Pierwszy deck builder

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
dareiosh
Posty: 159
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Pierwszy deck builder

Post autor: dareiosh »

  • witam. Mam na oku albo stare hero realms, albo nowsze terrors od Londyn z dodatkami są w podobnych cenach. Polecacie któreś z tych czy może macie własne, godne polecenia tytuły?
star realms raczej odpada bo nie jestem fanem kosmosu/robotów itp , bardziej magia, potwory,fantasy etc
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Pierwszy deck builder

Post autor: rutra1992 »

W ToL nie grałem, ale wydaje mi się że mechanicznie to są bardzo podobne gry, szczególnie kiedy bohaterów dorzuci się do HR. Ja osobiście bardzo HR lubię, i dość często to gram, szybkie przyjemne, trochę rabanka gdzie 1-2 karty potrafia przechylić szale zwycięstwa, ale to nie przeszkadza bo partia trwa max 20 minut , więc często gra się po kilka.

Z innych polecam Dolinę Kupców (nie wiem czy klimat nie będzie tu zbyt cukierkowy) gdzie bardzo fajnie trzeba balansować miedzy tworzeniem tego decku a zmniejszaniem go.

Gdzieś na forum widziałem też całkiem długi wątek o różnych deckbuildingach, polecam go poszukac, tam byla masa tytulow wymieniona.
gameosx
Posty: 63
Rejestracja: 31 paź 2019, 21:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Pierwszy deck builder

Post autor: gameosx »

Hej, ja polecam Hero Realms (razem z dodatkiem Ruiny Thandaru), Brzdęk, Terrors of London, Marvel Champions (choć to nie do końca deck builder)
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Pierwszy deck builder

Post autor: rutra1992 »

Marvel champions to w ogole nie jest deckbuilder, talis jest tworzona przed rozgrywka.

Ale jesli szukasz deckbuildera w klimacie komiksowym to jest dc deckbuilder
Darkstorm
Posty: 866
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 139 times
Been thanked: 217 times

Re: Pierwszy deck builder

Post autor: Darkstorm »

TOL daje trochę więcej opcji do kombinowania niż HR.
HR jest ciut prostsze.
Tak jak ktoś już wcześniej napisał, mechanicznie są do siebie bardzo podobne. Rzekłbym, że niemal bliźniaczo z paroma małymi różnicami.
Gram chętnie w jedno i drugie.
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Pierwszy deck builder

Post autor: Argue »

Złap sobie gdzieś Kamień Gromu, co prawda ma nieco upierdliwy setup, ale gameplay ciekawszy niz ToL czy Star Realms.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 475
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 234 times
Been thanked: 217 times

Re: Pierwszy deck builder

Post autor: wrojka »

Mogę polecić Brzdęka!
Ma sensowny tryb solo, ostatnio wyszedł dodatek rozszerzający grę do 5-6 graczy.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 950
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 314 times
Been thanked: 202 times

Re: Pierwszy deck builder

Post autor: Losiek »

Tylko Brzdęk to nie do końca deck builder. Budowanie talii to jedna z mechanik i w dodatku potraktowana trochę po macoszemu (mało kart umożliwiających złomowanie innych kart). To raczej taka wesoła, luźna gra do piwka czy miłego spędzenia wieczoru a to mi uświadomił Leser i za to jestem mu wdzięczny. Bo po pierwszych partiach byłem zawiedziony, zmieniłem podejście i mam wszystko co do Brzdęków w Polsce wyszło :)
Jeśli nie Star Realms to rzeczywiście Hero Realms z bohaterami (mam Ruiny ale jeszcze nie ograne zatem nie polecę z czystym sumieniem). Terrors of London odradzam jeśli nie masz doświadczenia ze Star/Hero/Cthulhu Realms bo instrukcja do ToL jest bezużyteczna.
menelobej
Posty: 406
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 92 times
Been thanked: 203 times

Re: Pierwszy deck builder

Post autor: menelobej »

