Concordia (Mac Gerdts)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
feniks_ciapek
Posty: 2279
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: feniks_ciapek »

kieszen pisze: 26 lut 2021, 14:08 Czy Concordia + Slasa będzie równać się z Concordia Venus? Kusi starsza wersja, bo jest po PL, ale dowiedziałem się o nowej i wątpię, że prędko wyjdzie w naszym języku.
Salsa to zupełnie osobny dodatek. Wenus to nowa podstawka, która nie tylko daje tryb drużynowy, ale też trochę poprawia balans końcowej punktacji. Osobiście polecałbym kupić angielską.
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kieszen »

feniks_ciapek pisze: 26 lut 2021, 18:36
kieszen pisze: 26 lut 2021, 14:08 Czy Concordia + Slasa będzie równać się z Concordia Venus? Kusi starsza wersja, bo jest po PL, ale dowiedziałem się o nowej i wątpię, że prędko wyjdzie w naszym języku.
Salsa to zupełnie osobny dodatek. Wenus to nowa podstawka, która nie tylko daje tryb drużynowy, ale też trochę poprawia balans końcowej punktacji. Osobiście polecałbym kupić angielską.
No ja bym chętnie kupił wersję ENG Wenus, bo nie mam problemu z ogarnięciem tego języka, natomiast moje towarzystwo zawsze narzeka i nie rozumieją tego i owego ;/
Temu chcę się zorientować, czy wraz z dodatkiem Salsa podstawka Concordii będzie czymś co spowoduje, że zapomnę o niektórych zmianach w Wenus. Tryb drużynowy akurat nas nie interesuje, ale jak są nowe, albo poprawione karty to już tak - plus jest świeższa.
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1900
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 146 times
Been thanked: 171 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: tomuch »

feniks_ciapek pisze: 26 lut 2021, 18:36 (...) trochę poprawia balans końcowej punktacji.
W jaki sposób poprawia?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
feniks_ciapek
Posty: 2279
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: feniks_ciapek »

tomuch pisze: 26 lut 2021, 19:39 W jaki sposób poprawia?
Dochodzi Wenus - punktowanie za prowincje, w których masz zbudowane po dwa warsztaty, co mityguje oryginalną strategię Saturn + Minerwa, która zdawała się być nieco silniejsza od pozostałych. Gra stała się trochę bardziej zbalansowana pod tym względem.
czeslavek
Posty: 13
Rejestracja: 24 paź 2020, 10:24
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: czeslavek »

Concordia Venus jest w planach wydawniczych Egmontu. Pisałem do nich na FB bo też jestem bardzo zainteresowany zakupem i taką właśnie dostałem odpowiedź. Pozostaję czekać.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 960
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 658 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Bart Henry »

Też ich zapytałem na FB, niech wiedzą, że lud się interesuje. Jakieś informacje, czy wydadzą tylko podstawkę Venus, czy też dodatek? Mają na rynku kilka tysięcy potencjalnych klientów dodatku, więc w sumie głupio byłoby go nie wydać. Zaś druk samego dodatku byłby strzałem w stopę, chyba że dodrukują też zwykle pudełko.

Po ile chodziła Concordia Egmontu, gdy była normalnie dostępna w sklepach?
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Losiek »

Kupiłem za 130 zł.
Awatar użytkownika
redber
Posty: 97
Rejestracja: 04 lut 2021, 15:52
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: redber »

Skoro temat powrócił to spieszę z informacją, że mam oficjalnie potwierdzony u dwóch źródeł Egmontu dodruk podstawowej Concordii.
Prawdopodobnie będzie to w drugiej połowie roku. Na pewno nie wcześniej niż maj/czerwiec.

