Ładny eurasek

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
arracan
Posty: 253
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Ładny eurasek

Post autor: arracan »

Cześć,

Większość gier kupuję pod kątem grania z narzeczoną. Z racji tego że pozbyłem się kilku gier, chce w to.kiejsce wsadzić nowe tytuły i zależy mi na tym, żeby zrobić to stosunkowo szybko - nim środki się rozejdą ;)

Lubimy gry średnio ciężkie i, co ważne, ładne. Nie chcemy grać w excela na planszy. Zdarzają się w naszej kolekcji gry średnio udane wizualnie, ale to mimo wszystko ważny aspekt. Mówiąc ładne mam na myśli względnie kolorowe, nie zbyt naciapane i nie zbyt ascetyczne. Przejrzyste.

Co lubimy (a w szczególności Narzeczona):
- Na Skrzydłach
- Terraformacja Marsa
- Abyss
- Testament
- Lewis & Clark
- Yamatai / Five Tribes
- Istanbul

Co nie siadło:
- Grand Austria Hotel
- Nowy Wspaniały Świat
- Agricola
- Rosyjskie Koleje

Everdell i Arnak są zamówione w preorderze.

Prawie na pewno kupię Zamki Burgundii Big box, ale jest miejsce i fundusze na jeszcze jedną, dwie gry.

Rozważam Marco Polo II, Kingdom Rush, Smartphone inc.

Pytanie co byście polecili i dlaczego, na co warto zwrócić uwagę i co może się spodobać a czego unikać ;)
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 1002
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 1009 times
Been thanked: 451 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: KurikDeVolay »

Dorzućcie sobie do koszyka Londyn. Gra nie jest droga, a jest całkiem przyjemnie wydana. Klimatyczne grafiki i jak na tableau buildera, pozwala bardzo wczuć się w temat. Trochę inne podejście niż w TM czy Na Skrzydłach całkowicie (dla mnie) zmienia odczucia z gry. Żonie siadł bardzo.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: arturmarek »

Ja gram dwuosobowo z żoną, więc podobny układ. Polecam:
Pret-a-Porter: bardzo ladnie wykonana gra ekonomiczna, która dobrze działa na dwie osoby, co jest rzadkością.
Spirit Island: nie widzę żadnego koopa. Ta gra świetnie wygląda i jest znakomita!
7 Cudów: Pojedynek: bardzo ciekawa dwuosobówka, szybka satysfakcjonująca gra. Nie powala jakoś szczególnie wizualnie, ale jest w porządku.

Trochę w offtopie, polecam spróbować jakieś abstrakty, my sporo gramy w Azula, Patchworka, Kartografów, Sagradę.
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: Uncle_Grga »

Odpowiem przewrotnie.. zamówiłes bardzo dobrą grę, spelniajacą przesłanki. Everdell.

Zamówiłes drugą, o której słuchać dobrze i prawdopodobnie również spełnia te przesłanki. Arnak

Na razie nie kupuj NIC. Ograj to co kupiłeś.. 😉😁

Ps. London +, PaP+, Marco Polo+..
O Smartphonie też głośno ale umiarkowanie powabne. A pisaleś, że nie nazbyt ascetycznie. A tam grafik trochę ze Szkocji, trochę z Krakowa..
arracan
Posty: 253
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: arracan »

arturmarek pisze: 02 mar 2021, 12:15 Ja gram dwuosobowo z żoną, więc podobny układ. Polecam:
Pret-a-Porter: bardzo ladnie wykonana gra ekonomiczna, która dobrze działa na dwie osoby, co jest rzadkością.
Spirit Island: nie widzę żadnego koopa. Ta gra świetnie wygląda i jest znakomita!
7 Cudów: Pojedynek: bardzo ciekawa dwuosobówka, szybka satysfakcjonująca gra. Nie powala jakoś szczególnie wizualnie, ale jest w porządku.

