Deep Madness czy Machina Arcana

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: Phate »

Witajcie.
Mam ostatnio dylemat. Zastanawiam się nad kupnem dwóch w miarę podobnych tytułów. Tak jak w temacie czyli Deep Madness oraz Machina Arcana.
Sporo wiem na temat obu gier i wydają mi się w miarę podobne (nie licząc umiejscowienia w świecie).
Obie opierają się na mitologii Cthulhu, obie to dungeon crawlery, obie stoją scenariuszami. Mechaniki oczywiście inne oraz klimat (steampunk kontro podwodny horror w stylu Aliena).
Obie bardzo mnie pociągają ale zastanawiam się na ile mając w kolekcji Nemesis oraz Posiadłość Szaleństwa jest sens wchodzić w te kolejne Dungeon Crawl'ery. Wydaje mi się, że Deep Madness to właśnie połączenie tych dwóch tytułów które posiadam.

Może ktoś kto zna oba tytuły mógłby się wypowiedzieć i po krótce przedsatawić kilka argumentów za lub przeciw dokupienia tych tytułów (lub jednego z nich) do kolekcji.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: Hardkor »

Nie grałem w żaden z nich, ale oba mam kupione w preorderze. Osobiście jakbym miał wybrać to bym wziął Machinę za większą ilość scenariuszy, ciekawszą przygodę i ogółem większa regrywalność.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 931
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: louiscyphre »

Hardkor pisze: 09 maja 2021, 12:48 Nie grałem w żaden z nich, ale oba mam kupione w preorderze. Osobiście jakbym miał wybrać to bym wziął Machinę za większą ilość scenariuszy, ciekawszą przygodę i ogółem większa regrywalność.
Według mnie Deep Madness ma bardzo dużą regrywalność, już w samej podstawce. Minusem może być tylko ilość badaczy, jest ich 6 ale grając tą samą postacią we wszystkie scenariusze można bardziej się z nią utożsamić. Nawet, jeśli zagrasz w scenariusz kilka razy, to nie będzie on przebiegał tak samo - inna kolejność pochłaniania pomieszczeń, inne efekty pochłonięcia, inna kolejność ruchu potworów. Zmienności dodaje również dobór lub los potworów na początku scenariusza (6 z 8 dostępnych). Kolejnym minusem jest brak trybu kampanii i reset wszystkiego przed następnym scenariuszem. Mi to nie przeszkadzało, bo mechanika to usprawiedliwia. Poza tym historia pomiędzy scenariuszami jest bardzo spójna i dobrze opowiedziana. Jeśli wczytasz się w prolog i epilog każdego scenariusza będziesz wiedział, że to co robisz na mapie ma cel a nie jest tylko mechanicznym czyszczeniem planszy z różnego rodzaju plugastwa.

W Machinę grałem tylko kilka razy. Z tego co pamiętam jest tam kampania, klimat jest bardziej Lovcraftowski niż w Deep Madness. Fabuły jakoś super nie odczuwałem ale musiałbym pograć więcej.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: Phate »

Właśnie DM (Deep Madenss) obawiam się najbardziej tego, że są to takie jednostrzałówki. Niby epilog i prolog jakoś się łącza ale ten reset całości na początku każdego scenariusza jakoś do Mnie nie przemawia. Kolejna obawa to zawartość badawczy oraz rodzajów potworów w podstawce. Grając w dwie osoby każdy gra trzema postaciami (solo prowadzisz 4 postacie) więc właściwie nie ma różnorodności - zawsze gramy tymi samymi postaciami. A co z potworami ? 6 z 8-iu w każdym scenariuszu, nie wiem do końca ale domyślam się, że w każdym scenariuszu ten sam rodzaj potworów zachowuje się tak samo i ma te same umiejętności ? Nie odczuwa się przez to trochę powtarzalności ? Mimo oczywiście różnych celów misji.
Kupił bym w przedsprzedaży DM ale właśnie obawiam się (przez małej ilości postaci i potworów) powtarzalności rozgrywek pomimo różnych celów.

