Wojna o Pierścień - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: justtadream3 »

Cześć, pytanka początkującego :
1) Postać (np Gandalf) nie może po prostu wejść do twierdzy która jest oblężona, ale jeśli np Gandalf jest częścią drużyny, mogę ujawnić drużynę w tej oblężonej twierdzy, oddzielić Gandalfa w tej twierdzy i potem ruszyć dalej drużyną? Czyli tak jakby mogę go tam przemycić?
2) W powyższym przypadku, czy mogę tam leczyć drużynę mimo oblężenia?
3) I jak wyglądają poszukiwania pierścienia? Zakładam że w oblężeniu jest nazgul i wojsko, więc cień dostaje 2 przerzuty, mimo że jestem w swojej twierdzy? Czy jeśli cień ją w końcu zdobędzie to wtedy będą 3 przerzuty?
4) Czy dobrze rozumiem - w powyższym przypadku (twierdza WL zdobyta przez cień) - jeśli drużyna tam się znajduje to za samą twierdzę odbywa się przerzut na poszukiwaniach pierścienia, ale z drugiej strony jeśli bym został odkryty i przechodził przez twierdzę WL zdobytą przez cień to już nie losuję za to żetonu? (bo losuję tylko za twierdze cienia pod kontrolą cienia)
5) Wkraczanie do mordoru - zostałem odkryty, i ruchu starczyło mi akurat na dojście do Minas Morgul - losuję żeton za Minas Morgul i automatycznie wchodzę na tor mordoru na miejsce 0, nie muszę się wcześniej ukrywać. Ale będę musiał się ukryć jeśli już będę chciał przejść na pole 1. Jeśli bym nie został odkryty tylko się zadeklarował w Minas Morgul to od razu poszedłbym na polę 0 zakryty, bez losowania żetonów. Zgadza się?
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Col. Frost »

justtadream3 pisze: 30 gru 2020, 15:11 1) Postać (np Gandalf) nie może po prostu wejść do twierdzy która jest oblężona, ale jeśli np Gandalf jest częścią drużyny, mogę ujawnić drużynę w tej oblężonej twierdzy, oddzielić Gandalfa w tej twierdzy i potem ruszyć dalej drużyną? Czyli tak jakby mogę go tam przemycić?
Możesz, chociaż kosztuje to sporo ruchu Drużyną i generalnie (przynajmniej moim zdaniem) rzadko jest opłacalne. Żadna twierdza nie jest idealnie po drodze, co wydłuża trasę, trzeba poczekać do początku rundy żeby się ujawnić, a potem jeszcze zużyć kość do ukrycia się. No i są jeszcze przerzuty dla przeciwnika, ale o tym niżej. A koniec końców Cień może po prostu zostawić oblężenie, a Nazgule przerzucić i pójść zdobywać inną twierdzę.
justtadream3 pisze: 30 gru 2020, 15:112) W powyższym przypadku, czy mogę tam leczyć drużynę mimo oblężenia?
Dopóki twierdza pozostaje niezdobyta, możesz.
justtadream3 pisze: 30 gru 2020, 15:113) I jak wyglądają poszukiwania pierścienia? Zakładam że w oblężeniu jest nazgul i wojsko, więc cień dostaje 2 przerzuty, mimo że jestem w swojej twierdzy? Czy jeśli cień ją w końcu zdobędzie to wtedy będą 3 przerzuty?
Dokładnie tak jest, jak piszesz.
justtadream3 pisze: 30 gru 2020, 15:114) Czy dobrze rozumiem - w powyższym przypadku (twierdza WL zdobyta przez cień) - jeśli drużyna tam się znajduje to za samą twierdzę odbywa się przerzut na poszukiwaniach pierścienia, ale z drugiej strony jeśli bym został odkryty i przechodził przez twierdzę WL zdobytą przez cień to już nie losuję za to żetonu? (bo losuję tylko za twierdze cienia pod kontrolą cienia)
Każda twierdza kontrolowana przez Cień, jest traktowana jako twierdza Cienia, a zatem losujesz ten żeton. W tym zapisie z instrukcji chodzi o to, że jeśli Drużyna przechodziłaby przez twierdzę Cienia, kontrolowaną przez WL, to nie trzeba tego żetonu losować.
justtadream3 pisze: 30 gru 2020, 15:115) Wkraczanie do mordoru - zostałem odkryty, i ruchu starczyło mi akurat na dojście do Minas Morgul - losuję żeton za Minas Morgul i automatycznie wchodzę na tor mordoru na miejsce 0, nie muszę się wcześniej ukrywać. Ale będę musiał się ukryć jeśli już będę chciał przejść na pole 1. Jeśli bym nie został odkryty tylko się zadeklarował w Minas Morgul to od razu poszedłbym na polę 0 zakryty, bez losowania żetonów. Zgadza się?
Zgadza się. Tylko pamiętaj, że jeśli przeciwnik Cię odkryje to będzie jeszcze miał czas do końca rundy żeby zmienić położenie Drużyny (jest jedna taka karta). Dopiero w fazie Drużyny Pierścienia przesuwasz Drużynę z Minas Morgul na tor Mordoru. Możesz ją jednak ukryć jeszcze w trakcie poprzedniej rundy.
justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: justtadream3 »

