Parks (Henry Audobon)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: vinnichi »

Nieźle!! Jeszcze przy ograniczeniu 12 zasobów na ręce to musiałeś to naprawdę nieźle wykombinować żeby to razem zgrać.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: dawid »

Właśnie przy tej karcie zasoby są największym problemem.. Dlatego przez pierwsze 3 rundy byłem skupiony na kupowaniu sprzętu, który redukuje koszt + miałem dwie manierki pozwalające na rezerwację parku. Rezerwowalem parki, które mogę odwiedzić praktycznie za darmo i na końcu większość parków była bez kosztu.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: vinnichi »

No to pokazuje że tytuł ma naprawdę świetne możliwości kombinowania
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: sajlenthill »

To ja się też wypowiem na temat partii 3os. Nastawiałem się na mocno familijny tytuł a tutaj zdziwko bo jest nad czym pomyśleć i wcale to nie takie łatwe i oczywiste. Super, że są zmienne pola na ścieżce a kolejność ma wielkie znaczenie. No i oczywiście weź tak stawiaj swoich podróżników żeby załapać się na to co człowiek zaplanował (a tylko jeden obóz do rozbicia podczas pory roku). Dodatkowo karty usprawnień i kantyn, które daję większe pole manewru. Obawiam się, że na 2os będzie za luźno. Na 3-4os może być optymalnie. Ciekawy jestem jak z regrywalnością. Polecam sprawdzić.
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: dawid »

Na dwie osoby też jest dobrze.
Oczywiście na torze jest więcej miejsca, przez co czasem przeprowadza się więcej akcji, ale nadal jest wyścig o to kto będzie pierwszy na mecie i weźmie sobie fajny park albo fajne wyposażenie.
Podobnie z grą solo. Mimo wszystko w grze solo warto być na mecie przed rangersami. Dlatego mimo, że jest więcej miejsca też sporo akcji się pomija.
Mam za sobą jakieś 20 partii, z tym połowa solo i nadal mam ochotę do tego siadać.
I zgadzam się, że gra zaskakuje możliwościami kombinowania pomimo bardzo prostych zasad.

Jedyne co mi się nie podoba to losowość kart manierek. Oczywiście karty sprzętu czy parków też są losowe, ale zawsze jest do wyboru 1 z 3 i każdy z graczy musi się mierzyć z taką samą sytuacją. Tak samo karty pór roku. Jest tylko jedna, ale dla każdego gracza taka sama sytuacja do której trzeba się dostosować.

Z ciągnieciem kart manierek jest zupełnie inaczej. Jest to w pełni losowe, niektóre efekty są dla gracza na tyle nieporządane, że karta ta jest tylko zapychaczem i zmarnowanym ruchem przez co rola manierek w grze jest zdecydowanie spychana na bok.
My wprowadziliśmy sobie drobne usprawnienie. Jak ciągniemy kartę manierki to bierzemy dwie karty i wybieramy sobie tą, która nas interesuje.
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Mija »

Ile można mieć zarezerwowanych kart parków? Jedną czy więcej? Czy za karty niezrealizowane są jakieś punkty ujemne? Niestety mój angielski jest dość podstawowy i nie wiem czy wszystkie zasady dobrze ogarniam 😊
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: dawid »

Myślę, że w związku z tym pytaniem możnaby stworzyć nowy temat w dziale z pytaniami o zasady( Curiosity możesz wydzielić ? )

Odpowiadając jednakże na pytanie, możesz rezerwować ile chcesz parków. Instrukcja nie mówi tego wprost, ale zdanie :
When taking the Visit a Park action on a future turn, you may visit one of your reserved Parks...
sugeruje, że tych parków może być więcej niż jeden.
Nie ma żadnych punktów minusowych za niezrealiowanie. Mimo wszystko na rezerwację parku tracisz akcję (albo kroplę do manierki), więc zazwyczaj nie opłaca brać się wszystkiego co popadnie.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: sajlenthill »

dawid pisze: 08 lut 2021, 12:51 Myślę, że w związku z tym pytaniem możnaby stworzyć nowy temat w dziale z pytaniami o zasady( Curiosity możesz wydzielić ? )

Odpowiadając jednakże na pytanie, możesz rezerwować ile chcesz parków. Instrukcja nie mówi tego wprost, ale zdanie :
When taking the Visit a Park action on a future turn, you may visit one of your reserved Parks...
sugeruje, że tych parków może być więcej niż jeden.
Nie ma żadnych punktów minusowych za niezrealiowanie. Mimo wszystko na rezerwację parku tracisz akcję (albo kroplę do manierki), więc zazwyczaj nie opłaca brać się wszystkiego co popadnie.
potwierdzam
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Witchma »

Udało nam się zagrać wreszcie w Parks i muszę podziękować wszystkim, którzy pisali dobre rzeczy o tej grze i przez których się na nią skusiłam. Co prawda mój współgracz 3/4 czasu spędził na czytaniu o wszystkich odkrywanych parkach, ale przez to chyba było jeszcze fajniej (szkoda, że nie zamieścili na kartach kodów QR z informacjami). Proste zasady, ale jest sporo miejsca na kombinowanie - takie gry lubię najbardziej :D
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: autopaga »

W splendorze jest chyba więcej kombinowania. Generalnie gra do popykania i oglądania pięknych grafik.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Witchma »

To ja chyba źle grałam w Spledor :roll:
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: dawid »

