Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3078
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: cezner »

Z tymi rundami i turami to wystarczy spojrzeć do definicji w PWN. I widać, że tura to powinna być część rundy a nie odwrotnie.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Błysk »

Markus pisze: 03 kwie 2021, 11:47 Czy można wydzielić dywagacje runda/tura do osobnego wątku?
Ja powoli zaczynam się gubić w takim razie co w ogóle może być w wątku o grze. Zbiórka nie, o instrukcji też nie, dostępność też nie bardzo, o strategiach ciężko pisać jak ludzie grają w grę 2 razy. Zostaje napisanie "super figurki", "ooo krzywo kartę przycięli". ;)

Mnie też po lekturze instrukcji się myli runda i tura, ale mam nadzieję że się przyzwyczaję. W poniedziałek może zagram.
mk20336
Posty: 1589
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 76 times
Been thanked: 448 times
Kontakt:

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: mk20336 »

Video How to Play – Imperial Struggle – Part 1 – game set-up and turn preparation

Poniżej pierwsza cześć Video poradnika jak grać w Imperial Struggle. W niej skupiam się na przygotowaniach do gry i tak krytycznych decyzjach jak karty wydarzeń i ministrów. Miłego oglądania!

LINK: Video How to Play – Imperial Struggle – Part 1 – game set-up and turn preparation

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2456
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 564 times
Been thanked: 275 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Markus »

Błysk pisze: 03 kwie 2021, 14:25
Markus pisze: 03 kwie 2021, 11:47 Czy można wydzielić dywagacje runda/tura do osobnego wątku?
Ja powoli zaczynam się gubić w takim razie co w ogóle może być w wątku o grze. Zbiórka nie, o instrukcji też nie, dostępność też nie bardzo, o strategiach ciężko pisać jak ludzie grają w grę 2 razy. Zostaje napisanie "super figurki", "ooo krzywo kartę przycięli". ;)

Mnie też po lekturze instrukcji się myli runda i tura, ale mam nadzieję że się przyzwyczaję. W poniedziałek może zagram.
Dotknąłeś sedna problemu. Ludzie piszą o wszystkim oprócz strategi w grze.
Druga sprawa to widać że forum BGG jest lepiej zorganizowane tj GRA -》potem podfora do niej typu general, rules, variants itp.
Jak forum gry planszowe miało mniej niż 500 userów i nie było takiej powodzi nowości to obecna struktura była ok. Obecnie widać że struktura bgg (gra potem wątki) bardziej przetrwała próbę czasu. Tutaj faktycznie jest to rozproszone.
Co do taktyk w grach to ostatnio najlepszy miejscem gdzie takowe można znaleźć są wąrtki spotkaniowe. Jak kiedyś ostro ogrywaliśmy bios megafaunę to całkie sporo stron tekstu powstało. Koledzy z innych miast także dają dobre posty.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1220
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 392 times
Been thanked: 265 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Deem »

Czy są może konkretne plany (daty?) wydania polskiej edycji w wersji sklepowej?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: karmazynowy »

Deem pisze: 03 kwie 2021, 19:56 Czy są może konkretne plany (daty?) wydania polskiej edycji w wersji sklepowej?
6 kwietnia premiera.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1220
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 392 times
Been thanked: 265 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Deem »

karmazynowy pisze: 03 kwie 2021, 19:58
Deem pisze: 03 kwie 2021, 19:56 Czy są może konkretne plany (daty?) wydania polskiej edycji w wersji sklepowej?
6 kwietnia premiera.
Super, bardzo dziękuję.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
dav324
Posty: 12
Rejestracja: 25 sty 2019, 01:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: dav324 »

Czy jest dostępna wersja pdf instrukcji i poradnika, aby można było zobaczyć jak zostały zrobione wersje pl i dokładniej zapoznać się z przebiegiem rozgrywki przed dokonaniem zakupu?

