wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
zima2409
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2020, 09:57

wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: zima2409 »

Witam,
szukam osoby, która ma kompletną grę wyścigi konne wyd. Atlas (zdj. planszy w zał.)-nawet, jeżeli nie chce jej sprzedać :)

Obrazek

Obrazek
dzięki, pozdrawiam
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: MichalStajszczak »

Jak widać na załączonym obrazku, chodzi o wydawnictwo Alfa a nie Atlas
zima2409
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2020, 09:57

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: zima2409 »

cenna uwaga, te edytory tekstu czasami płatają figla a nasza podświadomość i tak widzi to co chce:)
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 245
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 57 times
Been thanked: 119 times

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: upadly_bankowiec »

Zagrywałem się w to za dzieciaka, grając sam ze sobą. Eh wspomnienia! Chętnie bym sobie wydrukował, bo kupno na pewno graniczy z cudem.
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: MichalStajszczak »

upadly_bankowiec pisze: 10 wrz 2020, 21:26 kupno na pewno graniczy z cudem
Myślę, że tak, bo zapewne znaczna część nakładu poszła na przemiał. Pamiętam, że w roku 1992 lub 1993 jeden z moich ówczesnych kontrahentów miał w magazynie kilkaset (o ile nie więcej) egzemplarzy, które dostał w ramach kompensaty zobowiązań od likwidatora pewnej hurtowni. Robił różne manewry - raz opuszczał cenę, raz podnosił ale żadnych efektów sprzedażowych to nie przynosiło.
zima2409
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2020, 09:57

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: zima2409 »

"Myślę, że tak, bo zapewne znaczna część nakładu poszła na przemiał. Pamiętam, że w roku 1992 lub 1993 jeden z moich ówczesnych kontrahentów miał w magazynie kilkaset ..."
może masz Kolego jeszcze w "starym" notesie namiar na tego kontrahenta?? :)
JacekDulin
Posty: 10
Rejestracja: 29 mar 2021, 23:31
Been thanked: 1 time

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: JacekDulin »

Właśnie

Uwielbiałem tę grę, jak konie wychodziły na prostą to pamiętam że z emocji można się było posikać...

Gdzie można znaleźć chociażby instrukcję?? Odtworzyłbym sobie...
Awatar użytkownika
gocho
Posty: 173
Rejestracja: 10 wrz 2009, 14:19
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 3 times

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: gocho »

Pamiętam że graliśmy nawet w 8 czy 9 osób (a wyścigi są na 6 koni). Nie wszyscy mogli zakupić dobre konie do gonitwy. Ci którzy nie kupili najlepszych koni lub/i nie zakwalifikowali się do wyścigu mieli więcej kasy by obstawiać u bukmachera zwycięzce. Na szczęście w sezonie były gonitwy dla mocnych i dla najwolniejszych koni. Przez ryzyko odniesienia kontuzji i dyskwalifikacji gra była bardzo nieprzewidywalna i emocjonująca. Koszty wystawienia konia do wyścigu, pensja dżokeja, koszt ubezpieczenia od wypadków. Koniec końców tylko 1-2 graczy wychodziło na swoje, reszta nie była w stanie spłacić długów - gracze zaczynali od pożyczki z banku, którą trzeba było spłacić do końca sezonu. Rzekłbym, że to była nawet niezła szkoła ekonomii dla nas, wówczas dzieciaków.

Jednym z minusów jest liche wykonanie kart, które decydują o ruchach koni. Po iluś tam sezonach potrafiły się pozaginać (czyli poniekąd zaznaczyć, można było przez to nieco oszukiwać widząc podgiętą kartę). Dzisiejsze koszulki-protektory też nie za bardzo się rozmiarami dopasują do tych kart.
JacekDulin
Posty: 10
Rejestracja: 29 mar 2021, 23:31
Been thanked: 1 time

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: JacekDulin »

Ma ktoś coś?
Instrukcję?