Machina Arcana to jakiś taki powiew świeżości (mam przynajmniej takie wrażenie) ale w jej przypadku nie wiem na ile jest to skirmish na planszy a na ile przygodowe scenariusze z fajną fabułą.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: Goldberg »

Machine miałem, pograłem sprzedałem, w DM grałem...
Hmmmmmm, kocham wielkiego osmiornica....i....jednak DM
Bardziej do mnie przemawia, nie wiem, chyba bardziej odezwała sie tutaj moja klimaciarska dusza. Jakos "wolsung cthulhu" mi nie podszedł :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 931
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: louiscyphre »

Phate pisze: 09 maja 2021, 19:09 Właśnie DM (Deep Madenss) obawiam się najbardziej tego, że są to takie jednostrzałówki. Niby epilog i prolog jakoś się łącza ale ten reset całości na początku każdego scenariusza jakoś do Mnie nie przemawia.
Rozegrałem całą podstawkę, niektóre scenariusze 2-3 razy. Początkowo w mojej grupie reset postrzegaliśmy jako minus ale w połowie "kampanii" nie było z tym problemu. Każdy wczuł się w klimat i swoją postać. Historia była spójna, wiedzieliśmy co robimy na planszy. Niektóre zwroty akcji w trakcie scenariusza były epickie i zaskakujące.
Phate pisze: 09 maja 2021, 19:09Kolejna obawa to zawartość badaczy oraz rodzajów potworów w podstawce. Grając w dwie osoby każdy gra trzema postaciami (solo prowadzisz 4 postacie) więc właściwie nie ma różnorodności - zawsze gramy tymi samymi postaciami.
Jeśli 3 postacie to za dużo, możecie prowadzić po 2. Tutaj nie trzeba ściśle trzymać się reguły z instrukcji. My graliśmy w 4 osoby, w komplecie nie grałem. Dodatkowo w polskiej wersji Czacha dodaje Lucasa Kane'a. Chyba, że nie lubicie kontrolować wielu postaci. Wtedy sprawa jasna - odpuścić DM. Moim zdaniem zanim ograsz porządnie podstawkę to wyjdą już kolejne dodatki po polsku. Kupując angielską wersję KS z 2 dodatkami będącymi SG masz ogromne możliwości konfiguracyjne: 13 postaci, ok 20-kilku potworów (w tym epickie), kilkanaście scenariuszy, każdy po 2-3h grania.
Phate pisze: 09 maja 2021, 19:09 A co z potworami ? 6 z 8-iu w każdym scenariuszu, nie wiem do końca ale domyślam się, że w każdym scenariuszu ten sam rodzaj potworów zachowuje się tak samo i ma te same umiejętności ? Nie odczuwa się przez to trochę powtarzalności ? Mimo oczywiście różnych celów misji.
Tak, potwory zachowują się w ten sam sposób. Cały myk polega na tym, że wiesz co cię czeka, tylko nie wiesz kiedy dokładnie to nastąpi. I kombinujesz jak dotrzeć do celu żywym. Potwory ruszają się i pojawiają w zmiennej kolejności. Gwarantuję, że grając 5 raz ten sam scenariusz, tymi samymi postaciami, z tymi samymi potworami odczucia będą inne. Po tych 20 rozgrywkach jeszcze nie widzę sensu użycia Epickich Potworów, może w celu sprawdzenia jak działają. W Machinie każdy potwór jest inny i z tego co pamiętam ma różne poziomy. Na planszy jest ich niewiele ale nieźle napierdzielają. W DM potworów jest pełno i też napierdzielają hehe.

I taka mała uwaga ode mnie: pierwszy scenariusz jest ciężki i najmniej różnorodny. Potem jest już tylko dużo lepiej.
Phate pisze: 09 maja 2021, 19:09Machina Arcana to jakiś taki powiew świeżości (mam przynajmniej takie wrażenie) ale w jej przypadku nie wiem na ile jest to skirmish na planszy a na ile przygodowe scenariusze z fajną fabułą.
W moim odczuciu w Machinie nie ma jakiejś wielkiej, wciągającej fabuły. Są często wyciągane karty eventów (jak w HwA2), które coś opisują. Masz do zrealizowania kilka celów o określonej kolejności odrywających fabułę. Gra jest jakby wolniejsza. Chodzisz po mapie (możesz odkryć dodatkowe 3 kafle), żeby się dopakować, szukasz przedmiotów w konkretnych miejscach (super, że można je ze sobą łączyć), walczysz z pojedynczymi potworami. Po przejściu scenariusza będziesz znał historię.

