The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: jamek »

Gambit pisze: 16 lut 2021, 18:12
jamek pisze: 16 lut 2021, 17:07
_leigam_ pisze: 16 lut 2021, 16:03

Dużo przy tym zabawy? chyba się dość sporo nakleja na plansze główną ważnych informacji? Jeszcze nie przeczytałem instrukcji a niedługo zaczynam grać...
Zero problemu, jeszcze szybciej niż podpisywanie naklejek i zaznaczanie upływu czasu...
Naklejki są w formie książeczki, wyrywamy stronę i kładziemy gdzie trzeba. Podpis to kolorowa kosteczkę , każdy ma swój kolor - jest to o tyle wygodne że widać z daleka kto co podpisał. Save zdjecie aparatem.
Kolejna ekipa najpierw szuka naklejek w "książeczce" potem wśród tych wyrwanych. Upływ czasu to kolejne kosteczki. No i nie wiem jak z kartami. Czy mają oznaczenie z której koperty zostały wyjęte? Tego nie sprawdzałem. Plus oczywiście zapisywanie punktów i achievementów każdego domu na osobnej kartce. Plus masa obsługi. Moim zdaniem najlepiej się złożyć z ekipą na egzemplarz Dylematów i bawić normalnie :)
Są oznaczenia na kartach, set up trwa może minutę dłużej, położenie kosteczki trwa szybciej niż podpis. Chyba, że ktoś czerpie frajdę z naklejania naklejek i podpisywaniem się na kartach to rozumiem. To nie jest Pandemia Legacy gdzie bez zniszczenia gry się nie obędzie. Niszczyć czy nie, to jest prawdziwy dylemat:)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11172
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: japanczyk »

Gambit pisze: 16 lut 2021, 18:12 Czy mają oznaczenie z której koperty zostały wyjęte?
Mają ;-)
SzySzy
Posty: 15
Rejestracja: 04 lis 2014, 22:06
Been thanked: 1 time

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: SzySzy »

Właśnie skończyliśmy Dylematy Króla, 16 rozgrywek nam wyszło w 4 wieczorach się zamknęliśmy. Graliśmy w 4 osoby, była zrzuta na grę :) Gra miodna, niektórym bardzo ale to bardzo przypadła do gustu innym troch mniej ale też byli na tak. Na początku uważałem, że te 280 zł to sporo jak na zawartość pudła ale emocje jakie towarzyszyły przy tej grze były warte tej kasy.

Mam kilka pytań do graczy, którzy również skończyli
Spoiler:
Motyw z zasłonkami na bonusy związany z głosowaniem super, żałuje, że dopiero teraz to przeczytałem. Ciekawym rozwiązaniem przy wyborze rodu mogłoby być drzewko decyzyjne, albo mini test po rozwiązaniu którego gra powiedziałby którą frakcją mamy zagrać.

Ogólnie gra warta grzechu.
_leigam_
Posty: 954
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 113 times
Been thanked: 197 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: _leigam_ »

Jak wybieraliście rody?
Ja będę grał w 4 osoby i zastanawiam się czy nie dać po prostu każdemu po 3 zasłonki do wyboru. Nikt nie będzie znał historii i celów innych rodów i będzie trzeba się domyśleć na czym komu zależy. Czy rody bardzo się różnią? Nie chciałem tego czytać ze względu na jw.

Co do zasłaniania kart - wszystkie karty mają taką samą długość tych beleczek ze skutkami? Chyba bardziej mi się taka gra widzi... zobaczymy co grupa powie.


Mam wrażenie że do tej gry trzeba podejść totalnie nie rywalizacyjnie, i nie przejmować się specjalnie wynikami na koniec gry bo nie da się chyba przewidzieć co i za co. (chyba że w trakcie kampanii jesteśmy w stanie się choć trochę domyśleć co jest bardziej warte zachodu??)
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

_leigam_ pisze: 19 lut 2021, 16:41 Jak wybieraliście rody?
Ja będę grał w 4 osoby i zastanawiam się czy nie dać po prostu każdemu po 3 zasłonki do wyboru. Nikt nie będzie znał historii i celów innych rodów i będzie trzeba się domyśleć na czym komu zależy. Czy rody bardzo się różnią? Nie chciałem tego czytać ze względu na jw.

