Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: grzeslaw90 »

Schanez pisze: 12 kwie 2021, 09:31 I taki side note, ale wiadomo coś może, czy planują wypuścić tacki kolonii i rządu w wersji jak te lepsze plansze graczy? Znaczy dwuwarstwowe z wgłębieniami na kostki? Lubię ich design i wolałbym utrzymać wszystkie elementy gry w jednym stylu, więc nie bardzo chcę kupować nakładki plastikowe czy inne tego typu wynalazki.
Tylko, że tacki rządu i kolonii to nie są elementy gracza. Traktuj je bardziej w tej samej kategorii co mapy.
Do samych kafelków kolonii polecam zaopatrzyć się w kilka sztuk https://www.thingiverse.com/thing:3302615 i nakładać na wylosowane kafelki :)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 477 times
Been thanked: 447 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Shodan »

grzeslaw90 pisze: 12 kwie 2021, 11:29
Do samych kafelków kolonii polecam zaopatrzyć się w kilka sztuk https://www.thingiverse.com/thing:3302615 i nakładać na wylosowane kafelki :)
O! fajne. Można to kupić gdzieś w Polsce nie płacąc za wysyłkę milinów monet?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2708 times
Been thanked: 2395 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Curiosity »

Przypominam, że składanie ofert handlowych (towarów i usług) w temacie głównym o grze jest regulowane przez regulamin i mówiąc najprościej: nie robimy tego.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Schanez
Posty: 9
Rejestracja: 12 gru 2020, 00:14
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Schanez »

Shodan pisze: 12 kwie 2021, 12:14
grzeslaw90 pisze: 12 kwie 2021, 11:29
Do samych kafelków kolonii polecam zaopatrzyć się w kilka sztuk https://www.thingiverse.com/thing:3302615 i nakładać na wylosowane kafelki :)
O! fajne. Można to kupić gdzieś w Polsce nie płacąc za wysyłkę milinów monet?
Jak masz kogoś z drukarką 3D to ci może to druknąć. Tylko pliki z Thingverse podeślij i każde urządzenie powinno sobie z tym poradzić.

Szkoda, że nie ma planów robienia tych dwustopniowych plansz do rządu i kolonii. Jednak sporo się tam dzieje (na równi z planszami graczy) i często dochodzi do szturchnięć i przesunięć :(
Wtotalwar
Posty: 34
Rejestracja: 12 sty 2020, 20:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Wtotalwar »

Zapewne padło już to pytanie w tym temacie, ale trochę dużo stron do przeglądania. Mianowicie, jak działa Terraformacja w wariancie dla dwóch osób? Daje radę, czy tylko w większym gronie się sprawdzi?
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2577
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1171 times
Been thanked: 461 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: polwac »

Bardzo dobrze działa na dwie osoby :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: arturmarek »

Wtotalwar pisze: 20 kwie 2021, 11:54 Zapewne padło już to pytanie w tym temacie, ale trochę dużo stron do przeglądania. Mianowicie, jak działa Terraformacja w wariancie dla dwóch osób? Daje radę, czy tylko w większym gronie się sprawdzi?
Ja mam z żoną rozegranych ponad 50 rozgrywek dwuosobowych. Bardzo dobrze działa, ogrywaliśmy również wszystkie dodatki i również dobrze działają na dwie osoby, nie ma właściwie rzadnych mechanik, które by działały lepiej na większą liczbę graczy.

Jednym z zarzutów, który widziałem tutaj albo na forum BGG jest to, że gry 2-osobowe mogą trwać bardzo długo, co mi się nigdy nie zdarzyło. Chodzi o to, że w gra, jeśli wszyscy gracze się uprą, trwa w nieskończoność, nie ma niezależnego mechanizmu, który kończy rozgrywkę. Gracze muszą podnieść wszystkie wzkaźniki terraformacji swoimi akcjami. Takie celowe przedłużanie gry przez obu graczy jest oczywiście bez sensu, ale czytałem na forum, że się zdarzaa
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: kozz84 »

Terraformacja na dwie osoby jest długawa. Dodatek preludium wydaje mi się obowiązkowy na taką liczbę graczy.
Wtotalwar
Posty: 34
Rejestracja: 12 sty 2020, 20:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Wtotalwar »

kozz84 pisze: 20 kwie 2021, 13:00 Terraformacja na dwie osoby jest długawa. Dodatek preludium wydaje mi się obowiązkowy na taką liczbę graczy.
Tak mniej więcej ile trwa? ponad 2h?
arturmarek pisze: 20 kwie 2021, 12:27 Ja mam z żoną rozegranych ponad 50 rozgrywek dwuosobowych. Bardzo dobrze działa, ogrywaliśmy również wszystkie dodatki i również dobrze działają na dwie osoby, nie ma właściwie rzadnych mechanik, które by działały lepiej na większą liczbę graczy.

