Średnie klimatyczne niedługie euro na 2 osoby?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4762
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1262 times
Been thanked: 1472 times

Średnie klimatyczne niedługie euro na 2 osoby?

Post autor: Mr_Fisq »

Poszukuję euro:
- easy to learn, hard to master
- dobrze napisaną instrukcją
- klimatycznego (wpisują się w to z jednej strony Kawerna, Agricola, gdzie czuję klimat rozwijania swojego poletka, a z drugiej np. Spirit Island gdzie mechanika poszczególnych duchów dobrze oddaje ich naturę)
- z czasem rozgrywki (z rozłożeniem, szybki setup bardzo porządany) ~60 do 90 minut
- dobrze działającego na dwie osoby (głównie w takiej konfiguracji będzie grane)
- raczej bez kostek w stylu Troyes, czy Marco Polo (ta mechanika wydaje mi się trochę za bardzo abstrakcyjna)
- z kołderką średnio-dłuższą (zdecydowanie bardziej w stylu Kawerny, niż Agricoli)
- wolę móc, niż musieć (wybór drogi do zwycięstwa vs konieczność robienia wszystkiego)
- silniczki/poczucie rozwoju mile widziane


Co mam i prawie pasuje:
Agricola: grana od ponad 10 lat trochę się przejadła, przykrótka kołderka, z setupem i sprzątaniem to bardziej 2h.
Kawerna: jakby czas gry z setupem był trochę krótszy...
Puerto Rico: jakoś nigdy mnie nie przekonywało na 2 osoby, warto spróbować ponownie w nowej edycji z małymi dodatkami?
Concordia: trochę zbyt abstrakcyjna

O czym myślałem:
- Brass (który pod te wymagania?)
- Praga Caput Regni (ale trzeba poczekać na polską edycję, ale Portal ;) )
- Tapestry (ale czas rozgrywki?)

Co wstępnie odrzuciłem:
- Great Western Trail (za długi czas rozgrywki, trzeba poczekać na nową polską edycję)
- Troyes, Marco Polo (kostki)
- Zamki Burgundii
- Terraformacja Marsa (za długa)
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Kill Team, Stargrave - SF, Postapo.
blackwidow93
Posty: 30
Rejestracja: 01 lis 2016, 10:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: Średnie klimatyczne niedługie euro na 2 osoby?

Post autor: blackwidow93 »

Tzolkin myślę że spełnia kryteria :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Średnie klimatyczne niedługie euro na 2 osoby?

Post autor: Bruno »

- Paladyni Zachodniego Królestwa,
- jak najbardziej Brass, ja wziąłem Birmingham, bo w Lancashire jest losowość podczas sprzedaży (uda się lub nie uda),
- jak lubisz Uwego i czas rozgrywki nie jest kluczowym elementem, to może Pola Arle?
- klimat mocno trzymają też Alchemicy, ale rozgrywka trwa raczej 90-120 min. niż 60-90.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4762
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1262 times
Been thanked: 1472 times

Re: Średnie klimatyczne niedługie euro na 2 osoby?

Post autor: Mr_Fisq »

blackwidow93 pisze: 25 kwie 2021, 12:17 Tzolkin myślę że spełnia kryteria :)
Ile razy patrzę na Tzolkina, to mam wrażenie że oglądam abstrakt z obrazkami. Może się przemogę i podejdę jeszcze raz do jakichś recenzji.
Bruno pisze: 25 kwie 2021, 12:29 - Paladyni Zachodniego Królestwa,
Tutaj czas jest problemem, na BGG widziałem czasy bliżej 2h na dwie osoby.
- jak najbardziej Brass, ja wziąłem Birmingham, bo w Lancashire jest losowość podczas sprzedaży (uda się lub nie uda),
:+1: punkt dla Brassa
- jak lubisz Uwego i czas rozgrywki nie jest kluczowym elementem, to może Pola Arle?
Czas jest niestety kluczowy, dłuższe euro mam i nie mam kiedy w nie grać ;)
- klimat mocno trzymają też Alchemicy, ale rozgrywka trwa raczej 90-120 min. niż 60-90.
Za długie niestety, ale dorzuciłem sobie na BGG do Want To Play.
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Kill Team, Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Średnie klimatyczne niedługie euro na 2 osoby?

Post autor: arturmarek »

Great Western Trail: my gramy w 2 os 45min, nawet pierwsza gra była poniżej 1h. Jednak klimat jest słabo wyczuwalny.
Le Havre: jak gracie od 10 lat w Agricole to powinno się spodobać. Uwe w formie.
Szklany Szlak: znakomity Uwe w 45min.
Pret a Porter: klimatyczną gra ekonomiczną dobrze działająca na 2 os.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4762
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1262 times
Been thanked: 1472 times

Re: Średnie klimatyczne niedługie euro na 2 osoby?

