Mata do Twilight Struggle / Zimna Wojna

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Maćko z Dworzyska
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2020, 20:37
Has thanked: 3 times

Mata do Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Maćko z Dworzyska »

Witam,

Właśnie dotarła do mnie mata do gry Twilight Struggle o wymiarach 55,7 x 86,1 cm, na podstawie grafiki "by KoTdeSigN (2015 remastering version)", w polskiej edycji i tłumaczeniu przez "Sir_Yaro" (plik dostępny na BGG). 

Plansza w formie maty jest wykonana z lateksu, dobrze leży na stole, nie ślizga się oraz łatwo się prostuje po rozwinięciu. Dodatkowo obustronny nadruk pozwala za każdym razem zwijać w drugą stronę, co jest ułatwieniem przy rozwijaniu/zwijaniu maty i jej rozprostowywaniu raz na jedną, raz na drugą stronę, (a także, jeżeli uszkodzę jedną stronę, mam jeszcze drugą).

Wydruk jest bardzo wyraźny, ostry, kolory są żywe (może jedynie do dopracowania przez drukarnię byłyby w przyszłości odcienie czerwonego, obszar ZSRR z pliku i z maty różnią się głębią barw - dla mnie osobiście: może być).

W porównaniu do standardowej planszy (posiadam akurat III wyd. gry, z "trójwymiarowym", niezamierzonym przez Wydawcę odwzorowaniem płaszczyzny politycznej mapy świata) mata - plansza stanowi kolosalną różnicę. Zmienione grafiki, układ torów, kolorystyka dodają tej grze w moim odczuciu jeszcze więcej na "+".

Mam tylko nadzieję, że również trwałość maty będzie na tak dobrym poziomie - czas pokaże.

Poniżej kilka przykładowych zdjęć planszy/maty.

Pozdrawiam,
Maciek

Dla porównania kolorów: zdj. całej planszy zrobione przy świetle żarówkowym (sztucznym) i dziennym:
Obrazek
Obrazek

Fragment "prawej" i "lewej" strony maty:
Obrazek

Zdjęcia poniżej zrobione przy świetle żarówkowym (sztucznym):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla porównania: mata z grafiką mapy fanowskiej i oryginalna plansza (III edycja wyd. Bard):
Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 lut 2020, 22:48 przez Maćko z Dworzyska, łącznie zmieniany 24 razy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: warlock »

Ja drukowałem swoją już jakiś czas temu na banerze reklamowym (kolory wyszły gorzej niż na Twojej, ale za wydruk zapłaciłem jakąś śmieszną kwotę), przy czym prosiłem autora mapy o korektę (jakieś literówki i zmianę toru PZ, bo w Twojej tor jest odwrotnie - USA powinny być z lewej ;))
Obrazek
shuji
Posty: 1279
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Mata do Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: shuji »

Super ta mapa. Da się ja gdzieś po prostu zamówić czy trzeba kombinować ?:) Pasuje do tej edycji phalanxa ?
Awatar użytkownika
Maćko z Dworzyska
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2020, 20:37
Has thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Maćko z Dworzyska »

warlock pisze: 22 lut 2020, 11:35 Ja drukowałem swoją już jakiś czas temu na banerze reklamowym (kolory wyszły gorzej niż na Twojej, ale za wydruk zapłaciłem jakąś śmieszną kwotę), przy czym prosiłem autora mapy o korektę (jakieś literówki i zmianę toru PZ, bo w Twojej tor jest odwrotnie - USA powinny być z lewej ;))
Obrazek
Początkowo myślałem o wydruku na jakiejś grubej folii lub materiale z rollup'ów, jednak ostatecznie - po otrzymaniu próbek (lateks, eko-skóra i guma+materiał, jak w podkładkach pod myszkę) - zdecydowałem się na matę.

Kosztowo, cóż... faktycznie, nie jest to coś taniego (ekoskóra była trochę droższa niż lateks, guma prawie dwukrotnie). Jednak względy praktyczne (alternatywa do prostowania planszy), estetyczne (grafika fanowska vs standardowa) i "snobistyczne" ("będę miał b. fajną matę - planszę" :-)) przeważyły.

Odnośnie zaś toru punktacji - przeglądałem obie dostępne wersje grafiki (tor standardowy i z "moim" układem). Jakoś tak bardziej spodobał mi właśnie taki, w którym USA "pcha się" punktami coraz bardziej na Wschód, a "Ruscy" na Zachód. Kwestia gustu.

Ps. Dzięki za Twój komentarz.

Pozdrawiam,
Maciek
Ostatnio zmieniony 23 lut 2020, 00:20 przez Maćko z Dworzyska, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maćko z Dworzyska
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2020, 20:37
Has thanked: 3 times

Re: Mata do Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Maćko z Dworzyska »

shuji pisze: 22 lut 2020, 13:14 Super ta mapa. Da się ja gdzieś po prostu zamówić czy trzeba kombinować ?:) Pasuje do tej edycji phalanxa ?
Można spokojnie zamówić - bez kombinowania :-). Ale napiszę Ci to już może jutro w pryw. wiad.

Czy pasuje do Phalanxa? Tak na "chłopski rozum" powinna, bo pasuje do samej gry TS. Ale nie sprawdzałem, więc nie potwierdzę na 100%. Obejrzyj sobie dla pewności plik z grafiką planszy/mapy (dostępny na BGG, dział plików do TS) i porównaj z instrukcją (i planszą) TS'a w wydaniu Phalanx'a.

Poniżej link do pliku fanowskiej mapy TS'a na BGG (chyba trzeba być zalogowanym na swoim koncie BGG, by pobierać od nich pliki; ja wybrałem ten z 2017 r., w czerwonej ramce, zrzut ekranu poniżej)

https://boardgamegeek.com/filepage/1244 ... designed-b

Obrazek
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Mata do Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: TV3 »

Odkopię...

Czy ktoś sprawdzał już może, czy z marszu można tę matę położyć do wersji phalanxowej?
ODPOWIEDZ