Pamiętam, że np. do U-boota Phalanx na facebooku udostępniał w formacje pdf instrukcję, poradnik, a nawet karty pomocy.
Jednak do Imperial Struggle nie mogę znaleźć.
dav324
Posty: 12
Rejestracja: 25 sty 2019, 01:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: dav324 »

Dzięki. Szkoda, że nie ma jeszcze podręcznika udostępnionego, ale ok. Przejrzę to co jest.
Na stronie phalanxgames.pl nie ma tych plików (chociaż w innych grach mają udostępnione pliki pdf).
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2456
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 564 times
Been thanked: 275 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Markus »

Przecież udostępnienie instrukcji pl zabija im sprzedaż :D :D :D :D
Kiedy oni zmienią to januszowanie to nie wiem
dav324
Posty: 12
Rejestracja: 25 sty 2019, 01:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: dav324 »

Markus pisze: 07 kwie 2021, 16:28 Przecież udostępnienie instrukcji pl zabija im sprzedaż :D :D :D :D
Kiedy oni zmienią to januszowanie to nie wiem
Jakie januszowanie? czemu publikacja instrukcji zabija sprzedaż? Co ja zrobie z samą instrukcją? Zagram? Jedyne co to będę mieć możliwość zapoznania się z rozgrywką i mechanikami w grze.
Jeżeli mówisz o kupowaniu wersji angielskiej to z tego co widziałem to gra posiada wiele elementów z dużą ilością tekstu więc sama polska instrukcja nie wystarczy. Poza tym angielska wersja ponoć ma sporo błędów.
Też nie wiem co w tym dziwnego bo chyba do każdej gry wydawnictwa publikują instrukcje/poradniki itp. właśnie, żeby potencjalni klienci mogli się z zaznajomić z tytułem.
mk20336
Posty: 1589
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 76 times
Been thanked: 448 times
Kontakt:

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: mk20336 »

Video How to Play – Imperial Struggle – Part 2 – Peace Turn

Część druga Video-poradnika do Imperial Struggle - tym razem skupiam się na rozgrywaniu tury pokojowej. Miłego oglądania!

LINK:Video How to Play – Imperial Struggle – Part 2 – Peace Turn

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: gafik »

dav324 pisze: 07 kwie 2021, 17:19
Markus pisze: 07 kwie 2021, 16:28 Przecież udostępnienie instrukcji pl zabija im sprzedaż :D :D :D :D
Kiedy oni zmienią to januszowanie to nie wiem
Jakie januszowanie? czemu publikacja instrukcji zabija sprzedaż? Co ja zrobie z samą instrukcją? Zagram? Jedyne co to będę mieć możliwość zapoznania się z rozgrywką i mechanikami w grze.
Jeżeli mówisz o kupowaniu wersji angielskiej to z tego co widziałem to gra posiada wiele elementów z dużą ilością tekstu więc sama polska instrukcja nie wystarczy. Poza tym angielska wersja ponoć ma sporo błędów.
Też nie wiem co w tym dziwnego bo chyba do każdej gry wydawnictwa publikują instrukcje/poradniki itp. właśnie, żeby potencjalni klienci mogli się z zaznajomić z tytułem.
Skoro emotki nie pomogły to sądzę, że koledze dav324 szwankuje czujnik sarkazmu ;)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: vinnichi »

Hejka może się komuś przyda, gra w pierwszym kontakcie może trochę przytłoczyć dlatego zrobiłem sobie takie małe komedium, bardzo podstawowe ale właśnie w pierwszym momencie tych podstawowych informacji potrzebowałem żeby oswoić się z grą:
https://drive.google.com/file/d/1rmDwPB ... sp=sharing
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
pajeu
Posty: 14
Rejestracja: 28 gru 2014, 22:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: pajeu »

Przeglądnąłem pobieżnie ten plik,ale czy konflikt nie obniża kosztu pola do 1,a nie o 1?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: vinnichi »

Masz rację!!! Dzięki że zerknąłeś
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Wosho »

Świetna gra, grałem raz ale mam ochotę na więcej :)
Dużo bardziej mi sie podobało niż w TS ale przyznam że początek był ciężki ze względu na multum opcji, ale po pierwszej wojnie już było wszystko jasne i udało mi się wygrać polityczno/ekonomicznie mimo porażek w wojnach. Jeśli uda się zejść do 2,5/3h to będzie git :)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: vinnichi »

