Nemesis - pytania o zasady.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Sugob
Posty: 6
Rejestracja: 19 gru 2020, 15:25
Has thanked: 6 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Sugob »

Mam pytanie odnośnie hibernacji.

Wiem że w momencie w którym pierwsza osoba się zahibernuje niemożliwe staje się zmiana celu podróży oraz włączenie samozniszczenia statku. Dodatkowo w instrukcji napisane jest że komputer pokładowy chroni zahibernowanych członków załogi przed jakimkolwiek działaniom mogących narazić ich na niebezpieczeństwo. Co w takim przypadku z pożarami, popsutymi pomieszczeniami oraz z zepsutymi silnikami ? Czy one mogą spowodować że postac może zginac mimo że hibernujac się wszystko było w porządku ?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Curiosity »

Była długa dyskusja na ten temat. Użyj przeglądarki na forum.

Albo skorzystaj z linka:
viewtopic.php?f=42&t=54276&hilit=HIBERN ... 5#p1163198
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Shodan »

Jeśli statek wyleci w powietrze na skutek pożarów/awarii, zahibernowane postacie giną, jeśli o to chodziło w twoim pytaniu.
Sugob
Posty: 6
Rejestracja: 19 gru 2020, 15:25
Has thanked: 6 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Sugob »

Mam pytanie odnośnie karty "przeszkodzenie". Czy ta karta wlicza się w jakikolwiek sposób do liczby wykonanych akcji? Załóżmy że gracz 1 wykonuje swoja drugą akcję i w tym momencie gracz nr 2 rzuca kartę "przeszkodzenie". Akcja zostaje anulowana. I teraz czy gracz nr 1 może również rzucić "przeszkodzenie" mimo że bedzie to jego trzecia akcja? No i czy drugiemu graczowi wlicza się jakosc zagranie karty "przeszkodzenie " do liczby akcji jak przyjdzie jego kolej.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: sirafin »

Chyba nie sposób jednoznacznie na to odpowiedzieć, bo treść karty wygląda na nieprzemyślaną przez autorów. Z jednej strony karta nie ma podanego kosztu i działa jako reakcja na poczynania innego gracza (więc niemal zawsze w nie swojej turze) – to by sugerowało, że nie jest akcją. Z drugiej strony alternatywne działanie karty mówi o anulowaniu "akcji Przeszkodzenia wykonanej przez innego gracza"...

Tak więc klasycznie, jak to w takich przypadkach w Nemesis, najlepiej napić się czegoś dobrego, zrezygnować z szukania odpowiedzi w regułach gry i zdać się na zdrowy rozsądek, bo to jedyna nadzieja :lol: W oparciu o doświadczenia z innych gier, nie traktuję Przeszkodzenia jako akcji i wtedy wszystko ma sens i działa.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Qrzy »

ursone
Posty: 5
Rejestracja: 25 sie 2018, 18:00

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: ursone »

Mam pytanie - czy jest w sieci FAQ do Nemesis w języku polskim?
mateuszwon94
Posty: 41
Rejestracja: 19 sty 2020, 20:22
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: mateuszwon94 »

ursone pisze: 08 lut 2021, 09:35 Mam pytanie - czy jest w sieci FAQ do Nemesis w języku polskim?
Jeśli nie ma podlinkowanego na stronie Rebela (a nie ma). To jedyną nadzieją jest BGG. Ale tam też nie ma. Więc przykro mi :) nie ma na żadnej szeroko dostępnej i popularnej stronie FAQ po polsku :(
Sugob
Posty: 6
Rejestracja: 19 gru 2020, 15:25
Has thanked: 6 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Sugob »

Chciałbym się upewnić odnośnie pewnej sytuacji.

Załóżmy że gniazdo zostało zniszczone. Kladziemy wtedy 1 znacznik obrażeń. Moje pytanie brzmi co się dzieje gdy wylosujemy w fazie koloni królową? Zakładam że jak nie ma nikogo w gnieździe to nic. Gniazdo nie odradza się i nie dajemy na plansze intruzów 1 jaja. I co w przypadku gdy ktoś znajduje się w zniszczonym gnieździe? Królowa pojawia się?
Mienki
Posty: 57
Rejestracja: 03 maja 2020, 15:45
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Mienki »

Na bgg jest kilka takich tematów bo nie jest to ujęte w instrukcje. W jednym z tematów chyba nawet Adam Kwapiński się wypowiedział i jak dobrze kojarzę to gniazdo zostaje zniszczone, aczkolwiek dokładamy kolejne jajo. Czyli cel został zrealizowany, ale jaja dokładamy. Jednak warto poszukać, lub by ktoś się wypowiedział jeszcze.