Post autor: Mr_Fisq »

arturmarek pisze: 25 kwie 2021, 13:46 Great Western Trail: my gramy w 2 os 45min, nawet pierwsza gra była poniżej 1h. Jednak klimat jest słabo wyczuwalny.
Tu mnie zaskoczyłeś, na bgg: https://boardgamegeek.com/thread/166637 ... play-times widziałem raczej dłużej ludzie grali.
Dzięki za ostrzeżenie odnośnie klimatu.
Le Havre: jak gracie od 10 lat w Agricole to powinno się spodobać. Uwe w formie.
Ja gram, żona znacznie krócej ;) Le Havre nie jest bardziej krótkokołderkowe, w stronę Agricoli, a nie Kawerny?
Szklany Szlak: znakomity Uwe w 45min.
Kupowałbym, ale nie w spekulacyjnej cenie...
Pret a Porter: klimatyczną gra ekonomiczną dobrze działająca na 2 os.
Ta gra akurat z kilku powodów odpada... Powiedzmy, że nie jestem fanem ;)
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Kill Team, Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1129
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 891 times
Been thanked: 648 times

Re: Średnie klimatyczne niedługie euro na 2 osoby?

Post autor: bajbaj »

Euro z klimatem to niełatwa sprawa. Jeden z bieżących wątków poświęcony jest klimatowi w grach (viewtopic.php?f=64&t=71497) i ... wychodzi na to, że nasze rozumienie klimatu w grach może być zupełnie różne :D

Ale dobra, dla mnie klimat w euro, to "to coś", co sprawia, że czuję, że mechaniki pasują do tematu, wręcz w istotnym stopniu pozwalają poczuć typowe dla sfery życia, którą gra częściowo odwzorowuje, problemy/sytuacje etc.

Moje propozycje:

Lewis & Clark The Expedition - gra wyścig, z worker placementem oraz deck buildingiem. Czuć mozolne przygotowanie się do ruchu, potem płyniemy/poruszamy się przez góry ... i znów ... przygotowania:-) Bardzo fajnie chodzi na dwie osoby i jest to dość szybka gra

+ 1 głos na Brassy

La Granja - wg mnie znakomity symulator farmy w okolicach małego miasteczka. Bardzo niedoceniane euro z wieloma sprytnymi mechanikami. Na dwie osoby niestety raczej 90-120 minut.

Przyjmując nieco inne rozumienie klimatyczności, jako przeniesienie gracza do niecodziennego świata, to jako euro polecam Roll Playera z dodatkiem Potwory i Sługusy. Obecnie do kupienia tylko z drugiej ręki, ale czasem uda się zgarnąć w rozsądnej cenie jako pakiet (tj. około 250 PLN). Czas gry w podstawkę (samą) albo w podstawkę z dodatkiem to jakieś 40-70 minut przy dwójce graczy.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Średnie klimatyczne niedługie euro na 2 osoby?

Post autor: arturmarek »

Mr_Fisq pisze: 25 kwie 2021, 13:55
arturmarek pisze: 25 kwie 2021, 13:46 Great Western Trail: my gramy w 2 os 45min, nawet pierwsza gra była poniżej 1h. Jednak klimat jest słabo wyczuwalny.
Tu mnie zaskoczyłeś, na bgg: https://boardgamegeek.com/thread/166637 ... play-times widziałem raczej dłużej ludzie grali.
Dzięki za ostrzeżenie odnośnie klimatu.
A to interesujące, 4h w GWT to jakis odlot. My z żoną gramy ogólnie dość sprawnie, ale bez przesady. Może coś źle graliśmy :D
Teoretycznie gra może mieć ok. 20 akcji na gracza, a może mieć ponad 100 akcji na gracza. Może rzeczywiście zbytnio rashujemy z tymi krowami, chociaż jak w jednej grze próbowałem się rozbudować to przegrałem sromotnie.
Mr_Fisq pisze: 25 kwie 2021, 13:55
Le Havre: jak gracie od 10 lat w Agricole to powinno się spodobać. Uwe w formie.
Ja gram, żona znacznie krócej ;) Le Havre nie jest bardziej krótkokołderkowe, w stronę Agricoli, a nie Kawerny?
Ja jestem zdecydowanie Team Agricola, Kawerny wręcz nie lubię, a w Agricolę zagrałem dziesiątki, jeśli nie setki partii. W Le Havre jest cheć zrobienia trzy razy więcej niż jest możliwość (jak w Agricoli), jednak nie ma tego ciśnienia z żarciem, ponieważ można zjadać pieniądze i brać spłacalne pożyczki. W ogóle gra sprowadza się trochę do tego, w którym momencie gry zaczniemy spłacać pożyczki, ponieważ próbując karmić pracowników jedzeniem od początku gry na pewno przegramy.
Mr_Fisq pisze: 25 kwie 2021, 13:55
Szklany Szlak: znakomity Uwe w 45min.
Kupowałbym, ale nie w spekulacyjnej cenie...
Widzę teraz ofertę za 100zł za angielką używkę tutaj na forum. Biorąc pod uwagę, że już pewnie nie pojawi się polski dodruk, to raczej się nie straci.
bajbaj pisze: 25 kwie 2021, 14:21 Lewis & Clark The Expedition - gra wyścig, z worker placementem oraz deck buildingiem. Czuć mozolne przygotowanie się do ruchu, potem płyniemy/poruszamy się przez góry ... i znów ... przygotowania:-) Bardzo fajnie chodzi na dwie osoby i jest to dość szybka gra
Lewis&Clark to dobra rekomendacja. Chociaż nam z żoną niespecjalnie siadła (dobra gra, ale wolimy inne).
ODPOWIEDZ