Mroczny tytuł z klimatem z droższej półki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Mroczny tytuł z klimatem z droższej półki

Post autor: tomwro »

Jak w tytule.
Z racji mojego aktualnego uzależnienia do zakupu planszówek i rozgrywania wieczorami nowych tytułów, szukam czegoś z klimatem, mrocznego, regrywalnego, no i przede wszystkim czegoś w miarę dostępnego w sklepach albo z drugiej ręki.

Hajs jaki mogę wydać to maks 400-600zł.
Grał będę raczej wyłącznie tylko we 2 z żoną, chociaż fajnie by było jak by sporadycznie można było pokazać komuś taką grę z klimatem i zagrać na 3 bądź 4 osoby. Interesuje nas alien, albo coś właśnie a la TG/Bloodborne/dark fantasy.

Zainteresowałem się tytułami:
- Legendary Encounters: Alien (niedostępny, nawet jak angielski to nie problem)
- Taited Grail
- Nemesis

Coś innego polecicie z dobrym działaniem na 2?
Niby już miałem w koszyku Nemesis, ale we dwoje podobno średnio.

Dzięki za wszystkie propozycje i opinie.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Mroczny tytuł z klimatem z droższej półki

Post autor: arturmarek »

Tainted Grail działa idealnie na dwie osoby. Ja też z żoną ogrywam (choć ostatnio mamy kłopot żeby siadać regularnie, a ta gra tego wymaga). Teoretycznie można sporadycznie do łączyć 3/4-go gracza, jednak, według mnie to nie ma za bardzo sensu.
Jedynym innym tytułem w podobnym stylu, w który graliśmy, był 7th Continent. Mam jednak wrażenie, że w 7th Continent lepiej grałoby się solo. My po 4 sesjach odpuściliśmy sobie. Bardzo dobra gra, ale też wymaga systematycznego grania, a nie ma wciągającej fabuły.
Możesz jeszcze rozważyć jakiegoś Cthulhu, ja w żadnego nie grałem, ale krążą na radarze Posiadłość Szaleństwa i Horror w Arkham LCG.
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 552
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 122 times
Been thanked: 410 times

Re: Mroczny tytuł z klimatem z droższej półki

Post autor: Gribbler »

Wszystkie moje partie w Nemesis grałem na 2 osoby i zawsze grało się świetnie.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 830
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 267 times
Been thanked: 593 times

Re: Mroczny tytuł z klimatem z droższej półki

Post autor: arian »

Zgadzam się, że Nemesis działa bardzo dobrze na dwie osoby. Niczego tej grze nie brakuje, mechanizm zdrajcy działa bardzo w porządku, historia buduje się całkiem fajnie.

W cenie 600 zł kupisz Arkham Horror LCG z dwoma podstawkami i kompletnym cyklem (kampanią). Gra jest fantastyczna, ale trzeba lubić deckbuilding. Jest klimatyczna, lekko mroczna, ma świetną mechanikę. Przy dwóch cyklach regrywalnosć jest już ogromna. Z dwoma podstawkami działa fajnie od 1 do 4 osób. Ale ta gra pochłania sporo pieniędzy, jeśli będziesz chciał więcej.

Tainted Grail dopiero lekko liznąłem na pożyczonym egzemplarzu, ale o ile gra ma fajną fabułę i we dwoje zapowiada się ciekawie, to martwi mnie zaimplementowany tam system walki, który nawet przy dwóch osobach powoduje spore przestoje. Nie odczuwaliśmy tego w Horrorze w Arkham, a tutaj na zmianę któryś z graczy się nudził, gdy drugi układał pasjans. We czwórkę bym w to nie zagrał. Solo gra się przyjemnie. Możliwe, że ogranie się i rozwój bohatera sprawia, że pozniej będzie płynniej. Zobaczymy, ale radzę uważać i zobaczyć jak wygląda mechanika walki i dyplomacji w praktyce.

Posiadłość Szaleństwa na pewno będzie najlepsza do wprowadzenia nowych graczy, ale też dość krótka. Bo za 600 zł kupisz grę, duży i mały dodatek. To jest 9 scenariuszy. Można założyć że jakieś 15 rozgrywek, bo nie każdy uda się przejść za pierwszym razem. Niby więcej niż w Horrorze w Arkham, ale jednak HwA ma większą regrywalnosć, bo zapewniają mu ją zróżnicowane talię badaczy. W Posiadłości regrywalnosć też jest, ale kolejne przechodzenie scenariusza może nie sprawiać już takiej przyjemności, bo mechanicznie jednak gra jest bardzo prosta. Tutaj nacisk przeniesiony jest na zagadki i odkrywanie tajemnicy.

I mimo wszystko pod względem MROCZNEGO klimatu Posiadłość Szaleństwa i nawet Horror w Arkham LCG stawiam jednak za Tainted Grail i Nemesis. Gry FFG są wybitnie klimatyczne, ale dla mnie to klimat mocno przygodowy z domieszką horroru. Czuć jakieś napięcie, ale dla mnie porównywalne bardziej z Indiana Jonesem, czy Mumią. W Nemesis i TG z kolei wyczuwam klimat zaszczucia, beznadziei. Jest ciężko, ponuro i smutno. FFG to taka "wesoła horrorowa pulpa", obie gry AR celują raczej w nastrój przygnębienia i prawdziwego horroru. Jeśli kluczowy jest klimat, to musisz zdecydować, który kierunek Ci bardziej pasuje, a to zawęzi wybór.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Mroczny tytuł z klimatem z droższej półki

Post autor: Quba40 »

Również polecam Horror w Arkham lcg oraz Tainted Grail, ze swojej strony dorzucę jeszcze This War of Mine szczególnie z nowym dodatkiem, który wprowadza fabularną kampanię. Nie ma nic mroczniejszego niż realistyczne przedstawienie ludzi w skrajnych warunkach - czysty surwiwal vs. moralne decyzje.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 1002
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 1009 times
Been thanked: 451 times

Re: Mroczny tytuł z klimatem z droższej półki

Post autor: KurikDeVolay »

Odpuść sobie LCG. Niedługo polska premiera Machina Arcana. Steampunk, Cthulu i piękne grafiki. Polecam. Wszystko bajeczne.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Mroczny tytuł z klimatem z droższej półki

Post autor: Yuri »

KurikDeVolay pisze: 07 maja 2021, 08:12 Odpuść sobie LCG. Niedługo polska premiera Machina Arcana. Steampunk, Cthulu i piękne grafiki. Polecam. Wszystko bajeczne.
W pełni się zgadzam i również dorzuciłbym do puli Tainted Grail. Na tych dwóch pozycjach się Waszmość nie zawiedziesz.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Mroczny tytuł z klimatem z droższej półki

Post autor: rastula »

Jeśli klimat z droższej półki, to tylko "Klub utracjuszy". Przepraszam, musiałem, szyk zdania mnie zmusił ;)...
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Mroczny tytuł z klimatem z droższej półki

Post autor: louiscyphre »

1. Mroczny klimat ma Deep Madness ale dostaniesz tylko po angielsku i z drugiej ręki. Chociaż jest nadzieja, że ktoś będzie sprzedawał swoją KSową edycję wymieniając na polskie wydanie. Pełna kooperacja.

2. Na KSie trwa kampania Dark Rituals. Niby soundtrack ale widać, że wyprzedają nadwyżkę z pierwotnej kampanii. Dostawa w lipcu tego roku. Gra typu 1 vs 4 ale w 2 osoby gra się bardzo dobrze.
ODPOWIEDZ