W Deep Madness znasz historię tego i poprzednich scenariuszy. Odkrywając karty Madness i Consciousness wkładasz pojedyncze klocki do całej fabuły. Rozgrywka jest dynamiczna i zmienna. Co rundę pochłaniany jest nowy fragment mapy, pojawiają się potwory w różnej liczbie, zmienia się kolejność postać-potwór. Wygrana wymaga współpracy i wykorzystywania indywidualnych umiejętności postaci.
Awatar użytkownika
MarekPlus
Posty: 177
Rejestracja: 01 lis 2020, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 101 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: MarekPlus »

louiscyphre pisze: 10 maja 2021, 14:09
W moim odczuciu w Machinie nie ma jakiejś wielkiej, wciągającej fabuły. Są często wyciągane karty eventów (jak w HwA2), które coś opisują. Masz do zrealizowania kilka celów o określonej kolejności odrywających fabułę. Gra jest jakby wolniejsza. Chodzisz po mapie (możesz odkryć dodatkowe 3 kafle), żeby się dopakować, szukasz przedmiotów w konkretnych miejscach (super, że można je ze sobą łączyć), walczysz z pojedynczymi potworami. Po przejściu scenariusza będziesz znał historię.

W Deep Madness znasz historię tego i poprzednich scenariuszy. Odkrywając karty Madness i Consciousness wkładasz pojedyncze klocki do całej fabuły. Rozgrywka jest dynamiczna i zmienna. Co rundę pochłaniany jest nowy fragment mapy, pojawiają się potwory w różnej liczbie, zmienia się kolejność postać-potwór. Wygrana wymaga współpracy i wykorzystywania indywidualnych umiejętności postaci.
Może odnoszę błędne wrażenie więc z góry przepraszam, ale... czytając to (cały post, nie tylko cytat) czuję że jedna gra spodobała Ci się bardziej niż druga i opisujesz to w taki sposób że ocena wydaje się trochę zakłamana :)

Dla mnie w obu grach fabuła odgrywa taką samą rolę - wczujesz się to jest klimat, nie to nie. W obu przypadkach po przejściu scenariusza znasz przygodę. W obu przypadkach wygrana wymaga czegoś więcej niż grania "na pałę".
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 931
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: louiscyphre »

MarekPlus pisze: 10 maja 2021, 15:13 Może odnoszę błędne wrażenie więc z góry przepraszam, ale... czytając to (cały post, nie tylko cytat) czuję że jedna gra spodobała Ci się bardziej niż druga i opisujesz to w taki sposób że ocena wydaje się trochę zakłamana :)
Dla mnie w obu grach fabuła odgrywa taką samą rolę - wczujesz się to jest klimat, nie to nie. W obu przypadkach po przejściu scenariusza znasz przygodę. W obu przypadkach wygrana wymaga czegoś więcej niż grania "na pałę".
Oczywiście, że ocenami subiektywnie z perspektywy osoby, która grała w oba tytuły w podobnej ekipie. Deep Madness spodobało mi się bardziej, więcej razy zagrałem. W Machina Arcana było mało partii ale dostrzegam kilka fajnych mechanik i widzę potencjał do dalszego grania.
Jeśli chodzi o wczucie w klimat to masz 100% rację.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: Phate »

Nie pomogliście zbytnio ;) Widzę, że trzeba będzie zamówić oba tytułu.
A jak (oczywiście subiektywnie) oceniacie "kampanie" pod kątem fabuły Deep Madness ? Oczywiście możliwie bez spoilerów.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 931
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: louiscyphre »

Deep Madness jest krwawy w pełnym tego słowa znaczeniu. Klimatem przypomina komputerowego Bioshocka.
Awatar użytkownika
sitfun
Administrator
Posty: 450
Rejestracja: 04 cze 2020, 00:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 106 times
Been thanked: 49 times
Kontakt:

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: sitfun »

Phate pisze: 11 maja 2021, 10:15 Nie pomogliście zbytnio ;) Widzę, że trzeba będzie zamówić oba tytułu.
A jak (oczywiście subiektywnie) oceniacie "kampanie" pod kątem fabuły Deep Madness ? Oczywiście możliwie bez spoilerów.
Czacha wrzuciła na FB takie dwa teksty z kart, których jest koło 100.
Spoiler:
Wg mnie klimacik jest. Osobiście wziąłem Machina Arcana i Deep Madness :) Oba powinny mi się spodobać więc zagram i ocenię sam. Machina powinna być w lipcu (jeśli mówimy o wersji PL z KS) więc od niej zacznę.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: Phate »

