Ruch na rynku planszówek?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Nataniel pisze:bliższe szczegóły dotyczące zarówno wydawcy jak i samego Citadels PL będą znane za 2-3 tygodnie.
Trzymaj Nataniel ręke na pulsie i bądź tak uprzejmy i informuj nas na bierząco co się w tej sprawie dzieje :)
Nataniel pisze: Co ciekawe, prawdopodobnie już na przełomie sierpnia ukaże się także polska edycja innej gry wydanej przez Fantasy Flight Games
Gra o Tron w cenie 135zł :P


Tak podsumowując. Trochę powątpiewałem w ten ruch w planszówkach, na liście Portala w ogóle pojawiły się krytyczne wizje tego rynku jeżeli chodzi o ożywienie... ale nie ma co być ślepym. Coś się naprawdę zaczyna dziać. Zaczynam zauważać nie tylko na swoim przykładzie, ale wśród znajomych duże zainteresowanie planszówkami. Gry komputerowe, sieciowe, RPG, może się nie przejadły, ale na pewno na tyle upowszechniły, że ludzie znów szukają czegoś nowego i pojawia się głód na nowoczesne planszówki.

Dobra to co mamy w ostatnim czasie na polskim rynku: są Ścieżki Chwały. Podobno bardzo dobra sprzedaż. W planach Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego. Ma być Citadels PL i jakaś inna gierka z FFG. Powstaje polska produkcja Kraina Czterech Koron. Rebel całkiem niezle się rozwija i może nie po okazyjnych jeszcze cenach, ale dostarcza nam kilkanaście bardzo dobrych pozycji z Zachodu. Była też informacja o nowym sklepie wysyłkowym, która ma powstać w Polsce. Wiadomo coś o nim więcej? Jak o czymś jeszcze zapomniałem co zapowiada przyszłe zmiany na rynku to dajcie znać :)
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

W bliżej niesprecyzowanym terminie Wolffang ma wydać Wojny Ryzowe (rice wars). Pomimo angielskiego tytułu gra jest polska i całkiem fajnie się w nią gra. A na CQ była prezentacja pierwszych projektów karcianki Troja.
Poza tym jeszcze kilka legend i mitów o tym że ktoś nad czymś pracuje i że może cośtam kiedyś wyda (np. MBH ;) ).
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Pancho pisze:Gry komputerowe, sieciowe, RPG, może się nie przejadły, ale na pewno na tyle upowszechniły, że ludzie znów szukają czegoś nowego i pojawia się głód na nowoczesne planszówki.
Wczoraj wieczorem usiadłem sobie przy kompie, mając z godzinkę wolnego czasu. Zainstalowane 5 gierek, z czego cztery wydają się bardzo dobre... I w ogóle mi się nie chciało w nic grać. Namówiłem swoją panią na partyjkę w Citadels :D
Pancho pisze:Była też informacja o nowym sklepie wysyłkowym, która ma powstać w Polsce. Wiadomo coś o nim więcej?
Na razie cisza.
Pancho pisze:Jak o czymś jeszcze zapomniałem co zapowiada przyszłe zmiany na rynku to dajcie znać :)
Dostałem wczoraj takiego e-maila:
MP pisze:Reprezentuję grupę osób, zajmującą się tworzeniem profesjonalnych gier
planszowych. Nasz pierwszy projekt, pod roboczym tytułem SHEOL ma trafić do
sprzedaży (na razie dopiero on-line) pod koniec b.r. Jeżeli jest Pan
zainteresowany zamieszczeniem informacji na jej temat, jesteśmy gotowi
przysłać dane prasowe nt. naszej produkcji.
Oczywiscie niedlugo zapowiedz tej gry. Tymczasem wczoraj dostałem na GG wiadomość:
Już zapomniałem jaka to frajda grac w planszówki. Bo ostatnie naście lat to tylko na komputerze grywałem. (...) wczoraj wygrzebaliśmy mocno niekompletny Monopol i 4 godzinki pograliśmy. A dziś biegiem do sklepu i kupiliśmy co było. A był Biznes po Polsku. :) :) to pewnie na Warcrafta się szarpniemy potem.
Nawet na liście Portala, gdzie padły krytyczne uwagi nt przyszłości rynku - ktoś tam umówił się na zagranie w Manewry Morskie :-)

Ponadto Bruno Faidutti (od Citadels) - napisał:
I have family in Poland, and usually spend a few weeks there every summer - this year being the only exception, unfortunately. This
means that if there's a galing concention or something like this in
the second half july or in august, I might be able to join it in 2005.
I postaram się go faktycznie na jakiś konwent ściągnąć.

