Portal Ogarnij się!!!

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5279
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1704 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: BOLLO »

Dodatek Moloch do 51Stanu różni się odcieniem kart między podstawką......mehhhh....znowu. :cry:
Spoiler:
Awatar użytkownika
redber
Posty: 97
Rejestracja: 04 lut 2021, 15:52
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: redber »

Przeszkadza to w grze?

PS. Sorry, nie znam zasad 51. Stanu.
Z nowoczesnymi planszówkami od 2018. Wytrwale rozbudowuję swoją kolekcję. Obecnie ponad 350 gier i trochę dodatków.
Chętnie poznam (-y) osoby (pary) z Wawy do wspólnego grania w najróżniejsze tytuły :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5279
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1704 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: BOLLO »

redber pisze: 25 mar 2021, 14:56 Przeszkadza to w grze?

PS. Sorry, nie znam zasad 51. Stanu.
No trochę lipa bo wiesz z jakiej edycji dobierasz karty jak masz koszulki przeźroczyste.
Rozgrywkę należy przygotować zgodnie z podstawowymi zasadami rozstawienia komponentów gry 51. Stan Master Set, z drobnymi zmianami. 27 kart z dodatku Moloch należy wtasować do talii 88 kart z podstawowej wersji gry. Wszystkie karty Maszyn należy potasować i utworzyć z nich osobną talię.
gregoff
Posty: 797
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 538 times
Been thanked: 163 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: gregoff »

Ogólnie nie jest to duży mankament. Po zakoszulkowaniu i w normalnej grze nie powinno przeszkadzać.

Nie powinno to się zdarzyć.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5279
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1704 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: BOLLO »

gregoff pisze: 25 mar 2021, 18:04 Ogólnie nie jest to duży mankament. Po zakoszulkowaniu i w normalnej grze nie powinno przeszkadzać.

Nie powinno to się zdarzyć.
Oczywiście że jest...Trzewiczek jest przeciwnikiem koszulkowania a i Portal mi na Dragony nie da. Tak więc "Portal się nie myli(tak Prezes godo), ale Portal niech się ogranie!"
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3503
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: psia.kostka »

Korzystajac z okazji, iz zebralo sie tu zacne grono graczy doswiadczonych przez Portal zadam taki weekendowy, lekki temat do dyskusji:

Czy wiadomo Wam jakie sa powody niecheci miedzy Shut Up & Sit Down, a Portalem?

Recenzje Robinsona, Marsjan, Detektywa, (chyba tez Cry havoc) byly dosc surowe, nawet takie rzeklbym kpiące. Wydalo mi sie to tendencyjne. Nie sledze bloga i podcastu SUSD, ogladam czasem ich video recenzje. Moje jedyne przypuszczenie to, ze Ego chlopakow z SUSD zderzylo sie z Ego prezesa i nastapila implozja we wszechswiecie :)

Znacie jakies konkrety tej sytuacji, ploteczki?
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
pcyzm
Posty: 693
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 208 times
Been thanked: 212 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: pcyzm »

psia.kostka pisze: 26 mar 2021, 21:39 Znacie jakies konkrety tej sytuacji, ploteczki?
Nie, ale to działa też w drugą stronę, to znaczy odnoszę wrażenie, że np. część 'naszych' recenzentów nie potrafi zachować zdrowego dystansu na linii 'Recenzent' - 'Wydawnictwo'. Trochę tak jak dziennikarze pijący wódkę z politykami ;) Oczywiście oficjalnie są niezależni i czasem coś tam skrytykują, ale zasadniczo nie wchodzą w paradę czy to Portalowi czy też innemu wydawnictwu. Wniosek? I tak trzeba korzystać z różnych źródeł opinii, w tym opinii na BGG żeby się nie przejechać. Jeżeli tamci zaniżają ocenę gier Trzewika tylko dlatego, że go nie lubią to jest to mocno wątpliwe żródło.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Kin@a »

gregoff pisze: 25 mar 2021, 00:24 Podsumowując:
Może dobrm pomysłem było by załozenie osobnego wątku na błędy w grach wydawnictw i sposób ich naprawienia (i kazdą nową grę z błedami tam wrzucać a potem edytować post w jaki sposób zostało to naprawione). Po kilku latach byśmy mieli kopalnie wiedzy o grach oraz wydawnictwach.
Bardzo dobry pomysł.
MarioWiśnia
Posty: 15
Rejestracja: 22 paź 2020, 22:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: MarioWiśnia »