Jednym z zarzutów, który widziałem tutaj albo na forum BGG jest to, że gry 2-osobowe mogą trwać bardzo długo, co mi się nigdy nie zdarzyło. Chodzi o to, że w gra, jeśli wszyscy gracze się uprą, trwa w nieskończoność, nie ma niezależnego mechanizmu, który kończy rozgrywkę. Gracze muszą podnieść wszystkie wzkaźniki terraformacji swoimi akcjami. Takie celowe przedłużanie gry przez obu graczy jest oczywiście bez sensu, ale czytałem na forum, że się zdarzaa
Dzięki za info. Ile mniej więcej trwają wasze rozgrywki?
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 15 times
Been thanked: 35 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Gatzky »

Wtotalwar pisze: 20 kwie 2021, 13:45
kozz84 pisze: 20 kwie 2021, 13:00 Terraformacja na dwie osoby jest długawa. Dodatek preludium wydaje mi się obowiązkowy na taką liczbę graczy.
Tak mniej więcej ile trwa? ponad 2h?
arturmarek pisze: 20 kwie 2021, 12:27 Ja mam z żoną rozegranych ponad 50 rozgrywek dwuosobowych. Bardzo dobrze działa, ogrywaliśmy również wszystkie dodatki i również dobrze działają na dwie osoby, nie ma właściwie rzadnych mechanik, które by działały lepiej na większą liczbę graczy.

Jednym z zarzutów, który widziałem tutaj albo na forum BGG jest to, że gry 2-osobowe mogą trwać bardzo długo, co mi się nigdy nie zdarzyło. Chodzi o to, że w gra, jeśli wszyscy gracze się uprą, trwa w nieskończoność, nie ma niezależnego mechanizmu, który kończy rozgrywkę. Gracze muszą podnieść wszystkie wzkaźniki terraformacji swoimi akcjami. Takie celowe przedłużanie gry przez obu graczy jest oczywiście bez sensu, ale czytałem na forum, że się zdarzaa
Dzięki za info. Ile mniej więcej trwają wasze rozgrywki?
Większość osób gra z co najmniej jednym dodatkiem za każdym razem. Dla mnie i Żony (wiem że nie ja zostałem wywołany do tablicy) ze wszystkimi dodatkami dochodziło czasem do 4h, ale zazwyczaj poniżej 3 się mieściliśmy. Jako że mamy małe dziecko to często zdarzało nam się zagrać w najprostszy wariant: podstawka bez dodatku era korporacji. Na pewno mniej znaczników do kontroli i kart w grze co powoduje mniejsze silniczki i przyspiesza grę. Z takim rozwiązaniem potrafiliśmy się czasami w okolicach godziny usunąć.
Każdy dodatek coś dodaje do gry więc nawet jeśli zagracie tyle samo pokoleń, to mniejsza ilość kart przyspiesza rozgrywkę, jeśli gracie w wersję podstawową.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: arturmarek »

Wtotalwar pisze: 20 kwie 2021, 13:45
kozz84 pisze: 20 kwie 2021, 13:00 Terraformacja na dwie osoby jest długawa. Dodatek preludium wydaje mi się obowiązkowy na taką liczbę graczy.
Tak mniej więcej ile trwa? ponad 2h?
arturmarek pisze: 20 kwie 2021, 12:27 Ja mam z żoną rozegranych ponad 50 rozgrywek dwuosobowych. Bardzo dobrze działa, ogrywaliśmy również wszystkie dodatki i również dobrze działają na dwie osoby, nie ma właściwie rzadnych mechanik, które by działały lepiej na większą liczbę graczy.

