Legacy // Licytacja

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Legacy // Licytacja

Post autor: ko2a »

Witam
Jak w temacie potrzebna porada w sprawie dwóch typów gier.

1) legacy co byście polecili? Ogrywamy obecnie moje miasto od knizy i to jest to czego nam brakowało. Nie wiem co jest w tej grze ale super spędza się przy niej czas. Mieliśmy pandemię i niestety nie siadlo. Co byście jeszcze polecali z gier typu legacy/rozwijających podczas z gry na grę aby jednocześnie nie przytłaczała zasadami?

2) szukam fajnej gry licytayjnej. Ale typowo samej fajnej licytacji. Na sprzedaż nie siadlo, podobnie z prezencikiem i fasolkami. Kiedyś lata temu graliśmy w jakaś niemiecka grę o krowach z licytacja. Nie pamiętam nazwy. Dajcie jakieś propozycje. Sprawdzę wszystko ;)
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: autopaga »

1) Właśnie zagrałem pierwsze 6 partii mojego miasta, jak odpowiada wam brak fabuły to charterstone obowiązkowo, mam dwie kampanie na koncie i jestem przygotowany na kolejne 4 aby zagrać raz każdym kolorem.

2) High Society również Knizia.

Temat do zamknięcia :D
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: ko2a »

autopaga pisze: 16 mar 2021, 01:31 1) Właśnie zagrałem pierwsze 6 partii mojego miasta, jak odpowiada wam brak fabuły to charterstone obowiązkowo, mam dwie kampanie na koncie i jestem przygotowany na kolejne 4 aby zagrać raz każdym kolorem.

2) High Society również Knizia.

Temat do zamknięcia :D
2) nie znam. Sprawdzę.
1) jak to chodzi na dwie osoby?
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: Kurczu »

1. Aeons End Legacy.
Są emocje, jest rozwój postaci, świetnie działa na dwie osoby
2. Nidavellir
Bardzo fajna licytacja, gdzie w ciemno licytujemy 3 pozycje, zwycięzca pierwszy wybiera profit, a ogólnie to jest set collection. W tym roku będzie po polsku.
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1459 times

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: Cyel »

2. Bumerang
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: autopaga »

Lutecja też jest dobra jeszcze też bazuje na set collection.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: trance-atlantic »

Jak licytacja to Modern Art albo Medici, w obu tych grach - podobnie jak w wymienionym High Society - jest to w zasadzie clou programu. Nieco inną jej odmianę mamy w kolejnej grze tego samego autora - Ra. Medici jest o tyle ciekawe, że tam nic nie jest z góry ustalone, tzn. nigdy nie wiesz ile punktów i za co dostaniesz, bo najpierw musisz porównać swój wynik z wynikami pozostałych graczy. To stara gra, ale trzyma się dzielnie. Ja właśnie dodałem materiał z zasadami gry, nie przeraź się jego długością ;) Starałem się nie tylko omówić reguły, ale też wspomnieć o kilku niuansach, które - moim zdaniem - robią grę. Z pozoru jest to tylko odkrywanie kart i zabawa na zasadzie 'kto da więcej', ale zwyciestwo w grze nigdy nie będzie udziałem przypadkowego gracza, któremu raz czy drugi udało się załadować coś bardziej wartościowego na swój statek. :)

Ra jest o tyle inne, że tam zbierając zestawy kafelków robimy to głównie dla siebie (są oczywiście także porównania do innych graczy, ale w znacznie mniejszym stopniu). Tutaj więc dużo bardziej maksymalizujemy swój wynik niż optymalizujemy go - jak to ma miejsce właśnie w Medici.

Zostaje jeszcze Tytus, Romek i A'Tomek. ;) Niech Cię nie zwiedzie komiksowa oprawa, to także czysta licytacja i to w dość ciekawej formie, bo pieniądze krążą między graczami i trzeba mieć na oku ile wydajemy i do kogo ta kasa trafi. :)

Pytanie zasadnicze brzmi - na ile osób ma być to rozgrywka? Licytacja ma zazwyczaj sens wtedy, gdy do gry zasiadają minimum 3 osoby, wtedy nie jest to tylko gra na zasadzie Gracz 1 daje kwotę X, to Gracz 2 kwotęX+1 i na tym koniec.

ps. Na mniej osób ciekawszą opcją mogą być Rekiny Biznesu, ale tam już można (a nawet trzeba) wchodzić w drogę przeciwnikom i kupować karty także po to, aby im uprzykrzać życie. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
j_g
Posty: 2011
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 512 times
Been thanked: 255 times

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: j_g »

The Estates - dobra licytacyjna, niedoceniana.
poza tym: Stockpile, Twoja kolej
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: Kin@a »

trance-atlantic pisze: 16 mar 2021, 10:34 Na mniej osób ciekawszą opcją mogą być Rekiny Biznesu, ale tam już można (a nawet trzeba) wchodzić w drogę przeciwnikom i kupować karty także po to, aby im uprzykrzać życie. :)
Rekiny Biznesu z dodatkiem Szare Eminencje też polecam. Oraz Milionerzy i Bankruci.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: ko2a »

Kurczu pisze: 16 mar 2021, 08:58 1. Aeons End Legacy.
Są emocje, jest rozwój postaci, świetnie działa na dwie osoby
2. Nidavellir
Bardzo fajna licytacja, gdzie w ciemno licytujemy 3 pozycje, zwycięzca pierwszy wybiera profit, a ogólnie to jest set collection. W tym roku będzie po polsku.
Zapomniałem wspomnieć że kooperacja odpada ^^
Nidavellir przejrzałem. To nie to
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Goa
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: ko2a »

Przejrzałem wszystkie pozycje. Niestety poza twoja kolej i rekinami wszysztkie pozostałe nie dostępne w sklepach (trafiłem na niszę? Brak fajnej gry licytacyjnej na rynku).

Czy ktoś coś odnośnie legacy?
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 552
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 122 times
Been thanked: 410 times

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: Gribbler »

ko2a pisze: 15 mar 2021, 23:45 Co byście jeszcze polecali z gier typu legacy/rozwijających podczas z gry na grę aby jednocześnie nie przytłaczała zasadami?
Zombie Kidz Ewolucja :D
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 401
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: piechotak »

ko2a pisze: 16 mar 2021, 20:33 Przejrzałem wszystkie pozycje. Niestety poza twoja kolej i rekinami wszysztkie pozostałe nie dostępne w sklepach (trafiłem na niszę? Brak fajnej gry licytacyjnej na rynku).

Czy ktoś coś odnośnie legacy?
Tytus, Romek i A'Tomek (który swoją drogą polecam) masz na smyk.com i to za niecałe 31 złotych.
tomg
Posty: 408
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 165 times

Re: Legacy // Licytacja

Post autor: tomg »

Gribbler pisze: 17 mar 2021, 02:57
ko2a pisze: 15 mar 2021, 23:45 Co byście jeszcze polecali z gier typu legacy/rozwijających podczas z gry na grę aby jednocześnie nie przytłaczała zasadami?
Zombie Kidz Ewolucja :D
Zombie Teens Ewolucja - będzie wydana w kwietniu w Polsce.
Kids to jednak gra dla dzieci, Teens podobno bardziej zaawansowana.

Generalnie gier legacy nie zostało wydanych zbyt wiele (ok. 20) z tego tylko część po polsku.
ODPOWIEDZ