BOLLO pisze: 25 mar 2021, 12:47 Dodatek Moloch do 51Stanu różni się odcieniem kart między podstawką......mehhhh....znowu. :cry:
Spoiler:
No bez jaj, to nie ma żadnego wpływu na grę. To po pierwsze. Po drugie - naturalne jest, że jak masz grę, która ma już ileś tam lat i do tego dokupisz świeży dodatek, to może być różnica w kolorach, bo kolory blakną z czasem. To coś zupełnie naturalnego. Widać to na zwykłych kartach do gry.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 772
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 671 times
Been thanked: 782 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: anitroche »

BOLLO pisze: 25 mar 2021, 12:47 Dodatek Moloch do 51Stanu różni się odcieniem kart między podstawką......mehhhh....znowu. :cry:
Spoiler:
Ja rozumiem, że to może kogoś wkurzyć, ale już nie obwiniajmy za to wydawnictwa. To nie jest blad typu zły rozmiar kart, złe tłumaczenie, brak jakiegoś elementu itp.co byłoby ewidentną winą wydawcy, tylko różnica w odcieniach, która mieści się w normach błędu znajdującego się w umowach z drukarniami. Drukarnie nie podpisałyby umowy, która zawiera informację, że takiego błędu nie może być, a może on wynikać np. z tego że zmienili farby albo papier albo maszynę. Albo jeszcze taki wydawca gupi zmieni drukarnię na taką z lepszym sprzętem, dostępnością czy w Polsce zamiast w Chinach, to już w ogóle najgorszy, bo to wiąże się niemal w 100 proc. że odcienie będą się różnić. W dodatku jak drukujesz w Chinach to taki proces idealnego dopasowania koloru kart to droga przez mękę, bo zanim ci wyślą sampla, potem kolejnego i kolejnego, to mamy opóźnienie w produkcji i też oburzenie graczy.

Kumam jeszcze pilnowanie tego przy dodatkach np. do gier, gdzie mamy karty na ręce i inni gracze nie mogą wiedzieć, co mamy, ale w 51 stanie, to już naprawdę moim zdaniem czepialstwo na siłę, bo przecież można np. dociągać zawsze drugą kartę a nie tę z wierzchu i pewnie zabrałoby ci to tyle samo energii i czasu sumarycznie, co rozkrecanie o to gówno burzy na forum ;). Albo można zawsze kupić zestaw podstawka + dodatek z tej samej partii druku (wiem, że tutaj na dodruk podstawki trzeba czekać no ale jak już komuś tak mega zależy na idealnych kolorach, to niech poczeka) a starą podstawkę sprzedać to wtedy będą idealne te kolory zapewne.

Wiem, że to wątek o tym co Portal robi źle i każdy chce się tu wyżyć,bo faktem jest, że jednak Portal robi błędy i stara się do nich nie przyznawać jak tylko może, ale kurczę też trochę zrozumienia i empatii by się przydało w niektórych sprawach, zwłaszcza jeśli są to drobnostki, z którymi można grać bez przeszkód.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Kin@a »

anitroche pisze: 27 mar 2021, 08:32 Ja rozumiem, że to może kogoś wkurzyć, ale już nie obwiniajmy za to wydawnictwa. To nie jest blad typu zły rozmiar kart, złe tłumaczenie, brak jakiegoś elementu itp.co byłoby ewidentną winą wydawcy, tylko różnica w odcieniach, która mieści się w normach błędu znajdującego się w umowach z drukarniami. Drukarnie nie podpisałyby umowy, która zawiera informację, że takiego błędu nie może być, a może on wynikać np. z tego że zmienili farby albo papier albo maszynę.
Zmiana farb, papieru powinna być określona w umowach bo decyduje o jakości (trwałości) wydruku.

W kwestii kiepskiej komunikacji z Chinami to wierzę (a nawet współczuję bo będzie jeszcze gorzej), ale to też jest uzależnione od fabryki. Trzeba wybrać te lepsze, nawet jeśli będzie trochę drożej.
pcyzm
Posty: 693
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 208 times
Been thanked: 212 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: pcyzm »