Col. Frost pisze: 30 gru 2020, 15:51 Możesz, chociaż kosztuje to sporo ruchu Drużyną i generalnie (przynajmniej moim zdaniem) rzadko jest opłacalne. Żadna twierdza nie jest idealnie po drodze, co wydłuża trasę, trzeba poczekać do początku rundy żeby się ujawnić, a potem jeszcze zużyć kość do ukrycia się. No i są jeszcze przerzuty dla przeciwnika, ale o tym niżej. A koniec końców Cień może po prostu zostawić oblężenie, a Nazgule przerzucić i pójść zdobywać inną twierdzę.
Dobra, to jeszcze jedna kluczowa rzecz którą chyba źle zinterpretowałem - czy w takim razie to oznacza że deklaracja drużyny jest równoznaczna z odkryciem? Czyli jesli ja deklaruje ze chce wykorzystać zdobyte punkty ruchu i ujawnić się w jakimś miejscu, to żeton jest przekręcany na odkrytą stronę?
Wedle instrukcji wydaje mi się że nie :

Kiedy gracz Wolnych Ludów ujawni miejsce pobytu Drużyny
Pierścienia, może natychmiast przesunąć figurkę Powierników
Pierścienia o maksymalnie tyle regionów (od ostatniego znanego miejsca pobytu), ile wskazuje liczba na polu toru Drużyny
Pierścienia, na którym znajduje się znacznik postępów. Jeśli
gracz chce, może przesunąć figurkę o mniejszą liczbę regionów
lub pozostawić ją w miejscu, w którym znajduje się obecnie.
Następnie gracz Wolnych Ludów przesuwa znacznik postępów
na pole „0” toru Drużyny Pierścienia. Znacznik postępów
Drużyny Pierścienia pozostaje zwrócony stroną „ukrytą” ku
górze.
I w sumie zastanawiam się jak to z tym losowaniem żetonu za przejście przez twierdzę WL zdobytą przez cień - z instrukcji by mi wychodziło że chyba jednak sie nie losuje?
Tu część o żetonach :
Kiedy Drużyna Pierścienia zostanie odkryta, gracz Wolnych
Ludów wytycza jej ścieżkę z ostatniego znanego miejsca pobytu.
Jeśli podczas tego ruchu Drużyna przesuwa się przez, wychodzi
z, wkracza do, lub pozostaje w twierdzy Cienia kontrolowanej
przez gracza Cienia
, gracz ten musi natychmiast wylosować
żeton poszukiwań, tak jakby poszukiwania zakończyły się
sukcesem....
(...)
Tu część o przerzutach :
Jeśli w momencie wykonywania rzutu poszukiwań Powiernicy
Pierścienia przebywają w regionie, w którym znajduje się jeden
lub więcej z poniższych elementów:
twierdza kontrolowana przez gracza Cienia,
— jedna lub więcej jednostek armii Cienia,
— jeden lub więcej Nazgûli,...
Są 2 formuły - raz jest twierdza kontrolowana przez gracza cienia a drugi raz twierdza cienia kontrolowana przez gracza cienia.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Col. Frost »

