Planszowe Gram Prix 2021

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1604
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 551 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: eveni »

EsperanzaDMV pisze: 11 mar 2021, 15:55 Ostatnio dostałem bana już nie tylko na YT, ale i na FB od GTTV...
Tak wszyscy piszą o tych banach u GTTV, że czasami sama mam ochotę wejść na jego kanał, napisać jakie mam odczucia i przekonać się jak szybko osławionego bana dostanę :)

Co do Gram Prix - gratuluję wszystkim laureatom obecnym na forum :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: tomp »

Wszystkim na podium gratuluję !
Bardzo cieszą mnie wysokie miejsca dla Sprit Island. Mam nadzieję, że to sygnał dla Lacerty, aby wydać kolejne produkty z tej serii.

Nie rozumiem tylko jednej rzeczy. Plebiscyt nazywa się "Planszowe Gram Prix 2021", a premiery gier były w 2020 roku. Czy ktoś może to mi wytłumaczyć ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: BartP »

Ale co tu do tłumaczenia? Plebiscyt odbywa się w 2021, ale dotyczy tytułów z zeszłego roku.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: kaszkiet »

tomp pisze: 11 mar 2021, 16:17 Nie rozumiem tylko jednej rzeczy. Plebiscyt nazywa się "Planszowe Gram Prix 2021", a premiery gier były w 2020 roku. Czy ktoś może to mi wytłumaczyć ?
Podobne pytanie można zadać organizatorom gali Oscarów.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: BOLLO »

  • PORTAL GAMES
    Najlepsza Gra Dwuosobowa
    1 – Terrors of London – B. Pye (Portal Games)

    Najlepsza Gra Planszowa
    4 – Cthulhu: Death May Die – R. Daviau, E. M. Lang (Portal Games)


    Najlepsza Gra z Klimatem
    1 – Cthulhu: Death May Die – R. Daviau, E. M. Lang
    4 – Terrors of London – B. Pye
    5 – Detektyw: Sezon Pierwszy – I. Trzewiczek, M. Trzewiczek, W. Spyra

    Najlepsza Gra dla Dzieci
    3 – Little Town – S. Taguchi, A. Taguchi (Portal Games)
    4 – Wyspa Przygód – M. Palm, L. Zach (Portal Games)

    Najlepsza Gra Polskiego Autora
    2 – Detektyw: Sezon Pierwszy – I. Trzewiczek, M. Trzewiczek, W. Spyra (Portal Games)

    Najlepsza Gra Solo
    3 – Neuroshima: Last Aurora – M. Chiabotto (Portal Games)
    4 – Detektyw: Sezon Pierwszy – I. Trzewiczek, M. Trzewiczek, W. Spyra (Portal Games)
    5 – Barrage – T. Battista, S. Luciani (Portal Games)

    Najlepsza Oprawa Graficzna
    2 – Cthulhu: Death May Die – R. Daviau, E. M. Lang (Portal Games)
    3 – Terrors of London – B. Pye (Portal Games)

    Najlepsza Inicjatywa Planszówkowa
    1 – Portalcon.
    Najlepszy Podcast Planszówkowy
    2 – 2Pionki

    Najlepsze Wydawnictwo
    PORTAL GAMES!!!
Spoiler:
Vanatox
Posty: 158
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 35 times
Been thanked: 46 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Vanatox »

BOLLO pisze: 12 mar 2021, 09:05 ...

Najlepsze Wydawnictwo
PORTAL GAMES!!!
Najpopularniejsze*
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: mikeyoski »

Vanatox pisze: 12 mar 2021, 09:38
BOLLO pisze: 12 mar 2021, 09:05 ...

Najlepsze Wydawnictwo
PORTAL GAMES!!!
Najpopularniejsze*
Wśród tej garstki graczy (5k) ;-)
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Gatherey »

Swoją drogą - ktoś ma pomysł, dlaczego tak mało ludzi zagłosowało? Na forum jest nie wiem, 20k użytkowników, na grupie na FB jakies 65k, a tutaj tylko 5k głosów. Za długa ankieta? Za mała promocja wydarzenia? Za krótki czas głosowania?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: BartP »

Kasowali nieprzychylne głosy. :twisted:
Noidea
Posty: 78
Rejestracja: 21 lut 2017, 16:53
Has thanked: 113 times
Been thanked: 18 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Noidea »

Gatherey pisze: 12 mar 2021, 10:43 Swoją drogą - ktoś ma pomysł, dlaczego tak mało ludzi zagłosowało? Na forum jest nie wiem, 20k użytkowników, na grupie na FB jakies 65k, a tutaj tylko 5k głosów. Za długa ankieta? Za mała promocja wydarzenia? Za krótki czas głosowania?
Część pewnie odpadła z powodu braku potwierdzenia głosu. Sam czekałem na maila potwierdzającego z dwa dni, a jak już przyszedł to do innego folderu na poczcie. Też już miałem olać temat, bo jeśli chodzi o potwierdzenia to ja niecierpliwy jestem :D
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: mikeyoski »

Z tego co wiem, to może kilkaset (200-300) głosów nie zostało potwierdzonych. Więc to nie była przyczyna.

