On Mars (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
buhaj
Posty: 1049
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 870 times
Been thanked: 524 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

Zdecydowanie najbardziej lubię The Gallerist - genialna gra: elegancka, pieknie wykonana, znakomity temat i wspaniala mechanika. Dodatkowo sporo klimatu jak na euro. Nieznacznie niżej podąża Vinhos. Później Kanban i Escape plan (ta gra odbiega trochę od ciężkości ostatnich gier Lacerdy i dobrze jej to zrobilo) On Mars mam na poziomie Lizbony i właśnie niezbyt mnie do nich ciągnie. Sam do konca nie wiem dlaczego. Za On Mars powinienem dac sie pokroic bo i temat swietny a i mechanika promu znakomita. Wyglad palce lizac. Ale tak jak w prxypadku Lizbony mam wrazenie przesytu zasad. Troche "mniej" zrobiloby "wiecej" Z CO2 SC mam tak, że bardzo lubię solo Ale niezbyt rywalizacyjnie.
Awatar użytkownika
Shinue
Posty: 127
Rejestracja: 28 lip 2007, 17:48
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 16 times
Been thanked: 2 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Shinue »

Mam nietypową prośbę. Zabrałem do pracy karty naukowców by przyciąć koszulki na gilotynie, która okazał się rozklekotana i nic tego nie wyszło. Ale nie to jest najgorsze. Po powrocie do domu nie odłożyłem kart do pudełka i zagubiłem je we własnym domu... Kiedyś je znajdę ale zagrać (po raz pierwszy) chciałbym już teraz.

Czy znalazłaby się jakaś dobra dusza i zeskanowałaby mi 6 kart naukowców na maila raffaele (na poczcie) wp.pl ?
Z góry uprzejmie dziękuję.
Klub Gier Strategicznych "FENIX", Włocławek
Gry bitewne, RPG, karciane, planszowe.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Kurczu »

Shinue pisze: 16 lis 2020, 07:54 Mam nietypową prośbę. Zabrałem do pracy karty naukowców by przyciąć koszulki na gilotynie, która okazał się rozklekotana i nic tego nie wyszło. Ale nie to jest najgorsze. Po powrocie do domu nie odłożyłem kart do pudełka i zagubiłem je we własnym domu... Kiedyś je znajdę ale zagrać (po raz pierwszy) chciałbym już teraz.

Czy znalazłaby się jakaś dobra dusza i zeskanowałaby mi 6 kart naukowców na maila raffaele (na poczcie) wp.pl ?
Z góry uprzejmie dziękuję.
Podesłane na maila :)
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: kuchar »

Shinue pisze: 16 lis 2020, 07:54 Mam nietypową prośbę. Zabrałem do pracy karty naukowców by przyciąć koszulki na gilotynie, która okazał się rozklekotana i nic tego nie wyszło. Ale nie to jest najgorsze. Po powrocie do domu nie odłożyłem kart do pudełka i zagubiłem je we własnym domu... Kiedyś je znajdę ale zagrać (po raz pierwszy) chciałbym już teraz.

Czy znalazłaby się jakaś dobra dusza i zeskanowałaby mi 6 kart naukowców na maila raffaele (na poczcie) wp.pl ?
Z góry uprzejmie dziękuję.
Mogę wrzucić tylko zdjęcie :)
Spoiler:
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Jools »