Odpaliłem dziś IS na dwie ręce i poczułem że nie jestem już w Kansas!
Patrzysz na towary, które punktują, patrzysz na konflikty, które punktują a jednocześnie, zezujesz na lokacje będące Posiłkami, patrzysz na Wydarzenia, które masz na ręku i żetony inwestycji, które pozwolą je odpalić... a na końcu patrzysz na zagrane karty Ministrów jakie mają bonusy i które można połączyć z wydarzeniami aha i patrzysz na Poselstwa, Forty, Awkeny które chcesz zająć a na końcu zapominasz że miałeś użyć żetonu korzyści... Aha no i jeszcze wypadałoby przeanalizować co zrobi przeciwnik :D
Baardzo pomogłaby prosta apka która zliczałaby przewagi na Rynkach i Dominacji (czyli to co robi obecnie Vassal) ale mimo takiego przyłoczenia na początku gra zapowiada się naprawdę wyśmienicie, zasady nie są tak złożone w praktyce jak w teorii się wydawało. Jest trochę latania po podręczniku, np.co powoduje Konflikt a co Odcięcie itp. ale tak jak piszą poprzednicy, z każdą chwilą coraz lepiej się utrwalają poszczególne reguły i reguliki. Z tęsknotą wyczekuję prawdziwej partii.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 615
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 166 times
Been thanked: 157 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Muleq »

bajbaj pisze: 30 mar 2021, 16:12
Muleq pisze: 30 mar 2021, 14:28 Dzięki, czyli jednak brakuje mi dolnej czwórki :wink: . Napiszę w tej sprawie do Phalanx, a w międzyczasie zacznę studiować instrukcję.
Ja bym raczej dentystę (ew. protetyka) odwiedził! :D
Dzisiaj otrzymałem brakujący żeton więc mogę zapewnić, że dział protetyki Phalanx działa szybko i sprawnie :wink: .
mk20336
Posty: 1589
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 76 times
Been thanked: 448 times
Kontakt:

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: mk20336 »

Video How to Play – Imperial Struggle – Part 3 – War Turn

Pora na część 3 poradnika do gry Imperial Struggle. Tym razem skupiam się na turze wojennej, jej mechanice, rozstrzygnięciach plus kilku sugestiach strategicznych. Miłego oglądania!

LINK: Video How to Play – Imperial Struggle – Part 3 – War Turn

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Jools »

Muszę przyznać że mam problem z tą grą.
Otóż od dwóch gier nie możemy jej porządnie rozegrać. Tzn. pierwsze 1h to ogarnianie/odświeżanie zasad, a kolejne 3h to pierwsze dwie tury gry (z sześciu), i albo mamy dość, albo robi się późno. Musimy się chyba za to zabrać w biały dzień w południe, bo mam wrażenie że jest to długość porównywalna do TI4...

Instrukcja - dramat, dramat i jeszcze raz dramat.
Tak bardzo nieintuicyjne wprowadzenie do gry jak nigdy jeszcze nie spotkałem. Same domysły i wertowanie w lewo i prawo.
Przygotowanie do gry jest zlane wszystko jednym tekstem i bez przykładów graficznych. Da się to ogarnąć, ale jest to męczące.
Lita komponentów nie mówi w sumie co jest w pudełku. Trzeba się domyślać pewnych rzeczy, np "Flagi", a reszta żetonów wymaga wertowania i szukania gdzie dany żeton i jego nazwa jest.

Na ratunek przychodzi pomoc graczy - super sprawa. Dziękuje za to.

Same zasady są też mało intuicyjne. Odcięty rynek, strzeżony rynek, konflikty, uszkodzony fort, +1 tu, -1 tam itd. Nie da się tego zapamiętać po jednej rozgrywce.

Komponenty - tutaj jest słabo.
Plansza główna troszkę się wygina, tj. nie leży prosto na stole. W prawie każdej innej grze tego problemu nie ma.
Żetony - są tak małe i cienkie, że poważnie psuje to już grę (żetony potrafiły nam wypadać z palców, lub się przypadkowo odwracać). Ciężko się je chwyta i obsługuje. Tekstu prawie nie widać. Jakbym grał w Grunwald 1410 wydawnictwa Dragon z przed 30 lat...
A te zestawy wojsk elitarnych na każdą epokę? Po kiego to? Tylko te fabularne opisy/portrety historyczne wprowadzają nadmiar informacji do już zatłoczonej możliwościami gry.
Karty wydarzeń - bardzo słabo widać podział na część francuską a brytyjską. Musiałem się domyśleć który herb jest kogo. No przyznaję iż nie znam historii na tyle by dla mnie to było oczywiste, no ale wolałbym tam jakąś kolorystykę niebieski/czerwony, lub flagi.