Co do zasłaniania kart - wszystkie karty mają taką samą długość tych beleczek ze skutkami? Chyba bardziej mi się taka gra widzi... zobaczymy co grupa powie.


Mam wrażenie że do tej gry trzeba podejść totalnie nie rywalizacyjnie, i nie przejmować się specjalnie wynikami na koniec gry bo nie da się chyba przewidzieć co i za co. (chyba że w trakcie kampanii jesteśmy w stanie się choć trochę domyśleć co jest bardziej warte zachodu??)
Ja znalazłem na BGG plik z fabularnymi opisami rodów i wybraliśmy je tylko i wyłącznie na tej podstawie i to jeszcze zanim przyszła do mnie gra. Zasłonki zobaczyliśmy potem :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: donmakaron »

Ja sugeruję nie zasłaniać wyników głosowań. Po pierwsze znajomość kierunku danej opcji napędza ciekawe głosowania i ciągnięcie sukna w swoją stronę. Zasłaniając karty napotkacie takie dylematy, których wybór będzie absolutnie nie jasny i skończy się głosowaniem w ciemno. Pewnie - można to ograniczyć do odgrywania postaci i bawić się świetnie, ale co jeśli moja zażarta walka o opcję A pogrąży mój ród i okaże się być w sprzeczności z wszystkimi moimi wcześniejszymi głosowaniami? Jest to tylko pozornie opcja bardziej klimatyczna i fluffowa.

Dajcie się też zaskoczyć tej grze. Bywa tak, że karta nie podaje wszystkich informacji w ikonach i ci co nie wczytali się w treść dylematu, albo źle ją zinterpretowali, kończą niemiło zaskoczeni.

W Dylematach Króla gracz nie dostaje zbyt wiele kontroli nad niczym i nie warto (moim zdaniem oczywiście) odbierać sobie samemu resztek tej kontroli.

A rody wybieraliśmy z całej dostępnej puli. Niektórzy na bazie godła i motta rodu, inni na bazie opisów fabularnych, jeszcze inni na bazie tylko i wyłącznie rodowych osiągnięć. Do tego właściciele gry przyszli na spotkanie z już wybranymi rodami. Wszyscy bawimy się świetnie.
_leigam_
Posty: 954
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 113 times
Been thanked: 197 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: _leigam_ »

Czyli rozumiem, że z karty dylematu (z samej treści) ciężko byłoby w niektórych przypadkach wywnioskować jak nasza decyzja wpłynie na królestwo i w jakim aspekcie? Jest aż tak że np można by się spodziewać że wpłynie pozytywnie na morale a jest wręcz odwrotnie?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: donmakaron »

Z naszego doświadczenia wynika, że jest trochę przypadków, w których z treści fabularnej karty nie wynika wprost dlaczego ta decyzja miałaby wpłynąć na ten czy inny wskaźnik. W większości przynajmniej połowa jest jasna, ale pojedyncze karty to absolutna zagadka.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: VivoBrezo »

_leigam_ pisze: 19 lut 2021, 19:17 Czyli rozumiem, że z karty dylematu (z samej treści) ciężko byłoby w niektórych przypadkach wywnioskować jak nasza decyzja wpłynie na królestwo i w jakim aspekcie? Jest aż tak że np można by się spodziewać że wpłynie pozytywnie na morale a jest wręcz odwrotnie?
Zdarza się że niektóre karty opisują jakieś wydarzenie i w efektach widać że np głosując na tak wzrośnie dobrobyt, a na nie spadnie wojskowość. Po głosowaniu i odwróceniu karty może się okazać, że głosując na nie spadła Ci wojskowość, ale wzrósł wskaźnik odpowiedzialny za kulturę. Nie było tego bezpośrednio we wskaźnikach na kartach, ale z treści karty można było wywnioskować, że taki skutek może się pojawić.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
ttqsmastah
Posty: 35
Rejestracja: 07 wrz 2013, 10:04

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: ttqsmastah »

SzySzy pisze: 17 lut 2021, 13:33 Właśnie skończyliśmy Dylematy Króla, 16 rozgrywek nam wyszło w 4 wieczorach się zamknęliśmy. Graliśmy w 4 osoby, była zrzuta na grę :) Gra miodna, niektórym bardzo ale to bardzo przypadła do gustu innym troch mniej ale też byli na tak. Na początku uważałem, że te 280 zł to sporo jak na zawartość pudła ale emocje jakie towarzyszyły przy tej grze były warte tej kasy.