Natomiast nie widzę przeciwskazań żeby królowa nie pojawiła się w gnieździ gdy ktoś tam jest, nawet jeśli jest zniszczone.

Dodam ze ja gram inaczej, skoro gniazdo definiujemy przez jaja to zakładam że skoro królowa żyje to moze gniazdo zacząć odbudowywać poprzez składanie kolejnych jaj. Jak ktoś hibernuje nie jako ostatni to ryzykuje ze królowa zniesie kolejne jaja i jego cel nie zostanie zrealizowany.
Sugob
Posty: 6
Rejestracja: 19 gru 2020, 15:25
Has thanked: 6 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Sugob »

Dwa pytania:
1. Czy podczas handlu między graczami można wymieniać się przedmiotami startowymi oraz osobistymi?
2. Czy jeżeli gracz nr 1 spasuje to czy gracz nr 2 za pomocą ognia osłonowego/zaporowego może przesunąć gracza nr 1 do innego pomieszczenia? (oczywiście za jego zgodą)
adamjagadam
Posty: 39
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:11
Has thanked: 1 time

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: adamjagadam »

Co do 1 punktu to są to przedmioty osobiste postaci więc nie sądzę aby mogły inne postacie z nich korzystać.
Odnośnie punktu drugiego oczywiście że można bo to akcja gracza wykorzystującego taką możliwość.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: nakago »

Na jakich zasadach używa się kart promo "czołganie się" ? (dosłali przy erracie...)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Shodan »

nakago pisze: 24 lut 2021, 09:18 Na jakich zasadach używa się kart promo "czołganie się" ? (dosłali przy erracie...)
Jeśli chcesz przemieścić swoją postać za pomocą korytarzy technicznych, opłacasz koszt i ciągniesz kartę z tego mini decku. Rozpatrujesz efekt z karty, a później jeszcze rzucasz na szmery w pomieszczeniu do którego dotarłeś.
pioter123
Posty: 109
Rejestracja: 30 gru 2019, 13:38
Has thanked: 48 times
Been thanked: 10 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: pioter123 »

Gdy po raz pierwszy ktos zostanie wyeliminowany zaczyna grac intruzem. A co z graczem ktory jako drugi zostanie wyeliminowany? Na etapie kampanii na ks byla chyba mowa o tym ze taki gracz mialby sie wcielic w androida. W instrukcjach tego nie moge znalezc. Czy ta opcja w koncu gdzies istnieje czy cos mi sie ubzduralo? :mrgreen:
mateuszwon94
Posty: 41
Rejestracja: 19 sty 2020, 20:22
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: mateuszwon94 »

pioter123 pisze: 09 mar 2021, 01:31 Gdy po raz pierwszy ktos zostanie wyeliminowany zaczyna grac intruzem. A co z graczem ktory jako drugi zostanie wyeliminowany? Na etapie kampanii na ks byla chyba mowa o tym ze taki gracz mialby sie wcielic w androida. W instrukcjach tego nie moge znalezc. Czy ta opcja w koncu gdzies istnieje czy cos mi sie ubzduralo? :mrgreen:
Był taki pomysł, ale (zapewne) się nie sprawdził i wyleciał. Drugi gracz który zginie może... pooglądać epickie wydarzenia, które rozgrywają się na planszy.
Ushernexus
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:48

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Ushernexus »

Witam

Mam pytanie, czy kiedy z rzutu na szmery wyciągniemy z woreczka larwę to atakuje ona z zaskoczenia jeśli mam mniej kart na ręce niz znacznik na żetonie bo karty ataku intruza nie tyczą się larwy. I czy kiedy chcemy uciec z pomieszczenia gdzie jest larwa to atakuje nas ona i odrazu jesteśmy zainfekowani ?
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: KOSHI »

Tak. Przy braku kart na ręce atakuje z zaskoczenia. Dostajesz larwę z automatu przy ucieczce. Bodajże Pancerz albo Nerwy ze stali żołnierza mogą to anulować, ale nie mam przy sobie gry.
adamjagadam
Posty: 39
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:11
Has thanked: 1 time

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: adamjagadam »