Grę? 😀🤔
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 89 times
Been thanked: 198 times

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: menelobej »

Grywałem swego czasu w ten tytuł. Jak będę u mamy w święta to spojrzę czy przypadkiem gdzieś jej nie zachowałem, bo wydaje mi się, że kiedyś mi mignęła, obok Wojny o pierścień Encore. Ale pewności nie mam na 100%.
JacekDulin
Posty: 10
Rejestracja: 29 mar 2021, 23:31
Been thanked: 1 time

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: JacekDulin »

Wojna o pierścień! Też było miiodzio...

A Wyścigi gdybys miał - od razu skanuj wszystko 😀😀👍

Dzięki za newsa
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: alpha »

MichalStajszczak pisze: 09 wrz 2020, 10:28 Jak widać na załączonym obrazku, chodzi o wydawnictwo Alfa a nie Atlas
No właśnie... a od 9 września poprzedniego roku autor tego wątku nie zmienił tego :?
Po 6 minutach od utworzenia tego tematu autor wiedział, że powinien to poprawić, a tego nie zrobił... hmm.....
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
JacekDulin
Posty: 10
Rejestracja: 29 mar 2021, 23:31
Been thanked: 1 time

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: JacekDulin »

Najważniejsze że dało się to miejsce znaleźć
I że na pewno cho tu o najlepszą grę wyścigów konnych jaką znam

Royal Turf (Winners Circle) też Ok, ale ta staropolska miała większe emocje
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: Lubel »

Ja grywałem w inne, i jakbym gdzieś dorwał w miarę w rozsądnej cenie to pewnie z sentymentu bym sobie kupił. A chodzi o te wyścigi :
Obrazek
Obrazek
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 89 times
Been thanked: 198 times

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: menelobej »

Ostatecznie gra odnalazła się schowana w piwnicy w pudełku z grami z lat 90tych. Co prawda brak w niej figurek koni i pionków (musiałem je do czegoś innego wykorzystać za młodu zapewne), ale jest składana plansza wielkości 4 arkuszy A4, jest instrukcja z programem gonitw, wszystkie karty (ach te wycinanie własnoręczne, dobrze, że teraz karty są wycięte w standardzie) koni, dżokejów, ubezpieczenia i 35 dodatkowych zdarzeń (chyba tak to się nazywa). No i do tego duża ilość papierowych małych banknotów Talarów. Tylko na tych zdjęciach te karty koni i dżokejów jakieś takie białe, moje są z takiego grubego ciemnego papieru jak plansza.

Patrząc ogólnie na to co zostało, to kluczowe elementy do odtworzenia są. Figurki i pionki można dosztukować. Ale faktycznie nadrukowana informacja o nakładzie 50 tys. egzemplarzy robi wrażenie, nawet jeśli potem część poszła na przemiał. Widać wydawca liczył na sukces.
JacekDulin
Posty: 10
Rejestracja: 29 mar 2021, 23:31
Been thanked: 1 time

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: JacekDulin »

Skanuj wszystko i wysyłaj
A potem mów ile za to chcesz :) ;)
jd
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: Kin@a »

menelobej pisze: 03 kwie 2021, 19:12 Ale faktycznie nadrukowana informacja o nakładzie 50 tys. egzemplarzy robi wrażenie, nawet jeśli potem część poszła na przemiał. Widać wydawca liczył na sukces.
W dzisiejszych czasach robi, kiedyś takie nakłady gier planszowych były bardziej oczywiste. Znasz datę tego wydania?
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: anonim »

W tamtych czasach świat wyglądał trochę inaczej: komputerów i Internetu nie było, w telewizji były tylko dwa programy. Gry planszowe konkurowały jedynie z książkami i komisami których nakłady też były bardzo duże.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
JacekDulin
Posty: 10
Rejestracja: 29 mar 2021, 23:31
Been thanked: 1 time

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: JacekDulin »

Dokładnie tak
Jak już jakaś pierdoła trafiała w gusta to sprzedawała się w ilościach gigantycznych