Kin@a pisze: 27 mar 2021, 19:16 Zmiana farb, papieru powinna być określona w umowach bo decyduje o jakości (trwałości) wydruku.
Przecież anitroche wyłożył wcześniej dlaczego żadna drukarnia nie może na coś takiego pójść. W ostatnich PlanszówkachTV była mowa konkretnie o fabryce Trefla, która to odpowiadała za druk tego dodatku.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Kin@a »

pcyzm pisze: 27 mar 2021, 21:41 Przecież anitroche wyłożył wcześniej dlaczego żadna drukarnia nie może na coś takiego pójść. W ostatnich PlanszówkachTV była mowa konkretnie o fabryce Trefla, która to odpowiadała za druk tego dodatku.
Którego Trefla?
Może pójść ale przy odpowiedniej cenie. Są bowiem różne farby, podobnie jest z papierem. Każda kategoria ma inną cenę i właściwości. Jeśli zamawiasz coś na konkretnym gatunkowo papierze, konkretną farbą to ma być konkretny a nie, że drukarnia sobie wydrukuje np na tańszym, gorszym jakościowo.
Ja zazwyczaj delikatnych zmian odcieni się nie czepiam bo zdaję sobie sprawę, że niezwykle trudno jest zachować 100% zgodność. Ale zdaję sobie też sprawę, że najwięcej oszczędności się właśnie na tych elementach robi.
I potem są problemy z blaknięciem czy ścieraniem się farby.
BOLLO pisze: 25 mar 2021, 12:47 Dodatek Moloch do 51Stanu różni się odcieniem kart między podstawką......mehhhh....znowu. :cry:
Spoiler:
Prawa karta jest z dodatku?
Ma bardziej wyraziste kolory.
Awatar użytkownika
Kwestor
Posty: 250
Rejestracja: 13 lis 2019, 14:38
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 186 times
Been thanked: 90 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Kwestor »

Kin@a pisze: 27 mar 2021, 21:52
pcyzm pisze: 27 mar 2021, 21:41 Przecież anitroche wyłożył wcześniej dlaczego żadna drukarnia nie może na coś takiego pójść. W ostatnich PlanszówkachTV była mowa konkretnie o fabryce Trefla, która to odpowiadała za druk tego dodatku.
Którego Trefla?
"Fabryka kart Trefl". Mieli spotkanie z przedstawicielami fabryki i Trefl powiedział, że nie ma szans, żeby po 6-ciu latach kolor był identyczny ze względu na to, że a) kolor 6cio letniej karty jest inny teraz niż jak go produkowali i b) będą różnice w procesie druku przy tak długim czasie pomiędzy jednym a drugim.
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: anorak »

W temacie, że się nie da zrobić takich samych rewersów kart - kilka lat temu kupiłem na targach w Essen dodatek do Race for the Galaxt pt. Xeno Invasion. Rewersy kart z dodatku były w innym odcieniu niż z podstawki. Napisałem do wydawnictwa i wysłali mi z Ameryki zastępcze karty w identycznym odcieniu jak te z mojej podstawki, która wtedy już miała chyba z 4 lata. Z tego co wiem, powtórzyli cały druk tego dodatku jak się okazało na Essen, że odcienie kart nie są takie same. Więc się da! :)

Inna rzecz, czy trzeba tak się spinać, bo odcień kart nieco jaśniejszy w dodatku. Chyba nie trzeba. Poza tym propsuję Portal za to, że stara się błędy wpływające na rozgrywkę zawsze naprawić.

A co do tego, że Shut up and Sit down nie lubi autorskich gier Portalu - ja też większości nie lubię i się z nimi zgadzam, więc może to nie jest takie dziwne. Po prostu im się nie podobają :).
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 772
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 671 times
Been thanked: 782 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: anitroche »

Kin@a pisze: 27 mar 2021, 19:16
anitroche pisze: 27 mar 2021, 08:32 Ja rozumiem, że to może kogoś wkurzyć, ale już nie obwiniajmy za to wydawnictwa. To nie jest błąd typu zły rozmiar kart, złe tłumaczenie, brak jakiegoś elementu itp.co byłoby ewidentną winą wydawcy, tylko różnica w odcieniach, która mieści się w normach błędu znajdującego się w umowach z drukarniami. Drukarnie nie podpisałyby umowy, która zawiera informację, że takiego błędu nie może być, a może on wynikać np. z tego że zmienili farby albo papier albo maszynę.
Zmiana farb, papieru powinna być określona w umowach bo decyduje o jakości (trwałości) wydruku.