Jeśli konfrontacyjny deckbuilder na 2 osoby w settingu fantasy to obecnie na wejście do grania jest jeden główny kandydat czyli Hero Realms, tym bardziej, że teraz dodają do podstawki dedykowane liczniki życia. Seria się rozwija w kierunku quasi-przygodowym, dlatego jeśli się spodoba to kolejny zakup to talie bohaterów i dodatek kampanijny Ruiny Thandaru. Jeśli klimat wiktoriański to może być Terrors of London, ale od razu z dodatkiem Gadzi Grobowiec, bez niego znacznie mniej perspektywiczny niż Hero Realms, a instrukcja do ToL jest w stanie pokonać poczatkującego gracza co jest swoistym fenomenem jak na tak prostą w założeniach grę.
Jeśli gra z elementem deckbuildingu to Brzdęk plus któryś z dodatków np. Świątynia Małpich Królów (polecam, choć tu chyba trzeba czekać na dodruk) albo dowolna inna, bo podstawowa plansza dość szybko się ogrywa jednak i dobrze mieć coś na zmianę.
Z kooperacyjnych to Aeon's End. Bardzo fajna mechanicznie gra, część osób uważa, że dobrze zacząć od wersji Legacy, ale i podstawowy AE jak i Wieczna Wojna nadają się do grania dla nowicjuszy, tylko nie należy się zniechęcać kilkoma pierwszymi porażkami. Z kooperacyjnych komiksowych, a właściwie to solo, jest Marvel Champions, ale trzeba pamiętać, że dostępny jest tylko w wersji angielskiej i polskiej nie będzie. Ale angielski jest tam podstawowy, są polskie wideoinstrukcje w sieci. No i budowanie tali to pewna opcja, bo można korzystać z predefiniowanych talii bohaterów.
Po postawieniu pierwszego kroku osobiście polecam Res Arcanę, świetny deck/tableau builder, choć specyficzny, bo w każdej rozgrywce mamy do dyspozycji tylko 8 losowych kart na ręku (jest opcja doboru w pełni losowa jak i system dobierania kart w formie draftu).
Są też Fantastyczne Światy, gra o zasadach prostych jak drut i wymagającym uwagi liczeniu punktów, choć nie aż tak trudnym jak część ludzi uważa (dla lubiących liczyć nie ma tu problemu, zresztą jest nawet dedykowana aplikacja do tego).
M_T
Posty: 82
Rejestracja: 24 sie 2019, 21:35
Has thanked: 353 times
Been thanked: 22 times

Re: Pierwszy deck builder

Post autor: M_T »

Jeśli z kolei nie przeszkadza ci język angielski, a szukasz fajnego i prostego deckbuildera z ograniczoną interakcją (zbierasz punkty, bez bezpośredniego bicia współgraczy) to polecam Ascension, zwłaszcza set Realms Unraveled.
dareiosh
Posty: 159
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Pierwszy deck builder

Post autor: dareiosh »

Sprawdzę sobie hero realms (złożyłem już zamówienie na podstawkę i bohaterów + kampanie) jezeli wejdzie pozytywnie to zapewne sprawdzę res arcane lub inny , który podpowiecie ;)
Akwamarynowy
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Pierwszy deck builder

Post autor: Akwamarynowy »

Hmmm to mam takie głupie pytanie. Gry typu Pory roku trzeba raczej podciągnąć pod coś w stylu tabloo builder?? Co musi zajśc by nazwać grę deck builderem?? GWT już nim jest??
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Pierwszy deck builder

Post autor: Blue »

Akwamarynowy pisze: 16 kwie 2021, 21:04 Hmmm to mam takie głupie pytanie. Gry typu Pory roku trzeba raczej podciągnąć pod coś w stylu tabloo builder?? Co musi zajśc by nazwać grę deck builderem?? GWT już nim jest??
Arnak jest, Brzdęk jest. Tylko że w obu tytułach to mechanika z boku. Pory roku nie sa. Masz zwykle kupować karty z rynku dostępnego dla każdego, ciągnąć je z włąsnej talii(zwykle ciągnie się 5), zwykle tasować karty dopiero jak się skończą i ciągnąć na nowo.
ODPOWIEDZ