Trochę w offtopie, polecam spróbować jakieś abstrakty, my sporo gramy w Azula, Patchworka, Kartografów, Sagradę.
Pret-a-Porter mamy starą edycję, więc nie jestem przekonany do zakupu nowej ;)
Sport Island biorę na radar, muszę sprawdzić przebieg rozgrywki :)
Pojedynek mamy. Patchwork mamy. Sagrade mamy. Kartografów ma znajomy a Azula rodzice :lol:
Uncle_Grga pisze: 02 mar 2021, 13:04 Odpowiem przewrotnie.. zamówiłes bardzo dobrą grę, spelniajacą przesłanki. Everdell.

Zamówiłes drugą, o której słuchać dobrze i prawdopodobnie również spełnia te przesłanki. Arnak

Na razie nie kupuj NIC. Ograj to co kupiłeś.. 😉😁

Ps. London +, PaP+, Marco Polo+..
O Smartphonie też głośno ale umiarkowanie powabne. A pisaleś, że nie nazbyt ascetycznie. A tam grafik trochę ze Szkocji, trochę z Krakowa..
Wiem, kwestia szybkiego upłynnienia środków zanim zrobią się z tego firanki, wazoniki i nowy obrus :lol:

Po za tym nadal nie wiem kiedy gry do mnie dojadą bo Arnak blokuje wysyłkę ;) niby ma być niedlugo, no ale miał też już być w połowie lutego...

No właśnie akurat Smartphone mi siadł wizualnie i tematycznie, dlatego mam na radarze.
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: hipcio_stg »

Jak się uda dorwać to polecam Bora Bora, z ładnie wydanych eurasów to na pewno Quadropolis, Smallworld, SW Rebelia.
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: Uncle_Grga »

arracan pisze: 02 mar 2021, 13:42

Wiem, kwestia szybkiego upłynnienia środków zanim zrobią się z tego firanki, wazoniki i nowy obrus :lol:...
:lol:

Zuch! :wink:

Znaczy.. nie było uwagi.. :mrgreen:
arracan
Posty: 253
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: arracan »

hipcio_stg pisze: 02 mar 2021, 13:58 Jak się uda dorwać to polecam Bora Bora, z ładnie wydanych eurasów to na pewno Quadropolis, Smallworld, SW Rebelia.
Patrzyłem na Bora Bora, ale wydaje się, że za dużo interakcji. Narzeczona woli "każdy sobie rzepkę skrobie".

Quadropolis nam nie siadło jakoś, chociaż ciężko powiedzieć dlaczego. Smallworlda podstawkę ograliśmy wzdłuż i wszerz i puściliśmy dalej. Rebelię mam i uwielbiam ;) ale dla Narzeczonej za długa
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 84 times
Been thanked: 48 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: helloween85 »

Ja również polecam Londyn. Bardzo przyjemna karcianka ze sprytnie zrobionym mechanizmem "karania" za odpalanie kart (im większe masz miasto tym więcej ubóstwa ono generuje, co przekłada się na ujemne punkty na koniec gry). Jest też stosunkowo szybka (na 2 osoby z rozłożeniem i złożeniem spokojnie wyrabiamy się w godzinę). Jeżeli chodzi o wykonanie to dla mnie jest ok, ale żonie grafiki bardzo przypadły do gustu.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: Neoptolemos »

A ja podpowiem Viticulture. Bardzo ładne, przyjemne, trochę lżejsze od większości Waszych tytułów - ale bez przesady, a jak się spodoba, to jest i Toskania do zdobycia.