Mam kilka pytań do graczy, którzy również skończyli
Spoiler:
Motyw z zasłonkami na bonusy związany z głosowaniem super, żałuje, że dopiero teraz to przeczytałem. Ciekawym rozwiązaniem przy wyborze rodu mogłoby być drzewko decyzyjne, albo mini test po rozwiązaniu którego gra powiedziałby którą frakcją mamy zagrać.

Ogólnie gra warta grzechu.
Spoiler:
0NCK0
Posty: 93
Rejestracja: 16 lut 2010, 09:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: 0NCK0 »

Spoiler:
My skończyliśmy, grę uważam za super doświadczenie, ale wymagające trochę usprawnień. Głównym nie powinno być ikonek co się stanie po wybraniu konkretnej opcji w głosowaniu. Wtedy dawałoby to większe pole do dedukcji. A tak to były sytuacje że nikomu nie opłacało się głosować tak jak myśli tylko wybierał chwilową korzyść.
_leigam_
Posty: 954
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 113 times
Been thanked: 197 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: _leigam_ »

Jak na razie, po 5 scenariuszach bardzo na plus. Mimo że mam wrażenie że zawaliłem moje osiądnięcie fabularne i że chyba mam nikłe szanse na wygraną.
Zmieniłem zdanie i zostawię raczej odsłonięte wskaźniki, widzę w tym sens (po pierwsze interes rodu/mój własny), a zasłonięcie ich mogło by spowodować czasem frustracje. Domyślanie się co się wydarzy wymusiłoby dużo większą ilość tekstu a to zmieniło by charakter gry imho.

Instrukcja mogła by być klarowniej napisana, nie wszystko jest dobrze wyjaśnione. A błędy ... nie mają cholera żadnej weryfikacji "ostatecznego" pliku?? totalna porażka, jak można nie zauważyć że grafiki się złe wczytały i to w kilku miejscach.

Co do moich szans na wygraną, to mam jeszcze nadzieje że wygra ten co najwięcej żre przy grze:P
Obrazek

Bardzo mnie ciekawi pewna kwestia związana z grą ale nie chce sobie zepsuć zabawy (choć jeśli się potwierdzi to będzie to spory minus)
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: donmakaron »

Powiedzcie proszę jak to było czy jest w waszych rozgrywkach. U nas mamy gracza, któremu idzie wyjątkowo dobrze, a jedyne co robi to pasuje po umocnienie władzy. Zdarzyła mu się gra, w której nie głosował ani razu i był bodajże drugi. Nie grał z nami od początku, ominął dwie początkowe rozgrywki, a jest teraz drugi w ilości prestiżu i żądzy. Czy u was też metoda na ciągłe pasowanie przynosiła tak dobre rezultaty?

Nie skończyliśmy jeszcze całej kampanii, więc proszę bez spoilerów :)
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: dwaduzepe »

donmakaron pisze: 25 lut 2021, 22:44 Powiedzcie proszę jak to było czy jest w waszych rozgrywkach. U nas mamy gracza, któremu idzie wyjątkowo dobrze, a jedyne co robi to pasuje po umocnienie władzy. Zdarzyła mu się gra, w której nie głosował ani razu i był bodajże drugi. Nie grał z nami od początku, ominął dwie początkowe rozgrywki, a jest teraz drugi w ilości prestiżu i żądzy. Czy u was też metoda na ciągłe pasowanie przynosiła tak dobre rezultaty?