Jednym z zarzutów, który widziałem tutaj albo na forum BGG jest to, że gry 2-osobowe mogą trwać bardzo długo, co mi się nigdy nie zdarzyło. Chodzi o to, że w gra, jeśli wszyscy gracze się uprą, trwa w nieskończoność, nie ma niezależnego mechanizmu, który kończy rozgrywkę. Gracze muszą podnieść wszystkie wzkaźniki terraformacji swoimi akcjami. Takie celowe przedłużanie gry przez obu graczy jest oczywiście bez sensu, ale czytałem na forum, że się zdarzaa
Dzięki za info. Ile mniej więcej trwają wasze rozgrywki?
Podstawka zajmuje nam 90-120min. Ze wszystkimi dodatkami gra jest bardzo długa, 120-150min, z czego zdecydowaną większość czasu dodają Niepokoje. Myślę, że Preludium skraca grę dwuosobową o ok. 10min. Dodatkowo, nie gramy z draftem, co niektórzy uważają za absolutnie obowiązkowe. Przypuszczam, że draft wydłuża rozgrywkę o ok. 30min, mi po prostu szkoda czasu.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: kozz84 »

U nas 2-3 godziny. Ale często gramy preludia + era korporacji, ale nie zaczynamy od zera przy produkcji, tylko od 1 jak przy grze podstawowej. Wbrew zasadom gry, ale zdecydowanie przyśpiesza rozgrywkę.

Terraformacje Marsa lubię, ale ostatnie 30 minut gry niestety dłużą się.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3388
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Ardel12 »

W 2os z Wenus + Preludium + dodatkowe karty i losowa plansza to max 1.5h. Zaczynamy jak zasady przykazały z zerową produkcją. Dla mnie granie w 2os nic nie traci w porównaniu do większej ekipy, jednakże można odczuć różnicę w wyścigach po nagrody i tytuły, a także rozbudowie na powierzchni marsa. Gra skaluje się świetnie między 2-4 graczy.
Atk
Posty: 1412
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 504 times
Been thanked: 295 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Atk »

Uwielbiam takie stwierdzenie, że gra z taka mechanika to max xxxx min. Skąd ty to wziąłeś? Czas gry jest bardzo zależny od osób które grają. Jedni skończą gre po godzinie w 10 rundzie, inni po 4 godzinach w rundzie 30. Wszystko zależy czy gracze chcą kończyć grę czy budować swoj silniczek.

Ja np dla przykładu nie siadam z ziomkiem do TM (ze wszystkim poza niepokojami) jeśli dobija 21, bo przed 00.00 jeszcze nigdy nie skończyliśmy. U nas rozgrywka trwa średnio 3-4h+ (tyle, że potrafimy robić często przerwy). Raz może się zdarzylo, że gra skończyła się zanim dobiły 2h partii. Tak więc twoje MAX może odnosić się tylko do ciebie i twojego współgracza.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: donmakaron »

My na dwie osoby gramy zazwyczaj 8-9 pokoleń, zajmuje to nam jakieś 2 - 3 godziny. Dobrze się bawimy, nie spieszymy się przesadnie z terraformowaniem i wychodzi trochę długo.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: arturmarek »

Atk pisze: 20 kwie 2021, 15:31 Uwielbiam takie stwierdzenie, że gra z taka mechanika to max xxxx min. Skąd ty to wziąłeś? Czas gry jest bardzo zależny od osób które grają. Jedni skończą gre po godzinie w 10 rundzie, inni po 4 godzinach w rundzie 30. Wszystko zależy czy gracze chcą kończyć grę czy budować swoj silniczek.

Ja np dla przykładu nie siadam z ziomkiem do TM (ze wszystkim poza niepokojami) jeśli dobija 21, bo przed 00.00 jeszcze nigdy nie skończyliśmy. U nas rozgrywka trwa średnio 3-4h+ (tyle, że potrafimy robić często przerwy). Raz może się zdarzylo, że gra skończyła się zanim dobiły 2h partii. Tak więc twoje MAX może odnosić się tylko do ciebie i twojego współgracza.
Tutaj chyba nikt nie napisał, że max xxxx min w dowolnym składzie. Każdy pisze o swoim doświadczeniu, chyba nie trzeba zaznaczać, że odnosisz się do partii, które Ty grasz, a nie ktoś inny.
donmakaron pisze: 20 kwie 2021, 15:43 My na dwie osoby gramy zazwyczaj 8-9 pokoleń, zajmuje to nam jakieś 2 - 3 godziny. Dobrze się bawimy, nie spieszymy się przesadnie z terraformowaniem i wychodzi trochę długo.
Serio gracie 8-9 pokoleń. Ja mam ponad 50 rozegranych partii 2-osobowych i przeważnie gramy 11-12, a 9 to absolutne minim.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: donmakaron »