W kwestii kiepskiej komunikacji z Chinami to wierzę (a nawet współczuję bo będzie jeszcze gorzej), ale to też jest uzależnione od fabryki. Trzeba wybrać te lepsze, nawet jeśli będzie trochę drożej.
Nie wiem, czy jest tak jak piszesz, że można podpisać umowę zgodnie, z którą nie ma prawa być żadnego odchylenia w kolorach, czy innej jakości. Ja się z takim przypadkiem nie spotkałam, więc w sumie założyłam, że skoro żadna drukarnia się na to nie zgodziła (bo to by było powiązanie np. z tym, że nasz ten jeden produkt musiałby być drukowany zawsze na tej samej maszynie i tylko na niej, a to bardzo utrudnia spinanie produkcji wielu zamówień też od innych klientów) w czasie, jak ja współpracowałam z nimi, to pewnie nie można. Mea Coulpa, bo może jakieś drukarnie się zgadzają. W takim wypadku to rzeczywiście Portal mógł takie umowy podpisywać, pytanie tylko, jaka by była podwyżka w cenie drukarni i czy by wtedy wydanie dodatku Portalowi się opłacało - to pytanie w przestrzeń, bo oczywiście odpowiedzi nie znam i być może dodatek by wyszedł bez różnicy odcieni.

Teoretyczne można przynajmniej dopilnować, aby różnica w kolorach była naprawdę minimalna. Już w innym wątku kiedyś pisałam, że miałam w pracy przypadek, że na rynku skończył się włoski papier płótnowany, który był używany zawsze do oklejek pudełek i kupili fiński - lepszy jakościowo, ale też kolory na nim wychodził zimniejsze. Spędziłam pół dnia w drukarni z człowiekiem od CTP i testowaliśmy różne ustawienia maszyn i nie dało rady dobrać tak, aby nowy druk pokrywał się kolorystycznie ze starym. Jako że innego papieru nie było, to druk poszedł na tym chłodniejszym. Nie zmienia to faktu, że jedna z maszyn w drukarni i jeden z ludzi przygotowujących druk przez pół dnia byli przeznaczeni tylko do testowania jednego druku i tym samym wpadły opóźnienia innych naszych produktów, bo ta obsuwa wpłynęła też potem na obsuwę na pudełkarkach - które były ustawione tak, żeby produkty posiadające pudełka w tym samym rozmiarze były składane w tym samym tygodniu, a że druk się rozjechał, to produkcja tych samych pudełek też się rozwlekła w czasie, co za tym idzie maszyny na składanie pudełek w innych rozmiarach zostały przestawione też później i tak lawinowo pojawiły się obsuwy w wielu produktach (niewielkie obsuwy, bo rzędu kilku dni max, ale jednak). Na szczęście mieliśmy w tym okresie na wyłączność drukarnię do drukowania naszych produktów, ale myślę, że w innym przypadku takie grzebanie pół dnia przy jednej maszynie na hali mogłoby się nie udać. Co więcej, jeśli mamy takie wydłużenie się kontroli jakości produktów, to to najpierw powoduje, że produkcja się przesuwa, a potem też transport gotowego produktu i najgorzej jak jest to drukowane w Chinach, bo wszyscy wiemy jakie problem transportowe mamy teraz z Azją.

Inna sprawa to że jak drukuje się coś na licencji (wiem, że to nie case 51. stanu), to często wykorzystuje się te same drukarnie, które wykorzystuje oryginalny wydawca (czasem jest to wymóg w umowie licencyjnej, a czasem niezależna decyzja polskiego wydawnictwa). Pozwala to obniżyć koszty produkcji lub mieć pewność, że właśnie ten sam papier czy farby zostaną wykorzystane co w wersji oryginalnej (patrz przykład opisany przeze mnie, gdzie oba papiery były płótnowane i o tej samej gramaturze, ale produkowane jeden we Włoszech a drugi w Finlandii i się różniły mimo wszystko). Tutaj niestety jak oryginalny wydawca zdecydował się na to, że odcienie mogą się lekko różnić, to wydawca polski już nie ma na to wpływy.

A i jeszcze dodam, że zdarza się tak, że przysyła drukarnia proofa i wszystko wygląda ok i potem jest druk i nagle odcienie się lekko nie zgadzają, ale w granicy błędu dopuszczanego przez umowę, to niestety wtedy przedrukowanie nie odbywa się na zasadach reklamacji często (zwykle jest to dobra wola drukarni, jeśli zdecyduje się ponieść ten koszt), tylko jako dodatkowy koszt wydawnictwa. A przynajmniej tak było, jak ja współpracowałam z drukarniami, czyli dobrych kilka lat temu ;).
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Kin@a »