Na pewno rozważcie też Dwergara, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest naciapany i excelowy, ale to pozory - wszystko jest całkiem czytelne. Zresztą mogę Wam pożyczyć ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: staniach21 »

Merv
Chociaż podchodzi pod naciapane na planszy i przekracza granice względnie kolorowe :P
arracan
Posty: 253
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: arracan »

staniach21 pisze: 02 mar 2021, 19:18 Merv
Chociaż podchodzi pod naciapane na planszy i przekracza granice względnie kolorowe :P
To jest naciapane, ale tak pozytywnie, podoba mi się :D grałeś? możesz coś powiedzieć?
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: staniach21 »

arracan pisze: 02 mar 2021, 20:31 To jest naciapane, ale tak pozytywnie, podoba mi się :D grałeś? możesz coś powiedzieć?
RECENZJA
https://www.youtube.com/watch?v=kh43EzyWV3k

ZASADY
https://www.youtube.com/watch?v=08iyiHnBFPs&t=698s

Niestety nie miałem okazji, ale obejrzałem pare gameplay'ow i recenzji i wygląda interesujaco :) Bardzo przemawia do mnie O'Toole, więc jak widze tytuł ładny eurasek to od razu mysle o czyms od niego. Opinie na zachodzie zbiera raczej poztywyne. Tu na forum czytając o niej było parę zarzutów, więc wątek też mozesz sobie poczytac. Ja tegoroczny budzet skierowałem na Kanban EV + Carnegie ( to ma swoja implementacje na BGA) , ale te raczej nie należą do średnio - ciężkich :)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: hipcio_stg »

Tak mi się przypomniało, że baaardzo ładnie wykonani są Alchemicy, Co prawda mi średnio podpasowała rozgrywka, ale trudno odmówić jej pięknego wydania.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: xilk »

Popatrz za Calico lub Azul Witraże Sintry.
arracan
Posty: 253
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: arracan »

xilk pisze: 03 mar 2021, 12:47 Popatrz za Calico lub Azul Witraże Sintry.
Calico mamy, a co do Azula to Narzeczona nie jest przekonana.
hipcio_stg pisze: 03 mar 2021, 10:56 Tak mi się przypomniało, że baaardzo ładnie wykonani są Alchemicy, Co prawda mi średnio podpasowała rozgrywka, ale trudno odmówić jej pięknego wydania.
Ooo, to też jest jakiś trop, kiedyś myślałem o Alchemikach, potem jakoś mi przeszło, ale może faktycznie to dobry pomysł
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Alextasha
Posty: 271
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 34 times
Been thanked: 107 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: Alextasha »

Ładnie wydane gry, w które lubię grać:
Carcassonne :D zwykły, Southern seas, hunters and gatherers (nowy i stary), over Hill and Dale, ark of covenant, zamek
Res Arcana (!)
Seasons (zwłaszcza jak się doda akrylowe kryształy zamiast chodzić po planszy żeby liczyć punkty)
Coimbra dziwię się ze jeszcze nie padła w propozycjach
Ex libris
Ostatni bastion
Magia i myszy (!!)
Epoka kamienia :D
Karczma pod pękatym kuflem (!!)
SPRZEDAM >> *click*
arracan
Posty: 253
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: arracan »

Alextasha pisze: 04 mar 2021, 07:57 Ładnie wydane gry, w które lubię grać:
Carcassonne :D zwykły, Southern seas, hunters and gatherers (nowy i stary), over Hill and Dale, ark of covenant, zamek
Res Arcana (!)
Seasons (zwłaszcza jak się doda akrylowe kryształy zamiast chodzić po planszy żeby liczyć punkty)
Coimbra dziwię się ze jeszcze nie padła w propozycjach
Ex libris
Ostatni bastion
Magia i myszy (!!)
Epoka kamienia :D
Karczma pod pękatym kuflem (!!)
Carcassonne nie lubimy ;)
Seasons mieliśmy i mocno ograliśmy
W Coimbre graliśmy, piękna, ale coś nie zagrało i chyba na więcej osób jest fajniej.
Ostatni Bastion to z tego co widzę reimplementacja Ghost Stories, więc odpada
Magia i Myszy jest super, miałem okazję zagrać - nie tego szukamy
Epoka Kamienia nam się nie podobała

O Res Arcanie wiem niewiele więc sprawdzę, Ex Libris mógłby nas zainteresować, dzięki :)
Karczma pod Pękatym Kuflem mnie nie przekonuje, musiałbym najpierw zagrać
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Nadir
Posty: 10
Rejestracja: 20 lut 2017, 14:43
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: Nadir »