Nie zapytałem o tą nową wersję Venus. Jeśli czegoś się dowiem wrócę z newsami.
Z nowoczesnymi planszówkami od 2018. Wytrwale rozbudowuję swoją kolekcję. Obecnie ponad 350 gier i trochę dodatków.
Chętnie poznam (-y) osoby (pary) z Wawy do wspólnego grania w najróżniejsze tytuły :)
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 960
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 658 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Bart Henry »

redber pisze: 27 lut 2021, 16:15 Skoro temat powrócił to spieszę z informacją, że mam oficjalnie potwierdzony u dwóch źródeł Egmontu dodruk podstawowej Concordii.
Prawdopodobnie będzie to w drugiej połowie roku. Na pewno nie wcześniej niż maj/czerwiec.

Nie zapytałem o tą nową wersję Venus. Jeśli czegoś się dowiem wrócę z newsami.
Udało się coś ustalić odnośnie Venus? Mojej wiadomości na Messengerze nawet nie odczytali.
Vijas
Posty: 58
Rejestracja: 02 kwie 2020, 10:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Vijas »

U mnie podobnie - potwierdzili info o dodruku, dali znać że jeszcze nie znają konkretnej daty i pytania o Venus nawet nie odczytali.
Polato
Posty: 16
Rejestracja: 09 sie 2020, 10:13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Polato »

Nareszcie dodruk :D już od kilku miesięcy się czailłem ale nie dam Januszom zarobić :p
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Kurde, miałem kiedyś tę grę i ją sprzedałem...
Chyba głupio zrobiłem :cry:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 960
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 658 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Bart Henry »

Vijas pisze: 08 mar 2021, 13:56 U mnie podobnie - potwierdzili info o dodruku, dali znać że jeszcze nie znają konkretnej daty i pytania o Venus nawet nie odczytali.
Jakim kanałem pytałeś?

Egmont to przykład tego, że możesz mieć świetne gry, ale daleko nie zajedziesz bez marketingu. Nic dziwnego, że linia Egmont Geek upada, bo geekom trzeba umieć sprzedać produkt. No dobra, może nie Egmont tą linią, wbrew nazwie, nie celuje w geeków, bo są to gry średnio skomplikowane, ale i tak odbiorcą jest gracz świadomy, o którego atencję zabiegają różne wydawnictwa. Mam wrażenie, że Concordia sprzedaje się siłą marketingu szeptanego i niestety nie jest grą z 2020 roku z ilustracjami słodkich zwierzątek, by okładka i pozostałe ilustracje sprzedawały tę grę.
Vijas
Posty: 58
Rejestracja: 02 kwie 2020, 10:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Vijas »

Bart Henry pisze: 09 mar 2021, 00:21 Jakim kanałem pytałeś?
Messenger.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 960
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 658 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Bart Henry »

Dodruk podstawki ogłoszony oficjalnie. :)
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: dave8 »

Samej podstawki zamiast Venus to trochę bez sensu...
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2021, 23:21 przez dave8, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 671
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: sin »

Czy ja dobrze rozumiem, że zawartość Venus standalone jest identyczna jak podstawki z dodatkiem Venus?
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 545 times
Been thanked: 281 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Atamán »

sin pisze: 14 kwie 2021, 14:47 Czy ja dobrze rozumiem, że zawartość Venus standalone jest identyczna jak podstawki z dodatkiem Venus?
Nie do końca. Są dwie różnice:
1. Mając podstawkę z dodatkiem Venus masz 2 zestawy kart: karty z podstawki oraz karty z Venus. Kupując Venus standalone dostajesz tylko karty z Venus - te karty w założeniu mają zastąpić całkowicie karty ze starej wersji gry, no ale jak ktoś chciałby zagrać w wariant totalnie klasyczny, to jakoś się da, ale trzeba tam kilka zmian uwzględnić.
2. Mapy: w Venus standalone poza mapami z dodatku Venus (Hellas/Ionium) jest mapa Imperium (jak w starej podstawce), tyle że na odwrocie ma mapę Cypru. Czyli sam liczba map jest taka sama, ale jedna czterech map jest inna (Cypr zamiast Italii).
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: bartekb8 »

Powinni wypuścić od razu Venus skoro jest bezpośrednim rozwinięciem (i ulepszeniem) podstawowej Concordii. Ale może właśnie tak będzie. Natomiast albo pracownicy Egmontu są tak tajemniczy albo po prostu niezorientowani, bo rzadko udzielają konkretnych odpowiedzi na pytania dotyczące oferty. Albo nie udzielają ich wcale.
kozz84
Posty: 733
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 159 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kozz84 »

Jak wydadzą Venus podstawkę to osoby, które mają już starą podstawkę nie będą zadowolone, ponieważ będą musieli wydać więcej a większość pudełka będzie się dublować.