anitroche pisze: 28 mar 2021, 12:34
Kin@a pisze: 27 mar 2021, 19:16 Zmiana farb, papieru powinna być określona w umowach bo decyduje o jakości (trwałości) wydruku.
Mea Coulpa, bo może jakieś drukarnie się zgadzają. W takim wypadku to rzeczywiście Portal mógł takie umowy podpisywać, pytanie tylko, jaka by była podwyżka w cenie drukarni i czy by wtedy wydanie dodatku Portalowi się opłacało - to pytanie w przestrzeń, bo oczywiście odpowiedzi nie znam i być może dodatek by wyszedł bez różnicy odcieni.
Teoretyczne można przynajmniej dopilnować, aby różnica w kolorach była naprawdę minimalna.
Nie "teoretycznie" ale praktycznie. I nie mówię tylko o Portalu bo problem dotyczy prawie wszystkich wydawców :wink:
Czasem warto utrzymać jakość kosztem wyższej ceny, niż wysłuchiwać (słusznych) narzekań klientów.
W różnice między papierami w tej samej kategorii jestem w stanie uwierzyć bo problem ten występuje również w ... metalurgii (ale odpowiednimi testami można sobie i z tym poradzić, jeśli się chce i zna na tym zagadnieniu oczywiście).
Kwestia opóźnień zawsze musi być brana pod uwagę (po prostu trzeba zachować pewne marginesy) no chyba, że się robi chałturę "na szybkiego".
Ja wiem, że najszybciej i najłatwiej jest drukować "jak leci" no ale czasem się tak nie da i trzeba włożyć nieco więcej pracy i wysiłku aby dopracować szczegóły.
anitroche pisze: 28 mar 2021, 12:34A i jeszcze dodam, że zdarza się tak, że przysyła drukarnia proofa i wszystko wygląda ok i potem jest druk i nagle odcienie się lekko nie zgadzają, ale w granicy błędu dopuszczanego przez umowę, to niestety wtedy przedrukowanie nie odbywa się na zasadach reklamacji często (zwykle jest to dobra wola drukarni, jeśli zdecyduje się ponieść ten koszt), tylko jako dodatkowy koszt wydawnictwa.
A w jaki sposób jest określony ów błąd w umowie?
Ta sytuacja jest szczególnie dotkliwa w przypadku Chin, z którymi na dodatek komunikacja kuleje. Ogólnie wydawnictwa muszą być w tej kwestii szczególnie ostrożne, skoro bowiem proof dało się wydrukować idealnie to należy dopilnować by główną produkcję również. W przeciwnym razie drukarnia oszukała wydawcę, nazywając rzecz po imieniu. Podobnie oszukani potem czują się klienci nabywając produkt niespełniający ich oczekiwań.
Ogólnie zauważam, że ostatnio jakość wydruków w grach planszowych poszła w dół.
Związane jest to z tym, że ceny dobrych jakościowo farb i papierów poszybowały w górę, nie z tym że nie ma ich w ogóle na rynku.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 772
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 671 times
Been thanked: 782 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: anitroche »

Jak to było zapisane w umówie to dokładnie nie wiem, bo to nie ja podpisywałam, ale z tego co pamiętam to były używane procenty chyba nasycenia danego koloru(?), ale też znawcą terminologii drukarkiej i graficznej nie jestem, więc dokładnie ci nie odpowiem. Odchylenie kolorystyczne mogłam zgłosić do kierownika mojego po czym on decydował ostatecznie, czy ma to sprawdzić nasz grafik jakoś, czy lecimy dalej bez robienia afery (ale ja też nie pracowałam w branży, gdzie te różnice były aż tak istotne dla klienta, jedne co mocno pilnowaliśmy to zgodność kolorów na oklejce puzzli z właściwym plakatem do układania, bo druk był obu na różnym papierze).

A napisałam, że teoretycznie można pilnować jakości, bo w praktyce nie wiem czy którakolwiek drukarnia zgodziłaby się na usunięcie zapisków o możliwych niedokładnościach ze wzgledu na to jak by to utrudnilo planowanie równoległego druku i składu produktów od różnych klientów. Jak dla mnie to jak każdy miałby się "czepiać" każdej drobnostki, to istniałaby możliwość, że ceny drukaru i składu by poszybowały ogromnie w górę i być może druk planszówek na rynek Polski by w ogóle był nieopłacalny. To moje domysły, które wysnuwam na podstawie tego, jak widziałam jak skomplikowany jest proces produkcji zabawek i w ilu miejscach coś może pójść nie tak.

