzaj gry bo bardziej euro ale dla mnie podobne emocje jak Kemet czy LoH wywołuje GodFather Imperium Corleone. Świetnie się skaluje, jest trochę strzelania, do końca nie wiadomo kto wygra.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 424
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 169 times
Been thanked: 210 times

Re: Lords od Hellas, Mysthea czy Cyklady?

Post autor: Tachion »

Ja posiadam i grałem w BR, LoH oraz Mysthea i może rzucę swoją opinią.

Blood Rage to zdecydowanie najszybsza gra z wymienionych, dla mnie stała sie szybko powtarzalna - no ale mam retail bez dodatków. Super na 4 osoby. Klasycznie jak to z Area Control -> więcej graczy tym lepiej. Zwłaszcza w takim tytule z zależnościami między kartami i szybkim tempem gry. Więc nie dziwię się, ze zaskoczyło ;) Przy szybkiej grze będziesz w skrajnym przypadku w stanie zagrać 2 partie BR w czasie parti w Mysthea czy czasem nawet LoH.

Mysthea w 2 osoby potrafi się ciągnąć i 3h. Wariant na 4 to już będzie realny problem. Przy graczach podatnych na kombinowanie to 4h spokojnie może to potrwać. Grę można próbowac skrócić, ale licz 3h+ raczej i gra może być trudna z początku ze względu na dużo ikon i fakt, że każdą kartę trzeba sprawdzić i po chwili sprawdzić ponownie xD Po pierwszej partii współgracze mogą się z grą pogniewać. No i dla 4. graczy na planszy jest zdecydowanie za dużo figurek. Nic nie widać. Dla mnie to taki Blood Rage na sterydach - ale to jest subiektywna opinia. Każda z tych gier ma inne mechaniki i na inne rzeczy kładzie nacisk. Niemniej jednak zmienna punktacja z kontroli obszarów, przesuwanie wysp i ustawianie potworów daje frajdę. Najmocniejszy punkt gry.

LoH na pewno wygrywa figurkami, ciekawymi warunkami końca gry. Problemem jest instrukcja - wiele czynności wydaje się być modułami dorzuconymi do gry i na przykład taką walkę z potworami to muszę sobie po każdej przerwie przypominać. Tutaj się bardziej czuje przesuwanie "armii", a nie figurek. I znowu lepiej działa na 4 osoby. Dodatków na 5 i 6 osób pewnie nie dostaniesz, więc nie komentuje. Grać będziesz w przedziale 2-3h - zmienne warunki zwycięstwa jednak potrafią mocno zmienić czas rozgrywki.

Generalnie każda z tych gier daje inny feeling. Polecam obejrzeć sobie gameplaye.
Cenowo wychodzi różnie.
Nówki Mysthea - 300zł średnio, używki pewnie podobnie.
Lords of Hellas widzę niedostępny, raczej szukać w używkach. Podstawka za 250+ sie znajdzie, chciaż Terrain Expansion się tej grze przydaje.
Cyklady nówka tak za 170, dodatki już raczej tylko z drugiej ręki albo całość w jakimś pakiecie.
grafi1984
Posty: 42
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:42
Has thanked: 21 times
Been thanked: 1 time

Re: Lords od Hellas, Mysthea czy Cyklady?

Post autor: grafi1984 »

A jakieś inne propozycje do rozważenia?
Gildiril Blackcairn
Posty: 209
Rejestracja: 03 gru 2020, 20:04
Has thanked: 75 times
Been thanked: 15 times

Re: Lords od Hellas, Mysthea czy Cyklady?

Post autor: Gildiril Blackcairn »

Nie nawalanie a zagrożenie nawalaniem ma Scythe.
ODPOWIEDZ