KOSHI pisze: 20 mar 2021, 10:32 Tak. Przy braku kart na ręce atakuje z zaskoczenia. Dostajesz larwę z automatu przy ucieczce. Bodajże Pancerz albo Nerwy ze stali żołnierza mogą to anulować, ale nie mam przy sobie gry.
A czy jest to w instrukcji? bo nie mogę tego znależć.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: PerezSaj »

adamjagadam pisze: 01 kwie 2021, 20:47
KOSHI pisze: 20 mar 2021, 10:32 Tak. Przy braku kart na ręce atakuje z zaskoczenia. Dostajesz larwę z automatu przy ucieczce. Bodajże Pancerz albo Nerwy ze stali żołnierza mogą to anulować, ale nie mam przy sobie gry.
A czy jest to w instrukcji? bo nie mogę tego znależć.
W instrukcji jest to niejasno napisane, ale po głębszej analizie tak właśnie wychodzi jak kolega wcześniej pisał.
adamjagadam
Posty: 39
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:11
Has thanked: 1 time

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: adamjagadam »

Bo gdzie indziej doczytałem inną opcję Przy ataku z zaskoczenia mając larwę na karcie postaci, po wylosowaniu żetonu larwy dostaje się kartę skażenia a larwa jest odkładana. Natomiast gdy takowej larwy nie posiadasz to dostajesz kartę skażenia a larwa ląduje do pomieszczenia w którym jesteś.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: KOSHI »

Jak masz larwę to dostajesz kartę skażenia i usuwasz larwę z planszy. A jak nie to też usuwasz ale kładziesz na kartę bohater plus dobierasz też kartę skażenia. Tak czy siak przy ataku z zaskoczenia czy fazie intruzów zawsze znika larwa z planszy.
adamjagadam
Posty: 39
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:11
Has thanked: 1 time

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: adamjagadam »

Szamano pisze: 31 gru 2020, 14:17 Karta wydarzeń - Awaria. Umieść znacznik awarii w odkrytym pomieszczeniu o najniższym numerze.
Czy kokpit też się liczy ? Jako że ma numer 001
Kokpit nie zaliczamy do odkrytych pomieszczeń o najniższym numerze. Będzie to odkryty kafelek gdzie jest najniższy numer pomieszczenia. Źródło; Adam Kwapiński.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: KOSHI »

To dziwne bo wg str. 26 instrukcji wyraźnie pisze, że kokpit też jest pomieszczeniem tylko specjalnym, które od początku jest odkryte. Druga sprawa po co do pom. specjalnych przypisywano by nr. ? Można poznać źródło z netu z zapisem tego potwierdzenia?
mateuszwon94
Posty: 41
Rejestracja: 19 sty 2020, 20:22
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: mateuszwon94 »

KOSHI pisze: 03 kwie 2021, 12:38 To dziwne bo wg str. 26 instrukcji wyraźnie pisze, że kokpit też jest pomieszczeniem tylko specjalnym, które od początku jest odkryte. Druga sprawa po co do pom. specjalnych przypisywano by nr. ? Można poznać źródło z netu z zapisem tego potwierdzenia?
Wyjaśniał to wielokrotnie sam autor gry... TAK, kokpit jest bardzo wadliwie zrobiony w Nemesis i często się psuje. (Warto zauważyć, że na drugiej stronie planszy inne pomieszczenie jest oznaczone jako 001).

Dodatkowo, w kokpicie może być już znacznik awarii z innego powody i wtedy to wydarzenie dotyka innego pomieszczenia. W Nemesis zdarza się też, że wydarzenia są tasowane wraz ze stosem kart odrzuconych, więc może się ono pojawić jeszcze raz, zanim ktoś naprawi kokpit (i wtedy zachodzi też to co napisałem w poprzednim zdaniu).
Ponadto warto zauważyć, że Nemesis jest stworzone tak, żeby jak najbardziej utrudnić rozgrywkę. I taka jest też ta karta... wyklucza z gry (przynajmniej na pewien czas) jedno z najważniejszych pomieszczeń w grze. Skutecznie uniemożliwia graczowi sprawdzenie i zmianę koordynat, dopóki nie poświęci cennego czasu oraz kart na ręce i nie naprawi tego pomieszczenia. (Na odwrocie planszy jest jeszcze gorzej, bo tam chyba któreś kapsuły ewakuacyjne są pomieszczeniem o numerze 001, więc to może baaaaardzo utrudnić ucieczkę kapsułą).

Na potwierdzenie wyjaśnienie tej zasady przez autora gry... jego słów chyba podważać nikt nie będzie :P
Obrazek
ODPOWIEDZ