Moim zdaniem to po prostu kompletny brak znaczenia dla graczy. Te nagrody w zasadzie o niczym nie świadczą. Ot plebiscyt i tyle
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: kwiatosz »

Nie wiem czy się zgodzę że nic nie znaczą. Weźmy Portal - na forum psów na Portalu wisi sporo, całe wątki są o tym jak to nie warto od nich kupować. A w głosowaniu zazębiającego się środowiska Portal szefuje mocno. Więc nie tylko sprzedaż mówi Portalowi że ich działania są ok, ale również gracze - więc to 'głosujmy portfelem' pojawiające się w ich wątkach na forum to wołanie na puszczy.

Ja sam Portal lubię, chyba powinienem to tu zadeklarować, wg mnie wiele problemów tu na forum jest rozdmuchanych, z plebiscytu widzę że nie należę w tym do mniejszości.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1604
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 551 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: eveni »

Gatherey pisze: 12 mar 2021, 10:43 Swoją drogą - ktoś ma pomysł, dlaczego tak mało ludzi zagłosowało? Na forum jest nie wiem, 20k użytkowników, na grupie na FB jakies 65k, a tutaj tylko 5k głosów.
Pytanie ile z tych osób aktywnie interesuje się planszówkami, a ile ma założone konto i korzysta sporadycznie lub wcale?
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Asurmar »

Ja bardzo się cieszę z wygranej "Planszówki we dwoje" w kategorii najlepszy serwis. Szkoda tylko, że za tym sukcesem nie poszedł sukces na serwisie Patronite i pewnie przez to tak rzadko coś publikują.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: hipcio_stg »

Gatherey pisze: 12 mar 2021, 10:43 Swoją drogą - ktoś ma pomysł, dlaczego tak mało ludzi zagłosowało? Na forum jest nie wiem, 20k użytkowników, na grupie na FB jakies 65k, a tutaj tylko 5k głosów. Za długa ankieta? Za mała promocja wydarzenia? Za krótki czas głosowania?
Nie ma na co głosować... sama farsa. Jedynie planszowe newsy to taki pewny głos. Reszta jak cały rok - do dupy :D
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 976
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 688 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Bart Henry »

Myślę, że sporo osób wypełniając ankietę mogło sobie zdać sprawę z tego, że nie grali niemal w nic z wymienionych tytułów. Przy wielu kategoriach zastanawiałem się, czy w ogóle oddać głos na jedną z dwóch gier, w które grałem, skoro obie oceniam na 6-7.
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: mbuka »

Ja nie zagłosowałem z tego właśnie powodu - nie czułem się uprawniony do głosowania, jeżeli grałem w 2-3 tytuły z kategorii
khuba
Posty: 1002
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 310 times
Been thanked: 278 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: khuba »

Też odpuściłem ze względu na małą liczbę ogranych gier...
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Darkstorm
Posty: 872
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 141 times
Been thanked: 218 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Darkstorm »

kwiatosz pisze: 12 mar 2021, 11:58 Nie wiem czy się zgodzę że nic nie znaczą. Weźmy Portal - na forum psów na Portalu wisi sporo, całe wątki są o tym jak to nie warto od nich kupować. A w głosowaniu zazębiającego się środowiska Portal szefuje mocno. Więc nie tylko sprzedaż mówi Portalowi że ich działania są ok, ale również gracze - więc to 'głosujmy portfelem' pojawiające się w ich wątkach na forum to wołanie na puszczy.

Ja sam Portal lubię, chyba powinienem to tu zadeklarować, wg mnie wiele problemów tu na forum jest rozdmuchanych, z plebiscytu widzę że nie należę w tym do mniejszości.
To proste. Na forum najczęściej marudzi tylko pewien procent ludzi niezadowolonych. W skali forum 15 niezadowolonych i piszących osób to wydaje się dużo. Porównując 15 niezadowolonych z forum do xx tysięcy pozostałych, którzy są zadowoleni to ta garstka w zasadzie jest nieznaczącym błędem statystycznym :wink:
A zadowoleni najczęściej siedzą cicho i nic nie piszą.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 440
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: Fiacik »

Nie będzie szczegółowych wyników bo nie. Kurtyna.
Spoiler:
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: DarkSide »