Uwaga o tym, że ceny farb poszły w górę bardzo ciekawa. Szkoda, że nie mam dostępu do wiedzy o tym jak wycena druku gry na dobrej vs gorszej farbie się różni i jak by to wpłynęło na cenę w sklepie. Pewnie rozwiało by to naszą różnicę zdań, co do tego czy da się bez ubytku na ilości wydawanych gier w Polsce podnieść znacznie ich jakość. A tak bez tych danych to zapewne ja pozostanę przy swojej teorii, że się nie da utrzymać takich nakładów, a ty że się da ;) i ot mamy impas.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Kin@a »

anitroche pisze: 28 mar 2021, 21:47 ja też nie pracowałam w branży, gdzie te różnice były aż tak istotne dla klienta, jedne co mocno pilnowaliśmy to zgodność kolorów na oklejce puzzli z właściwym plakatem do układania, bo druk był obu na różnym papierze
W przypadku puzzli to nikt się nie czepia bo ich się nie miesza ze sobą, tak jak ma to miejsce w przypadku kart czy innych elementów gier (plansz, żetonów etc.).
anitroche pisze: 28 mar 2021, 21:47 A napisałam, że teoretycznie można pilnować jakości, bo w praktyce nie wiem czy którakolwiek drukarnia zgodziłaby się na usunięcie zapisków o możliwych niedokładnościach ze wzgledu na to jak by to utrudnilo planowanie równoległego druku i składu produktów od różnych klientów. Jak dla mnie to jak każdy miałby się "czepiać" każdej drobnostki, to istniałaby możliwość, że ceny drukaru i składu by poszybowały ogromnie w górę i być może druk planszówek na rynek Polski by w ogóle był nieopłacalny.
To nie są drobnostki, a miejsce "nieopłacalnych" druków "na rynek polski zastąpią te importowane, zagranicznych wydawców bo zawsze będą konsumenci przedkładający jakość nad cenę.
anitroche pisze: 28 mar 2021, 21:47 Uwaga o tym, że ceny farb poszły w górę bardzo ciekawa. Szkoda, że nie mam dostępu do wiedzy o tym jak wycena druku gry na dobrej vs gorszej farbie się różni i jak by to wpłynęło na cenę w sklepie. Pewnie rozwiało by to naszą różnicę zdań, co do tego czy da się bez ubytku na ilości wydawanych gier w Polsce podnieść znacznie ich jakość. A tak bez tych danych to zapewne ja pozostanę przy swojej teorii, że się nie da utrzymać takich nakładów, a ty że się da ;) i ot mamy impas.
Co jest takiego ciekawego? Możesz sprawdzić cenniki.
Poza tym wszystko drożeje, energia, paliwo... Ten problem nie tyczy się jedynie planszówek.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 772
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 671 times
Been thanked: 782 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: anitroche »

A skąd to twierdzenie, że w przypadku puzzli nikt się nie czepia? :D Zdziwiłabys się, ile jest w społeczności puzzlarzy osob z podejściem takim jak ty masz do planszówek. Delikatna różnica miedzy odcieniami na oklejce pudełka a na plakacie puzzlowym może skończyć się bardzo nieprzyjemnymi mailami do firmy, bo ktoś patrzy na oklejke i na jej podstawie układa. Inna sprawa to to, ile "osadu" zostawiają puzzle w worku i na stole już po ułożeniu (bo to też trzeba minimalizować), grubość tektury puzzla też ma znaczenie i użyty papier też powinien być taki, żeby za bardzo światła nie odbijał, no i oczywiście to wszystko ma być, ale cena puzzli jak przy użyciu lakieru, który nie odbija światła wzrosła to też od razu oburzenie, że co to tak drogo teraz no i bardziej opłacało się z lakieru zrezygnować. No ale może ty wiesz lepiej jak wygląda podejście zagorzałych puzzlarzy skoro tak łatwo rzucasz opinie na ten temat.

A co do farb to nie miałam nic złego na myśli, szczerze mnie to zaciekawiło, bo nawet jakbym sprawdziła cennik to nic mi to nie da, bo nie wiem, która farba to ta lepsza, a która to gorsza. Bo zrozumialam początkowo, że chodzi o to że te drogie są teraz dużo droższe niż były a te tańsze nie. Ale z twojej najnowszej wypowiedzi wynika, że chodziło ci o to, że wszystkich farb dotknęła inflacja. Więc poprostu źle cię zrozumiałam i skoro chodzilo ci o inflację dotykającą wszystko, to jednak to zagadnienie nie jest tak ciekawe jak pierwotnie mi sie wydawało, a zwyczajne.

