Gra podobna do dungeon alliance

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Melafir
Posty: 48
Rejestracja: 04 maja 2013, 16:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Gra podobna do dungeon alliance

Post autor: Melafir »

Hej.

Czy jest jakiś tytuł podobny do wyżej wspomnianego tytułu?

Przeglądałem jego recenzje i w zasadzie wszystko co w niej jest mi odpowiada, ale chciałbym mieć jakieś alternatywy zanim ostatecznie zdecyduje się na zakup.

Główne argumenty to klimat fantasy, ograniczona losowość, dobrze dziala solo oraz na 2 graczy, średnio skomplikowane. Minusem jest język ang, chociaż nie dyskwalifikuje to tytułu. Co do alternatyw to odpadają runebound, descent, gloomhaven, mage knight.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra podobna do dungeon alliance

Post autor: Quba40 »

Posiadam DA ze wszystkimi dodatkami i dla mnie to najlepsza gra solo z tych bardziej skomplikowanych.

Jeśli chodzi o najbardziej zbliżoną grę mechanicznie to oczywiście jest Mage Knight i jej inna wersja Star Trek Frontiers. Z mniej znanych i nieco prostszych gier jest Champions of Hara, ma zbliżonych charakter rozgrywki i przez wielu jest ona określana lżejszym Mage Knightem (choć bez mechaniki deck buildingu), zerknij również na The City of Kings, mechanika nie jest oparta na kartach, ale jest to dobry mix euro z grą przygodową. Jeśli zależy Ci bardziej na dungeon crawlerach w stylu euro to oczywiście jest Gloomhaven, ale jest też Perdition's Mouth: Abyssal Rift - choć ten drugi nie jest deck builderem.

Zastrzegam, że w żaden powyższy tytuł nie grałem, ale w którymś momencie rozważałem ich zakup, jednak posiadając DA po prostu nie chciałem więcej tej samej wagi gry.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Gra podobna do dungeon alliance

Post autor: Yuri »

Sprawdź jeszcze Dungeon Universalis.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra podobna do dungeon alliance

Post autor: Quba40 »

No i jeszcze jest Bloodborn od Cmon.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Gra podobna do dungeon alliance

Post autor: Yuri »

Jeszcze Folklore, ale to dark/gothic klimat. Niemniej Sir_Yaro mocno pracuje nad translacja z tego co ptaszki cwierkaja to będziesz miał i wersję PL 😉
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Melafir
Posty: 48
Rejestracja: 04 maja 2013, 16:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra podobna do dungeon alliance

Post autor: Melafir »

Dzięki za sugestie. Z mojej strony (proszę o ewentualna poprawę):

-The city of kings - po zapoznaniu się bliżej grze chyba do terraformacji Marsa z elementami walki oraz sugerowana ilość graczy to minimum 2

-bloodborne - wygląda ok, pytanie czy dla kogo kto spędził wiele czasu w tej grze na ps4 nie będzie to nudnawe (z tego samego względu mhw na ks nie przemawia do mnie). Oraz z tego co widzę to dodatki są bardzo ciężko dostępne

-perdition mouth - wygląda dobrze, zagłębie się w instrukcji oraz poszukam ewentualnych ofert

-dungeon universalis - j. W. Cena w Google 160€ to dużo więcej niż dalej za gloomhaven z insertem więc to może być czynnik dyskwalifikujacy

-folklore-j. W., ale nawet nie wiem skąd miałbym to kupić.

-dungeon alliance - wydaje się solidnym wyborem :) Jakiś pomysł gdzie ewentualnie szukać dodatków aby mieć full?

2 osobne pytania:
-czy tytuły mistfall oraz gloom of kilforth wpadają w tą kategorie?
-jak widzicie dużo pytać o możliwość zakupu. Szczerze mówiąc jak widziałem propozycje to nawet o tych grach wcześniej nie słyszałem i przeglądając podstawowe serwisy (olx, allegro, iszop, Google) to nie mogłem natrafić na konkretną ofertę, wszędzie albo braki magazynowe albo niedostępne. Gdzie (pomijając forum szukacie ofert)?

PS budżet na grę chciałbym się zamknąć to 200-350 PLN.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra podobna do dungeon alliance

Post autor: Quba40 »

Melafir pisze: 25 kwie 2021, 07:23 Dzięki za sugestie. Z mojej strony (proszę o ewentualna poprawę):

-The city of kings - po zapoznaniu się bliżej grze chyba do terraformacji Marsa z elementami walki oraz sugerowana ilość graczy to minimum 2

-bloodborne - wygląda ok, pytanie czy dla kogo kto spędził wiele czasu w tej grze na ps4 nie będzie to nudnawe (z tego samego względu mhw na ks nie przemawia do mnie). Oraz z tego co widzę to dodatki są bardzo ciężko dostępne

-perdition mouth - wygląda dobrze, zagłębie się w instrukcji oraz poszukam ewentualnych ofert

-dungeon universalis - j. W. Cena w Google 160€ to dużo więcej niż dalej za gloomhaven z insertem więc to może być czynnik dyskwalifikujacy

-folklore-j. W., ale nawet nie wiem skąd miałbym to kupić.