Tak myślę, właśnie czy nie brać obu i w razie czego sprzedać którąś. Boli trochę, że na obie gdy trzeba będzie czekać (Machinę kupie dopiero jak pojawi się od Galakty w Retailu - ciekawe jaki będzie odstęp czasu od tych wersji z KS'a).
Klimat DM bardzo mi się podoba boję się tylko tego, że obsługa gry i tur przeciwników (jak już przebrnie się, przez podobno bardzo długi setup) zabije klimat i fajne opisy z kart.
Soul_oka
Posty: 167
Rejestracja: 13 gru 2018, 16:12
Has thanked: 71 times
Been thanked: 33 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: Soul_oka »

Phate pisze: 11 maja 2021, 12:56 Tak myślę, właśnie czy nie brać obu i w razie czego sprzedać którąś. Boli trochę, że na obie gdy trzeba będzie czekać (Machinę kupie dopiero jak pojawi się od Galakty w Retailu - ciekawe jaki będzie odstęp czasu od tych wersji z KS'a).
Klimat DM bardzo mi się podoba boję się tylko tego, że obsługa gry i tur przeciwników (jak już przebrnie się, przez podobno bardzo długi setup) zabije klimat i fajne opisy z kart.
Z tego też powodu wybrałem Machine, szybki setup, prosta obsługa gry, same mięsko, czyli kombinacja ruchu/ataku. Takich dużych gier już mamy podostatatkiem. Mage Knight, Gloomheaven, S&S.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 931
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: louiscyphre »

Jeśli jeszcze nie widziałeś:
Zbajchu zagrał w MA
Wojennik zagrał w DM

Sprawdź co Tobie bardziej odpowiada. Obydwie gry są do zagrania online na TTS.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: Wosho »

Odkopie troche temat pod katem grania we dwoje, mam obie i mysle w co zagrac z zona a w co ze znajomymi w 3/4?
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1490
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: Tringa »

W DM nie grałam, ale MA mam i uwielbiamy. Zdecydowanie polecam na więcej osób, nie na 2, bo jest tam fajna mechanika, że jak ktoś umrze to kontroluje potwory. I to mocno podnosi poziom trudności, bo nie dość, że każdy potwór ma unikatowe zdolności to jeszcze robią się inteligentne. Wg mnie najlepiej działa na 4 osoby.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: Wosho »

To psikus bo BGG twierdzi ze wlasnie MA jest najlepsze na 2;)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: tomp »

Wosho pisze: 12 wrz 2022, 10:20 Odkopie troche temat pod katem grania we dwoje, mam obie i mysle w co zagrac z zona a w co ze znajomymi w 3/4?
Obie da się we dwoje. Obie można grać na większą ilość osób.
Nie grałem w większym składzie, ale jak już miałbym wybierać to w duecie DM, na większą ilość osób MA.
PS. DM ma ten mankament, że wyjściowo to gra z 6 postaciami. Trzeba odpowiednio podzielić postacie pomiędzy graczy.

PS2. Czy współgracze są pozytywnie nastawieni do współpracy ? Będą rozumieć co to jest gra kooperacyjna ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: Wosho »

Tak, inaczej bym nie gral coopow z nimi.
Tzn ze grajac we dwoje kontrolujemy 6 postaci? :O
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: Yuri »

Wosho pisze: 12 wrz 2022, 10:41 Tak, inaczej bym nie gral coopow z nimi.
Tzn ze grajac we dwoje kontrolujemy 6 postaci? :O
Tak.
To wymóg wynikający z konstrukcji gry.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: _leigam_ »

Wosho pisze: 12 wrz 2022, 10:41 Tak, inaczej bym nie gral coopow z nimi.
Tzn ze grajac we dwoje kontrolujemy 6 postaci? :O
możesz też 4 postaciami i wtedy postacie mają więcej akcji.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: Wosho »

To juz lepiej :)
Czyli chyba rzeczywiscie DM 2x2 a MA w 3/4, dzieki :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Deep Madness czy Machina Arcana

Post autor: tomp »

W DM jest gra 6 postaciami.
Nie wszystkie scenariusza, ale wiele z nich zakłada, że optymalnie jest rozejść się po mapie, stąd też ja tłumaczę sobie wymóg 6 postaci.

Przy grze 2/3/6 graczy da się w miarę po równo przypisać postacie. Przy 4/5 trzeba się zastanowić.
Jest jeszcze wariant ze zmianą proporcji ilości postaci oraz liczby akcji, ale to już w instrukcji sprawdź, jak to zorganizować.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
ODPOWIEDZ