Lekkie rodzinne Euro - tylko dostępne - od 10lat

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
janlew
Posty: 12
Rejestracja: 13 kwie 2021, 14:29
Has thanked: 15 times

Lekkie rodzinne Euro - tylko dostępne - od 10lat

Post autor: janlew »

Witam, zacznę od tego że nie graliśmy nigdy w gry Euro, i nie wiem czy nam się spodobają, dla tego nie chciałbym inwestować w gre za dużo. Tak więc:
- budżet to do 100zł, max do 150zł jeśli to jakiś absolutnie zachwycający hit, ktory podoba się każdemu.
- 2-4 osoby. Najmłodsza 10lat, ale bedziemy pomagać. Reszta > 16lat
- gra lekka/średnia z niskim progiem wejścia
- regrywalność.
- interakcja może byc ale nie za dużo, a już na pewno nie: wymienianie się kartmi jak w Catanie.
- fajnie jakby był choć trochę jakiś klimacik, choć wiem że w Euro go mało.
- nic z XX wieku o ciężkim przemyśle, pandemiach czy prądzie.
- często gram sam z 17letnim synem, więc powinna działać dobrze na 2

Narazie na podstawie tego co tu wyczytałem mam na oku:
- Letnisko
- El Gaucho
- Epoka Kamienia

Z droższych:
- może Zamki Burgundii, bo klasyka. Ale nie jestem pewien czy to jest dla nas.
- Arnak, Zaginiona Wyspa - łooo to mi się podoba. Ładne, nie trudne, i namiastka przygody. Tylko tez nie wiem czy ryzykować, bo może się sama mechanika Euro nie spodobać. No i nie wiem też jak z Arnakiem na 2 osoby?

Co myślicie o tych wyborach?
I może macie jeszcze jakieś inne lepsze pomysły na pierwsze Euro?

Z góry dziękuje
Sanka
Posty: 32
Rejestracja: 15 lut 2021, 13:26
Been thanked: 4 times

Re: Lekkie rodzinne Euro - tylko dostępne - od 10lat

Post autor: Sanka »

Ja polecam Splendor i Wsiąść do pociagu Europa - to są nasze ulubione.
Epoka Kamienia, El Gaucho też mamy i lubimy. Nie wiem tylko czy Epoka spodoba się 17 latkowi.
janlew
Posty: 12
Rejestracja: 13 kwie 2021, 14:29
Has thanked: 15 times

Re: Lekkie rodzinne Euro - tylko dostępne - od 10lat

Post autor: janlew »

Bardziej chodzi mi o eurosuchary, ekonomiczne gry, ale takie dla całej rodziny. Nie o gry familijne. Mamy Wsiąść do pociągu Europa, to nasza ulubiona, na równi z Eldorado. Ale czy ja bym te pociągi eurosucharem nazwał... nie znam się, ale chyba nie.
Chodzi mi o jakieś zbieranie surowców, pokarmu, rozstawienie ludzi, rozbudowa itd. Tylko fajnie jakby towarzyszyło temu minimum klimatu. Chyba ten Arnak jest taki, o ile się nie mylę. Ale synowi (17lat) ta epoka też się spodobała z wygladu. Są fizyczne surowce itd.
Zamki Burgundii niestety go odrzuciły.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Lekkie rodzinne Euro - tylko dostępne - od 10lat

Post autor: arturmarek »

Na Skrzydłach: minimalna interakcja. Reguły bardzo proste, trudność leży w działaniu kart. Jak na euraska jest klimatyczna (choć klimat jest na tyle niecodzienny, że może być minusem). Dobrze też chodzi na dwie osoby.
Beerior
Posty: 73
Rejestracja: 26 maja 2020, 10:13
Has thanked: 143 times
Been thanked: 26 times

Re: Lekkie rodzinne Euro - tylko dostępne - od 10lat

Post autor: Beerior »

Everdell jest takim ładnie ubranym euraskiem do tego odpowiednią playlistę i jest klimacik. ;-) Zbieranie jest, budowanie jest, rozstawianie robotników też jest. :-) Na Ceneo widzę od 162 zł więc minimalnie powyżej budżetu.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Lekkie rodzinne Euro - tylko dostępne - od 10lat

Post autor: trixon »

Może jakaś Agricola w wersji rodzinnej? Niestety widziałem tylko pierwszą edycję, ale w Internecie znalazłem info, ze rodzinna jest od 8 lat.
Pomyślałem też o Great Western Trail, ale nie wiem czy 10-latka ilość zasad nie przytłoczy. Na pudełku jest informacja, że od 12 lat, ale jak dzieciak ograny to może da rade.
janlew
Posty: 12
Rejestracja: 13 kwie 2021, 14:29
Has thanked: 15 times