justtadream3 pisze: 30 gru 2020, 16:14Dobra, to jeszcze jedna kluczowa rzecz którą chyba źle zinterpretowałem - czy w takim razie to oznacza że deklaracja drużyny jest równoznaczna z odkryciem? Czyli jesli ja deklaruje ze chce wykorzystać zdobyte punkty ruchu i ujawnić się w jakimś miejscu, to żeton jest przekręcany na odkrytą stronę?
Wedle instrukcji wydaje mi się że nie :
Oczywiście masz w tym miejscu rację. Odkrycie, a ujawnienie się, to dwa podobne, ale odmienne mechanizmy i w drugim przypadku nie przewraca się żetonu na odkrytą stronę. Trochę czasu minęło, odkąd ostatni raz grałem i zapędziłem się w wymienianiu wad takiego rozwiązania, mój błąd ;)
justtadream3 pisze: 30 gru 2020, 16:14I w sumie zastanawiam się jak to z tym losowaniem żetonu za przejście przez twierdzę WL zdobytą przez cień - z instrukcji by mi wychodziło że chyba jednak sie nie losuje?
[...]
Są 2 formuły - raz jest twierdza kontrolowana przez gracza cienia a drugi raz twierdza cienia kontrolowana przez gracza cienia.
Owszem, są dwie formuły i bywa to mocno mylące. Dlatego ja wolę polegać na oryginalnej instrukcji. W polskiej "Shadow Stronghold" czasem jest tłumaczone jako "twierdza Cienia", a czasem jako "twierdza kontrolowana przez Cień". W przypadku opisu ruchu Rzecznika Saurona jest nawet napisane "przyjazna twierdza", choć w angielskiej instrukcji jest to również Shadow Stronghold.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Pynio »

Skąd te informacje o "Twierdzy Cienia" (Twierdza WL pod kontrolą Cienia). Nie znalazłem takiego czegoś. Zasadniczo w przykładach jest pokazana Moria. W zależności czy sam się ujawniam, czy mnie odkrywają, przejście przez tę Twierdzę powoduje dociągnięcie lub nie żetonu poszukiwań.

Gdzie jakaś informacja? W instrukcji widnieje ikona, która określa jak wygląda Twierdza Cienia i Twierdza WL.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Col. Frost »

Pynio pisze: 30 gru 2020, 18:48 Skąd te informacje o "Twierdzy Cienia" (Twierdza WL pod kontrolą Cienia). Nie znalazłem takiego czegoś. Zasadniczo w przykładach jest pokazana Moria. W zależności czy sam się ujawniam, czy mnie odkrywają, przejście przez tę Twierdzę powoduje dociągnięcie lub nie żetonu poszukiwań.

Gdzie jakaś informacja? W instrukcji widnieje ikona, która określa jak wygląda Twierdza Cienia i Twierdza WL.
Informacja o czym, bo nie bardzo rozumiem? Napisałem, że nie polegam wyłącznie na polskiej instrukcji, bo w niej termin "Shadow Stronghold" potrafi być różnie tłumaczony.

Przykładowo w Rozdziale VI "Armie i bitwy", w akapicie "Poruszanie towarzyszy" widnieje taki oto zapis:
Wrogie armie nie mają żadnego wpływu na ruch Towarzyszy. Kiedy poruszają się oni samotnie lub wraz z innymi postaciami, mogą przybywać do lub opuszczać regiony, w których znajdują się jednostki Cienia. Jeśli jednak przesuną się do regionu, w którym znajduje się twierdza kontrolowana przez gracza Cienia, muszą się tam zatrzymać.
W oryginale brzmi on następująco:
They are unaffected by any enemy Army. When moving alone or with other Companions, the can enter or leave a region contains Shadow units, but must stop upon entering a region containing a Shadow Stronghold.
Tak więc, albo polski wydawca potrafi czytać w myślach i lepiej przedstawić, to co autor miał na myśli, albo też terminy "Twierdza Cienia" oraz "Twierdza kontrolowana przez Cień" to jedno i to samo ;)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Pynio »

Ok... czyli generalnie na potrzebę wszystkich reguł zdobyta przez Wolne Ludy Twierdza Cienia, jest Twierdzą Wolnych Ludów i odwrotnie, tak (przejście przez zajętą przez Cień TW. W.L. drużyną rozpatrywać jako Tw. Cienia)?