Titki-tiki, kostka Rubika, Eurobiznes, Mastermind
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: Losiek »

Bo jakiegoś wielkiego wyboru gier nie mieliśmy.
JacekDulin
Posty: 10
Rejestracja: 29 mar 2021, 23:31
Been thanked: 1 time

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: JacekDulin »

Fakt
A sklepów z planszówkami - jak je dzisiaj znamy - nie było. Pamiętam moją wizytę w latach 80tyc w Londynie na Oxford Street w piętrowym sklepie z planszówkami... to były widoki nierealne i niemożliwe, a mieli chyba wszystkie planszówki świata... No ceny też zabijały przybysza ze wschodu.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 89 times
Been thanked: 198 times

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: menelobej »

Kin@a pisze: 04 kwie 2021, 21:46
menelobej pisze: 03 kwie 2021, 19:12 Ale faktycznie nadrukowana informacja o nakładzie 50 tys. egzemplarzy robi wrażenie, nawet jeśli potem część poszła na przemiał. Widać wydawca liczył na sukces.
W dzisiejszych czasach robi, kiedyś takie nakłady gier planszowych były bardziej oczywiste. Znasz datę tego wydania?
Jest podany nakład i kto drukował, ale roku nie ma. Patrząc po wykonaniu gry, druku i czcionce w instrukcji to obstawiam 2 połowę lat 80tych, bo jest stempelek, że cena obniżona 80 złotych. A początek lat 90tych to już inflacja i dziesiątki tysięcy i w efekcie denominacja.
Co do gry do odtworzenia dla zainteresowanych, to prośba o kontakt na priv co do skanów, plansza jest tematem na jakiś punkt ksero, co by w odpowiednim formacie zeskanować.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: Kin@a »

anonim pisze: 04 kwie 2021, 22:46 W tamtych czasach świat wyglądał trochę inaczej: komputerów i Internetu nie było, w telewizji były tylko dwa programy. Gry planszowe konkurowały jedynie z książkami i komisami których nakłady też były bardzo duże.
Nie jedynie bo kino było popularne.
Na popularność planszówek wpływał z pewnością również bardziej towarzyski styl życia, również wśród dzieci. Teraz wiele z nich nie ma z kim grać...
JacekDulin pisze: 05 kwie 2021, 00:00 A sklepów z planszówkami - jak je dzisiaj znamy - nie było.

Dziś stacjonarnych sklepów z samymi tylko planszówkami jest niewiele, a już dwupiętrowego nie znam ani jednego.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: adam_k27 »

Miałem ta grę. Świetna była. Dałem ją kuzynowi i przepadła. Fajnie jakby ktoś miął komplet i zrobił skany żeby można było sobie wydrukować i zagrać.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: wyścigi konne wyd. Atlas lata 80-90

Post autor: adam_k27 »

Gra niby dla 4-9 osób a z tego co pamiętam to zawsze graliśmy w 3 osoby. Przy małej liczbie graczy często może się pojawiać problem z obsadą biegów, bo jak brakuje obsady to powinien się wyścig nie odbyć. My z graliśmy z "home rule", że jak brakowało obsady to do biegu startowały niesprzedane konie wystawione przez bank. Parę rzeczy w instrukcji jest nie do końca wyjaśnionych. Zawsze mieliśmy problem jak interpretować zasady obowiązujące w wielkiej gonitwie aukcyjnej. Bankier ma wystawić po zakończonej gonitwie 3 zwycięskie konie na aukcję, no ale co z właścicielami tych koni? Tracą te konie i musza się zadowolić nagrodą? Czy dostają ich równowartość? A może do nich trafiają wylicytowane kwoty? No i czy mogą brać udział w licytacji? Chyba najlogiczniejsze rozwiązanie jest takie, że gracze dostają równowartość nominalnej wartości tych koni nadrukowanej na kartach, no i jak chcą konie odzyskać to musza się licytować z innymi graczami którzy mają okazję im te konie podkupić.
ODPOWIEDZ