Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

A jak wyobrażasz sobie granie w karciankę, kiedy nie będziesz widział przodu kart? :> To jest tylko rewers. Z przodu jest przezroczysta folia.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: kruck »

Ludzie różne dziwne rzeczy wymyślają, więc bałem się, że te folijki są całe kolorowe, choć wciąż przezroczyste.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: wojo »

Awers karty w koszulce jest doskonale widoczny (łącznie z drobną fakturą jaka jest na kartach). Na każdej koszulce jest przyklejony maluteńki hologram (srednica +/-3mm), nie przesłania jednak nic. Rewers jest czarny, matowy - trochę szkoda ze nie widać oryginalnego tyłu kart, który według mnie jest super, jednak ta technologia sprawia że koszulki są twardsze i lepiej się trzymają na stosach. Dodatkowo czarny kolor świetnie oddaje pustkę kosmosu :). Ogólnie koszulki oceniam 5/5 funkcjonalność i 5-/5 wygląd. Jedna uwaga ... karty w koszulkach bardzo puchną (są dużo grubsze) z czego sobie nie zdawałem sprawy.

Stosunkowo najmniej jestem zadowolony z pudełka ... tzn. nie mam zamiaru go przestać używać - tak zapakowanego Race'a mieć cały czas przy sobie. Nie mam też zarzutów do funkcjonalności, karty mieszczą się super i są dobrze chronione razem z VP a nie trzeba nosić przerośniętego oryginalnego (o ile nie potrzebujesz już kart pomocy/instrukcji). Wadą jest jednak grafika na nim - nijak się ma do RftG niestety. Super byłoby jakieś w klimatach Sci-Fi (choćby jakieś Star Wars, Start Trek). Wszystkie jednak pudełka jakie udało mi się znaleźć są w klimacie Fantasy. Ale co tam tym się nie gra :)
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Już widać, że termin ukazania się Rebel vs Imperium ("15. tydzień 2009 roku" - właśnie go mamy) nie zostanie dotrzymany. RGG podają teraz maj: http://www.riograndegames.com/games.html?id=301
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 270 times
Been thanked: 296 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: siepu »

Skąd my to znamy :roll:
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Van »

Ooo :D to nie trzeba będzie kupować i już wiem co dostanę na urodziny :mrgreen:
Van_Hoover
#Lista gier
shadowrun
Posty: 25
Rejestracja: 30 lip 2008, 12:59
Lokalizacja: Gniezno

Re: Race for the galaxy

Post autor: shadowrun »

Grę kupiłem ale na razie się trochę "przedzieram" przez instrukcję! Polskiej instrukcji nie znalazłem. Swoją drogą Rebel mógłby dorzucić tłumaczenie bo widać po liczbie postów że gra jest popularna :)
Awatar użytkownika
DarkenSan
Posty: 29
Rejestracja: 06 kwie 2009, 10:44

Re: Race for the galaxy

Post autor: DarkenSan »

Dość popularna.

To jeden z najwyżej ocenianych tytułów na BGG.
___________________________________________

Graal Ken Center. Twój partner w grach planszowych.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

shadowrun pisze:Grę kupiłem ale na razie się trochę "przedzieram" przez instrukcję!
Postaraj się jak najszybciej przejść od fazy "przedzierania" do fazy "grania"! :) To najlepsza metoda.

I druga rzecz: żadnego przejmowania się, że w pierwszych partiach gra się bez poczucia panowania nad całością! Tę osiąga się stopniowo, a gdy się już ma wrażenie, że za moment się ją osiągnie, to ukazuje się dodatek. I to zgłębianie tajemnicy ;) jest w sumie w R4tG najbardziej fascynujące! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
DarkenSan
Posty: 29
Rejestracja: 06 kwie 2009, 10:44

Re: Race for the galaxy

Post autor: DarkenSan »

Na pocieszenie mogę dodać, że pomimo rozegrania kilkudziesięciu partii zawsze mam dylemat jaką strategie rozwoju przyjąć. Konsumpcja, czy wojna... i to jest właśnie fajne w R4TG. Mnogość opcji rozwoju.
___________________________________________

Graal Ken Center. Twój partner w grach planszowych.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Najnowsza informacja o terminie Rebel vs Imperium: ostatni tydzień maja.
Die 2. Erweiterung für Race for the Galaxy Rebellen vs. Imperium voraussichtlich in KW 22
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
shadowrun
Posty: 25
Rejestracja: 30 lip 2008, 12:59
Lokalizacja: Gniezno

Re: Race for the galaxy

Post autor: shadowrun »

Jak trochę ogarnę instrukcję to na pewno rozpocznę grę! Zapowiada się mega-grywalność, a tego właśnie szukam! Dacie wiarę że jeszcze nawet kart nie rozpakowałem?? :D
Eldian
Posty: 50
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:52

Re: Race for the galaxy

Post autor: Eldian »

Hehe, im później wyjdzie drugi dodatek tym lepiej dla mnie :P musze jeszcze pierwszy kupić :P
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: wojo »

Oby nie tak calkiem pozno ... Wiem co masz na mysli, sam jeszcze nie kupilem dodatku pierwszego ... choc podstawaka po 20+ rozgrywkach nadal wydaje mi sie tak fascynujaca jak na poczatku ... a nawet bardziej.

Polecam w ramach ogarniania instrukcji pograc solo z jedna z poczatkowych tali (bez zadnych przeciwnikow czy tez robotow) a pozniej zagrac "samemu na dwowch graczy" rowniez startowe talie. Na bierzaco konsultowac sie z instrukcja gdy cos wydaje sie niejasne.