Ale chyba już ten offtop zrobił się za długi :D więc na tym skończę moje wywody ;) zwłaszcza że chyba już nic nowego ze swojego doświadczenia do dyskusji nie wniose.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: karp »

anitroche pisze: 29 mar 2021, 00:56 A skąd to twierdzenie, że w przypadku puzzli nikt się nie czepia? :D Zdziwiłabys się, ile jest w społeczności puzzlarzy osob z podejściem takim jak ty masz do planszówek. Delikatna różnica miedzy odcieniami na oklejce pudełka a na plakacie puzzlowym może skończyć się bardzo nieprzyjemnymi mailami do firmy, bo ktoś patrzy na oklejke i na jej podstawie układa. Inna sprawa to to, ile "osadu" zostawiają puzzle w worku i na stole już po ułożeniu (bo to też trzeba minimalizować), grubość tektury puzzla też ma znaczenie i użyty papier też powinien być taki, żeby za bardzo światła nie odbijał, no i oczywiście to wszystko ma być, ale cena puzzli jak przy użyciu lakieru, który nie odbija światła wzrosła to też od razu oburzenie, że co to tak drogo teraz no i bardziej opłacało się z lakieru zrezygnować. No ale może ty wiesz lepiej jak wygląda podejście zagorzałych puzzlarzy skoro tak łatwo rzucasz opinie na ten temat.

A co do farb to nie miałam nic złego na myśli, szczerze mnie to zaciekawiło, bo nawet jakbym sprawdziła cennik to nic mi to nie da, bo nie wiem, która farba to ta lepsza, a która to gorsza. Bo zrozumialam początkowo, że chodzi o to że te drogie są teraz dużo droższe niż były a te tańsze nie. Ale z twojej najnowszej wypowiedzi wynika, że chodziło ci o to, że wszystkich farb dotknęła inflacja. Więc poprostu źle cię zrozumiałam i skoro chodzilo ci o inflację dotykającą wszystko, to jednak to zagadnienie nie jest tak ciekawe jak pierwotnie mi sie wydawało, a zwyczajne.

Ale chyba już ten offtop zrobił się za długi :D więc na tym skończę moje wywody ;) zwłaszcza że chyba już nic nowego ze swojego doświadczenia do dyskusji nie wniose.
Tak jak napisałem w wątku kampanii Robinsona. W każdym dobrze konsumpcyjnym znajdzie się ZAWSZE grupa, której coś nie będzie pasować.
Lepsza jakość, ale wyższa cena? "DROGO."
Gorsza jakość za to niższa cena. "PRZY TAKIEJ DROŻYŹNIE TAKA JAKOŚ TO SKANDAL!"
Błąd na karcie "OLABOGA NIE DA SIE GRAĆ".
Ascetycznie wydana planszówka? Wydrukowane postaci "wtykane" w te podstaweczki? "SKANDAL! WOLAŁBYM DORZUCIĆ 200 ZŁ I MIEC FIGURKI, A NIE TĘ ŻENADĘ!"
Wypasione wydanie z KSa? "SKANDAL! DROGO! CZY BĘDZIE WYDANIE RETAILOWE Z TEKTURKAMI WTYKANYMI W POSTAWKI?!?!?!?!?!".
I tak bym mógł wymieniać do usranej śmierci, dla gier. ;)
Identycznie będzie z nowym iPhonem, z super giętką wędką idealnie dostosowaną do łowienia sandaczy za 15 tys zł., czy z masłem które nagle zaczęło kosztować zamiast 3 to 7 złotych.
Biznes poprostu musi wkalkulować te utyskiwania w swoje "ryzyko".
Wątek jest spoko- należy wytykać partactwo w obrębie błędów - ale takie partactwo które NIE zostalo naprawione. Bo takie, które się poprostu wydarzyło i stanowi jakiś ułamek oferty, to już dla mnie czepianie się.
Ale...naprawdę tworzenie encyklopedii wpadek portalu, jest godne chyba lepszej sprawy. :D
Zakończę to tak, jak Trzewik w tym ostatnim live (pierwszy raz to obejrzałem zachęcony tym wątkiem). "Ja się poddaję. Znajdź sobie inną grę, jeśli to co proponujemy Cię nie satysfakcjonuje".
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5279
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1704 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: BOLLO »