Trochę te poniższe wnioski są chybione, i krzywdzące grę.
PytonZCatanu pisze: 28 sty 2020, 10:15 3. Na początku mamy tylko 6 Blueprintów i dłuuuuugo się nie uzupełniają (skok na 2 poziom trwa chyba najdłużej – to zrozumiałe).
Blueprinty wolno się uzupełniają na 2 graczy, ale 6 kart jest wystarczające na start dla nich. Potem i tak wchodzi nowe 12 kart, co daje już możliwości endgame'owe.
Na większą liczbę graczy poziom koloni rośnie szybciej.
PytonZCatanu pisze: 28 sty 2020, 10:15 To wszystko prowadzi do sytuacji, gdzie A i B okupują 1 i 8 slot toru kolejności. B bierze najlepszy Blueprint, a potem w fazie gracza od razu go upgraduje i korzysta od pierwszej tury. A bierze 3 blueprinty, wraca od razu na Marsa i okupuje 4 (pierwszy po marsjańskiej stronie) slot przez 80% czasu gry. Za pomocą Blueprintów może z czasem robić akcje po stronie stacji kosmicznej nie ruszając się z miejsca, ciągle będąc pierwszym we wszystkich akcjach, co może mieć kolosalne znaczenie. W ten sposób, początkowym taktycznym zagraniem (w zasadzie los zdecyduje, kto będzie miał okazje z niego skorzystać) dwie osoby od razu otrzymują przewagę w długiej, strategicznej grze. Jeśli zdecyduje się wziąć prom, to po stronie orbity bierze 1 slot i kiedy będzie wracał ZNÓW jako pierwszy wybierze slot po stronie marsjańskiej (w domyśle, na pewno 4).
Gracz B bierze tylko 1 blueprint, pozostali gracze na orbicie po 3-4 (lub technologię). Wszystko to zależy od kart i strategii.
A to że gracz A po powrocie na marsa bierze pierwszy slot po marsjańskiej stronie, to wina graczy. Bo prom można ustawić po stronie marsa na początku, więc B będzie siedział 2 tury na orbicie (chyba że zmarnuje akcje na lot), lub inny gracz mógł się ustawić na tym polu wcześniej.
Gra ma dziesiątki takich właśnie micro decyzji, a wszystko zależy od układu planszy.
PytonZCatanu pisze: 28 sty 2020, 10:15 Dodatkowe spostrzeżenia są takie:
1. Bonusy na torze są za słabe w stosunku do zysku wynikającego z bycia ciągle pierwszym lub szybkiego dostępu do dobrych akcji dodatkowych.
Darmowe akcje na torze kolejności bardzo pomagają - przesuwanie bota czy karta projektu.
PytonZCatanu pisze: 28 sty 2020, 10:15 2. Rozkład akcji spowodował, że nie chce się ruszać z Marsa.
Jak nie ruszysz się z Marsa, to nie zrobisz produkcji, czy nie odzyskasz kolonistów. Po stronie orbitalnej też jest sporo punktów (przesuwanie technologii lub karty projektów)
PytonZCatanu pisze: 28 sty 2020, 10:15 3. Nie ma żadnego sposobu na przesunięcie kogoś na torze, dopóki sam się nie ruszy.
Patrz wyżej. Na orbitę trzeba latać co jakiś czas.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: kuchar »

Pojawiło się kilka informacji dotyczących dodatku do ON MARS : Alien Invasion - LINK
Coming to Kickstarter May 13th - May 28th
On Mars: Alien Invasion is a short story expansion to On Mars made in 4 chapters with 4 different modes of play.
The short story is called Alien Invasion and contemplates the following Chapters and modes of play:
Chapter 1 - Invasion - 1 vs All - 3 to 5 players
Chapter 2 - Outbreak - Co-Op - 2 to 4 players
Chapter 3 - Blackout - Co-Op - 2 to 4 players
Chapter 4 - Monolith - Solo - 1 player
Spoiler:
Obrazek
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3388
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Ardel12 »

No tego się nie spodziewałem, rozumiem kataklizmy, zmaganie się z niesprzyjającymi warunkami, ale kosmici i to u Vitala? Tego Vitala co robi tematy jak najbardziej powiązane tematycznie, ale opierające się na rzeczywistości :O Szok i niedowierzanie.

Liczba komponentów nie jest wielka i liczę, że cena będzie odpowiednio niższa od podstawki. W pudle od podstawki tego się nie zmieści, więc ciekawe czy od razu będzie możliwość kupna Big Boxa :twisted:

Najbardziej ciekawi mnie opcja full coop. Solo nie grywam, a warian 1 vs All w tak mózgożernej grze może być zabójczy.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Następna duza gra to Weather Machine. Kontrolowanie pogody przez steam punkowe maszyny tez niewiele ma wspólnego z rzeczywistoscia. Szkoda ze na solo jest tylko jeden chapter :-/
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 995
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 244 times
Been thanked: 243 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Moonday »

Mam mieszane uczucia. Z jednej stroni wolałbym nie wchodzić aż tak głęboko w tematykę s-f, z drugiej podoba mi się mnogość wariantów gry. Raczej na pewno kupię. Dobra, kogo ja chcę oszukać, kupię na pewno :D
sasquach
Posty: 1854
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 944 times
Been thanked: 591 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: sasquach »

Rozumiem, że dostajemy to zamiast "On Mars: Surviving Mars"? Trochę szkoda, bo tamto zapowiadało się na coś większego.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: kuchar »

sasquach pisze: 18 lut 2021, 22:40 Rozumiem, że dostajemy to zamiast "On Mars: Surviving Mars"? Trochę szkoda, bo tamto zapowiadało się na coś większego.
Z tego co się orientuję zmianie uległa tylko nazwa dodatku, natomiast zawartość pozostała taka sama.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Szewa »

