Dobble.

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Dobble.

Post autor: Arkadiusz »

Odi pisze: Wiesz, bo do 'party games' potrzebne jest przede wszystkim 'party'!
Dokładnie a ze mnie w sumie mało imprezowy gość. Ludzie wrzeszczą przy tej grze, śmieją się a ja nie wiem o co biega, nie znajduję w sobie takich emocji. Może po alkoholu byłoby inaczej.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Dobble.

Post autor: FortArt »

Gra fantastyczna. Zanotowała dziś bardzo udany debiut, a sięgnąłem po jedną tylko minigierkę (#1). Świetne jest to, że nikt nie jest bez szans bo im dłużej przegrywasz tym lepiej znasz swoją kartę i łatwiej Ci wygrać kolejną turę.

Ciekawi mnie dlaczego kart jest 55, skoro matematycznie wychodzi, że da się ich zrobić 57.
No i dodatkowe pytanie, których dwóch nie ma :)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Dobble.

Post autor: surmik »

To jest ukryta minigra na poziomie expert :D
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobble.

Post autor: Roballo »

Giereczka jest idealny przerywnikiem między partiami :)

Sprawdziłem raz na imprezie w siedmioosobowej grupie. Był totalny Chaos :!: ale grało się przyjemnie.
W moim odczuciu gra sprawdza się najlepiej na dwie - cztery osoby :)
Raczej bym nie kupił, jak bym nie wygrał w konkursie ale jestem naprawdę zadowolony że mam Dobble w swojej kolekcji, dla gry zawszę znajdzie się miejsce na stole.
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9431
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Dobble.

Post autor: MichalStajszczak »

FortArt pisze:Ciekawi mnie dlaczego kart jest 55, skoro matematycznie wychodzi, że da się ich zrobić 57.
55 i 110 to są stałe, obowiązujące przy produkcji gier karcianych :D
FortArt pisze:No i dodatkowe pytanie, których dwóch nie ma
Po pierwsze trzeba policzyć, których symboli jest mniej niż 8 i w ten sposób będzie wiadomo, co powinno się znaleźć na dwóch brakujących kartach. Po drugie, trzeba wybrać z talii karty z tymi symbolami i sprawdzić, które ze soba nie występują.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dobble.

Post autor: szmajchel »

Mógłby ktoś mi łopatologicznie wytłumaczyć jak działa 4 mini-gra? Bo nie wiem czy dobrze rozumuje jej instrukcję :>

PS. Gra jest świetna, sprawdza się w każdym przedziale wiekowym. Dużo emocji i śmiechu. Jak dla mnie to jest gra dla 3-4 osób, powyżej to byłby totalny chaos (nie grałem i raczej nie będę próbował).
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Dobble.

Post autor: vaski »

:)
Każdy z graczy dostaje po 1 karcie zakrytej, a na środku stołu kładzie się kartę odkrytą.
Na trzy, cztery, wszyscy odwracają karty.
Porównujemy wszystike karty graczy (nie tylko swoją) z kartą środkową, gdy uda nam się dostrzec sybmol zabieramy katę, która posiadała taki sam symbol, co karta na środku. Odkładamy ją na swój stosik (punktów) gdzieś z boku i porównujemy dalej. Udaje nam się dostrzec kolejny symbol na którejś z kart z tą na środku to znów zbieramy kartę i kładziemy ją na swoim stosiku tym z boku gry.
Gdy wszystkie karty wokół środkowej (tej która była odkryta na początku) zniknął, kartę tą wkładamy na spód stosu kart (z którego rozdajemy karty).
Rozdajemy znów każdemu z graczy po 1 zakrytej karcie i jedną na środku odkrytą itd....
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9431
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Dobble.

Post autor: MichalStajszczak »

Odkopuję wątek gry Dobble po blisko 10 latach po to, by podać link do artykułu o genezie tej gry.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Dobble.

Post autor: FortArt »

Ale po tych 10 latach nadal nie wiem jak wyglądają te 2 brakujące karty.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9431
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Dobble.

Post autor: MichalStajszczak »

FortArt pisze: 27 lut 2021, 23:51 Ale po tych 10 latach nadal nie wiem jak wyglądają te 2 brakujące karty.
Jak wyglądają czy może "jak powinny wyglądać, gdyby były w zestawie":
1. Bałwan - oko - żarówka - STOP - biedronka - pies - ! - czaszka
2. Bałwan - dinozaur - kostka lodu - ? - kaktus - pajac - liść - kwiatek
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9431
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Dobble.

Post autor: MichalStajszczak »

Matematyka gry na filmie
ODPOWIEDZ