Który tytuł jest bardziej taktyczny? Projekt gaja czy tera mystica?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Ola1
Posty: 25
Rejestracja: 10 kwie 2021, 13:14
Has thanked: 3 times

Który tytuł jest bardziej taktyczny? Projekt gaja czy tera mystica?

Post autor: Ola1 »

Pytanie - który tytuł jest bardziej taktyczny? Projekt gaja czy tera mystica? Czy to to samo ale w innej odsłonie?:)
Dziękuję:)
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Który tytuł jest bardziej taktyczny? Projekt gaja czy tera mystica?

Post autor: autopaga »

Raczej to samo.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1128
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 885 times
Been thanked: 644 times

Re: Który tytuł jest bardziej taktyczny? Projekt gaja czy tera mystica?

Post autor: bajbaj »

Ola1 pisze: 11 kwie 2021, 18:21 Pytanie - który tytuł jest bardziej taktyczny? Projekt gaja czy tera mystica? Czy to to samo ale w innej odsłonie?:)
Dziękuję:)
Moim zdaniem żaden z tych tytułów nie jest taktyczny. To są gry strategiczne. Nie ma tu specjalnie miejsca na nagłe zwroty i dynamiczne dostosowywanie działań do akcji współgraczy. Z Projektem Gaja miałem pobieżny kontakt, w Terrę grałem ileś tam razy (miałem dość długo jej egzemplarz + BGA). Terra jest - w mojej ocenie - tylko pozornie złożoną grą. W zasadzie to sprawdzasz, co jest silną stroną rasy, którą grasz i ... poddajesz się temu, realizując z góry powziętą strategię. Oczywiście nieraz ktoś zajmie obszar, który chcesz mieć, ale masz plan b i c, więc to nie problem. OK, taktyczność w dalszej fazie gry pojawia się w przypadku wyścigów na torach (mocy/magii), ale to taki doklejony element do głównej części gry. Taktyczne to jest np. Maracaibo Pfistera - rozpoczynasz ruch jako np. trzecia, a tu gracz nr. 1 zwinął Ci questa, na którego polowałaś, a gracz nr 2 zapełnił targ w mieście, w którym chciałaś wykonać akcje i ... co najbardziej opłaca się teraz... Myślę, że niespecjalnie pomogłem, ale może... :D
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Który tytuł jest bardziej taktyczny? Projekt gaja czy tera mystica?

Post autor: trixon »

Tytuły są bardzo do siebie podobne. Ciężko je porównać pod względem taktycznym. Powiedziałbym, że są na tym samym poziomie.

Bardziej skupiłbym się na tym w ile osób będziesz grywał.
Jeżeli będziesz chciał grywać w 2-3 osoby - bierz Project Gaia - ze względu na modularną planszę bo gra dużo lepiej radzi sobie z mniejszą ilością graczy.
Jeżeli będziesz grywać w 3+ to bierz Terra Mysticę ze względu na dostępne dodatki i większą różnorodność i regrywalność.
ODPOWIEDZ