Długo nie trzeba było czekać. Na planszowych newsach pojawiła się informacja, że będzie polskie wydanie tej gry.
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: arracan »

dawid pisze: 03 mar 2021, 21:00 Długo nie trzeba było czekać. Na planszowych newsach pojawiła się informacja, że będzie polskie wydanie tej gry.
I bardzo fajnie, bo może cena spadnie. A chciałbym mieć, bo jest przepiękna :D rozgrywka wygląda interesująco, ale nie na tyle, żebym dał 2 stówy
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4114
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2662 times
Been thanked: 2576 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Gizmoo »

Gizmoo pisze: 12 lis 2020, 23:50 I gdyby Parks było wydane po polsku, to dla rodzinnego grania kupiłbym bez względu na wysoką cenę. A tak... Może poczekam, może ktoś to u nas wyda. Albo poczekam na okazję. Tak, czy siak - na pewno chętnie jeszcze nie raz, z przyjemnością, potuptał bym po Amerykańskich parkach. ;)
No to wychodzi na to, że będę miał okazję! :lol:

Strasznie się cieszę, że rodzimy wydawca podjął się wydania Parków. Na pewno nie będzie żałował swojej decyzji. :wink:
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3372
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 2041 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Ardel12 »

Też ostatnio się do tej gry przymierzałem, ale cenowo wygrał Everdell finalnie. Nie pomnę, że polskie edycje też mają u mnie zwykle dużego plusa w takich wyborach(nie wszyscy w gronie ogarniają). Parks z chęcią ponownie rozważę jak pojawi się wersja PL a tym bardziej jak cena spadnie do tych 150 :D
poxi
Posty: 241
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 109 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: poxi »

To jest akurat jedyna gra, z której się cieszę, że mam wersję ENG. Prawdopodobnie przez to, że trochę tych parków w USA zwiedziłem i nazywanie ich po polsku wydaje mi się być dziwne. Udało mi się zdobyć dodatek, który sprawia, że przy zachowaniu prostych zasad, gra jest głębsza i ciekawsza. Bardzo polecam. Nie gram już bez niego.
Mam nadzieję, że sprzedaż będzie zadawalająca, co najmniej na tyle, by wydać na naszym rynku również Nightfall.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Witchma »

Dokupiłam sobie dodatek, więc polska wersja mnie nie interesuje, choć fajnie, że wyjdzie. Całkowitym szaleństwem by było, gdyby się pojawiły w niej polskie parki :D
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Gra wchodzi na radar :D
I tu pojawia się kolejny problem bo mamy sporo zapowiedzi nowych gier... tylko kiedy one się pojawią, w grudniu?
Coś czuję że sporo gier będzie miało "Premiera" i tyle w temacie...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1750
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1434 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Leser »

Witchma pisze: 04 mar 2021, 10:24 Całkowitym szaleństwem by było, gdyby się pojawiły w niej polskie parki :D
Byłoby to szaleństwem graniczącym z niemożliwością, bo plakatowe ilustracje kart, to "znak firmowy" tej gry. Ale diabli wiedzą. Ja bym brał ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Witchma »

Leser pisze: 04 mar 2021, 13:40
Witchma pisze: 04 mar 2021, 10:24 Całkowitym szaleństwem by było, gdyby się pojawiły w niej polskie parki :D
Byłoby to szaleństwem graniczącym z niemożliwością, bo plakatowe ilustracje kart, to "znak firmowy" tej gry. Ale diabli wiedzą. Ja bym brał ;)
Może jako karty promocyjne? Choć z 10 :)
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: mnw »

Witchma pisze: 04 mar 2021, 13:42
Leser pisze: 04 mar 2021, 13:40
Witchma pisze: 04 mar 2021, 10:24 Całkowitym szaleństwem by było, gdyby się pojawiły w niej polskie parki :D
Byłoby to szaleństwem graniczącym z niemożliwością, bo plakatowe ilustracje kart, to "znak firmowy" tej gry. Ale diabli wiedzą. Ja bym brał ;)
Może jako karty promocyjne? Choć z 10 :)
Dokładnie o tym pomyślałem. Przerobić całość, to byłoby pewnie zbyt wiele, ale dodać kilka kart, żeby zachęcić docelowych kupców do tematyki bądź co bądź jednak dość odległej? Trzymam kciuki. Chociaż niezależnie od tego, moja lista życzeń zaczyna już protestować, że nie jest z gumy.
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Mija »

Czy ktoś grał może solo z dodatkiem Nightfall? Wytłumaczcie mi proszę jak działają Rangersi, kiedy lub który z nich bierze namiot a kiedy zostawia namiot a zabiera znacznik pogody? Czy mogą mi sprzątnąć wszystkie namioty sprzed nosa? Pozostałe zasady ogarniam :)
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: sydonia »

W październiku pojawi się polska edycja Parks wraz z dodatkiem. Wyda je Albi Polska :)
Awatar użytkownika
rand
Posty: 493
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 118 times
Been thanked: 88 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: rand »

Jestem ciekawy ceny, bo przy Mariposas chyba trochę przegięli, obawiam się, że i tu dadzą zaporową >220. Wolałbym żeby to inny wydawca wziął, no ale cieszy, że będzie :wink:
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: predki »

Albi to ma ogólnie dziwną politykę cenową. Wysokie SCD i chyba kiepskie upusty hurtowe w rezultacie czego ich gry są drogie, dopóki nie trafią na wyprzedaże (Marco Polo i Lorenzo). A czasami najtaniej jest w ich oficjalnym sklepie (vide Gloomhaven).
Podsumowując, to podejrzewam, że cena Parks może być wyźsza niż kopii angielskich.
ODPOWIEDZ