Czy jednak jest w którymś momencie rozgraniczenie? Przyznam, że nie miałem jeszcze takiej sytuacji, bym się zderzył z takim problemem.
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: ScorpZero »

W zasadzie to tak. Kiedy Cień zdobywa jakąś twierdzę WL to staje się ona jego twierdzą, gdyż żeby ją odbić, musiałbyś się jako WL o nią bić z Cieniem.

A jeszcze co do ujawniania i odkrywania Drużyny Pierścienia to warto sobie dla jasności zakodować w głowie, że gracz WL nie ujawnia drużyny per se, on tylko deklaruje gdzie ona z największym prawdopodobieństwem może przebywać, z czego prawdopodobieństwo to maleje wraz z postępem drużyny pierścienia na jej torze. Po prostu w tym wypadku angielskie to declare znowu just lepsze... :-D
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: jakmis83 »

ScorpZero pisze: 01 sty 2021, 07:23 W zasadzie to tak. Kiedy Cień zdobywa jakąś twierdzę WL to staje się ona jego twierdzą, gdyż żeby ją odbić, musiałbyś się jako WL o nią bić z Cieniem.

A jeszcze co do ujawniania i odkrywania Drużyny Pierścienia to warto sobie dla jasności zakodować w głowie, że gracz WL nie ujawnia drużyny per se, on tylko deklaruje gdzie ona z największym prawdopodobieństwem może przebywać, z czego prawdopodobieństwo to maleje wraz z postępem drużyny pierścienia na jej torze. Po prostu w tym wypadku angielskie to declare znowu just lepsze... :-D
Gdzie masz napisane, że pozycja Drużyny Pierścienia jest deklarowana?
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: ScorpZero »

W angielskiej wersji jest mowa o deklarowaniu pobytu drużyny pierścienia w fazie drużyny pierścienia, nie zaś o ujawnianiu. W polskiej przetłumaczyli deklarowanie jako ujawnianie i stąd się myli z odkrywaniem.
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Rafal1970 »

Cześć
W trakcie gry w Wojnę o pierścień (2 ed) pojawił się spór co do warunków zwycięstwa. Pomijając wszystkie inne aspekty, chodzi o sytuację na torze Mordoru. Drużyna z Golummem stoi na ostatnim polu toru mordoru. Zepsucie wynosi 10. Gracz Wolnych Ludów decyduje się na kolejny krok (ostatni). Gracz cienia wyciąga beżowy żeton zepsucia. I tu pojawia się problem co rozpatrujemy najpierw. Może być tak (wersja 1), że rozpatrujemy najpierw wyciągnięcie żetonu beżowego, nie ma symbolu zatrzymania więc rozpatrujemy ruch drużyny a nie żeton - i jest ona już w czeluści. Czyli oznacza to natychmiastowe zwycięstwo Wolnych Ludów. Czy też (wersja 2), najpierw rozpatrujemy żeton beżowy i drużyna ma 13 punktów zepsucia i natychmiastowo wygrywa Cień. Czy też (wersja 3) – w tej samej chwili rozpatrujemy ruch drużyny do czeluści i przyznajemy 13 punktów (i wygrywa Cień). Która wersja jest prawidłowa? Kto pomoże rozwiązać ten problem w duchu instrukcji.
Gloggie
Posty: 30
Rejestracja: 12 paź 2017, 14:28
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Gloggie »

Z instrukcji:
[...] warunki zwycięstwa o niższym numerze mają pierwszeństwo [...]
Sauron wygra, bo wygrana przez korupcję jest na pierwszym miejscu na liście.
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Rafal1970 »

Tu chodzi mi o następujący sposób rozumienia instrukcji:
"Z tego względu, jeśli w dowolnym momencie tury zajdzie jedno z tych dwóch zdarzeń, gra natychmiast się kończy (gracze nie czekają do fazy Sprawdzenia warunków zwycięstwa).
1)Porażka Powierników Pierścienia: Jeśli Powiernicy Pierścienia posiadają 12 lub więcej punktów zepsucia, zawiedli. Sauron odzyskał Pierścień, gracz Cienia wygrywa grę.
2)Zniszczenie Pierścienia: Jeśli figurka Powierników Pierścienia znajduje się na polu „Szczelin Zagłady” toru Mordoru, a Powiernicy Pierścienia posiadają mniej niż 12 punktów zepsucia, Pierścień zostaje zniszczony, Sauron ostateczne pokonany, a gracz Wolnych Ludów wygrywa grę".