Re: Lekkie rodzinne Euro - tylko dostępne - od 10lat

Post autor: janlew »

Klimat budowy zamku, osady, przygody, morza itd. jak najbardziej przejdzie. Z klimatem wiewiórek czy ptaszków może być cieżej więc Everdel i Na skrzydłach raczej nie dla nich. Agricole rozważam na później w wersji dla graczy, jak nam się gry euro przyjmą. Arnak też odpadł bo za długo trwa. Chciałbym coś podobnego, ale do 1h.
Na razie zostały:
- Epoka kamienia
- The River - też wygląda ciekawie. I chyba spełnia wymagania. Choć nie wiem czy nie jest aż za prosta. Ale 10latkowi, nie trzeba by pomagać.

Znacie może jeszcze coś podobnego? A jeśli nie, to może ktoś grał w powyższe, i wie która lepsza, na pierwsze Euro?
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 646
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 197 times
Been thanked: 175 times

Re: Lekkie rodzinne Euro - tylko dostępne - od 10lat

Post autor: Michito »

O widzę, że znów stawiasz wysokie wymagania :mrgreen:

Na twoim miejscu szedłbym w jakość, a nie w cenę i z tych 3 wybrał Epokę Kamienia.

Ewentualnie na później:
- Red Cathedral - Portal ma zacząć przedsprzedaż bodaj w czerwcu
- Magnum Sal
- Architekci Zachodniego Królestwa
- Caylus 1303
- Fresco (wyszła nowa edycja ze zmienionymi grafikami, być może pojawi się w ofercie polskich sklepów)
- Rotunda (ale przyznam, że wymieniam ten tytuł wyłącznie ze względu na cenę)

Natomiast jeżeli chodzi o grę skupioną na elemencie rozbudowy włości / miasta a niekoniecznie mechanikę worker placement to poleciłbym:
- Zamki Burgundii Big Box - absolutnie genialna, tylko nie wiem czy najmłodsza pociecha się odnajdzie
- Solar City
- Pomiędzy Dwoma Zamkami Szalonego Króla Ludwika
janlew
Posty: 12
Rejestracja: 13 kwie 2021, 14:29
Has thanked: 15 times

Re: Lekkie rodzinne Euro - tylko dostępne - od 10lat

Post autor: janlew »

No może faktycznie przesadzam z wymaganiami, ale chodzi o to by latorośl faktycznie chciała grać. Chyba wybiorę tą Epokę Kamienia.
Jeszcze tylko muszę obejżec jakiś filmik o: D&D Lords of Waterdeep, bo też wymagania spełnia, a angielski nie jest dla nas barierą. Wyglada dość ciekawie i do 150zł można dostać.

PS. Generalnie zanim wydam 300-500zł na grę. Chciałbym się dowiedzieć co nam najbardziej leży. Mamy już chyba prawie wszystkie z typowych, oprócz:
- eurosuchara
- area control
- gry kościanej
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Lekkie rodzinne Euro - tylko dostępne - od 10lat

Post autor: anna26 »

Abyss, Brodęk, Via Nebula, Wybuchowa mieszanka
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Lekkie rodzinne Euro - tylko dostępne - od 10lat

Post autor: arturmarek »

Ja gram z 7-letnim synem, nie mam porównania, ale wydaje mi się, że jest mocno ograny jak na swój wiek. Pozwolę sobie skomentować kilka propozycji, które testowałem na nim:
GWT: bardzo mu się podoba i nie ma problemu z ogarnieniem zasad. Tylko, że to nie jest klasyczny euras, nie ma żadnych zasobów poza pieniędzmi. Mechanika wyścigu-niewyścigu (rondla?) też jest dość nezwykła. Także, ogólnie polecam, ale nie jako "euro na początek"
Zamki Burgundii: tutaj się trochę za dużo dzieje i to też nie jest "typowe euro"
Zamki Szalonego Króla: bardzo się synowi podoba, ale tej gry już zupełnie nie rozpatrywałbym w kategorii "euro". Dodatkowo gra jest od 3-ech osób.

Dla mnie typowe euro to takie, w którym mamy kilka rodzajów zasobów, najlepiej gdyby się jedne zasoby przerabiało w inne. Poleciłbym Szklany Szlak, ale jest dostępny tylko z drugiej ręki. Agricola chyba przekracza budżet i mogłaby przytłoczyć 10-latkę. Dlatego wyżej zaproponowałem Na Skrzydłach, gdzie są różne zasoby, które jednak głównie wykorzystujemy do zagrywania kart.
ODPOWIEDZ