Generalnie - wg mnie tak, coś się dzieje :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Dudman
Posty: 70
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:19
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time

Post autor: Dudman »

To jest mega interesujace, ze akurat teraz sporo ludzi zaczelo dzialac z planszowkami. Ciekawe dlaczego akurat teraz ? :) Przeciez wiele sie nie zmienilo od powiedzmy 2-3 lat. Ja mam taka teorie ze przychodzi male zmeczenie grami komputerowymi (w ktore sam gram ostatnie lata).
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Dudman pisze:To jest mega interesujace, ze akurat teraz sporo ludzi zaczelo dzialac z planszowkami. Ciekawe dlaczego akurat teraz ? :) Przeciez wiele sie nie zmienilo od powiedzmy 2-3 lat. Ja mam taka teorie ze przychodzi male zmeczenie grami komputerowymi (w ktore sam gram ostatnie lata).
Zmeczeniem moze jeszcze bym tego nie nazwal... w taki Battlefield 1942 i Vietnam mogę grać jeszcze długie lata. W ogóle nie czuje zmęczenia. Ale jest na pewno jakieś upowszechnienie się gier komputerowych, sieciowych, Internetu w Polsce. Stąd szukamy jakiegoś nowego typu rozrywki (a czym trudniej dostępne tym bardziej atrakcyjne :P). Do tego z grami planszowymi jest tak, że każdy kiedyś grał w wiele z nich, później z powodu braku nowości, czegoś oryginalnego w ogóle o nich zapomniano. Teraz po pierwsze ludzie przypominają sobie jak to było kiedyś zabawnie porywalizować przy stole z innymi osobami. Po drugie dostrzegają, że gry planszowe przekroczyły zamknięte granice kostki, planszy, pionków czy kilkuset żetonów, ale pojawią się bardzo grywalne wariacje. Gry, w których w ogóle nie ma kostki, a jednocześnie mamy pewne elementy losowości, na które zresztą możemy jako tako wpływać (Puerto Rico), gry bez planszy jako takiej (Carcassone), niekolekcjonerskie karcianki (Citadel, Light Speed) etc. etc.

A dlaczego teraz ma to miejsce? Pewna grupa osób zaczęła na poważnie interesować się planszówkami. Powstał Rebel. Pewnie były rozmowy na konwentach, coraz większa grupa zainteresowanych. Ktoś pomyslał (wiadomo kto :P), żeby założyć serwis o planszówkach. Powstał. Ludzie z różnych miejsc trafili na serwis i zaczeli na nowo odkrywać świat planszówek, kupować gry i przekazywać informacje następnym osobom. Ja na przykład wczoraj rozegrałem sporo partii ze znajomymi, w Puerto Rico, Carcassonne i Jenge. Dla dwóch osób to było pokazanie nowego świata i z tego co wiem już zamawiają gierki i szykują się na partie ze swoimi znajomymi, znajomi znajomych może zrobią to samo ze swoimi znajomymi...i epidemia się rozszerza :) Do tego zainteresowaniem producentów i wydawców naszym rynkiem po wejściu do UE i co za tym idzie likwidacja wielu barier. To chyba najważniejsze czynniki dlaczego teraz :)
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Owo teraz to znaczny przedział czasu. Już rok temu widziałem, jak masa ludzi na Zahconie "śliniła" się nad planszówkami.
Trzeba się cieszyć, że nie był to pojedyńczy zryw. A raczej jedna z tych pierwszy jaskółek, co w prawdzie wiosny nie czynią, ale...
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

Pancho pisze: Zmeczeniem moze jeszcze bym tego nie nazwal... w taki Battlefield 1942 i Vietnam mogę grać jeszcze długie lata.
Nie ma jak Cywilizacja i Fallout :)