-dungeon alliance - wydaje się solidnym wyborem :) Jakiś pomysł gdzie ewentualnie szukać dodatków aby mieć full?

2 osobne pytania:
-czy tytuły mistfall oraz gloom of kilforth wpadają w tą kategorie?
-jak widzicie dużo pytać o możliwość zakupu. Szczerze mówiąc jak widziałem propozycje to nawet o tych grach wcześniej nie słyszałem i przeglądając podstawowe serwisy (olx, allegro, iszop, Google) to nie mogłem natrafić na konkretną ofertę, wszędzie albo braki magazynowe albo niedostępne. Gdzie (pomijając forum szukacie ofert)?

PS budżet na grę chciałbym się zamknąć to 200-350 PLN.
Niestety nie grałem w Terraformację Marsa to trudno mi coś napisać czy podobna do The City of Kings.

W Bloodborne nie grałem ani na komputerze ani w wersję planszową, z tego co wiem to ma wydać w naszym języku Portal, ale kiedy to nie wiem.

Na tym forum w ofertach sprzedaży widziałem niedawno DA z dodatkami, ale 350 zł to nie było raczej ;)
Na stronie wydawcy jest cały zestaw za $75 + przesyłka i VAT/cło - tanio raczej nie wyjdzie https://dungeon-alliance2.backerkit.com ... ers/241328

Z Mistfall miałem nieprzyjemne doświadczenia przez błędy w druku oraz tragicznie napisaną instrukcję, z grubsza to podobna kategoria ale to raczej karcianka z umownym poruszaniem się po lokacjach niż ma to miejsce w wymienionych tytułach.

W Gloom of Kilforth jest spory wpływ losu na przebieg rozgrywki, ma się dużo mniej kontroli. Ładne grafiki na kartach, kilka ciekawych pomysłów, ale dla mnie dość przeciętny tytuł.

Jest jeszcze seria gier HEXplore IT, w której , jest sporo elementów losowych ale walka jest mocno policzalna.
tommyray
Posty: 1331
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 410 times
Been thanked: 565 times
Kontakt:

Re: Gra podobna do dungeon alliance

Post autor: tommyray »

Melafir pisze: 25 kwie 2021, 07:23
2 osobne pytania:
-czy tytuły mistfall oraz gloom of kilforth wpadają w tą kategorie?
GoK nie jest w niczym podobny.
A Mistfall - ja bardzo lubie ale... brać tylko wersję druku angielskiego. Ponieważ: lepsza jakość druku, lepszy papier kart, dużo dużo mniej błędów od wersji polskiej. Dużo lepsza instrukcja, no i dodatki są tylko ENG, w tym druga samodzielna podstawka Heroes Heart of the Mists - często właśnie ten tytuł jest wskazywany jako najlepsze wejście w Mistfall (z powodu instrukcji). Polska instrukcja to instrukcja legenda. Wygląda jak napisana przez prawnika na kurs logiki. Mógłbym cały esej napisać jakie to monstrum jest.

Wersja polska ma tylko jeden plus - jest bardzo tania. Jak ci się uda to i za 60 złotych kupisz. Ale to jest taki "model do sklejania" - ilość czasu jaki poświecić trzeba na aplikację poprawek błędów jest naprawdę spora. Ta ilość błędów i erraty jaką będziesz musiał zrobić we własnym zakresie czy to na kartach, czy planszetkach, czy to w podręczniku czy to w scenariuszach - jest zatrważająca. Jest wątek tu na forum. Jeżeli jednak się zaprzesz to znajdziesz pod tym wydawniczym bublem perełkę - dobrą, trudną, wymagającę grę. Ja bardzo lubię, ale nikomu z czystym sercem nie polecę.
Melafir
Posty: 48
Rejestracja: 04 maja 2013, 16:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra podobna do dungeon alliance

Post autor: Melafir »