Nie skończyliśmy jeszcze całej kampanii, więc proszę bez spoilerów :)
no niestety tak jest. Gra jest po prostu bezsensowna. Zalozenie i pomysk byly fajne, ale cos nie wyszlo. Te wszystkie glosowania, wskazniki itp to nie ma sensu. Wszystko jest wynikiem przypadku i pasujac mozna wygrac cala gre jak sie tak wskazniki uloza po prostu. Dla mnie to byl ogromny zawod i widze, ze tez to dostrzegles w waszej grze.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Szewa »

Potwierdzam, u nas gracz, który pasował 95% czasu był jednym z największą szansą na wygraną.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

donmakaron pisze: 25 lut 2021, 22:44 Powiedzcie proszę jak to było czy jest w waszych rozgrywkach. U nas mamy gracza, któremu idzie wyjątkowo dobrze, a jedyne co robi to pasuje po umocnienie władzy. Zdarzyła mu się gra, w której nie głosował ani razu i był bodajże drugi. Nie grał z nami od początku, ominął dwie początkowe rozgrywki, a jest teraz drugi w ilości prestiżu i żądzy. Czy u was też metoda na ciągłe pasowanie przynosiła tak dobre rezultaty?

Nie skończyliśmy jeszcze całej kampanii, więc proszę bez spoilerów :)
Mieliśmy jednego "pasera", ale nie szło mu tak dobrze.
dwaduzepe pisze: 25 lut 2021, 23:54 no niestety tak jest. Gra jest po prostu bezsensowna. Zalozenie i pomysk byly fajne, ale cos nie wyszlo. Te wszystkie glosowania, wskazniki itp to nie ma sensu. Wszystko jest wynikiem przypadku i pasujac mozna wygrac cala gre jak sie tak wskazniki uloza po prostu. Dla mnie to byl ogromny zawod i widze, ze tez to dostrzegles w waszej grze.
Gra nie jest bezsensowna, tylko zależna od grupy. Jak grupa wchodzi w klimat i "żyje" fabułą, to całość zażre. Jak zaczyna się mechaniczne przeliczanie, całość przestaje bawić. Mechanika w Dylematach Króla nie jest wyszukana. Jej zadaniem jest pozwolić płynąć historii.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: VivoBrezo »

U nas też trochę opada momentum, po początkowym zachwycie. Historia jest świetna, ale mierzi trochę fakt robienia w kółko tego samego, mimo że mechanika jak najbardziej pasuje do gry. Brak tego, co jest np w Pandemicu, albo Betrayalu, że zmiany w trakcie gry, mocno wpływają na nasze czynności, przełamują schematy.

Co do akcji na pasowanie, warto zaznaczyć, że taki gracz nie podpisuje dekretów, naklejek etc, a z tego mogą być punkty, ułatwienia w fabule, wykonywanie swoich tajnych celów. Nie wiem, czy ostatecznie, dałoby to pierwsze miejsce.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 477 times
Been thanked: 447 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Shodan »

Gambit pisze: 26 lut 2021, 08:02
Gra nie jest bezsensowna, tylko zależna od grupy. Jak grupa wchodzi w klimat i "żyje" fabułą, to całość zażre. Jak zaczyna się mechaniczne przeliczanie, całość przestaje bawić. Mechanika w Dylematach Króla nie jest wyszukana. Jej zadaniem jest pozwolić płynąć historii.
Nie sądzisz, że jeśli gra się zgodnie z zasadami, to dobra planszówka powinna działać niezależnie od stylu gry danej grupy?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11172
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: japanczyk »

Shodan pisze: 26 lut 2021, 08:24 Nie sądzisz, że jeśli gra się zgodnie z zasadami, to dobra planszówka powinna działać niezależnie od stylu gry danej grupy?
Odpowiem za Gambita - nie
Nie kazda gra jest dla kazdej grupy - jesli ktos jest klimaciarzem, a ta gra zdecydowanie jest skierowana do osob, ktore docenia warstwe fabularna, to nie bedzie niesutannie pasował

Oczywiscie to tylko moje zdanie, ale mechnika w tej grze pelni role drugorzedna nad historia i decyzjami podejmowanymi w czasie gry
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

Shodan pisze: 26 lut 2021, 08:24
Gambit pisze: 26 lut 2021, 08:02
Gra nie jest bezsensowna, tylko zależna od grupy. Jak grupa wchodzi w klimat i "żyje" fabułą, to całość zażre. Jak zaczyna się mechaniczne przeliczanie, całość przestaje bawić. Mechanika w Dylematach Króla nie jest wyszukana. Jej zadaniem jest pozwolić płynąć historii.
Nie sądzisz, że jeśli gra się zgodnie z zasadami, to dobra planszówka powinna działać niezależnie od stylu gry danej grupy?
Ale skąd pomysł, że Dylematy nie działają. Dwie osoby napisały, że paser ma największe szanse na wygraną. Jedna, że nie. Samo pasowanie po żetony nie jest w Dylematach złotym środkiem na wygraną. Mimo iż mechanika nie jest wyszukana, musi kilka rzeczy się złożyć, żeby czyste pasowanie dawało punkty na koniec rozgrywki. Karta Roli, finalne położenie wskaźników, kasa.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Szewa »

