Dobre euro z dużą regrywalnością

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Irytek
Posty: 9
Rejestracja: 22 lip 2013, 17:12
Has thanked: 6 times

Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: Irytek »

Cześć,

Szukam ciężkiego/średniego euro z dużą regrywalnością dla ekipy 4 graczy (jakby dobrze chodziło również na 2 osoby byłoby idealnie)

Co lubimy:
- Terra Mystica + Ogień&Lód
- GWT
- Terraformacja Marsa
- Wysokie Napięcie + dodatkowe elektrownie i mapy
- 7CŚ
- Puerto Rico (trochę się już przejadło)

Czego szukam:
- regrywalność
- duża decyzyjność
- możliwość masterowania gierki, lubię gry oparte o zasadę easy to play, hard to master (easy na tyle na ile może być w euro :P)

Mile widziane:
- dobra jakość komponentów/solidnie wydana (dobra mechanika > komponenty, przykład słabego wydania - TM np.: planszetki graczy, które od razu zastąpiliśmy planszetkami z wycięciami)

Czego się pozbyliśmy/co nie podeszło: Steam, Scythe, Cyklady
Z gier, które przychodzą mi na szybko do głowy to Brass, Barrage, Viticulture, Klany Kaledonii - co jeszcze mogłoby pasować i dlaczego dany tytuł, a nie inny? Wg recenzji wszystkie są super, co w ogóle nie pomaga przy zakupie :)

Z góry dzięki za pomoc! ;)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: arturmarek »

Od góry to co najbardziej pasuje:

Agricola/Le Havre: idealnie wpisują się w wymagania i dobrze chodzą wkażdym składzie osobowym.
Szklany Szlak/Loyang: mniejsze i krótsze gry Uwego, więc naturlnie mniejsze pole masterowania i regrywalności. Grałem tylko na 2 osoby, ale patrząc po zasadach może być ciekawie w 4 osoby.
Spirit Island: na pewno nadająca się do masterowania gra kooperacyjna z niesamowitą regrywalnością, jednak gra w 4 osoby może być zbyt wymagająca, szczególnie na początek.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: Wosho »

Barrage /thread ;)
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: NestorZolo »

Projekt Gaja. Nie grałem jednak w Terra Mystica, więc nie wiem na ile jest inna.
Inne "Pfistery". Mombasa i Maracaibo.
Brass. Ja akurat mam Birmingham. Raz grałem w dwie osoby i było ok, ale podobno Lancashire jest wybitny na dwie osoby.
Tzolk'in. Po 50 partiach dalej nie potrafie grać w to grać :D ale są postępy.
Klany Kaledonii również powinny podejść.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: mementomoris »

Irytek pisze: 26 kwie 2021, 09:38 Czego szukam:
- regrywalność
- duża decyzyjność
- możliwość masterowania gierki, lubię gry oparte o zasadę easy to play, hard to master (easy na tyle na ile może być w euro :P)

Mile widziane:
- dobra jakość komponentów/solidnie wydana (dobra mechanika > komponenty, przykład słabego wydania - TM np.: planszetki graczy, które od razu zastąpiliśmy planszetkami z wycięciami)
No to wbrew reszcie posta szukasz Calico. ;) Można sobie mózg połamać próbując kilka różnych celów osiągnąć, a gra jest prościutka. No i jakość wykonania jest bardzo dobra. ;)
Edit: Ma też sporą regrywalność - jest 10 różnych celów, przy czym tylko 3 wchodzą do gry. No i ma "osiągnięcia" i scenariusze.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: Bruno »

Oprócz świetnych propozycji kolegi NestorZolo (bierz Brassa, a po roku intensywnego grania możesz wrócić i ponowić pytanie :wink: ), nie mogę nie wymienić tu Alchemików. Ciężar i regrywalność gwarantowana (szczególnie z dodatkiem), choć w pełnym składzie należy liczyć się z możliwością dłuższego oczekiwania na swoją turę - w grze może być sporo ciężkiej rozkminy. Z drugiej strony, grałem też z osobami, idącymi nie tyle w wykminioną "wiedzę", co w szybkie publikowanie, i obie te strategie mogą być skuteczne.