Quba40 pisze: 25 kwie 2021, 07:45 Jest jeszcze seria gier HEXplore IT, w której , jest sporo elementów losowych ale walka jest mocno policzalna.
HEXplore it również wygląda solidnie. Która część polecasz jakby co na początek? Jak wygląda skalowanie na 2graczy? Oraz mam nadzieję że nie ma podobnego problemu jak w horrorze w arkham gdzie cała grę bałem się odpalić walki z przedwiecznym, gdzie jak doszło do konfrontacji to rzucałem 10kostkami i w 2turze padł... :)

Dungeon alliance zaciekawił mnie rozkminianiem co zagrać, podobnie jak w aeons end gdzie trzeba szacować swoje szanse na bazie dostępnych opcji, a z drugiej strony kwestie są proste (bramy, dmg, heal a nie 100 zmiennych)
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra podobna do dungeon alliance

Post autor: Quba40 »

Również nie grałem w HEXplore IT, ale widziałem kilka gameplay'ów różnych części, obecnie na gamefound jest zbiórka na 4 część, można zamówić też pozostałe.
https://gamefound.com/projects/hexplore ... orer-11422
Z tego co się orientuję to na początek każdy poleca pierwszą, która jest najmniej skomplikowana mechanicznie czyli The Valley of the Dead King.

W DA podoba mi się to, że każdą drużyną gra się inaczej, dzięki temu po grubo ponad 50 rozgrywkach nadal się nią nie znudziłem. Dodatki Adventure Pack zapewniają warstwę fabularną, która nie jest zbyt nachalna i pomimo późniejszej znajomości nie wpływa to znacząco na zmniejszenie regrywalności. Jednak gra nie jest bez wad:
- 2 osoby to jest max jaki rekomenduję, tryb solo jest najlepszy, tryb VS. jest lepszy niż kooperacja, w której jest za mało interakcji między graczami - na więcej osób downtime jest znaczny.
- Gra rozkłada się dość długo, ja używam tacek na żetony, dzięki temu jakoś to ogarniam, ale trzymanie wszystkiego w woreczkach strunowych jest mocną męczarnią.
- Gra zajmuje sporo miejsca na stole, dzięki dobrej znajomości zasad można ją nieco zmniejszyć - np. nie wykładam kart potworów z żetonami, tylko jeśli o czymś nie pamiętam to szukam w talii.
- Instrukcja do gry nie jest najlepsza, nie obejdzie się bez FAQ albo szukania wątków na BGG.
- Wizualnie gra nie porywa, figurki mają nudne statyczne pozy i mało detali, ilustracje są mocno oldschoolowe, co nie każdemu przypadnie do gustu, sam loch ma kształt prostokątny.

Jeśli nie przerażają Cię powyższe to zdecydowanie polecam. Gra ma wiele wariantów rozgrywki, wiele opcjonalnych zasad, które mogą wprowadzić więcej niepewności lub zostawić grę bardziej policzalną jak w euro. Ze wszystkimi dodatkami gra jest kompletnym produktem, który praktycznie nie potrzebuje więcej dodatków - choć autor zapowiada, że te pojawią się wkrótce na KickStarterze.

EDYCJA:
przyszły mi do głowy jeszcze takie tytuły: Dragonfire, Dark Souls The Card Game, Ruins Death Binder - wszystkie to kooperacyjne/solo karcianki fantasy z kilkoma fajnymi pomysłami.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 727
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 298 times
Been thanked: 124 times

Re: Gra podobna do dungeon alliance

Post autor: vder »

Jeżeli klimat fantasy nie jest obowiązkowy to warto rzucić okiem też na renegade, trochę bardziej abstrakcyjna ale i krótsza. Też raczej trudna do zdobycia, ale cały czas zapowiadają nową edycję.
Melafir
Posty: 48
Rejestracja: 04 maja 2013, 16:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra podobna do dungeon alliance

Post autor: Melafir »

A przechodząc do rzeczy bardziej formalnych, gdzie szukać gier?

EBay, Amazon, iszop i główne sklepy zazwyczaj mają produkt niedostępny (np. Hexplore it wersja z królem).
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra podobna do dungeon alliance

Post autor: Quba40 »

Niedostępne w Polsce gry kupowałem do tej pory z Miniature Market https://www.miniaturemarket.com/ oraz z BoarGame Extras https://www.bgextras.co.uk/
Często wymieniany przez ludzi jest Zatu https://www.board-game.co.uk/ możesz też próbować w Fantasy Welt https://www.fantasywelt.de/ - szczególnie w tym ostatnim nie zapłacisz VATU i cła jak za sprowadzenie z USA czy UK.
Amazon.pl, Amazon.de - tam przesyłki przynajmniej nie będą bardzo drogie.

Z polskich sklepów to mepel, dragoneye, planszomania, planszostrefa - ale to w zasadzie i-szop wskaże.
ODPOWIEDZ