Po tym przeczytac instrukcje jeszcze raz i ze zdziwieniem odkryc ze wszystko jest calkiem proste choc udalo sie skisic kilka zasad :).
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
DarkenSan
Posty: 29
Rejestracja: 06 kwie 2009, 10:44

Re: Race for the galaxy

Post autor: DarkenSan »

Co to za gra solo bez robotów??
___________________________________________

Graal Ken Center. Twój partner w grach planszowych.
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Race for the galaxy

Post autor: Alex »

Grasz za obu graczy, najlepiej jak potrafisz?

Całkiem logiczny sposób samotnego zapoznania się z zasadami gry.
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Van »

Być może chodziło o ten wariant: http://planszowki.polter.pl/Race-for-th ... owy-c18308
Van_Hoover
#Lista gier
Uesugi Kenshin
Posty: 133
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:02
Lokalizacja: Bieruń Stary

Re: Race for the galaxy

Post autor: Uesugi Kenshin »

Ja panowie znalazłem coś świeżego na BGG, a mianowicie wariant solo który moim skromnym zdaniem bije na głowę wszystkie poprzednie łącznie z oryginalnym robotem bo:
1. Moje odczucia najbardziej zbliżone do rozgrywki z innym graczem
2. Dużo bardziej intuicyjny setup niż z robotem
3. Pozwala wykorzystać karty celów
4. Można go stosować również bez dodatku (jeśli ktoś jeszcze nie ma :))

POLECAM ----> Race SOLO

SMACZNEGO JAJKA
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: wojo »

Sporo zebranych na BGG SOLO wariantow (nie wymagajacych dodatku) mozna znalesc w pliku:

http://boardgamegeek.com/filepage/31272

Osobiscie jednak raczej staram sie grac porostu sam rozwazajac w niektorych momentach:
"czy wybierajac taka akcje ulatwiloby to gre hipotetycznemu przeciwnikowi grajacemu militarnie/consumeX2/mix" Oczywiscie to takie gdybanie ale pare razy doprowadzilo mnie do ciekawych wnioskow.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Dziś ustanowiłem swój rekord życiowy: 79 VP w dwuosobowej partii! Córka zdobyła 45 punktów - też piękny wynik.

Na dodatek po raz pierwszy grałem strategię "zieloną" w czystej postaci i pięknie mi funkcjonowała. M.in. dwa szóstkowe dewelopy dały mi równe 30 VP!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Van »

W wersję "zaawansowaną" czy podstawową? Anyway ładny wynik :D
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

"Zaawansowaną". Z "niezaawansowanej" zrezygnowaliśmy już po pierwszej lub drugiej partii Race'a.

Z ciekawostek: w moim tableau leżały niemal same karty o wartości 0, 1 i 2 VP. Dopiero w ostatnim etapie zasiedliłem jakiś świat nieprodukcyjny o wartości 5 VP, pozbywając się kart z ręki. Większość moich punktów pochodziło z dwóch szóstkowych dewelopów, chipów i celów (chyba cztery zdobyłem).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: wojo »

WoW Andy ... wielki szacunek za taki wynik (zreszta wynik Twojej corki tez faktycznie bardzo dobry). Tak z ciekawosci mniej wiecej ile punktow udalo Ci sie zdobyc bez wliczania celow (nie mam rozszerzenia ... jeszcze ... i chcialem sobie porownac choc to byc moze mylace bo sa tez inne karty w dodatku)?

Moj rekord w podstawce to cos ponad 50ptk (56?). Gralem militarnie, mialem wysoko punktowane swiaty i trzy dev 6 (dwa militarne i SETI).

Przy okazji z rekordowych rzeczy z tego co pamietam najwyzsza wartosc punktowa jednej karty (New Galactic Order) wyniosla 14 choc sadze ze to raczej nie jakies spektakularne osiagniecie. Z reguly 6 dev zgodny z grana strategia przynosci 9-11 puntkow wiec 14 nie wydaje sie az tak wysoko.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
DarkenSan
Posty: 29
Rejestracja: 06 kwie 2009, 10:44

Re: Race for the galaxy

Post autor: DarkenSan »

Chcecie powiedzieć że 79 pkt to mega wynik :shock: :?:
Kurcze myślałem że to trochę ponad przeciętna.
Tak patrząc na wszystkie partie jakie zagrałem (z wyjątkiem pierwszych 2. 24 i 43 pkt.) to ja oscyluję pomiędzy 55 a 96 (jak produkuję) i 48 do 59 (jak podbijam siłą militarną). Na dwóch graczy oczywiście, przy czym generalnie mam średnią ok 67 pkt bo lubię combować ile wlezie.

U nas w sklepie jak gramy to poważnie są wysokie wyniki. Może to dla tego że Drako i Patryk tłuką w R4TG ile wlezie (patrz. BGG) ale serio myślałem że to tylko powyżej średniej.

Może powinienem przestać grać w zamkniętym gronie osób... chociaż może się okazać że nagle gram do ****. :D

Swoją droga w takim razie jaka jest norma dla ogranych:?:
___________________________________________

Graal Ken Center. Twój partner w grach planszowych.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: jax »

Szkoda, ze nie za bardzo moge sie odniesc do twojej wypowiedzi DarkenSan, bo dotyczy ona glownie gry 2-osobowej (a w takim trybie to gralem moze raz albo dwa razy). Natomiast jesli chodzi o gre 3-4 osobowa, to norma dla zwyciezcy to od 40 do 50 pkt (>50 to juz swietny wynik), choc nie raz widzialem gry gdy zwyciezca mial miedzy 30 a 40 (gdy rozgrywka byla krotka, mocno przyspieszana). Sam jest ciekaw jakie standardy sa w grze 2-osobowej.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