Jak robią dodruk starej podstawki, to trzymam kciuki, że szybko wydadzą Venus jako dodatek.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: bartekb8 »

kozz84 pisze: 15 kwie 2021, 10:05 Jak wydadzą Venus podstawkę to osoby, które mają już starą podstawkę nie będą zadowolone, ponieważ będą musieli wydać więcej a większość pudełka będzie się dublować.

Jak robią dodruk starej podstawki, to trzymam kciuki, że szybko wydadzą Venus jako dodatek.
Jeśli pójdziemy Twoim tokiem rozumowania to nowi gracze nie posiadający Concordii mogą się nie zdecydować na kupno podstawki plus dodatku, woleliby raczej aktualną, najnowszą wersję która zbiera to do kupy. Idealnym rozwiązaniem byłby zatem dodruk starej wersji + Venus dodatku jak i dużej gry Venus. Nie byłoby to głupie rozwiązanie skoro obie wersje posiadają różne mapy a sama Concordia cieszy się u nas niemałym chyba powodzeniem.
kozz84
Posty: 733
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 159 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kozz84 »

Wydanie Venus jako podstawki i Venus jako dodatek byłoby niezwykle mylące i niejasne dla klienta. Nie rozumiem dlaczego twórcy gry zdecydowali się na takie rozwiązanie. IMO egmont powinien wydać albo jedno albo drugie.

A Concordia Venus podstawka niekoniecznie jest "lepsza" od starej. Cena jest wyraźnie większa od starej i może zniechęcić część nabywców.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 960
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 658 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Bart Henry »

Mając bazę klientów, którzy kupili podstawkę i wprowadzając kolejny jej dodruk na rynek, najbardziej rozsądną opcją byłoby wprowadzenie Venus jako dodatku.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2070
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 274 times
Been thanked: 427 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: tomp »

kozz84 pisze: 16 kwie 2021, 11:08 Wydanie Venus jako podstawki i Venus jako dodatek byłoby niezwykle mylące i niejasne dla klienta. Nie rozumiem dlaczego twórcy gry zdecydowali się na takie rozwiązanie. IMO egmont powinien wydać albo jedno albo drugie.

A Concordia Venus podstawka niekoniecznie jest "lepsza" od starej. Cena jest wyraźnie większa od starej i może zniechęcić część nabywców.
Wydaje mi się, że niezależnie jaka wersja będzie w dodruku to cena będzie urealniona do dzisiejszych stawek.
Wieści głoszą, że koszty produkcji w Azji rośną, transport też, itp. Europejskie drukarnie również utrzymują jakość.
Zakładam, że cena SCD dodrukowanej Concordii będzie wyższa niż z poprzedniego rzutu.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Mr_Fisq »

Bart Henry pisze: 16 kwie 2021, 12:08 Mając bazę klientów, którzy kupili podstawkę i wprowadzając kolejny jej dodruk na rynek, najbardziej rozsądną opcją byłoby wprowadzenie Venus jako dodatku.
:+1: wprowadzenie dwóch produktów na nasz (nie taki duży) rynek nie wydaje się dobrym pomysłem. Do tej pory samodzielny wariant Venus ukazał się tylko po francusku (była też dwujęzyczna Niemiecko/Angielska, i Angielska, ale je zaliczam do wersji oryginalnej). Dla porównania dodatek jest też w wersji Chińskiej i Portugalsko/Hiszpańskiej (znowu nie licząc oryginalnych wydań: angielsko/niemieckiego i angielskiego).
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
ODPOWIEDZ