Czyli ponieważ Cień wylosował beżowy żeton (bez zatrzymania) WL wykonuje ruch na ostatnie pole „Szczelinę Zagłady”. Czyli Drużyna wkraczając na pole „Szczelin Zagłady” nie ma jeszcze 13 punktów, ale 10. Jeżeli gra kończy się natychmiast to WL wygrywa (wersja 1) ?
Rozumiem, że w innym przypadku (który też jest ok.) Drużyna co prawda jest w szeczlinie zagłady, ale kończymy grę nie natychmiast tylko po doliczeniu punktów np. 3 z żetonu beżowego. Wtedy wygrywa Cień. Tylko po co ten wyraz "natychmiast".
Gloggie
Posty: 30
Rejestracja: 12 paź 2017, 14:28
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Gloggie »

Z instrukcji:
Kiedy gracz Wolnych Ludów próbuje przesunąć Drużynę Pierścienia [...] gracz Cienia automatycznie losuje jeden żeton z puli poszukiwań. Gracze rozpatrują efekty tego żetonu [...]
Próbuje, czyli ja bym to rozumiał zanim wykona ruch. Logiczne - skoro żeton może zablokować ruch, to powinien być rozpatrzony wcześniej od samego ruchu. W takim razie gracz WL wkraczając na ostanie pole ma już naliczone zepsucie i nie spełnia swojego warunku zwycięstwa.
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Rafal1970 »

Dziękuje za wyjaśnienie.
Więc na torze Mordoru najpierw nalicza się punkty zepsucia, a następnie wykonuje ruch Drużyną. To jest najbardziej jasna interpretacja zasad.
Darkstorm
Posty: 851
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 210 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkstorm »

Co się dzieje z dodatkową kością akcji gdy padnie towarzysz/sługa który zapewnił premię do kości akcji?
Na logikę to bym ją odrzucił ale w sumie w instrukcji nie mogę znaleźć opisanego takiego przypadku.
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

Odrzucasz ją od następnej tury (a dokładnie nie odzyskujesz jej na początku tury w fazie "odzyskiwania kości akcji").
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Quetzalcoatl »

Po pierwszej rozgrywce mam takie pytania:

1.karty ze zdjecia:

https://zapodaj.net/610460764929b.jpg.html

czy wynik rzutu Cienia "1" zmienia się po modyfikacji w "2" , czy bierze się pod uwagę surowy rzut i jedynka jest jedynką na potrzeby karty?

2. Efekt przewodnika Golluma działa na torze Mordoru? Czyli, że wszsytkie żetony odkrywające drużynę pierścienia tracą ten efekt?

3. Wydarzenie mobiizujące jednostki w regionie działa nawet w oblężonej fortecy?
glock81@onet.pl
Posty: 7
Rejestracja: 15 mar 2020, 18:09
Has thanked: 1 time

Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: glock81@onet.pl »

Witam.
Mam takie pytanie.Czy podczas oblężenia twierdzy Armii Cienia przez armię Wolnych Ludów straty które ponosi armia Wolnych Ludów degradując jednostkę elitarną na regularną jeżeli chce kontynuować oblężenie to ta jednostka elitarna zostaje trwale usunięta tak jak w przypadku poniesienia strat czy wraca do posiłków ?
Gloggie
Posty: 30
Rejestracja: 12 paź 2017, 14:28
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Gloggie »

glock81@onet.pl pisze: 24 paź 2021, 10:59 Witam.
Mam takie pytanie.Czy podczas oblężenia twierdzy Armii Cienia przez armię Wolnych Ludów straty które ponosi armia Wolnych Ludów degradując jednostkę elitarną na regularną jeżeli chce kontynuować oblężenie to ta jednostka elitarna zostaje trwale usunięta tak jak w przypadku poniesienia strat czy wraca do posiłków ?
Instrukcja jest tutaj niejasna, bo wprowadza bez wytłumaczenia termin 'redukcja jednostki', jednakże ja gram tutaj według zasad opisanych dla zadawania strat, bo opisują one dokładnie co się dzieje, kiedy trzeba zamienić jednostkę elitarną na regularną.
glock81@onet.pl
Posty: 7
Rejestracja: 15 mar 2020, 18:09
Has thanked: 1 time