Zapomniałem dodać, że zaczynamy z 1 produkcji. Liczymy na podstawie rozpatrzonych niepokojów, więc raczej bez pomyłek. Przeważnie 8-9, rzadziej 10. Wenus, Preludia, Niepokoje, różne mapy, draft, bez Kolonii. Więc może jednak się spieszymy z terraformowaniem, tylko o tym nie wiemy.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 1289 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: seki »

U mnie na 2 osoby z Preludium i Wenus wychodzi przeważnie 1:55-2;20 h. Kończyny przeważnie w 10-12 pokoleń. Zależy od rozwoju silniczka ale bardzo rzadko schodzimy poniżej 2h. Ostatnio dość regularnie 2h 10'
Dla nas TM trochę za bardzo się przeciąga. Parę razy graliśmy z dodatkowymi własnymi zasadami związanymi z krótszymi o 2 pola wszystkimi torami Terraformacji. Ważne by skrócić je od dołu a pola bonusowe przenieś analogicznie dalej. Łatwiej byłoby je skrócić od góry ale to mocno wpłynęło by na balans kart bo wiele mocnych kart bazuje na ostatnich pokoleniach (góra zakresu). Przy skróceniu od dołu i przesunięciu bonusów feeling rozgrywki się nie zmienia. Jedynie skraca się o 1-2 pokolenia.
Wtotalwar
Posty: 34
Rejestracja: 12 sty 2020, 20:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Wtotalwar »

Wychodzi, że całkiem długo trwa rozgrywka. Chociaż grałbym głównie w wariancie 2 osobowym, to czy w więcej osób jest jeszcze dłuższa? Czy szybciej odkrywa się Marsa przez co gra idzie płynniej?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 1289 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: seki »

Wtotalwar pisze: 20 kwie 2021, 19:06 Wychodzi, że całkiem długo trwa rozgrywka. Chociaż grałbym głównie w wariancie 2 osobowym, to czy w więcej osób jest jeszcze dłuższa? Czy szybciej odkrywa się Marsa przez co gra idzie płynniej?
Wręcz przeciwnie. Z tego co wiem trwa krócej czasowo. Gra nie skaluje ilości kroków do sterraformowania. Niezależnie czy gra się na 2 czy na 4 osoby trzeba wykonać tyle samo kroków na torach. Z tego co zaobserwowałem w partiach wieloosobowych Terraformacji idzie szybciej.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: dwaduzepe »

Bzdura. Na wiecej osob gra sie duzo dluzej. Czteroosobowe partie ze wszystkimi dodatkami dochodza do 3-4 godzin.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: donmakaron »

Partie trzyosobowe są zdecydowanie krótsze niż dwuosobowe. Zanim się człowiek dobrze nie obejrzy, Mars już zterraforomwany. W cztery osoby może downtime wsiada mocniej, ale liczba pokoleń na pewno będzie duużo mniejsza.
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

donmakaron pisze: 20 kwie 2021, 19:17 Partie trzyosobowe są zdecydowanie krótsze niż dwuosobowe. Zanim się człowiek dobrze nie obejrzy, Mars już zterraforomwany. W cztery osoby może downtime wsiada mocniej, ale liczba pokoleń na pewno będzie duużo mniejsza.
U nas średnio, u nas prawie nikt nie terraformuje, tylko ludzie robią combosy, stacki itd. :p A na końcu clash chmury vs statki/mikroby zwierzęta vs jowisze vs coś tam :p
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

dwaduzepe pisze: 20 kwie 2021, 19:13 Bzdura. Na wiecej osob gra sie duzo dluzej. Czteroosobowe partie ze wszystkimi dodatkami dochodza do 3-4 godzin.
3-4 godziny to trwaja u mnie partie 2 osobowe czasem bo jak czlowiek silnik odpali w pokoleniach 12-14 to trwa i trwa ta runda. Partie na 4 osoby koncza sie w 8 pokoleniu to suma ruchow 4exh graczy w ostatnim pokoleniu jest duzo nizsza niz 2 w ich ostatnim pokoleniu. Do tego na 4ech jest sie kiedy zastanowic nad tura a we dwóch to czesto tura wraca do nas blyskawicznie i jest paraliz. Takze u mnie tez na 4ech krocej bo kazdy wie ze punktować trzeba zanim sie szybko skonczy.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: hipcio_stg »

Czy mi się wydaje, czy big boxy są powoli rozsyłane z h`Ameryki?
ODPOWIEDZ