Od głosowania eksperckiego jest nagroda "Gra Roku". Z kolei "Gram Prix" to zabawa dla mas. Wygrywa lepszy PR, lepsza okładka.
Najlepszym przykładem jest kategoria vloga. Gratuluję Asi On Table, bo wykonuje świetną robotę, a trzeba się jednak napracować przy tych cyklicznych odcinkach (zresztą mój głos też tam jest :wink: ). Chcę zwrócić uwagę na dopiero trzecie miejsce Gambita (również na niego oddałem swój głos). Tomek z GambitTV to dla mniej w tej chwili najlepszy polski recenzent robiący najbardziej przekrojowe recki, a jednak dostaje taką liczbę głosów że starcza dopiero na 3 miejsce. Po tych wynikach widać, że lud w swej masie (głosujących gwoli ścisłości) woli prostsze, krótsze, łatwo przyswajalne treści (zresztą patrząc poza ramy planszówkowe na filmy, muzykę czy książki nie odkrywam tu Ameryki). Do Tomka na kanał trafiają jednak konkretni gracze, głównie ludzie, którzy już dawno przeszli etap fascynacji TTR, Splendorem czy ... Wingspanem :lol: poszukający nowych tytułów do swej dwu- lub trzycyfrowej kolekcji.

Taka to specyfika tego plebiscytu. Albo się to akceptuje i głosuje, albo omija szerokim łukiem tak jak Portal omija to forum. :P :twisted:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2021, 21:54 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 778
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 692 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: anitroche »

Osobiście żałuję, że w tym roku była opcja oddania 3 głosów. Myślę, że wiele osób głosowało myśląc np. Spirit Island to zdecydowanie najlepsza gra jaką mam, ale mam 3 głosy to może zagłosuję też na Terrors of London bo lubię i podobnie na Arnak. I w tym momencie wygrać może gra, która po prostu była na 2 lub 3 miejscu większości graczy, a nie na pierwszym. Szkoda, że nie było systemu jak w głosowaniu na ulubione gry u GameTrollTV, że za pierwsze miejsce dajesz 3 pkt, za drugie 2 a za trzecie 1 wybranym grom, ale wiadomo że to ciężko zaimplementować na stronie do głosowania. Osobiście starałam się oddać po jednym głosie w każdej kategorii, a kolejne głosy dodawałam tylko jeśli uznałam, że jest dla mnie remis kilku pozycji na pierwszym miejscu.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
dannte
Posty: 739
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 105 times
Been thanked: 441 times

Re: Planszowe Gram Prix 2021

Post autor: dannte »

anitroche pisze: 13 mar 2021, 10:08że za pierwsze miejsce dajesz 3 pkt, za drugie 2 a za trzecie 1 wybranym grom
Ale to nic nie zmienia, to nadal będzie konkurs popularności. Jeśli chcesz uczciwego głosowania to musisz zadbać, żeby głosujący znali wszystkie tytuły (by mogli sensownie zagłosować na każdą z gier), żadne przydzielanie skali punktów nic nie da. A już wybieranie dziesiątki/dwudziestki najlepszych i przydzielanie im punktów od 10(20) do 1, jest absurdalne. Taką formułę stosuje Dice Tower i inne plebiscyty na BGG. I tak, to właśnie są plebiscyty, nie ma co rozlewać łez nad wynikami, bo niewiele one znaczą.

W twojej propozycji, ocenianie gier w skali od 1-3 oznaczałoby, że jeśli 10 osób umieści jedną grę na pierwszym miejscu (30pkt), to będzie to lepsza gra od takiej, która trafiła do TOP3 gier 29 osób (29 pkt) - dlaczego? Wszystkie z tych gier są TOP3, nie ma sensu gloryfikowania wyborów 10 osób ponad wyborem 29 osób, prawda? Czy coś mi umyka? Dlatego wybór 3 gier za 1 punkt ma najwięcej sensu w tego typu plebiscytach - i tylko wtedy ma sens wybieranie mniejszej liczby niż 3 gier (tak jak w twoim przypadku). A dlaczego tak jest? Bo oceniając twoje 3 najlepsze gry jako warte 3, 2 lub 1 punkt tak naprawdę stwierdzasz, że twoja "trzecia najlepsza gra" jest 3 razy gorsza od twojej "pierwszej najlepszej gry" - co ma niewiele sensu. Jeśli już stopniować gry to jakąś bardziej wyrównaną skalą, np. 10, 9, 7 pkt. Ale to też ma niewielkie znaczenie koniec końców.

I żeby nie było: nie twierdzę, że któryś system jest lepszy, gorszy albo nawet bezsensowny. Mówię tylko, że wyniki w obu podejściach znaczą tyle samo (czyli niewiele).

Dla mnie, jedyne kategorie, które coś znaczą to te oceniające najlepszy sklep albo vlog/blog/podcast - bo to są rzeczy, do których wszyscy mają taki sam dostęp i każdy mniej lub bardziej jest w stanie sensownie ocenić, co mu/jej się najlepiej podoba (bo nie było żadnego problemu w wypróbowaniu wszystkich).
ODPOWIEDZ