Ardel12 pisze: 18 lut 2021, 21:30 No tego się nie spodziewałem, rozumiem kataklizmy, zmaganie się z niesprzyjającymi warunkami, ale kosmici i to u Vitala? Tego Vitala co robi tematy jak najbardziej powiązane tematycznie, ale opierające się na rzeczywistości :O
I want to belive!
Mamy potwierdzenie na ich istnienie ;)

Teraz tylko ograć w końcu podstawke :lol:
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 166
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Siersciu »

Ardel12 pisze: 18 lut 2021, 21:30

Liczba komponentów nie jest wielka i liczę, że cena będzie odpowiednio niższa od podstawki. W pudle od podstawki tego się nie zmieści, więc ciekawe czy od razu będzie możliwość kupna Big Boxa :twisted:

Fakt, jest mniej komponentów niż w podstawce, ale wydaje mi się, że i tak tego sporo jest. Ciekawe jaka będzie cena?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: gafik »

Ardel12 pisze: 18 lut 2021, 21:30 ...
Liczba komponentów nie jest wielka i liczę, że cena będzie odpowiednio niższa od podstawki. W pudle od podstawki tego się nie zmieści, więc ciekawe czy od razu będzie możliwość kupna Big Boxa :twisted:
...
Czy jest możliwość że pojawi się taki duży Box?
Pytam bo właśnie chcę kupić On Mars i w związku z tym kolejne pytanie:
W tej chwili są jakieś wersje. Pokopałem i widzę:
1. On Mars Edycja Kickstarter De Luxe
2. On Mars Edycja Kickstarter
3. On Mars Edycja Polska
4. On Mars Edycja Angielska
Czymś się różnią? A może to tylko różne nazwy tego samego?
Dzięki :)
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: kuchar »

gafik pisze: 19 lut 2021, 11:46
Ardel12 pisze: 18 lut 2021, 21:30 ...
Liczba komponentów nie jest wielka i liczę, że cena będzie odpowiednio niższa od podstawki. W pudle od podstawki tego się nie zmieści, więc ciekawe czy od razu będzie możliwość kupna Big Boxa :twisted:
...
Czy jest możliwość że pojawi się taki duży Box?
Pytam bo właśnie chcę kupić On Mars i w związku z tym kolejne pytanie:
W tej chwili są jakieś wersje. Pokopałem i widzę:
1. On Mars Edycja Kickstarter De Luxe
2. On Mars Edycja Kickstarter
3. On Mars Edycja Polska
4. On Mars Edycja Angielska
Czymś się różnią? A może to tylko różne nazwy tego samego?
Dzięki :)
Na Big Boxa bym raczej nie liczył :)
Kupując PL wersję masz pełnego KSa
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3388
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Ardel12 »

Co do Big Boxa to jest to w sumie pierwszy duży dodatek Vitala do jego euro gier. Poprzednie gry jak The Gallerist, Kanban, CO2 czy Lisboa doczekały się co najwyżej mini dodatków składających się na kilka kart i znaczników. Vinhos poszalał i dodatki z KS łącznie spokojnie mogą robić spokojnie za pełnoprawny dodatek, ale nie na tyle by spokojnie nie zmieścić jeszcze tego w pudle.

Dlatego nie wykluczam opcji, że może się pojawić takowy dodatek. Liczę, że samo pudło od dodatku zachowa wymiary podstawki(prócz głębokości) i będzie się elegancko prezentować na półce. Za Big Boxem przemawia też fakt, że ostatnio wielu wydawców takie w końcu oferuje, choć nie powiem bym bardziej się ucieszyl możliwością zmieszczenia wszystkiego w oryginalnym pudle(półki nie są z gumy).

W sumie przy kampaniach zawsze są dodruki, jeśli ktoś jeszcze nie ma On Marsa a będzie brał dodatek, to może załapać się na lepszą cenę niż obecnie dostępne na rynku.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: gafik »

Kupiłem i zagrałem 8)
Ech... Lacerda nie zawodzi.
Gra w 3 osoby. Wszyscy pierwszy raz.
Pierwszy setup 40 min (pewnie następne będą szybciej ale chyba nie da się zejść poniżej 20 min. co?). Wielki stół został pożarty.
Tłumaczenie 45 min.
Rozgrywka 4h (sporo zaglądania do instrukcji było żeby się upewnić ale zasady intuicyjne) i nie dłużyło się. Wszyscy wyrazili zamiar jeszcze kilka razy zagrać w krótkim odstępie czasu.
Wspaniała, ciężka gra i klimacik nawet troszkę przebijał. Mózg mrowił, a prąd szedł aż do pięt :P
Dawno nie grałem w Kanban, ale wydaje mi się, że On Mars jest łatwiejsza. Chociaż grałem we wszystkie gry Lacerdy i może się do tego przyzwyczaiłem.
W każdym razie miłośnikom ciężkiego euro bardzo polecam.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3388
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Ardel12 »