Osoba pasujące zwykle otrzymuje punkty na koniec za ilość wpływu i pieniądze.
Nawet jak trafi 3 wskaźniki to i tak wychodzi na plus, wtedy zwykle kończy na 2-3 miejscu.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: donmakaron »

No i stać takiego pasanta w kluczowym momencie przelicytować innych w głosowaniu i pchnąć pożądany wskaźnik albo przykleić nalepkę. Co więcej wyszły nam braki i dziwne rzeczy w mechanice. Odblokowaliśmy zakończenie jednej historii, które stawia grę na głowie*. Co prawda trzeba się dostosować i sporo się zmieniło (więc cała kampania nie jest totalnie monotonna), ale odebrało to jeszcze więcej kontroli nad grą i popsuło części grupy radość z gry. Do tego ten dziwny motyw z pasowaniem, kilka absurdalnych dylematów i ocena gry mocno osiadła w moich oczach. Nawet z ekipą wczuwającą się w klimat i historię, pewnych rzeczy po prostu nie opłaca się robić i nie wytłumaczysz tego fluffem.

Gra nadal mi się podoba, na pewno jest jednym z ciekawszych gier z kampanią / gier legacy, ale nie jest to taki hit jak mi obiecywano ;)

*Chodzi o:
Spoiler:
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: dwaduzepe »

donmakaron pisze: 26 lut 2021, 10:33 No i stać takiego pasanta w kluczowym momencie przelicytować innych w głosowaniu i pchnąć pożądany wskaźnik albo przykleić nalepkę.
dokladnie tak.
gregoff
Posty: 803
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 550 times
Been thanked: 170 times

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: gregoff »

dwaduzepe pisze: 27 lut 2021, 10:17
donmakaron pisze: 26 lut 2021, 10:33 No i stać takiego pasanta w kluczowym momencie przelicytować innych w głosowaniu i pchnąć pożądany wskaźnik albo przykleić nalepkę.
dokladnie tak.
Ale jak wszyscy będą pasować to nikt nic nie ugra. Pas też mozna blokować poprzez nie pozwolenie pasującemu zebrania zbyt dużej siły politycznej (pasować z nim przy dużej ilosci żetonów.

Poza tym gra nad stołem, dobry blef (np zmuszenie rywali do oddania wiekszej ilosci głosów na swoją opcje - bo przegrywający nie traci swoich głosów więc moze podbijać) negocjacje to sól tej gry. Jeśli ktoś tylko pasuje to chyba nie nadaje się do tej gry.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2021, 14:18 przez gregoff, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: The King's Dilemma / Dylematy Króla (Hjalmar Hach, Lorenzo Silva)

Post autor: Gambit »

gregoff pisze: 27 lut 2021, 14:02
dwaduzepe pisze: 27 lut 2021, 10:17
donmakaron pisze: 26 lut 2021, 10:33 No i stać takiego pasanta w kluczowym momencie przelicytować innych w głosowaniu i pchnąć pożądany wskaźnik albo przykleić nalepkę.
dokladnie tak.
Ale jak wszyscy będą pasować to nikt nic nie ugra. Pas też mozna blokować poprzez nie pozwolenie pasującemu zebrania zbyt dużej siły politycznej. Poxa tym gra nad stołem, dobry blef, negocjacje to sól tej gry. Jeśli ktoś tylko pasuje to chyba nie nadaje się do tej gry.
To jest właśnie to. Ta wizja pasowania, jako klucza do bycia w grze o zwycięstwo w moim odczuciu (i z tego co widziałem w naszych rozgrywkach) zakłada, że reszta graczy nie zwraca uwagi na tego, który pasuje. Albo gra jakieś totalnie randomowe rzeczy. To jak z większością "strategii wygrywających". Działa, jeśli reszta graczy na to pozwala i nie zwraca uwagi na tego "rodzynka".
ODPOWIEDZ