A dlaczego teraz ma to miejsce? Pewna grupa osób zaczęła na poważnie interesować się planszówkami. Powstał Rebel. Pewnie były rozmowy na konwentach, coraz większa grupa zainteresowanych. Ktoś pomyslał (wiadomo kto :P), żeby założyć serwis o planszówkach.
Poprostu teraz ludzie, którzy grali w produkcje Encore, MiMy i calą resztę na tyle dorośli (w sensie bilogicznym ;) ), zaczęli zarabiać -> mieć możliwość działania, że postanowili swoje dawne hobby jakoś odkurzyć, a że widzą pustki zaczynają sami coś tworzyć.
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
einhander
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2004, 00:38

Post autor: einhander »

Witam!

W moim przypadku to jest tak, że znudziło mi się juz granie z znajomymi i nieznajomymi po sieci. Przeciwnika nie widzisz, nie chce się pisać na klawiaturze no i oczy bolą od monitora. Planszówki są dobrą ucieczka od komputera, albo wyjściem gdy nie ma komputera;) A czemu akurat teraz? - bo zawsze coś kiedyś musi się zacząć!

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Martie
Posty: 83
Rejestracja: 27 cze 2004, 14:59
Lokalizacja: Łodź

Post autor: Martie »

Coś się dzieje na rynku planszówek. Widzieliście dzisiejszą Gazetę Wyborczą ? :wink:
Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

??

Post autor: Vasquez21 »

No to ładnie się napisałeś, zdradziłbyś co tam jest bo nie wiem czy kupować po praktyce czy nie :)... daj jakiś info co tam można mniej więcej przeczytać :)

Co do Waszej rozmowy to wydaje mi się, że to ma również coś wspólnego z grami fabularnymi. Mimo wszytsko uważam, że to są dość podobne tematy a skoro rozwija się również zainteresowanie RPG, to również planszówki mają szansę się odrodzić.
http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

Martie pisze:Coś się dzieje na rynku planszówek. Widzieliście dzisiejszą Gazetę Wyborczą ? :wink:
Nie widziałem, ale słyszałem reklamę :)
A czy ta gra to cos więcej niż rzuć kostką i przesuń się o kilka pól ?
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Szept pisze:A czy ta gra to cos więcej niż rzuć kostką i przesuń się o kilka pól ?
Niestety nie. To miała być parodia czasów PRLu a nie gra. Choć pomysł z kartkami na towary i przeszkadzajkami jest inspirujący. :)
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Kupowac czy nie?
Zastanawiam sie czy urwac sie z pracy na chwile i wyskoczyc do kiosku : ))
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Kupować warto choćby po to żeby poczytać wpisy do książki skarg i wniosków, które wydrukowano na odwrocie planszy. Masakryczne są niektóre teksty...
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Dzieki!
To lece do kiosku : ))
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
bezimienny
Posty: 21
Rejestracja: 22 cze 2004, 15:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: bezimienny »

Pomysł ciekawy - "Jak przeżyć w PRL-u?"
Gra jest typu przeczytaj opis pola i wykonaj instrukcję np.: rzuć kostką, albo stoisz w miejscu, przy okazji przypominamy sobie historię naszego PRL.
Warto kupić także dla tekstów z książki skarg i wniosków.
Jutro w wyborczej dalsza część gry czyli "kartki".
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Dzieki za informacje, ze jutro druga czesc.
Nie wiem czy bede mial czas na zerkniecie na gre, wiec mogloby mi to umknac : ((
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Nightmare
Posty: 1
Rejestracja: 13 cze 2010, 11:55

Re: Ruch na rynku planszówek?

Post autor: Nightmare »

Witajcie!
To dość nietypowa sytuacja, ale mam nadzieję, że mi pomożecie :)
Mam do wykonania podobną grę planszową na temat 'jak przeżyć w PRL'u' i prawdopodobnie na wzór tej z Gazety Wyborczej. Prawdopodobnie, bo z powodów zdrowotnych nie mogłem sprawdzić jaką dokładnie mam pracę wykonać.

Czy ktoś z Was pamięta tę grę i mógłby mi ją obrazowo przedstawić? Oczywiście zdjęcia najmilej widziane :)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