A ja polecę Praga Caput Regni. Naprawdę ładnie wydane (chyba, że komuś nie odpowiada stylistyka średniowieczna), bardzo przyjemne euro. W mojej grupie nie znalazła się jeszcze osoba, której gra by się nie spodobała. W tym roku wyda ją Portal, więc z dostępnością nie będzie kłopotu.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Ładny eurasek

Post autor: trance-atlantic »

Zamki Burgundii masz na celowniku - i dobrze, bo warto się nimi zainteresować. :) Czy ładne? Nie mnie oceniać, na pewno kolorowe a to się pewnie liczy przy grze z płcią przeciwną. :)

Antyexcelem, a jednocześnie niezłą zagwozdką dla umysłu, jest Troyes. Wszystko, co możesz w grze zrobić, determinują kości, ale... nie żaden ślepy los a odpowiednie ich wykorzystanie we właściwym momencie. Losowo dobierasz 3 karty postaci (z 9) w każdej z trzech kategorii, więc co grę będziesz miał zupełnie inną kombinację, inną łamigłówkę do rozwiązania i na czymś innym będziesz się skupiał.

Brass - dla mnie piękne grafiki, chociaż odrobinę za ciemne. Gra w starym stylu, czyli minimum zasad i maksimum rozkminy, co tu teraz najlepiej zrobić i jak się "ustawić", żeby przeciwnikowi nie było tak łatwo. Aczkolwiek tutaj temat jest mało żeński, no i jest to raczej gra, w której musimy konsekwentnie powtarzać pewne akcje by coś z nich w końcu zyskać. Dlatego jeśli taki typ rozgrywki Wam mniej odpowiada, to niech Tzolki'n będzie z Wami, tam zabawy jest sporo a nawet jeszcze więcej. ;)

A może chcielibyście popracować wspólnie? Tzn. mam na myśli oczywiście pracę na stole... tfu! przy stole, ma się rozumieć. No to wtedy niech na niego wskoczy jakiś Pandemic albo Ostatni Bastion; szczególnie ten ostatni chłoszcze nas niemiłosiernie, ale mimo wszystko ma się ochotę na kolejne partie.

Wszystkie wymienione gry nie należą do ciężkich; jeśli już to powiedziałbym, że zasady mają proste, ale już sama rozgrywka jest dość wymagająca (koopy to osobna sprawa), więc to chyba o coś takiego chodzi, prawda? :)

ps. Widzę, że Agricola Wam nie podeszła. Ja nie jestem fanem Rosenberga (tzn. zagram jak ktoś zaproponuje), ale mam w kolekcji Szklany Szlak i małą Kawernę. W sam raz na 2-3 kwadranse, żeby troszkę poćwiczyć szare komórki.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Atk
Posty: 1412
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 504 times
Been thanked: 295 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: Atk »

Barrage
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 310
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 516 times
Been thanked: 179 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: nimsarn »

A ja dorzucę trochę tak po poznańsku - ekonomicznie:
Rotunda;
Ulm;
Ganges!
cvahoo
Posty: 17
Rejestracja: 01 lis 2020, 10:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: cvahoo »

Może coś z Rosenberga? Np. Pola Arle świetnie wyglądają i, co dla mnie ważniejsze, jeszcze lepiej działają :-) , tylko akurat z tym tytułem mogą być problemy z dostępnością. Ale warto poszukać egzemplarze z drugiej ręki.
Hh453
Posty: 129
Rejestracja: 24 lut 2017, 14:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ładny eurasek

Post autor: Hh453 »

A jakbyście mieli do wyboru everdell czy wyspa arnak, to którą grę lepiej kupić?
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Ładny eurasek

Post autor: AntBehindLeaf »

Hh453 pisze: 07 mar 2021, 09:32 A jakbyście mieli do wyboru everdell czy wyspa arnak, to którą grę lepiej kupić?
Everdell.
ODPOWIEDZ