Kwestor pisze: 27 mar 2021, 22:20
Kin@a pisze: 27 mar 2021, 21:52
pcyzm pisze: 27 mar 2021, 21:41 Przecież anitroche wyłożył wcześniej dlaczego żadna drukarnia nie może na coś takiego pójść. W ostatnich PlanszówkachTV była mowa konkretnie o fabryce Trefla, która to odpowiadała za druk tego dodatku.
Którego Trefla?
"Fabryka kart Trefl". Mieli spotkanie z przedstawicielami fabryki i Trefl powiedział, że nie ma szans, żeby po 6-ciu latach kolor był identyczny ze względu na to, że a) kolor 6cio letniej karty jest inny teraz niż jak go produkowali i b) będą różnice w procesie druku przy tak długim czasie pomiędzy jednym a drugim.
Nie zgodzę się. Wszystkie druki można zrobić identyczne mając proofy. Można przecież identycznie wydrukować grę z przed nawet 20lat....Nie czaję takiego tłumaczenia i wciskania ludziom kitu na live żeby im zamknąć jadaczki tylko dla tego że się na tym nie znają. Kolory będą się różnić jeżeli po 6 latach damy drukarni ten sam plik RGB lub CMYK a oni mają inne maszyny inne tusze itd....ale przecież można dać im na wzór 6letnie karty, zrobić próbę druku i tam gdzie są odchylenia to dodać/odjąć barwę.
Nie dajcie sobie wciskać kitu. Dlaczego zatem Fulgrim robi druki na nowo do Zakazanych gwiazd i chcę aby były one identyczne kolorystycznie z grą z przed 6lat? A takie podejście że się "NIE DA" to serio nie przystoi....i robi się Treflowi zły pijar że nie umieli tego zrobić. Ja to mogę zrobić w domu na Photoshopie i drukarce atramentowej za 200pln....
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Munchhausen »

psia.kostka pisze: 26 mar 2021, 21:39 Korzystajac z okazji, iz zebralo sie tu zacne grono graczy doswiadczonych przez Portal zadam taki weekendowy, lekki temat do dyskusji:

Czy wiadomo Wam jakie sa powody niecheci miedzy Shut Up & Sit Down, a Portalem?

Recenzje Robinsona, Marsjan, Detektywa, (chyba tez Cry havoc) byly dosc surowe, nawet takie rzeklbym kpiące. Wydalo mi sie to tendencyjne. Nie sledze bloga i podcastu SUSD, ogladam czasem ich video recenzje. Moje jedyne przypuszczenie to, ze Ego chlopakow z SUSD zderzylo sie z Ego prezesa i nastapila implozja we wszechswiecie :)

Znacie jakies konkrety tej sytuacji, ploteczki?
Pamiętam, jak chłopaki z SU&SD w czasie jakiegoś panelu na swoim konwencie pastwili się nad jakością tekstów w "Detektywie" - to był soczysty roast, którego duma prezesa mogła nie wytrzymać. Mam wrażenie, że niechęci nie ma, po prostu jakość portalowych instrukcji i tłumaczeń robi swoje + ekipa SU&SD preferuje raczej gry o mocnym aspekcie towarzyskim, a w tym Portal raczej się nie specjalizuje.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 930
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 326 times
Been thanked: 382 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: sliff »

BOLLO pisze: 30 mar 2021, 11:13
Spoiler:
Nie zgodzę się. Wszystkie druki można zrobić identyczne mając proofy. Można przecież identycznie wydrukować grę z przed nawet 20lat....Nie czaję takiego tłumaczenia i wciskania ludziom kitu na live żeby im zamknąć jadaczki tylko dla tego że się na tym nie znają. Kolory będą się różnić jeżeli po 6 latach damy drukarni ten sam plik RGB lub CMYK a oni mają inne maszyny inne tusze itd....ale przecież można dać im na wzór 6letnie karty, zrobić próbę druku i tam gdzie są odchylenia to dodać/odjąć barwę.
Nie dajcie sobie wciskać kitu. Dlaczego zatem Fulgrim robi druki na nowo do Zakazanych gwiazd i chcę aby były one identyczne kolorystycznie z grą z przed 6lat? A takie podejście że się "NIE DA" to serio nie przystoi....i robi się Treflowi zły pijar że nie umieli tego zrobić. Ja to mogę zrobić w domu na Photoshopie i drukarce atramentowej za 200pln....
1. Żeby niby drukować od razu wyblakłe karty ?
2. Z tymi 20 latami to bym nie przesadzał - wystarczy, że zakażą jakiegoś barwnika bo nie jest eko i lipa.
3. Zapewnie dało by się lepiej może nie idealnie - ale ło-panie! tyle roboty cena za wydruk x2.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Blue »

Munchhausen pisze: 30 mar 2021, 15:08ekipa SU&SD preferuje raczej gry o mocnym aspekcie towarzyskim, a w tym Portal raczej się nie specjalizuje.
Khem Khem. Machina 2 przeładowanie, to były czasy :D.
Zablokowany