Generalnie gra wydaje się być fajna, choć mam wrażenie przepychanki o pola (ja podnoszę flagę, ja opuszczam, to ja podniosę, itd), ale chciałbym zagrać pełną rozgrywkę (5-6h??) by móc wpełni stwierdzić czy ta gra będzie miała rację bytu w kolekcji. Czy jest wstanie chociaż zbliżyć się do Rebelii w kwestii całowieczornych potyczek w dwie osoby.
Być może gra rozwinie skrzydła przy pełnych 6 turach, gdzie rotują ministrowie, wydarzenia i kolejne wojny.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: gafik »

A mnie się podobało.
Uczyliśmy się z kolegą w trakcie gry. Kolega oglądał wideo z zasadami i przeczytał instrukcję a ja tylko jakiś 20-min. runthrough Vasela...
Z rozłożeniem i tłumaczeniem cała rozgrywka zajęła 6.5 h. Nie było problemów z niejasną instrukcją, ale wertowania było sporo.
Zasady są ogólnie nieskomplikowane ale rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę mogą przytłoczyć.
Po 2 turze pokoju brytole były o 6 punktów od zwycięstwa ale chcąc wygrać ekonomicznie zaniedbali aspekt wojskowy i skończyło się przed ostatnią wojną - żabojady wygrały osiągając max punktów poprzez bardzo przemyślne zblokowanie rozwoju brytoli.
Druga rozgrywka pewnie będzie 4h jeśli nikt wcześniej nie wygra politycznie czy ekonomicznie, a to jest bardzo realne.
Przez te 6 h z okładem nie czuliśmy znużenia - zaczęliśmy o 18.00 skończyliśmy po 24.00.
Gra jest niesamowita.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 342 times
Been thanked: 309 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Chudej »

Mi też bardzo się ta gra spodobała, ale tak jak podejrzewałem, chyba nie będę miał z kim w nią grać. Próbowałem pograć z dziewczyną, ale póki co tylko 2 razy ją namówiłem, doszliśmy do epoki imperium i musieliśmy złożyć grę, bo potrzebny był stół na coś innego, a potem nie było czasu. Niestety (dla mnie), ale ta gra żąda ogromnego zaangażowania. Zasady nie są proste do przyswojenia, a rozgrywka jest bardzo długa i wcale też nie jakaś lekka. Nie jest to dla mnie zbyt duże zaskoczenie, ale człowiek się jednak łudził, że będzie lepiej. Ogólnie to grało mi się bardzo przyjemnie, ale mojej drugiej połówce już mniej - zapomniałem jej wspomnieć o kilku zasadach i dostała przez to ostre manto w ostatniej punktacji (zabrakło jednak, żeby legitnie skończyć grę). Będę jeszcze pytał po kolegach, ale też nie wiem, czy znajdę na tyle szalonego kandydata. Do emerytury, jeśli sam dożyję, to raczej też nie poleży, chociaż pudełko jest tak skompresowane, że może nie będzie za bardzo przeszkadzać na półce innym grom :P
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 615
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 166 times
Been thanked: 157 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Muleq »

Niestety co do instrukcji to mam dokładnie takie same odczucia jak kolega Jools. Tak nie intuicyjnej instrukcji gdzie wszystko jest ze sobą wymieszane nie czytałem chyba od czasów Gwiezdnego Kupca :wink: . Ilość szczegółowych zasad jest ogromna i po prostu przytłaczająca. Najbardziej rozbawiło mnie zdanie twórców gry na końcu podręcznika o tym jak bardzo zależało im na stworzeniu prostej i szybkiej gry obejmującej 92 lata konfliktu francusko - brytyjskiego. Po lekturze instrukcji muszę stwierdzić mission failed :wink: .

Oczywiście nie zmienia to faktu, że wciąż mam ogromną ochotę zagrać w Imperial Struggle i dostrzegam niesamowity potencjał tej gry i jestem przekonany, że jak już przebrnę jakoś przez te wszystkie zawiłości instrukcji to gra przypadnie mi do gustu ale jednak trochę czasu będzie to musiało zająć :wink: . Natomiast drugi kłopot, który dostrzegam to wytłumaczenie tego wszystkiego drugiej osobie, z którą chciałbym zagrać co będzie wymagało poświęcenie już nie tylko z mojej strony :wink: .
ODPOWIEDZ