Też ostatnio udało mi się zagrać w 3os. Ja po 1 partii w 2os z kolei reszta grała pierwszy raz. Rozłożenie podobnie, 30-40minut z instrukcją w ręce. Nie jest tego dużo i moim zdaniem spokojnie można ten czas podzielić przez 2 jak już się zapamięta co i gdzie postawić. Niestety doświedczenie z tej gry mocno procentuje i po prostu zgniotłem przeciwników, mając na koncie pod 90 pkt, gdy oni skończyli z wynikami 50 pare i 40 kilka. Niestety, ale pierwsza partia to po prostu szkolenie się. Co z czym się wiąże, co się opłaca, na co uważać.

Gra mi się podoba, ale nie mam efektu WOW jak po Gallerist. Na pewno chcę pograć więcej i sprawdzić kolejne strategie, ale na razie nie powiem by na 100% On Mars miał zostać w mojej kolekcji.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: gafik »

Tak, nawet przeczytanie instrukcji z uwagą daje większe szanse na wygraną (ja tłumaczyłem zasady i do tego przeczytałem 2x instrukcję i do tego obejrzałem wideozasady).
Punktacja: 113, 61, 58.
U nas był efekt "łał" do tego stopnia, że jeden już zamawia swoją kopię :P
Obecnie dla mnie On Mars i Lisboa to top Lacerdy.
2. miejsce ma Gallerist.
3. CO2.
Potem Kanban i Escape Plan.
Vinhos nie pamiętam bo grałem 10 lat temu :P
Uwielbiam jego gry, ale ja jestem niemiarodajny bo jestem wyznawcą ciężkiego euro.
Z innej beczki: Nie sądzicie,że powinno na planszy głównej znaleźć się przypomnienie o uzupełnieniu technologii i magazynu tak jak jest na planszy na projekty. Jest tam miejsce na to. Może zrobię sobie taką przypominajkę w postaci kafla? :)

Obrazek
Golin
Posty: 329
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Golin »

ktoś tutaj pisał że polska edycja ma wszystko z ks-a, z tego co podaje rebel ich edycja delux PL nie posiada zawartości z ks-a a co zwykła edycją PL? jakie są różnice?
sasquach
Posty: 1854
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 944 times
Been thanked: 591 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: sasquach »

Golin pisze: 09 mar 2021, 11:28 ktoś tutaj pisał że polska edycja ma wszystko z ks-a, z tego co podaje rebel ich edycja delux PL nie posiada zawartości z ks-a a co zwykła edycją PL? jakie są różnice?
Pewnie nie ma upgrade packa: https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... grade-pack
Oraz karty promo (choć ta była tylko dla retailerów, Hobbity dawały do kopii które były sprzedawane na ich stronie) https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... promo-card
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Jools »

Jako posiadacz On Marsa PL:
Wersja PL ma wszystko oprócz promo karty Beacon, czyli 99%.
Za pół tysiąca złotych wypadałoby żeby tak było.
sasquach
Posty: 1854
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 944 times
Been thanked: 591 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: sasquach »

Jools pisze: 09 mar 2021, 16:55 Jako posiadacz On Marsa PL:
Wersja PL ma wszystko oprócz promo karty Beacon, czyli 99%.
Za pół tysiąca złotych wypadałoby żeby tak było.
No nie: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/on-m ... 10847.html
"UWAGA! Gra nie zawiera elementów z kampanii KS. Są one dostępne osobno w postaci Upgrade Pack'a. Produkt zawiera instrukcję i kompendium w języku polskim. Część elementów gry może być zależna językowo, więc gracze nie znający języka angielskiego mogą mieć utrudnioną rozgrywkę."

Jak ktoś kupował grę w ramach KS u Hobbitów to miał Upgrade Packa i kartę promo w cenie. W pozostałych przypadkach to już kwestia sprzedawcy. Nie ma gwarancji, że będzie w niej upgrade pack.
Golin
Posty: 329
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: Golin »

właśnie :( ehh no to chyba jednak się nie skuszę 500zeta za niepełna grę to już wychodzi poza budżet
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: On Mars (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Golin pisze: 09 mar 2021, 20:08 właśnie :( ehh no to chyba jednak się nie skuszę 500zeta za niepełna grę to już wychodzi poza budżet
Kup od kogos z forum i po problemie. Powinno byc taniej i z wszystkimi.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
ODPOWIEDZ