Sam nie grałem, ale sporo osób poleca też Bonfire.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Irytek
Posty: 9
Rejestracja: 22 lip 2013, 17:12
Has thanked: 6 times

Re: Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: Irytek »

mementomoris pisze: 26 kwie 2021, 12:09
Irytek pisze: 26 kwie 2021, 09:38 Czego szukam:
- regrywalność
- duża decyzyjność
- możliwość masterowania gierki, lubię gry oparte o zasadę easy to play, hard to master (easy na tyle na ile może być w euro :P)

Mile widziane:
- dobra jakość komponentów/solidnie wydana (dobra mechanika > komponenty, przykład słabego wydania - TM np.: planszetki graczy, które od razu zastąpiliśmy planszetkami z wycięciami)
No to wbrew reszcie posta szukasz Calico. ;) Można sobie mózg połamać próbując kilka różnych celów osiągnąć, a gra jest prościutka. No i jakość wykonania jest bardzo dobra. ;)
Edit: Ma też sporą regrywalność - jest 10 różnych celów, przy czym tylko 3 wchodzą do gry. No i ma "osiągnięcia" i scenariusze.
Calico jest na wishliście, ale najpierw jakieś nowe euro :D
NestorZolo pisze: 26 kwie 2021, 11:24 Projekt Gaja. Nie grałem jednak w Terra Mystica, więc nie wiem na ile jest inna.
Inne "Pfistery". Mombasa i Maracaibo.
Brass. Ja akurat mam Birmingham. Raz grałem w dwie osoby i było ok, ale podobno Lancashire jest wybitny na dwie osoby.
Tzolk'in. Po 50 partiach dalej nie potrafie grać w to grać :D ale są postępy.
Klany Kaledonii również powinny podejść.
Bruno pisze: 26 kwie 2021, 12:43 Oprócz świetnych propozycji kolegi NestorZolo (bierz Brassa, a po roku intensywnego grania możesz wrócić i ponowić pytanie :wink: ), nie mogę nie wymienić tu Alchemików. Ciężar i regrywalność gwarantowana (szczególnie z dodatkiem), choć w pełnym składzie należy liczyć się z możliwością dłuższego oczekiwania na swoją turę - w grze może być sporo ciężkiej rozkminy. Z drugiej strony, grałem też z osobami, idącymi nie tyle w wykminioną "wiedzę", co w szybkie publikowanie, i obie te strategie mogą być skuteczne.

Sam nie grałem, ale sporo osób poleca też Bonfire.
Przed wrzuceniem posta najbliżej mi było do Brassa (Birmingham) i chyba to pójdzie w pierwszej kolejności. Stąd moje kolejne pytanie do Was skoro graliście/macie - jaki rozmiar koszulek najlepiej dobrać do kart z Brassa? Standardowe 63,5x88 czy "longi" 63,5x89?

Co do "Pfisterów" - jak już się wystarczająco nagramy w GWT to następne w kolejce będzie prawdopodobnie Maracaibo. Czy z racji podobnej mechaniki do GWT nie znudzi nam się zbyt szybko/nie będzie zbyt mało atrakcyjna (tzw powtórka z rozrywki)?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: Bruno »

Irytek pisze: 26 kwie 2021, 14:18 Stąd moje kolejne pytanie do Was skoro graliście/macie - jaki rozmiar koszulek najlepiej dobrać do kart z Brassa? Standardowe 63,5x88 czy "longi" 63,5x89?
Ja mam standardowy rozmiar (Sloyca premium) i górna krawędź jest na styk, ale mi to nie przeszkadza.
Irytek pisze: 26 kwie 2021, 14:18 Co do "Pfisterów" - jak już się wystarczająco nagramy w GWT to następne w kolejce będzie prawdopodobnie Maracaibo. Czy z racji podobnej mechaniki do GWT nie znudzi nam się zbyt szybko/nie będzie zbyt mało atrakcyjna (tzw powtórka z rozrywki)?
Ja z tych samych powodów nie zdecydowałem się na Maracaibo, ale:
- ja staram się trzymać liczbę posiadanych gier mocno w ryzach, bo i tak nie gram w nie zbyt często. Mając więc GWT, odpuściłem M. (choć ten drugi tytuł wygląda mi na grę o dużo większej głębi strategicznej),
- jeden z moich stałych współgraczy nie przepada za mechaniką wyścigu, stąd dodatkowo nie miałem ciśnienia na Maracaibo.
Generalnie jednak, jeśli np. uwielbiasz GWT, to ja na Twoim miejscu spróbowałbym też Maracaibo (choć może nie w pierwszej kolejności).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: NestorZolo »

Dla mnie to dosyć różne gry. Maracaibo jest bardziej sandboxowe, aczkolwiek ważny jest aspekt wpływów nacji. Jeśli chodzi o głębię strategiczną, to porównywalna, wg.mnie na korzyść Gwt :) ale trzeba dodać, że od półtora roku gram z dodatkiem i uważam, że to kompletna gra. Maracaibo jest bardziej taktyczne ze względu na różnorodność kart. Do gry wchodzi 40 z około 100 "silniejszych" kart, więc ciężko obrać strategie, póki niewiadomo które się wylosowały. W Gwt można obrać strategie na daną partię, na podstawie układu budynków neutralnych, losowania budynków graczy, układu żetonów stacji.