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: glock81@onet.pl »

Gloggie pisze: 24 paź 2021, 12:11
glock81@onet.pl pisze: 24 paź 2021, 10:59 Witam.
Mam takie pytanie.Czy podczas oblężenia twierdzy Armii Cienia przez armię Wolnych Ludów straty które ponosi armia Wolnych Ludów degradując jednostkę elitarną na regularną jeżeli chce kontynuować oblężenie to ta jednostka elitarna zostaje trwale usunięta tak jak w przypadku poniesienia strat czy wraca do posiłków ?
Instrukcja jest tutaj niejasna, bo wprowadza bez wytłumaczenia termin 'redukcja jednostki', jednakże ja gram tutaj według zasad opisanych dla zadawania strat, bo opisują one dokładnie co się dzieje, kiedy trzeba zamienić jednostkę elitarną na regularną.
Poczytałem trochę amerykańskie fora i też tak było napisane.Dzięki
hen9est
Posty: 2
Rejestracja: 10 lip 2018, 20:21
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: hen9est »

Cześć. Czy ktoś z was gra w WoPa przez tabletop simulator? Szukam partnera do gry.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: lotheg »

Grałem już wiele razy, ale wczoraj pojawiła się wątpliwość.
Karta Zwiadowcy (Scouts). Mówi o tym, że można przed rozpatrzeniem rzutów bitwy wycofać się do oblężonej twierdzy albo do wolnego regionu.
I teraz: Cień oblega twierdzę WL. WL już wcześniej się schowały tam. Jeśli zagram zwiadowców to czy mogę...opuścić twierdzę, czyli oddać ją Cieniowi i wyjść na wolny region obok twierdzy?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: HoLi »

lotheg pisze: 09 lut 2022, 13:35 Grałem już wiele razy, ale wczoraj pojawiła się wątpliwość.
Karta Zwiadowcy (Scouts). Mówi o tym, że można przed rozpatrzeniem rzutów bitwy wycofać się do oblężonej twierdzy albo do wolnego regionu.
I teraz: Cień oblega twierdzę WL. WL już wcześniej się schowały tam. Jeśli zagram zwiadowców to czy mogę...opuścić twierdzę, czyli oddać ją Cieniowi i wyjść na wolny region obok twierdzy?
Nie można tak zrobić. Dotyczy to sytuacji podczas bitwy w polu. Czyli możesz albo wycofać się do oblężonej twierdzy (w regionie, w którym toczy się bitwa) albo do wolnego regionu (sąsiadującego z regionem, w którym ma miejsce bitwa) unikając w ten sposób tej bitwy w polu.

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: lotheg »

HoLi pisze: 09 lut 2022, 13:46
lotheg pisze: 09 lut 2022, 13:35 Grałem już wiele razy, ale wczoraj pojawiła się wątpliwość.
Karta Zwiadowcy (Scouts). Mówi o tym, że można przed rozpatrzeniem rzutów bitwy wycofać się do oblężonej twierdzy albo do wolnego regionu.
I teraz: Cień oblega twierdzę WL. WL już wcześniej się schowały tam. Jeśli zagram zwiadowców to czy mogę...opuścić twierdzę, czyli oddać ją Cieniowi i wyjść na wolny region obok twierdzy?
Nie można tak zrobić. Dotyczy to sytuacji podczas bitwy w polu. Czyli możesz albo wycofać się do oblężonej twierdzy (w regionie, w którym toczy się bitwa) albo do wolnego regionu (sąsiadującego z regionem, w którym ma miejsce bitwa) unikając w ten sposób tej bitwy w polu.

Pozdrawiam
Proszę, nie traktuj tego ofensywnie z mojej strony, ale zapytam: to Twoja opinia czy masz jakieś źródło?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
ODPOWIEDZ