A co do "wyścigu", to zupełnie inaczej to odbieram. Na podobnej zasadzie Gwt ma mechanikę wyścigową. Tak jak w Gwt szybka jazda musi mieć strategiczny sens, żeby mieć szansę na zwycięstwo, tak w Maracaibo nie wystarczy pędzić, żeby wygrać. W obu grach szybsze ruchy graczy skracają rozgrywkę.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: Brylantino »

Lubisz Terre? Kupuj Project Gaia bez zastanowienia.

Chyba najbardziej regrywalne euro jakie znam i cudownie pogłębia Terrę.

Spełnia każdy wymóg :)

I oczywiście pytanie: czy jest sens posiadać Gaję, jak się ma Terrę? Mam Gaję i Terrę z dwoma dodatkami i choć Gaję wybieramy w 90% przypadków, to dalej czasami siadamy do Terry bo jest odrobinę inna (ciaśniejsza, rasy są bardziej zróżnicowane, dodatek kupcy wprowadza totalnie inną mechanikę no i najważniejsze: można grać w 5 osób ;)).
sleyoo
Posty: 67
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:00
Lokalizacja: Mikołów
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: sleyoo »

Widzę że mamy podobne gusta jeśli chodzi o gry.
U mnie na stole ostatnio Najczęściej ląduje Uczta dla Odyna.
Teraz czekam na dodatek Norwegowie.
Jeśli lubisz soczyste euro i nie przeszkadza ci długość gry to naprawdę polecam.

Mogę jeszcze polecić Maracaibo,Mombasa,Klany Kaledonii.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: trance-atlantic »

Bierz Troyes! :)

Chociaż nie do końca spełnia warunek podany przez Ciebie w temacie. Troyes nie jest bowiem dobrą, ale bardzo dobrą grą, więc nie wiem czy może być. 8)

Dla mnie równie interesującym tytułem Pfistera jest Blackout, tzn. jeśli szukasz czegoś, co będzie różne od GWT, ale jednocześnie sygnowane nazwiskiem tego samegu autora. GWT jest niezłe, ale nie chwyciło mnie za serce aż tak (myślałem, że będzie lepiej).

Kilka różnic:
- Blackout jest grą o ustalonej strukturze poszczególnych rund, tj. wszyscy gracze wykonują tę samą akcję zanim przejdą do kolejnej
- zarządzanie ręką jest lepiej zrobione (i dużo ważniejsze) w Blackout, gdzie można sterować tym, co do nas wróci, zero losowości
- GWT kusi mnogością akcji, ale zawsze też zostawia furtkę, że coś jednak możesz zrobić, w ostateczności nawet... kupić sobie punkty zwycięstwa (żetony zagrożenia)
- Blackout jest ciasny i jeśli nie zapewnisz sobie dostępu do odpowiednich zasobów, żeby wykonać akcję A, to wcale nie oznacza, że w zamian zrobisz akcję B, żeby tylko skubnąć parę punkcików,
- GWT jest rzeczywiście grą, w której można próbować różnych strategii, ale dla mnie pozostawia to znacznie częściej uczucie niedosytu, że spośród tylu opcji wykorzystałem ledwie kilka
- można odnieść wrażenie, że Blackout jest tytułem o mniejszej regrywalności, ale za to nadrabia wariantem solo ;) Ponadto masz w grze chyba 72 karty rynku, z których zawsze losowo odrzucasz część z nich, w zależności od liczby graczy. To oznacza dwie rzeczy - co grę będziesz miał inną pulę do dyzpozycji oraz to, że te karty nie muszą być dzielone na lepsze i gorsze, bo każda równie dobrze może Ci się przydać. Podoba mi się też fakt możliwości wykonywania zleceń na kilku poziomach - jak wykonasz wszystkie, to masz jeszcze bonus dodatkowy (oprócz bonusów za każde zlecenie osobno), ale jeśli wolisz dostać akcję specjalną szybciej, to możesz wziąć ją do siebie już po wykonaniu pierwszego zlecenia. Prosty, ale niezwykle skuteczny sposób na zwiększenie poziomu rozkminy. :)

ps. ale i tak Troyes lepsze :D

p2. co do koszulek, to 89 moim zdaniem są lepsze dla gier, które nie wychodzą w polskiej wersjii (np. wojenne od GMT, gdzie Amerykańcy mają swój rozmiar kart, minimalnie wyższych od tych, które są w polskich wydaniach gier z rynku europejskiego). Dlatego spokojnie powinny wystarczyć klasyczne 88. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: dave8 »

Vinhos
Cywilizacja Poprzez Wieki
Projekt Gaja
Brass
Tzolkin
Podwodne Miasta
Keyflower
Szklany Szlak
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 931
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Dobre euro z dużą regrywalnością

Post autor: louiscyphre »

Anachrony
ODPOWIEDZ